Προς το περιεχόμενο

Dvd to usb


Γιάννης Platano
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από micos000,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να κάνω κάποια dvd από εκδηλώσεις σε μορφή που να μπορούν να παίξουν σε τηλεόραση. 

Σε τι μορφή να είναι; 

Avi, mpeg ή κάτι άλλο; 

Λέω να τα κάνω με το 

Freemake video converter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

MP4 θα τα κάνεις με h.264 codec και ήχο aac.

Στο freemake θα βάλεις "σε mp4" και θα αφήσεις τα default όπως είναι. Μετά μπορείς να κόψεις την κάρτα του freemake που βάζει στην αρχή και στο τέλος (στην free έκδοση) με το avidemux χωρίς να χρειαστεί επανακωδικοποίηση το βίντεο (δεν θα πάρει πάνω από 1-2 λεπτά).

Μπορείς να δοκιμάσεις και με το Shutter Encoder (εντελώς δωρεάν).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Έχω "αγοράσει" το feemaker.

Κι εγώ. ;)

Να προσθέσω ότι αν θέλεις να έχεις συμβατότητα και με dvd που έχουν usb ή πολύ παλιούς players μπορείς να δοκιμάσεις και σε mpg με mpeg2 video codec και mp3 audio codec, αλλά το αρχείο θα σου βγει αρκετά πιο μεγάλο.

Επίσης, αν θέλεις να ψαχτείς λίγο, μπορείς να κάνεις demux τα vob αρχεία σε mpg μορφή (mpeg2) χωρίς να κάνεις καθόλου re-encoding γιατί τα dvd στην ουσία περιλαμβάνουν mpeg2 αρχεία, απλά έχουν μπει σε vob container για να μπορείς να έχεις πολλαπλά κανάλια ήχου, υπότιτλους, menu και chapters. Η μετατροπή αυτή θα είναι πολύ πιο γρήγορη από την μετατροπή σε mp4 και δεν θα χάσεις καθόλου ποιότητα γιατί δεν θα γίνει re-encoding, απλά remuxing των vob σε mpg. Το downside είναι ότι τα αρχεία mpg θα είναι αρκετά μεγαλύτερα από τα mp4 (στο ίδιο μέγεθος που πιάνουν στα dvd). Θα παίζουν όμως και αυτά παντού. Οπότε αν τα dvd είναι αρκετά και δεν έχεις θέμα μεγέθους αρχείων, νομίζω είναι η καλύτερη λύση για σένα.

https://www.dvdvobtompg.com/

Αν το μέγεθος των dvd ξεπερνάει τα 3.2gb και θέλεις να δώσεις τα αρχεία σε usb τότε θα πρέπει να φορμάρεις τα usb σε ntfs γιατί το fat32 δεν υποστηρίζει τόσο μεγάλα αρχεία.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...