Προς το περιεχόμενο

Στις 7 Φεβρουαρίου η παρουσίαση του OnePlus 11 5G, με την εταιρεία να επιστρέφει στην Ελλάδα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, forgotten είπε

δεν εχω καποια προτιμηση, οπως ανεφερα πιο πανω , οποιοδηποτε μου προσφερει καλα χαρακτηριστικα σε καλη τιμη.

πλέον όλες οι εταιρίες προσφέρουν καλά χαρακτηριστικά και γι αυτό ακριβώς το λόγο το θέμα έχει πάει αλλού, στην υποστήριξη. Για πόσα χρόνια προσφέρουν αναβαθμίσεις ασφαλείας και ενημερώσεις λειτουργικού συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To λογισμικό της Samsung με το One UI έχει βελτιωθεί άπειρα τα τελευταία χρόνια, αλλά εξαιτίας των Exynos SOC's, είχε που και που τα stutters του, τα lags του και γενικά κάποιες καθυστερήσεις στο άνοιγμα κάποιων εφαρμογών. Αντίθετα στις Snapdragon εκδόσεις τους δεν ακούγονταν τέτοια παράπονα, όταν ακόμα μέχρι και σήμερα δεν έχει διορθώσει (η ίσως δεν μπορεί να διορθώσει) τέτοιους λόξυγγες στα S21U και S22U.

Για όποιον έχει Pixel η και iPhone φυσικά, τότε αντιλαμβάνεται ακόμα περισσότερο την διαφορά υπέρ τους. Τα animations ειδικά στα τηλέφωνα της Google είναι φοβερά. Βέβαια γούστα είναι το αν προτιμάει κάποιος stock Android η bloated λογισμικό γενικότερα. Άλλωστε υπάρχουν κι άλλα brands με stock Android εκεί έξω, αλλά με διαφορετική συμπεριφορά των Google Pixels. Πχ Μοtorola, Sony η ακόμα και το Vivo Χ80 Pro, stock ήταν στην ουσία.

Για το ΜΙΑΟΥΙ τα έχω ξαναγράψει. Άθλιο λογισμικό/skin για πολλούς και διάφορους λόγους, αλλά στις ναυαρχίδες της η Τσαόμι το προσέχει περισσότερο. Είναι smooth και σχεδόν αψεγάδιαστο, σε σύγκριση πάντα με κάτι Yoco choco poco και χαμηλότερης κατηγορίας συσκευών της, που γίνεται το έλα να δεις. Κι όχι με την καλή έννοια. Της έχει μείνει η ρετσινιά από παλιά κι όχι άδικά. Αλλά στα high end της τα πάει πολύ καλύτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Yoshi είπε

χωρις καρτα sd, μια απ τα ιδια

Πες μου μια ναυαρχιδα (μην πω και upper midrange) την τωρινη εποχη που να εχει υποδοχη micro sd... Μια...!!... Περιμενω(εκτος huawei που εχουν nano sd και μπραβο τους εχουν ομως και αλλα θέματα οπως ολοι ξερουμε..)... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Giorgos17589 είπε

Πες μου μια ναυαρχιδα (μην πω και upper midrange) την τωρινη εποχη που να εχει υποδοχη micro sd... Μια...!!... Περιμενω(εκτος huawei που εχουν nano sd και μπραβο τους εχουν ομως και αλλα θέματα οπως ολοι ξερουμε..)... 

Sony Xperia 10 iv και Sony Xperia 5iv που το έχω και εγώ. Σου είπα, τι κερδίζω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Taoustaoys είπε

Sony Xperia 10 iv και Sony Xperia 5iv που το έχω και εγώ. Σου είπα, τι κερδίζω?

Τα σέβη μου!! ... Δωσε 1000 να παρεις το 5iv με ενα σωρο αλλες ελλείψεις ( το 10 iv ειναι midrange απο τα... Πολυυυ μετρια δν ειναι ναυαρχιδα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Giorgos17589 είπε

Τα σέβη μου!! ... Δωσε 1000 να παρεις το 5iv με ενα σωρο αλλες ελλείψεις ( το 10 iv ειναι midrange απο τα... Πολυυυ μετρια δν ειναι ναυαρχιδα) 

Έκανα λάθος ήθελα να γράψω 1iv, το 10 iv είναι το φθηνό τους μοντέλο, το 5 iv δεν έχει ελλείψεις είναι πολύ δυνατό τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Taoustaoys είπε

Έκανα λάθος ήθελα να γράψω 1iv, το 10 iv είναι το φθηνό τους μοντέλο, το 5 iv δεν έχει ελλείψεις είναι πολύ δυνατό τηλέφωνο.

Μικρες επιλογες παραμετροποίησης εμφανισιακα τ λογισμικου(περί ορέξεως)... Έλλειψη night mode αυτοματης λειτουργίας στην καμερα.... Πρεπει ντε και καλα να μπεις manual να παιξεις με settings για να βγαλεις μια καλη φωτογραφια(νυχτα) ενω θα μπορούσαν απλα να χουν βαλει μια λειτουργία οπως εχουν ΟΛΕΣ οι εταιρείες να βγαζεις τ κινητο να τραβας φωτο κ να φευγεις... Και επισης εχω διαβασει και δει σε reviews οτι δεν εχουν καλο βιντεο... Νταξει... Δεν με απασχολεί.. Πιο πολυ το night mode καθως δν ειναι βολικό αμα θες να βγαλεις φωτο νυχτα να πρεπει καθε φορα να μπαινεις manual mode... Τα υπόλοιπα οκ... Επισης δν ειχαν καλη μπαταρια μεχρι το iii.. Τα iv δεν ξερω.. Εσυ γνωρίζεις περι αυτου καλυτερα. Για την τιμη δεν θα πω κατι γιατι ολοι έχουν  ξεφυγει... Στο Θεό.. (αυτα σαν αρνητικα... Εννοειται πως εχει πολλα θετικα και ειναι δυνατη συσκευη) 

Επεξ/σία από Giorgos17589
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Giorgos17589 είπε

Μικρες επιλογες παραμετροποίησης εμφανισιακα τ λογισμικου(περί ορέξεως)... Έλλειψη night mode αυτοματης λειτουργίας στην καμερα.... Πρεπει ντε και καλα να μπεις manual να παιξεις με settings για να βγαλεις μια καλη φωτογραφια(νυχτα) ενω θα μπορούσαν απλα να χουν βαλει μια λειτουργία οπως εχουν ΟΛΕΣ οι εταιρείες να βγαζεις τ κινητο να τραβας φωτο κ να φευγεις... Και επισης εχω διαβασει και δει σε reviews οτι δεν εχουν καλο βιντεο... Νταξει... Δεν με απασχολεί.. Πιο πολυ το night mode καθως δν ειναι βολικό αμα θες να βγαλεις φωτο νυχτα να πρεπει καθε φορα να μπαινεις manual mode... Τα υπόλοιπα οκ... Επισης δν ειχαν καλη μπαταρια μεχρι το iii.. Τα iv δεν ξερω.. Εσυ γνωρίζεις περι αυτου καλυτερα. Για την τιμη δεν θα πω κατι γιατι ολοι έχουν  ξεφυγει... Στο Θεό.. 

Ναι, καταλαβαίνω, κοίτα έχει auto mode η κάμερα, night mode καθεαυτού όχι αλλά το auto κάνει καλή δουλειά. Η μπαταρία εγώ με πάρα πολύ χρήση μιάμιση μέρα βγάζω είναι 5000, και το 5ii που είχα πριν είχε πολύ καλή μπαταρία, τώρα εμφανισιακά είναι γούστα αυτά, εμένα μου αρέσει που έχει μικρό πλάτος ας πούμε γιατί το χρησιμοποιώ άνετα με ένα χέρι. Κοίτα και αυτό και το 1iv θεωρούνται ναυαρχίδες και έχουν και SD. Αυτό δεν ήταν το αρχικό ερώτημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Taoustaoys είπε

Ναι, καταλαβαίνω, κοίτα έχει auto mode η κάμερα, night mode καθεαυτού όχι αλλά το auto κάνει καλή δουλειά. Η μπαταρία εγώ με πάρα πολύ χρήση μιάμιση μέρα βγάζω είναι 5000, και το 5ii που είχα πριν είχε πολύ καλή μπαταρία, τώρα εμφανισιακά είναι γούστα αυτά, εμένα μου αρέσει που έχει μικρό πλάτος ας πούμε γιατί το χρησιμοποιώ άνετα με ένα χέρι. Κοίτα και αυτό και το 1iv θεωρούνται ναυαρχίδες και έχουν και SD. Αυτό δεν ήταν το αρχικό ερώτημα?

Ναι... Απλα δεν μου ηρθε στο μυαλο... Αλλα ειναι.. Η μυγα μεσα στο γαλα... Αρα δν ειναι λογος να απορρίπτει καποιος μια συσκευη(οποια κ αν ειναι αυτη)... Οπως ο φιλος π σχολιασε.. Και αλλοι π βλεπω συχνα σε σχολια.. Αλλιως θα παιρναν ολοι Sony.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα λατρέψει το oxygen os μέχρι που έκαναν την τελευταία αναβάθμιση στο 1+6τ και τα σκατωσαν. Κοιτούσα να ξαναπάρω oneplus αλλά οι τιμές τους έχουν ξεφύγει.

Γιατί να δώσω τόσα όταν μπορώ να πάρω pixel ναυαρχίδα; οπότε πήρα το pixel 7...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2022 στις 9:51 ΠΜ, barimagas είπε

1+6 ακόμα. Δεν μου αλλάζει μπαταρία το service γιατί λέει είναι κινεζικό (banggood), ενώ πριν δυόμιση χρόνια μου είχαν αλλάξει κανονικά. Ξενέρωσα και δεν ξέρω που να το πάω. Υγεία μπαταρίας 63%.

Καλή τύχη και καλό κουράγιο, είναι ο λόγος που έδωσα το 1+ 6. Με το που είπαν από το service τα δικά τους σχετικά με το bangood το πούλησα. Ούτε θα ασχοληθώ ξανά με αυτούς. Για μένα το κινητό πρέπει να έχει όλα και Os και υποστήριξη και hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Giorgos17589 είπε

Ναι... Απλα δεν μου ηρθε στο μυαλο... Αλλα ειναι.. Η μυγα μεσα στο γαλα... Αρα δν ειναι λογος να απορρίπτει καποιος μια συσκευη(οποια κ αν ειναι αυτη)... Οπως ο φιλος π σχολιασε.. Και αλλοι π βλεπω συχνα σε σχολια.. Αλλιως θα παιρναν ολοι Sony.. 

Ναι μωρέ, κουβέντα κάνουμε να περνά η ώρα, σίγουρα δεν είναι βασικό κριτήριο επιλογης καθώς όπως είπες όλοι θα περνάν Sony, και να αναφέρουμε επίσης ότι στην SD δεν μπορείς να αποθηκεύσεις λογισμικό, πχ παιχνίδια η εφαρμογές που μπορεί να είναι μεγάλα σε μέγεθος, ειδικά κάποια παιχνίδια, μόνο βίντεο και φωτογραφίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Taoustaoys είπε

Ναι μωρέ, κουβέντα κάνουμε να περνά η ώρα, σίγουρα δεν είναι βασικό κριτήριο επιλογης καθώς όπως είπες όλοι θα περνάν Sony, και να αναφέρουμε επίσης ότι στην SD δεν μπορείς να αποθηκεύσεις λογισμικό, πχ παιχνίδια η εφαρμογές που μπορεί να είναι μεγάλα σε μέγεθος, ειδικά κάποια παιχνίδια, μόνο βίντεο και φωτογραφίες.

Καλο θα ηταν να ειχαν.. Πχ σε p30 pro που ηταν το προπροηγουμενο κινητο μου ειχα αγορασει nanosd.. Αλλα πλεον... Μονο η sony βαζει. Προσωπικα εχω φλασακι otg και περναω τα παντα εκει (φωτογραφιες βιντεο) σε τακτα διαστηματα οποτε το κινητο μενει αδειο. Αλλοι (οι πιο πολλοι) χρησιμοποιουν καποιο cloud... Δεν ειναι τοσο θεμα πλέον το να μην εχει sd υποδοχη... Μακαρι να χαν  παντως!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...