Προς το περιεχόμενο

Super 35


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Επισκέπτης,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω γιατί  πραγματικά δεν έβγαλα άκρη . Έχω έναν 20 Φ1.8 Sony με a7iv 

όταν θελουμε φωτογραφία και επιλέγουμε το super 35 που είναι κροπ … από 20 χιλιοστά ο φακός μας δίνει αποτέλεσμα 35 χιλιοστά ; Αλλά λιγότερα mp!!??? Με φ1.8 συνεχίζει να δινει  φωτογραφία με το ίδιο dof?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 20μμ -> 30μμ

δεν αλλάζει τιποτα στην εικόνα σου , είναι η ίδια εικόνα κομμένη σε πραγματικό χρόνο απο τη μηχανή.

ή μόνη αξιολογη χρήση αυτής της επιλογής είναι αν εχεις crop φακους ε Mount.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, decentintocerberon είπε

ο 20μμ -> 30μμ

δεν αλλάζει τιποτα στην εικόνα σου , είναι η ίδια εικόνα κομμένη σε πραγματικό χρόνο απο τη μηχανή.

ή μόνη αξιολογη χρήση αυτής της επιλογής είναι αν εχεις crop φακους ε Mount.

Δηλαδή πχ θέλω να βγάλω κάποιο πρόσωπο που με τον 20 είναι Ευρυγώνιο και το πρόσωπο γίνεται κάπως περίεργο. Με τον 35 που έχω δεύτερο φακού είναι μια χαρά είναι πολύ ωραίες φωτογραφίες πορτρέτα. Ο 20 με super 35 δεν θα είναι ποιο φυσικό το πρόσωπο  ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

η σύντομη απάντηση είναι : οχι.

η αναλυτική :

πρωτον απ'ολα αδικείς τα 5 μμ,εχω ταμρον 2.8 φ 20μμ και 24μμ και εχουν σημαντική διαφορά στη παραμόρφωση.

οπότε αντίστοιχα ακόμα και αν γινοταν μαγικα αλλος φακός θα ειχες 20->30μμ. Οχι 35μμ .

Προφανως τσιμπας στα εμπορικα κολπα της κυριας σονυ με το "super 35".

δεύτερον οπτικά δεν αλλάζει κατι οταν ενεργοποιεις το crop mode, ειναι η ιδια παραμορφωμενη εικονα σε μεγεθυνση.

Θα προσέξεις οτι ακόμα και τα σημεια εστιασης αποκτουν απόσταση μεταξυ τους (αραιωνουν) οταν ενεργοποιεις crop.

Ψευδαισθηση είναι οτι εχει λιγοτερη παραμορφωση γιατι στη πραγματικοτητα αντι να πλησιαζεις σχεδον στα 30 εκατοστα για να βγαλεις ενα πορτρετο και να λουστεις την παραμορφωση ,θα βγαλεις το ιδιο καδρο στο 60-70 εκατοστα με σαφως λιγοτερη παραμορφωση γιατι ο φακος δε θα χρειαστει να εστιασει τοσο κοντα!

CROP MODE ΣΕ FULL FRAME ΦΑΚΟ="ΨΗΦΙΑΚΟ ΖΟΥΜ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...