Προς το περιεχόμενο

Kindle και βιβλία στα αγγλικά


triantaepta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα Kindle, το οποίο θα το χρησιμοποιήσω κατά κύριο λόγο για ανάγνωση ξενόγλωσσης (αγγλικής) λογοτεχνίας.

Προσπαθώ, μέσω amazon, να δω πού κυμαίνονται οι τιμές στο να αγοράσεις ένα ebook για το Kindle σε σχέση με το να αγοράσεις κανονικό βιβλίο και δεν βλέπω σχεδόν καμία διαφορά.

Κάνω κάτι λάθος; Γιατί ήμουν σίγουρος ότι τα ebooks θα τα έβρισκα πολύ φθηνότερα σε σχέση με τα κανονικά βιβλία.

Επεξ/σία από triantaepta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το kindle μπορεις να το φορτώσεις και χειροκίνητα εκτός μέσω amazon.

1. https://www.free-ebooks.net/

2. Βιβλία άνω των 75 ετών είναι εκτός copyright και συνήθως μπορείς να τα κατεβάσεις νομιμότατα.

3. Google Play Books έχει κατηγορίες free και books under 5$. Το ίδιο και Apple books αν κι εκει δεν εχω ψαχτεί.

4. https://www.gutenberg.org/

5. Fanfiction

6. Γενικα αν ψαχτείς θα βρεις πράγματα.

 

3 ώρες πριν, triantaepta είπε

 

Κάνω κάτι λάθος; Γιατί ήμουν σίγουρος ότι τα ebooks θα τα έβρισκα πολύ φθηνότερα σε σχέση με τα κανονικά βιβλία.

Όχι. Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα, στο amazon. Αν είσαι συνδρομητης prime νομίζω παίρνεις ένα δωρεαν ebook το μήνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Tol1as είπε

Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα, στο amazon. Αν είσαι συνδρομητης prime νομίζω παίρνεις ένα δωρεαν ebook το μήνα.

Ειλικρινά, αυτό δεν το περίμενα. Να έχουν δηλαδή την ίδια τιμή τα ebooks με τα κανονικά βιβλία.

Με βολεύει το Amazon γιατί ενδιαφέρομαι κυρίως για σύγχρονη λογοτεχνία, και τα περισσότερα που αγοράζω είναι καινούργια βιβλία, που έχουν εκδοθεί συνήθως τον τελευταίο χρόνο.

Έλεγα να αρχίσω να διαβάζω στα αγγλικά, μπας και γλίτωνα κάποια λεφτά, αλλά αν είναι το ίδιο, τότε ίσως δεν έχει νόημα να το κάνω.

Επεξ/σία από triantaepta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/12/2022 στις 1:36 ΠΜ, triantaepta είπε

Ειλικρινά, αυτό δεν το περίμενα. Να έχουν δηλαδή την ίδια τιμή τα ebooks με τα κανονικά βιβλία.

Με βολεύει το Amazon γιατί ενδιαφέρομαι κυρίως για σύγχρονη λογοτεχνία, και τα περισσότερα που αγοράζω είναι καινούργια βιβλία, που έχουν εκδοθεί συνήθως τον τελευταίο χρόνο.

Έλεγα να αρχίσω να διαβάζω στα αγγλικά, μπας και γλίτωνα κάποια λεφτά, αλλά αν είναι το ίδιο, τότε ίσως δεν έχει νόημα να το κάνω.

Υπάρχει το kindle unlimited που με 10 ευρα το μήνα συνδρομή έχεις επιλογή  από χιλιάδες βιβλία. Και ως επί το πλειστον τα ebooks βγαίνουν συχνά πυκνά και σε προσφορές αρκετά πιο φθηνά. Γενικά συνήθως κοστιζουν λιγότερο καθώς εκτός των άλλων δεν έχεις και το κόστος μεταφορικών 

Επεξ/σία από Ashaman
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Ashaman είπε

Υπάρχει το kindle unlimited που με 10 ευρα το μήνα συνδρομή έχεις επιλογή  από χιλιάδες βιβλία. Και ως επί το πλειστον τα ebooks βγαίνουν συχνά πυκνά και σε προσφορές αρκετά πιο φθηνά. Γενικά συνήθως κοστιζουν λιγότερο καθώς εκτός των άλλων δεν έχεις και το κόστος μεταφορικών 

Όχι κι άσχημη επιλογή, όντως. Αν και ενδιαφέρομαι κατά κύριο λόγο για καινούργια βιβλία, για την κάθε φορά πρόσφατη εκδοτική δραστηριότητα, δηλαδή.

Επεξ/σία από triantaepta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, triantaepta είπε

Όχι κι άσχημη επιλογή, όντως. Αν και ενδιαφέρομαι κατά κύριο λόγο για καινούργια βιβλία, για την κάθε φορά πρόσφατη εκδοτική δραστηριότητα, δηλαδή.

Κοιτα, στο ειδος βιβλιων που διαβαζω εγω (fantasy & SCiFi κατα κυριο λογο ) μπαινουν στο unlimited ακομα και ολοκαινουρια βιβλια. Δεν ξερω για αλλα που μπορει να σε ενδιαφερουν. Γραψε μερικους τιτλους να τους ψαξω να δω αν ειναι διαθεσιμοι στο unlimited ,αν και στο δειχνει ουτως ή αλλως ακομα και χωρις συνδρομη, μιας και θα δεις κατι παρομοιο :
 

Υποψιν, αυτο το βιβλιο μολις κυκλοφορησε.

image.png.a8d5d90dc0d59e9fd327dd0e7d93bef2.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Κοιτα, στο ειδος βιβλιων που διαβαζω εγω (fantasy & SCiFi κατα κυριο λογο ) μπαινουν στο unlimited ακομα και ολοκαινουρια βιβλια. Δεν ξερω για αλλα που μπορει να σε ενδιαφερουν. Γραψε μερικους τιτλους να τους ψαξω να δω αν ειναι διαθεσιμοι στο unlimited ,αν και στο δειχνει ουτως ή αλλως ακομα και χωρις συνδρομη, μιας και θα δεις κατι παρομοιο :
 

Υποψιν, αυτο το βιβλιο μολις κυκλοφορησε.

image.png.a8d5d90dc0d59e9fd327dd0e7d93bef2.png

Δεν ξέρω, ίσως να κάνω λάθος αναζήτηση, γιατί εμένα στα πρόσθετα που έχω αναζητήσει, αν θυμάμαι καλά, δεν μου βγάζει καν την επιλογή Kindle, αλλά audiobook, paperback, hardcover. Και σ' αυτά που μου τη βγάζει είναι συνήθως ίδια τιμή με το κανονικό βιβλίο.

Screenshot_2022-12-26-18-47-22-908_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2022-12-26-18-46-30-694-edit_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από triantaepta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, triantaepta είπε

Δεν ξέρω, ίσως να κάνω λάθος αναζήτηση, γιατί εμένα στα πρόσθετα που έχω αναζητήσει, αν θυμάμαι καλά, δεν μου βγάζει καν την επιλογή Kindle, αλλά audiobook, paperback, hardcover. Και σ' αυτά που μου τη βγάζει είναι συνήθως ίδια τιμή με το κανονικό βιβλίο.

Screenshot_2022-12-26-18-47-22-908_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2022-12-26-18-46-30-694-edit_com.android.chrome.jpg

Αν ψάχνεις στο αγγλικό δε θα βρεις ποτέ kindle τιμή γιατί δε βγαίνουν στην ελληνική αγορά. Μπες στο com

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, να με φωτίσετε.

Για αγορά Kindle. Θέλω να πάρω ένα το οποίο κατά τη διάρκεια της ανάγνωσης να έχει τη δυνατότητα μαρκάροντας μια πρόταση να μου τη μεταφράζει στα ελληνικά. Και μια λέξη, πέρα από μετάφραση, να μπορώ να δω τι έχει γραφτεί στη Wikipedia γι' αυτήν.

Το κάνουν όλα αυτό ή πρέπει να στραφώ κάπου συγκεκριμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Όχι να διαβάζει ελληνικά ebooks. Αγγλικά, αλλά να έχει δυνατότητα μετάφρασης μιας άγνωστης λέξης στα ελληνικά. Νομίζω ότι έχει δυνατότητα μετάφρασης όταν μαρκάρεις πχ μια λέξη, αλλά δεν ξέρω σε ποιες γλώσσες το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

να ρωτήσω γιατί θέλω να το κάνω δώρο στην βιβλιοφάγα κόρη (10yo):

  1. σε τι μορφές μπορούμε να φορτώσουμε βιβλία?
  2. πρέπει να είναι αγορασμένα ή μπορούν και pdf?
  3. Βιβλία στα Ελληνικά δεν μπορούμε να φορτώσουμε?
  4. Χάθηκα με τις πολλές εκδόσεις Kindle που κυκλοφορούν, προς τα που να κοιτάξω?
  5. Πέραν του προφανούς, τι διαφορές έχει ένα καινούργιο Kindle με ένα μτχ?
  6. κάποιος που έχει αγοράσει ένα e-book μπορεί να στο δανείσει/χαρίσει ώστε να το διαβάσεις στο Kindle σου?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...