Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Tol1as είπε

Γεια σας παίδες, καινούριος στα handheld. Το geek έχει στα ~79€ το ANBERNIC RG351P, με shipping απο Τσεχία, για 3-4 μέρες ακόμα.

Αξίζει αυτά τα λεφτα? Υπάρχει τίποτα καλύτερο σε αυτό το pricerange (70-80€)? Μ'ενδιαφέρουν κυρίως SNES, Genesis και PSP games.

Απαιτήσεις δεν έχω πολλές, η οθόνη να είναι καλή, ο ήχος όχι τενεκεδένιος, μπαταρία να κρατάει 6-7 ώρες και ποιότητα κατασκευής να μην είναι μιας χρήσης :P

Για psp κοίτα καλύτερα με τον Rockchip RK3566.. Το powkiddy rk2023 είναι ότι πιο οικονομικό με αυτόν τον επεξεργαστή και το anbernic rg353vs.. Αλλά έχουν και τα δύο μικρή οθόνη για τα παιχνίδια του psp.. Αν μπορούσες να βρεις το retroid pocket 3 το απλό σε προσιτή τιμή είναι ιδανικό για psp λόγου οθόνης 4.7 ίντσες, αλλιώς πήγαινε στο rg505 από Geekbying, το έχουν σε πολύ καλή τιμή τελευταία .. Είχα το rp3+ και τα παιχνίδια του psp έδειχναν τέλεια.. Αλλιώς το rg351p είναι πολύ τίμιο για τα χρήματα του, αλλά δεν θα απολαύσεις τα psp games σε απόδοση, λόγου επεξεργαστή και μικρής οθόνης.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

9 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

@vste Είχες το απλό retroid pocket 3? Το plus με τον Unisoc Tiger T618 τα πάει αρκετά καλά σε emulation(εξαίρεση το 3ds) αν και το odin lite έχει τον Mediatek Dimensity D900 που είναι ακόμα καλύτερος σε emulation.. 

Το απλο ειχα. Εξαιρετικο σε κατασκευη αλλα λιγο αδυναμο. Το + σίγουρα καλυτερο, αλλα προτιμησα το Odin τελικα 

Απευθειας απο ,Aya το πηρα με απλο ταχυδρομείο. Και εγω περιμενα να περασει τελωνειο αλλα σταθηκα τυχερος. Ηρθε απευθειας χωρις αλλους δασμους.

Για αλλο frontend (η γενικοτερα για σκαλισμα) δεν ψαχνω προς το παρων μιας και εχω φαει ηδη χρονο και πλεον θελω απλα να το απολαυσω στην κατασταση "just works". :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vste είπε

Εδώ και κανένα μήνα πήρα για παρέα στο Steam Deck ενα Aya Odin Lite 4gb. Μου ήρθε στα 240 με μεταφορικά και θήκη.

Του έβαλα μία SD κάρτα 512gb και έφαγα ενα πενθήμερο στο να το σετάρω, περάσω ROMs, κλπ.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος αν και θεωρώ ότι σε ποιότητα κατασκευής είναι λίγο χειρότερο από το Retroid Pocket 3 που ειχα πριν. Πάντως σίγουρα είναι κατά πολύ δυνατότερο.

Βρήκα πάρα πολλά παιχνίδια σε PS2, Gamecube & PSP τα οποία είναι full playable. Και όλες τις παλαιότερες κονσόλες τις πάει αεροπορία.

Βάζω ένα βίντεο με κάποια test που έχω κάνει:

Γενικά τα πάει πάρα πολύ καλά. Το δουλευω στο performance με τον ανεμιστηρα στο προφιλ smart. Διάρκεια μπαταρίας με απαιτητικό emulation γύρω στις 9 ώρες.

Η μοναδική αλλαγή που έχω κάνει είναι ότι πλεον χρησιμοποιώ την official version Dolphin και όχι την mmjr2 που είχα στο βίντεο. Σε PS2 χρησιμοποιώ μία παλαιότερη έκδοση του EtherPsx2.

Επισης αν και ειμαι σίγουρος οτι εχει συζητηθει ξανα στο θεμα το Daishijo ειναι μακραν το καλυτερο frontend. Αν θέλει κανένας βοήθεια να το σετάρει εδώ είμαι.

 

ενδιαφερομαι .

ayn odin 240 ?

τελωνειο δεν περασε ?

απο το επισημο  σαιτ το πηρες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, stefanos_th είπε

ενδιαφερομαι .

ayn odin 240 ?

τελωνειο δεν περασε ?

απο το επισημο  σαιτ το πηρες ?

Ναι απο το επισημο site. 210 (με θηκη) και 30 μεταφορικα. Απλά θεωρώ ότι ήμουνα τυχερός και δεν το τσιμπήσαμε δεν σημαίνει θα συμβεί και σε κάποιον άλλον Το ίδιο. Αν το κάνεις προτίμησε απλό ταχυδρομείο παντως

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tol1as είπε

Γεια σας παίδες, καινούριος στα handheld. Το geek έχει στα ~79€ το ANBERNIC RG351P, με shipping απο Τσεχία, για 3-4 μέρες ακόμα.

Αξίζει αυτά τα λεφτα? Υπάρχει τίποτα καλύτερο σε αυτό το pricerange (70-80€)? Μ'ενδιαφέρουν κυρίως SNES, Genesis και PSP games.

Απαιτήσεις δεν έχω πολλές, η οθόνη να είναι καλή, ο ήχος όχι τενεκεδένιος, μπαταρία να κρατάει 6-7 ώρες και ποιότητα κατασκευής να μην είναι μιας χρήσης :P

Ο καλύτερος τρόπος να παίξεις άψογα PSP (εκτός φυσικά του PSP του ιδίου) είναι το PlayStation Vita. Τα παίζει όχι απλά καλά, άψογα.

Παίζει άψογα και Super Nintendo και Mega Drive.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλο το νήμα, είδα 10 βίντεο και διάβασα και οδηγούς στο youtube όσο περιμένω το rg505. Κατέληξα ότι μόλις έρθει ή θα το δώσω σε κάποιον από εσάς να μου το σεταρετε (με το αζημίωτο) ή θα το πουλήσω γιατί μάλλον γέρασα και δεν έχω την όρεξη να κάνω όλα όσα διάβασα. 

Anyway γλυκοκοιτάζω και το rg35xx για τις κόρες που από ότι είδα είναι έτοιμο και παίζει άμεσα χωρίς πολλά πολλά. 

Πολύ ωραία μηχανάκια πάντως όλα τους δεν είχα ιδέα ότι κυκλοφορούν τέτοια πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, james9tito είπε

Διάβασα όλο το νήμα, είδα 10 βίντεο και διάβασα και οδηγούς στο youtube όσο περιμένω το rg505. Κατέληξα ότι μόλις έρθει ή θα το δώσω σε κάποιον από εσάς να μου το σεταρετε (με το αζημίωτο) ή θα το πουλήσω γιατί μάλλον γέρασα και δεν έχω την όρεξη να κάνω όλα όσα διάβασα. 

Anyway γλυκοκοιτάζω και το rg35xx για τις κόρες που από ότι είδα είναι έτοιμο και παίζει άμεσα χωρίς πολλά πολλά. 

Πολύ ωραία μηχανάκια πάντως όλα τους δεν είχα ιδέα ότι κυκλοφορούν τέτοια πράγματα 

και stock firmware μια χαρα θα είσαι αν δεν θέλεις να εντρυφήσεις παραπάνω. Με τον καιρό αν σου μπεί η τρέλα κοιτάς βίντεο, διαβάζεις, περνάς ώρες σετάροντας και όπου κολλήσεις εδώ είμαστε με τον Βάγγο αρχηγό να σε βοηθήσουμε

Επεξ/σία από pollop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, pollop είπε

και stock firmware μια χαρα θα είσαι αν δεν θέλεις να εντρυφήσεις παραπάνω. Με τον καιρό αν σου μπεί η τρέλα κοιτάς βίντεο, διαβάζεις, περνάς ώρες σετάροντας και όπου κολλήσεις εδώ είμαστε με τον Βάγγο αρχηγό να σε βοηθήσουμε

Εκεί που είπες "περνάς ώρες σεταροντας" με έχασες. Πούλησα το switch γιατί δεν προλάβαινα να παίξω, σκέφτομαι να πουλήσω το psvr2 για τον ίδιο λόγο, το series X ανοίγει σπάνια και παίζω πολύ ps5. Οπότε αφού λες ότι έχει stock παιχνίδια θα ξεκινήσω έτσι και βλέπουμε! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, james9tito είπε

Εκεί που είπες "περνάς ώρες σεταροντας" με έχασες. Πούλησα το switch γιατί δεν προλάβαινα να παίξω, σκέφτομαι να πουλήσω το psvr2 για τον ίδιο λόγο, το series X ανοίγει σπάνια και παίζω πολύ ps5. Οπότε αφού λες ότι έχει stock παιχνίδια θα ξεκινήσω έτσι και βλέπουμε! 

Μην στεναχωριέσαι, εφόσον έρχεται με καρτούλα με παιχνίδια, έχει μέσα χιλιάδες. Γενικά μιλάμε για μια out of the box κατάσταση, ανοίγεις, χάνεσαι σκεπτόμενος πιο παιχνίδι θα παίξεις, παίζεις αυτό που παίζεις τα τελευταία 35 χρόνια για 15 λεπτά, χαϊδεύεις την κονσολάρα σου, την καμαρώνεις και μετά σε παίρνει ο ύπνος στις 22.30. 🤣

Επεξ/σία από pollop
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pollop είπε

Μην στεναχωριέσαι, εφόσον έρχεται με καρτούλα με παιχνίδια, έχει μέσα χιλιάδες. Γενικά μιλάμε για μια out of the box κατάσταση, ανοίγεις, χάνεσαι σκεπτόμενος πιο παιχνίδι θα παίξεις, παίζεις αυτό που παίζεις τα τελευταία 35 χρόνια για 15 λεπτά, χαϊδεύεις την κονσολάρα σου, την καμαρώνεις και μετά σε παίρνει ο ύπνος στις 22.30. 🤣

So true…

Μπράβο ρε ‘σύ ένα χαμόγελο σχηματίστηκε στην μουτσούνα μου….. 38 χρόνων πλέον……

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vagosvts7  κάνε κόμμα retro gamers, άνετα το έχουμε! παμψηφεί πρόεδρος και δώρο με την εγγραφή στο κόμμα ενα rp2!

"Για μια νέα γενιά που θα βγάζει τα μάτια της!"   (αμφισημο αλλά πιασαρικο) :)

Να προσθέσω στην παραπάνω κουβέντα ότι batocera, retroarch κλπ προσέθεσαν αξία στα retro μέσω του save state, κ άλλων κολπων που σε βοηθάνε να γλιτώσεις αυτό το περιβόητο game over! 

Τερματισα έτσι games που παλιά έπαιζα κ ξαναεπαιζα κ κάποιες φορές παρατουσα λόγω δυσκολίας κ εκνευρισμου. Rage δεν υπήρχε γιατί ηταν σπάνιο αντικείμενο ο μοχλός κ η κάθε κονσόλα κ έτσι υπήρχε στοργή και προδερμ! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gust είπε

So true…

Μπράβο ρε ‘σύ ένα χαμόγελο σχηματίστηκε στην μουτσούνα μου….. 38 χρόνων πλέον……

Χαχα βαλε αλλα 10 και βρίσκεις την ηλικία μου. Gamer απο το 1985. Καπου ειχα διαβάσει οτι ο άνθρωπος γερναει οταν σταματήσει να παίζει κ οχι το αντίθετο. Ολο κ περισσότερο το πιστεύω μεγαλωνοντας

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, pollop είπε

Χαχα βαλε αλλα 10 και βρίσκεις την ηλικία μου. Gamer απο το 1985. Καπου ειχα διαβάσει οτι ο άνθρωπος γερναει οταν σταματήσει να παίζει κ οχι το αντίθετο. Ολο κ περισσότερο το πιστεύω μεγαλωνοντας

 

Μικρός είσαι ακόμα τι να πει και ο @Galaxy.. Τελικά δεν μου απάντησες αν παρέλαβες το rg35xx.. Εντυπώσεις, πως σου φαίνεται.. Έχουν περάσει από τα χέρια σου πολλά κινεζακια.. Καλημέρα κι ολας.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Μικρός είσαι ακόμα τι να πει και ο @Galaxy.. Τελικά δεν μου απάντησες αν παρέλαβες το rg35xx.. Εντυπώσεις, πως σου φαίνεται.. Έχουν περάσει από τα χέρια σου πολλά κινεζακια.. Καλημέρα κι ολας.. 

 Ολοι τεκνά είστε εδώ βρέ ?  Αυτός ο  @vagosvts7 με έχει γλωσσοφάει αλλά   αν τον πιάσω στα χέρια μου θα αλλάξει γνώμη ... θα σέβεται χαχα .   Ίσως είμαι μέλος εδώ πριν καν γενηθουν μερικοι μερικοι ... Anyway ..

Μου αρέσουν γενικώς οι συσκευές και έχω μαζέψει αρκετές θα έλεγα. Να έρθει και αυτο το Rgxx να δούμε τι ψάρια πιανει , αλλιώς μια επίσκεψη στον @vagosvts7 δεν την γλιτώνει !!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Galaxy είπε

 Ολοι τεκνά είστε εδώ βρέ ?  Αυτός ο  @vagosvts7 με έχει γλωσσοφάει αλλά   αν τον πιάσω στα χέρια μου θα αλλάξει γνώμη ... θα σέβεται χαχα .   Ίσως είμαι μέλος εδώ πριν καν γενηθουν μερικοι μερικοι ... Anyway ..

Μου αρέσουν γενικώς οι συσκευές και έχω μαζέψει αρκετές θα έλεγα. Να έρθει και αυτο το Rgxx να δούμε τι ψάρια πιανει , αλλιώς μια επίσκεψη στον @vagosvts7 δεν την γλιτώνει !!

 

ποσο εισαι δηλαδη ?

αν ειναι να τον πλακωσουμε παρτε και μενα  .

α ειναι να βγει καινουριο  miyoo 3.5 ιντζο. το ειδα πριν μερες και ξεχασα να το ποσταρω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...