Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση pc case fans με noctua (τα μη καφέ) 140mm


philos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Έχω αυτό το κουτί:

https://www.coolermaster.com/catalog/legacy-products/cases/mastercase-mc500m/

Σκέφτομαι να βγάλω τα παλιά CoolerMaster fans και να πάω αποκλειστικά σε Noctua που είναι high end (ήδη για ψύκτρα τον περιμένει η NH-D15S Chromax.black).

Έχω σκοπό να κρατήσω το ίδιο setup, δηλαδή να βάλω 3 fans, 2 μπροστά και 1 πίσω όπως έχω τώρα:

mc500m_side-1_rgb-mid-plate-zoom.png.7fc7468e5012297090594d9ff44064b2.png

Είναι 140mm και τα τρία.

Η ερώτησή μου: ποια fans να επιλέξω;

Είμαι μεταξύ των τριών (δλδ δεν θέλω τα καφέ), αλλά δε μπορώ να καταλάβω τη διαφορά:

Noctua NF-P14s redux-1200

Noctua NF-P14s redux-1500

Noctua NF-A14 chromax.black.swap

Με ενδιαφέρει να έχω τον ελάχιστο δυνατό θόρυβο. O/C δεν κάνω.

Κλείνοντας,  να υποθέσω ότι οι δύο μπροστά βάζουν αέρα μέσα και ο πίσω κάνει έξοδο αέρα;

Θα χαρώ να ακούσω τις προτάσεις σας για το setup, καθώς ξέρω ότι υπάρχει θεωρία πίσω από τα fans, την οποία δεν γνωρίζω καλά.

Επεξ/σία από philos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τα τρία που αναφέρεις εγώ θα πήγαινα στο τρίτο.Απο τη redux σειρά είχα πάρει δύο δωδεκαρια και μου φάνηκαν πιο θορυβώδη όσο ανεβάζεις στροφες.Και εγώ θα προτιμούσα να έχω δύο για εισαγωγή και ένα να βγάζει.Η θεωρία λέει πως αν έχεις εξαγωγή αέρα μεγαλυτερη από εισαγωγή (αρνητική πίεση) τοτε το κουτί για να το ισορροπήσει,θα τραβάει αέρα από οτι μικρές τρυπουλες έχει και θα μπαίνει μέσα αφιλτραριστος.Αρα με τον καιρό  περισσότερη σκόνη.Αν έχεις εισαγωγή μεγαλύτερη από εξαγωγή (θετική πίεση),τότε το κουτί θα βγάζει αέρα από τις ίδιες τρυπουλες.Αν έχεις όρεξη για περισσοτερο διάβασμα googlare positive/negative air pressure pc...Παντως αν φτιάξεις custom curves για τους ανεμιστηρες ,μπορείς να κρατάς τις στροφές σε επίπεδα να μην ενοχλούν τα αυτιά σου,ότι κι αν διαλέξεις.

Επεξ/σία από niko13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα redux μην τα σκεφτεσαι, πηγαινε για τα Α14 ... τα black swap που εβαλες, ειναι τα ιδια με τα καφε, αλλα ακριβοτερα.

Εαν θελεις να γλιτωσεις θορυβο, αγορασε οπωσδηποτε και λαστιχενια mounting pins (rubber pins google it) ωστε να μην τα στερεωσεις με βιδες.

Μεταφερονται λιγοτεροι κραδασμοι στο σασι με αποτελεσμα λιγοτερο βομβο.

Να ξερεις παντως πως οι noctua ειναι μελετημενοι για να παραγουν συχνοτητες θορυβου που ειναι λιγοτερο ενοχλητικες ή αντιληπτες. Αν και το τελευταιο ειναι καθαρα υποκειμενικο.

 

Το παν ειναι να εχεις ενα fan curve σταθερο ως ενα σημειο διατηρωντας τα parts οσο πιο δροσερα γινεται, επειτα αυξανεις πιο επιθετικα τις στροφες, προσπαθωντας να προλαβεις την καμπυλη αυξησης της θερμοκρασιας. Εαν οι στροφες ανεβουν ενω ανεβαινει η θερμοκρασια, τοτε τα spikes θα ειναι εντονοτερα.

Προσωπικα, αντικατεστησα 2x Arctic P14 pwm pst εμπρος με 2x NF-A14 Black swap και προσθεσα και ενα NF-A9 black swap.

Ο θορυβος ειναι αισθητα χαμηλοτερος και τραβανε εξαιρετικα πισω απο πυκνο foam filter. 

Επεξ/σία από >>Morpheus>>
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανένα, δεν έχει καλά 140mm fan η noctua. Περίμενε να βγούν τα καινούργια A14x25 ή τα T30 140 της phanteks. Όλα τα άλλα είναι για πέταμα, κρίμα να δώσεις λεφτά, αλλιώς πήγαινε σε κάτι φτηνό τύπου arctic p14

YΓ1. Αλλιώς πας στα Silent wings 4 που είναι  τα μόνα decent 140αρια

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...