Προς το περιεχόμενο

Speedport και streaming 4k ταινιων απο truenas με buffering


jimmyl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθω να παιξω μερικες ταινιες 4κ που εχω σε ενα NAS με truenas  λειτουργικο , μεσα απο τηλεοραση με android tv ,  χρησημοποιωντας το KODI , αλλα μου βγαζει μυνημα για αργο ρυθμο αναπαραγωγης , εκανα speedtest μεσω wifi στη τηλεοραση και η γραμμη  που ειναι καταστορα τερματιζει , πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις στο router; , σε αρχεια 1080p δεν εχει προβλημα , η αποσταση δεν ειναι μεγαλη αλλα μεσολαβει ενας τοιχος , οι ταινιες 4κ θελουν μηπως θελουν μεγαλυτερο bandwith;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το speedtest που κάνεις δεν έχει κανένα νόημα καθώς αφορά την σύνδεσή σου στο internet κι όχι την σύνδεσή σου με το NAS. Πρέπει να ελέγξεις την ταχύτητα μεταξύ της συσκευής αναπαραγωγής και της πηγής. Πως είναι συνδεδεμένα αυτά; Καλώδια; Powerlines; Wifi; κτλ.

Στις 26/12/2022 στις 6:52 ΜΜ, jimmyl είπε

 η αποσταση δεν ειναι μεγαλη αλλα μεσολαβει ενας τοιχος , οι ταινιες 4κ θελουν μηπως θελουν μεγαλυτερο bandwith;

Εννοείται πως απαιτούν μεγαλύτερο bandwidth. Κι ανάλογα το format μπορεί έως και τεράστιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jumaru99 είπε

Το speedtest που κάνεις δεν έχει κανένα νόημα καθώς αφορά την σύνδεσή σου στο internet κι όχι την σύνδεσή σου με το NAS. Πρέπει να ελέγξεις την ταχύτητα μεταξύ της συσκευής αναπαραγωγής και της πηγής. Πως είναι συνδεδεμένα αυτά; Καλώδια; Powerlines; Wifi; κτλ.

Εννοείται πως απαιτούν μεγαλύτερο bandwidth. Κι ανάλογα το format μπορεί έως και τεράστιο.

Ηταν πανω σε powerline αλλα δυστυχως καηκε το  αρχικο , και τωρα ειναι με το wifi απο moden/router της Cosmote , δοκιμασα με ενα Zidoo X9S  που εχω , μεσω καλωδιου και δεν ειχα ζητημα , ευχαριστω για την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...