Προς το περιεχόμενο

Η προηγμένη τεχνολογία του sequel του Avatar «κράσαρε» ορισμένους κινηματογραφικούς projectors στην Ιαπωνία


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

το γνωριζω αλλα δεν ξερω το υπολοιπο σεταπ ουτε αν η christie αυτη παιζει 4κ και στο 3d. νομιζω οντως οι laser μπορουνε. παιζει οντως 4κ 3d hrf τσεκαρισμένο?

κανονικά και με το νόμο.Απλά δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται χρήση, προσωπικά δεν νομίζω ούτε καν οι εγχώριες εταιρίες διανομής να δίνουν τέτοια βαρβάτα DCP στους κινηματογράφους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, tegonikos είπε

κανονικά και με το νόμο.Απλά δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται χρήση, προσωπικά δεν νομίζω ούτε καν οι εγχώριες εταιρίες διανομής να δίνουν τέτοια βαρβάτα DCP στους κινηματογράφους

λογικα θα εφερε μονο για αυτον. σε αλλες ταινιες μπορει να μην φερουν αλλα για το αβαταρ θα τους εδωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

To Hobbit ήταν με σταθερά 48 fps σε όλη την διάρκεια της ταινίας, το Avatar νομίζω ότι γυρνάει ανάλογα την σκηνή από 24 σε 48.

Το θέμα δεν ειναι αν παίζει όλη η ταινία στα 48fps η σκηνές απλά, το θέμα ειναι ότι η τεχνολογία δεν ειναι κάτι καινούργιο, πόσο μάλλον προηγμένη όπως λέει το άρθρο.

Αν αυτό που γράφεις ισχύει (τα διαφορετικά fps ανά σκηνή) το μόνο που θα καταφέρουν ειναι να αποσυνδέσουν τον θεατή από αυτό που βλέπει απλά ο περισσότερος κόσμος δεν θα ξέρει γιατί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

λογικα θα εφερε μονο για αυτον. σε αλλες ταινιες μπορει να μην φερουν αλλα για το αβαταρ θα τους εδωσαν.

ειλικρινά δεν γνωρίζω, κρατάω μικρό καλάθι για τη διανομή εδώ. Γιαυτό εμείς οι σοφότεροι θα περιμένουμε να δούμε το αριστούργημα στο σούπερ ντούπερ προσωπικό μας σύστημα να το απολαύσουμε δεόντως!😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xenofonlive είπε

Για τα VR είναι για την απόλυτη 3D εμπειρία

Μπορείς να παίξεις Blu-Ray 3D σε VR; Θέλω να πω υπάρχει εφαρμογή Blu-Ray 3D player που να είναι remote-controlled από το VR headset; Ή κλασικά πάλι η πειρατές θα αναλάβουν να κάνουν τη δουλειά των Hollywood studios και να μετατρέπουν το υλικό όπως μετατρέπουν τα απλά Blu-Ray σε mkv και mp4;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimguner είπε

Τρομερό άρθρο με ακόμα καλύτερο τίτλο, 10 χρόνια πριν το The Hobbit έπαιζε στα 48 fps και ήταν ένα από τα λάθη που έκαναν με την ταινία και αυτό κάνει την τεχνολογία κάπως παλιά, σίγουρα όχι ''προηγμένη''.

δεν ήταν καθόλου λάθος, αλλά τρομερή λύση στα θέματα του 3D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Στις κινηματογραφικές αίθουσες ναι. Όχι τόσες όσο παλιά, αλλά βγαίνουν. Και Blu-Ray 3D βγαίνουν για κάποιο λόγο και ας μην μπορείς πλέον να αγοράσεις καινούρια 3D τηλεόραση: https://www.blu-ray.com/3d/

Τα Blu-Ray 3D βγαίνουν γιατί υπάρχει αγοραστικό κοινό / συλλέκτες / σινεφίλ. Όπως συμβαίνει και με το βινύλιο. Η ουσιαστική διαφορά είναι ότι το βινύλιο υποστηρίζεται ακόμα καλύτερα σε επίπεδο hardware αναπαραγωγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tegonikos είπε

Εχεις απόλυτο δίκιο, απλά δεν ήθελα να μπλέξω και με native ανανεώσεις των πάνελς των τηλεοράσεων στο ποστ μου γιαυτό ανέφερα το frame interpolation ως παράδειγμα που είναι πιο οικείο στους ιδιοκτήτες των τηλεοράσεων (το πατάνε γίνετε smooth η εικόνα και κατανοούν τι θέλω να πω). Ο Cameron μιας και εσύ κατανοείς την διαφορά δεν χρησιμοποιεί "κατασκευή" (F.I) καρέ στις σκηνές των 24αρων άλλα απλό διπλασιασμό τους. Οπως ακριβώς κάνουν π.,χ απλό 5πλασιασμό οι τηλεοράσεις με πάνελ των 120Hz στα 24Hz.

Παντως οι lg oled που εχουν BFI δειχνουν κανονικα μονο το 1 καρε και μετα μαυρο μεχρι το επομενο, αλλα πεφτει η φωτεινοτητα και εμενα με ενοχλει το flicker που παραγεται.

Επεξ/σία από Apostol.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, feelihipo είπε

δεν ήταν καθόλου λάθος, αλλά τρομερή λύση στα θέματα του 3D

Εσύ μιλάς από την τεχνική πλευρά για κάποια θέματα που είχε το 3D, εγώ μιλάω για την κινηματογραφική πλευρά που οτιδήποτε πάνω από τα 24 fps φεύγει από την φυσική θολούρα (motion blur) κάτι που ο εγκέφαλος το βλέπει ως αφύσικο. Οπως και παραγωγές που γυρίστηκαν στα 30 και πάνω fps φαίνονται φτηνές διότι τις συνδέουμε με την συμβατική τηλεόραση που εκπέμπει στα 30 fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως το είδα στην vmax του village σε 3d hfr (δυστυχώς δεν είχε atmos στο cosmos) και την απόλαυσα μέχρι το τελος. :) Δεν ξέρω αν ήταν 4k ή 2k.

Εννοείτε ότι δεν πήγα να δω ταινία για Όσκαρ καλύτερης ταινίας. Ήξερα πολύ καλά τι θα έβλεπα και δεν με κούρασε καθόλου.

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, svartevarg είπε

Τα Blu-Ray 3D βγαίνουν γιατί υπάρχει αγοραστικό κοινό / συλλέκτες / σινεφίλ. Όπως συμβαίνει και με το βινύλιο. Η ουσιαστική διαφορά είναι ότι το βινύλιο υποστηρίζεται ακόμα καλύτερα σε επίπεδο hardware αναπαραγωγής.

Ναι αλλά το βινύλιο ακόμα και στις πιο "δύσκολες" εποχές του είχε καινούριο hardware που το υποστήριζε έστω και αν επρόκειτο για 1-2 μοντέλα. Εδώ μιλάμε ότι έχει χρόνια ολόκληρα να βγει οποιαδήποτε 3D τηλεόραση. Δεν λέω, καλά κάνουν και βγάζουν ακόμα Blu-Ray 3D, αλλά πως το δικαιολογούν εσωτερικά μόνο αυτοί ξέρουν.

Άντε να δούμε αν γίνει κάνα θαύμα και το Avatar 2 φέρει και ένα... Cameron Effect 2 και ανανεώσει το ενδιαφέρον για το 3D.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ συγγνωμη μονο μενα μου φαινεται κουλο ολο αυτο;

Παιρνουν οι κινηματογραφοι τις ταινιες και δεν κανουν test screening για να δουν οτι ολα τα τεχνικα ειναι οκ και πρωτη φορα τις παιζουν σε κοινο που εχει πληρωσει εισιτήριο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...