Προς το περιεχόμενο

Tamron 28-75 G2 vs Sigma 28-70 DG DN


vagosofron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω δει σχεδόν όλα τα βιντεο σχετικά με τους δύο φακούς.
Πέρα από τα χαρακτηριστικά του καθενός, έχω σταθεί σε δύο διαφορές που δυσκολεύουν την επιλογή μου.
Ο Sigma είναι μικρότερος ( θετικό) από τον Tamron. Δεν τους έχω δει δίπλα δίπλα από κοντά.
Ο Tamron είναι fully sealed ( θετικό) σε όλο το σώμα και όχι μόνο στο σημείο σύνδεσης με τη μηχανή.

Είναι αυτή η έξτρα ενίσχυση του Tamron τόσο σημαντική? Δεν είχα ποτέ zoom φακό και με ψιλοαγχώνει όσων αφορά σκόνες κλπ.
Το μικρότερο μέγεθος του Sigma το θέλω, αλλά αν η διαφορά είναι τόσο μικρή μήπως δεν έχει σημασία?
Βοήθεια???

Επεξ/σία από vagosofron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεμπερδευτείς, σκέψου τι χρήση θα κανεις.

Αν πχ τραβάς γάμους και θα είσαι 8 ώρες με την μηχανή στο χέρι, τότε προτιμότερος ο ελαφρύτερος.

Αν όμως τραβάς τοπία και στήνεις τρίποδο 10 εκατοστά απο την επιφάνεια μιας λίμνης ή με την μηχανη πάνω σε χιόνι, τότε καλύτερος ο sealed. 

Απαντάω για αυτές τις δύο διαφορές που επισήμανες και μόνο αυτές, μιας και δεν γνωρίζω καθόλου τους φακούς αυτούς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Για να ξεμπερδευτείς, σκέψου τι χρήση θα κανεις.

Αν πχ τραβάς γάμους και θα είσαι 8 ώρες με την μηχανή στο χέρι, τότε προτιμότερος ο ελαφρύτερος.

Αν όμως τραβάς τοπία και στήνεις τρίποδο 10 εκατοστά απο την επιφάνεια μιας λίμνης ή με την μηχανη πάνω σε χιόνι, τότε καλύτερος ο sealed. 

Απαντάω για αυτές τις δύο διαφορές που επισήμανες και μόνο αυτές, μιας και δεν γνωρίζω καθόλου τους φακούς αυτούς.

Ο φακός προορίζεται για προσωπική χρήση ( σε γάμους χρησιμοποιώ primes), με ότι συνεπάγεται αυτο.
Το καλοκαίρι πχ καμια φωτογραφία στην θάλασσα, σε κανα βουνό κλπ κλπ, πάντα χεράτα.
Επειδή πολλές φορές παίρνω τη μηχανή μαζί μου, θα με βόλευε ο μικρότερος, αλλά δεν είναι weather sealed...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vagosofron είπε

Ο φακός προορίζεται για προσωπική χρήση ( σε γάμους χρησιμοποιώ primes), με ότι συνεπάγεται αυτο.
Το καλοκαίρι πχ καμια φωτογραφία στην θάλασσα, σε κανα βουνό κλπ κλπ, πάντα χεράτα.
Επειδή πολλές φορές παίρνω τη μηχανή μαζί μου, θα με βόλευε ο μικρότερος, αλλά δεν είναι weather sealed...

    Υποθέτωντας , αφού δεν γνωρίζω , πως και το σώμα είναι weather sealed .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Υποθέτωντας , αφού δεν γνωρίζω , πως και το σώμα είναι weather sealed .

Sony a7iii, δεν έχω ιδέα πόσο weather sealed είναι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τόσους weather sealed / resistant φακούς που έχω δει στο MPB από όλες τις εταιρείες που φέρουν την επισήμανση για moisture - fungus στο εσωτερικό δε θα έδινα ιδιαίτερη σημασία να πω την αλήθεια και θα διάλεγα με άλλα κριτήρια. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pifilos είπε

Μετά από τόσους weather sealed / resistant φακούς που έχω δει στο MPB από όλες τις εταιρείες που φέρουν την επισήμανση για moisture - fungus στο εσωτερικό δε θα έδινα ιδιαίτερη σημασία να πω την αλήθεια και θα διάλεγα με άλλα κριτήρια. 

Μπορεί να έχεις δίκιο, απλά είναι ο πρώτος ζουμ φακός και με αγχώνει λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagosofron είπε

Μπορεί να έχεις δίκιο, απλά είναι ο πρώτος ζουμ φακός και με αγχώνει λίγο.

Μην σε αγχώνει! Αν πάρει υγρασία ή σκόνη θα τον πουλήσεις κι εσύ στο MPB 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vagosofron είπε

Sony a7iii, δεν έχω ιδέα πόσο weather sealed είναι!

    Ναι , οι αναφορές μιλάνε για ανθεκτικότητα στην σκόνη και την υγρασία , φυσικά και δεν είναι αδιάβροχη αλλά ούτε πρέπει να δουλευτεί κάτω από βροχή . Δεν βλέπω την ανάγκη για weather sealed φακό , παρά μόνον αν είναι έτσι κι' αλλιώς , αν μένω σε περιοχή με υγρασία και ανέμους σε μόνιμη βάση και φυσικά αν προτιμώ να φωτογραφίζω κάτω από τέτοιες συνθήκες . Θα ήταν ένα χαρακτηριστικό που αφού κατέληγα σε κάποιον φακό για άλλους λόγους και είχε και τέτοιο ........ ΟΚ . Σε περίπτωση όπου για επαγγελματική χρήση , είχα να κάνω με την προοπτική ότι μπορεί να έπεφτα ξαφνικά σε αντίξοες συνθήκες , η βαρύτητα θα έπεφτε στο ότι δεν πρέπει να εκτεθεί το σώμα κυρίως .

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Ναι , οι αναφορές μιλάνε για ανθεκτικότητα στην σκόνη και την υγρασία , φυσικά και δεν είναι αδιάβροχη αλλά ούτε πρέπει να δουλευτεί κάτω από βροχή . Δεν βλέπω την ανάγκη για weather sealed φακό , παρά μόνον αν είναι έτσι κι' αλλιώς , αν μένω σε περιοχή με υγρασία και ανέμους σε μόνιμη βάση και φυσικά αν προτιμώ να φωτογραφίζω κάτω από τέτοιες συνθήκες . Θα ήταν ένα χαρακτηριστικό που αφού κατέληγα σε κάποιον φακό για άλλους λόγους και είχε και τέτοιο ........ ΟΚ . Σε περίπτωση όπου για επαγγελματική χρήση , είχα να κάνω με την προοπτική ότι μπορεί να έπεφτα ξαφνικά σε αντίξοες συνθήκες , η βαρύτητα θα έπεφτε στο ότι δεν πρέπει να εκτεθεί το σώμα κυρίως .

 

Δηλαδή η επιπλέον προστασία σε όλο το σώμα ενός ζουμ φακού δεν προσφέρει κάτι το σημαντικό από έναν που δεν έχει; Για φυσιολογικές συνθήκες χρήσης. Ούτε γάμους, ούτε βροχή, ούτε σε εργοστάσιο παραγωγής αλευριού😂. Για μια σχεδόν καθημερινή χρήση στην πόλη, σε κανα βουναλακι ή και λίγο παραλία ( κάτι που το αποφεύγω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...