Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία αναβάθμισης από windows 10 σε 11


bi171184

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Σε νέο pc (7600x, b650,ddr 5, m2 nvme)με καθαρή εγκατάσταση windows 10 pro, δεν μπορώ να κάνω upgrade σε windows 11.το pc health check για το upgrade μου εμφάνιζε ότι πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το secure boot.για να γίνει αυτό, εκανα την μετατροπή του δίσκου σε gpt (ήταν mbr) και το ενεργοποίησα. τωρα,ενώ το pc health check μου εμφανίζει ότι το σύστημα μου είναι έτοιμο πλεον για τα windows 11,στις ρυθμίσεις - windows update μου εμφανίζει δεξιά ότι ο υπολογιστής δεν πληροί τις προϋποθέσεις για τα windows 11 και πως να το δω με το πρόγραμμα pc health check.εκανα απεγκατάσταση τις τελευταίες ενημερώσεις κ πάλι εγκατάσταση,αλλά το μήνυμα παραμένει κ στο update δεν μου εμφανίζει κατι νέο.

γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστω εκ των προτέρων  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φτιαξε ενα stick σε gpt mode. Κατεβασε το iso των 11. Xρησιμοποιησε το rufus για να το περασεις στο στικακι. Θα σου βγαλει επιλογες για να αφαιρεσει τους "ελεγχους".  Δες εδω. Αν ειναι ενεργοποιημενα τα 10αρια στο μηχανημα , οταν περασεις τα 11αρια , θα δηλωσεις οτι δεν εχεις σειριακο και οταν συνδεθουν στο ιντερνετ θα ενεργοποιηθουν αυτοματα.

Αλλος τροπος που μπορω να σκεφτω ειναι να πειραξεις το iso με καποιο προγραμμα π.χ nlite και να αφαιρεσεις τους ελεγχους. Το αποσυμπιεζεις μετα σε καποιον φακελο και τρεχεις μεσα απο τα 10αρια το setup.exe και ξεκιναει η αναβαθμιση.

Tα 11αρια ελεγχουν για ram/διαθεσιμο δισκο/cpu/tmp2.0/secure boot. Το secure boot δεν ειναι υποχρεωτικο να ειναι ενεργοποιημενο , απλα να το υποστηριζει το bios.

**EDIT** Tρεξε αυτο το προγραμματακι εδω , για να δεις τι ακριβως ειναι αυτο που αποτυγχανει στον ελεγχο.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Φτιαξε ενα stick σε gpt mode. Κατεβασε το iso των 11. Xρησιμοποιησε το rufus για να το περασεις στο στικακι. Θα σου βγαλει επιλογες για να αφαιρεσει τους "ελεγχους".  Δες εδω. Αν ειναι ενεργοποιημενα τα 10αρια στο μηχανημα , οταν περασεις τα 11αρια , θα δηλωσεις οτι δεν εχεις σειριακο και οταν συνδεθουν στο ιντερνετ θα ενεργοποιηθουν αυτοματα.

Αλλος τροπος που μπορω να σκεφτω ειναι να πειραξεις το iso με καποιο προγραμμα π.χ nlite και να αφαιρεσεις τους ελεγχους. Το αποσυμπιεζεις μετα σε καποιον φακελο και τρεχεις μεσα απο τα 10αρια το setup.exe και ξεκιναει η αναβαθμιση.

Tα 11αρια ελεγχουν για ram/διαθεσιμο δισκο/cpu/tmp2.0/secure boot. Το secure boot δεν ειναι υποχρεωτικο να ειναι ενεργοποιημενο , απλα να το υποστηριζει το bios.

**EDIT** Tρεξε αυτο το προγραμματακι εδω , για να δεις τι ακριβως ειναι αυτο που αποτυγχανει στον ελεγχο.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OXI , καλύτερα κατέβασε το win11 media creation tool https://www.microsoft.com/software-download/windows11 k χρησιμοποίησε αυτό το εργαλείο της microsoft κ ετοίμασε το στικάκι, θα στο κάνει μια χαρά. κατά τα άλλα, όπως είπε και ο "μπήχτης" πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ολα οκ,απλά θα μου εμφάνιζε την ενημέρωση για αναβάθμιση μετά από 30 ημέρες (η κάποια στιγμή). Χρησιμοποίησα το windows installation assistant και αναβάθμισα κανονικά.ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...