Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μητρικής AM4


Silenzio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

η απορία μου αφορά 2 μητρικές am4 b550 που ήδη έχω και όχι που να θέλω να αγοράσω.

Έχω την Asus B550 TUF Gaming plus https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/tuf-gaming/tuf-gaming-b550-plus/

και την Gigabyte Aorus elite v2 b550 https://www.gigabyte.com/Motherboard/B550-AORUS-ELITE-V2-rev-10-11#kf

εκτός απο το τραγικό της gigabyte 4 sata ports (1 nvme βάζεις και μένεις με 2 σατα), βλέπω οτι υπερτερεί με 12+2 pwr phase phases έναντι 8+2 της Asus.

Ποια να προτιμήσω να κρατήσω και για ποιο λόγο ? πάνω θα μπει ένας R5 5600, ούτε oc θα γίνει στο pc ούτε τίποτα το ιδιαίτερο (ουτε καν gaming).

Στο κουτί είναι ήδη στημένη η Asus με εναν r5 3600 με το 0805 BIOS, αν κρατήσω αυτή θα πρέπει λογικά να κάνω bios update, οπότε η επόμενη ερώτηση είναι ποιο να βάλω ?

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την asus θα κράταγα, τα παραπάνω pwr phases στην περίπτωση σου είναι διακοσμητικά..... 

Πιθανότερο είναι να χρειαστείς κάποια στιγμή τα εξτρα sata παρά τα pwr phases της giga.

Μην βάλω στην εξίσωση την πιθανή οσφειοκαμψία της gigabyte με τις μνήμες...

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Κι αν δεν θέλω overclock αλλά καλύτερο bios από τα μόνιμα beta της asus ;

Ίσα ίσα, όταν δεν θέλω oc, θα μπώ μια φορά στο bios, θα φορτώσω xmp και γειά σας. 

Όσο και ανάπηρη να είναι η asus στο bios, τα βασικά δουλεύουν.

Τώρα αν μιλάς για τα ακριβά μοντέλα της, που έχουν 50 μύρια ρυθμίσεις στο bios και κανένας δεν τις χρησιμοποιεί γιατι ούτε η ίδια η ASUS δεν ξέρουν τι κάνουν όλες αυτές οι ρυθμίσεις, ε ας πρόσεχαν αυτοί που στηρίζουν τέτοια προιόντα...  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Επανέρχομαι για μια απορία σχετική, με μία κάρτα επέκτασης θυρών Sata θα κάνω τη δουλειά μου με τη gigabyte?

Θα συνδεθούν πχ 2 επιπλέον δίσκοι η χάνω πολύ σε ταχύτητα ? Να έχω 2 Nvme και 2 επιπλέον Σάτα δίσκους , η δε θα συνδεθούν καθόλου?

https://www.skroutz.gr/s/31822755/Powertech-Κάρτα-PCIe-σε-θύρες-SATA-ST544.html?event_price=6.99

 

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2022 στις 5:44 ΜΜ, Silenzio είπε

εκτός απο το τραγικό της gigabyte 4 sata ports (1 nvme βάζεις και μένεις με 2 σατα)

Που το είδες αυτό, πως βάζοντας nvme χάνονται 2 sata; 4 sata έχει η μητρική.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Silenzio είπε

Καλημέρα,

Επανέρχομαι για μια απορία σχετική, με μία κάρτα επέκτασης θυρών Sata θα κάνω τη δουλειά μου με τη gigabyte?

Θα συνδεθούν πχ 2 επιπλέον δίσκοι η χάνω πολύ σε ταχύτητα ? Να έχω 2 Nvme και 2 επιπλέον Σάτα δίσκους , η δε θα συνδεθούν καθόλου?

https://www.skroutz.gr/s/31822755/Powertech-Κάρτα-PCIe-σε-θύρες-SATA-ST544.html?event_price=6.99

 

Στη Gigabyte μπορείς να συνδέσεις 2 nvme και 4 sata ταυτόχρονα. Είναι σίγουρο ότι δεν σου φτάνουν? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνώμη  αν είπα βλακεία, για κάποιο λόγο νόμιζα οτι βάζοντας ένα nvme χάνεις 2 sata θύρες. κάπου το είχα διαβάσει αυτό εκτός αν κατάλαβα κάτι τελείως λάθος και το θεωρούσα από τότε δεδομένο.

αν έχω 2 nvme και ταυτόχρονα 4 sata θύρες μια χαρά επαρκούν ! 2 hdd παίρνει το κουτί άντε να βάλεις και 2 sata ssd

πάντως με μια γρήγορη αναζήτηση στο google αυτό βλέπω να ισχύει, ένας nvme ακυρώνει 2 sata θύρες

https://forums.tomshardware.com/threads/will-m-2-nvme-ssds-disable-sata-ports-on-a-motherboard.3425195/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Silenzio είπε

συγγνώμη  αν είπα βλακεία, για κάποιο λόγο νόμιζα οτι βάζοντας ένα nvme χάνεις 2 sata θύρες. κάπου το είχα διαβάσει αυτό εκτός αν κατάλαβα κάτι τελείως λάθος και το θεωρούσα από τότε δεδομένο.

αν έχω 2 nvme και ταυτόχρονα 4 sata θύρες μια χαρά επαρκούν ! 2 hdd παίρνει το κουτί άντε να βάλεις και 2 sata ssd

πάντως με μια γρήγορη αναζήτηση στο google αυτό βλέπω να ισχύει, ένας nvme ακυρώνει 2 sata θύρες

https://forums.tomshardware.com/threads/will-m-2-nvme-ssds-disable-sata-ports-on-a-motherboard.3425195/

 

Δες το Manual της μητρικής... Στη συγκεκριμένη δεν ακυρώνει κάτι, αν πρόσεξες κα ι στο πόστ που έβαλες αναφέρουν το 5ο και 6ο sata, η δική σου έχει μόνο 4 όλα και όλα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Silenzio είπε

συγγνώμη  αν είπα βλακεία, για κάποιο λόγο νόμιζα οτι βάζοντας ένα nvme χάνεις 2 sata θύρες. κάπου το είχα διαβάσει αυτό εκτός αν κατάλαβα κάτι τελείως λάθος και το θεωρούσα από τότε δεδομένο.

αν έχω 2 nvme και ταυτόχρονα 4 sata θύρες μια χαρά επαρκούν ! 2 hdd παίρνει το κουτί άντε να βάλεις και 2 sata ssd

πάντως με μια γρήγορη αναζήτηση στο google αυτό βλέπω να ισχύει, ένας nvme ακυρώνει 2 sata θύρες

https://forums.tomshardware.com/threads/will-m-2-nvme-ssds-disable-sata-ports-on-a-motherboard.3425195/

 

Κρατα την καλη και ασε την αλλη να παει στο καλο

2009340716_Screenshot2023-01-13at19-20-45AsusTUFB550-PlusGamingvsGigabyteB550AorusEliteWhatisthedifference.png.f260dd3908b3e7a9432369939a79ae05.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Κρατα την καλη και ασε την αλλη να παει στο καλο

2009340716_Screenshot2023-01-13at19-20-45AsusTUFB550-PlusGamingvsGigabyteB550AorusEliteWhatisthedifference.png.f260dd3908b3e7a9432369939a79ae05.png

Άστο το παιδί στην ησυχία του, θέλει να μάθει με το hard way γιατί λέμε όχι στη gigabyte

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Άστο το παιδί στην ησυχία του, θέλει να μάθει με το hard way γιατί λέμε όχι στη gigabyte

Ενα σοφο γνωμικο λεει .......αμα δεν παθεις δε θα μαθεις

Θυμηθηκα τωρα το ανεκδοτο με τον

Spoiler

O μπαμπάς γύφτος βλέπει τηλεόραση και τον ρωτάει το γυφτάκι:
«Μπαμπά μπαμπά πότε έγκινε η άλωση της Κωνσταντινούπολης;»
«Ντέν ξέρω» λέει ο μπαμπάς. Μετά από λίγο ρωτάει πάλι το γυφτάκι…
«Μπαμπά μπαμπά πώς έλεγαν το άλογο του Μεγάλου Αλεξάνδρου;»
«Ντέν ξέρω» ξαναλέει ο μπαμπάς. Μετά από λίγο ρωτάει πάλι το γυφτάκι…
«Μπαμπά μπαμπά ποιος έγραψε τον εθνικό μας ύμνο;»
«Ντέν ξέρω» ξαναλέει ο μπαμπάς. Ακούει η μαμά και λέει στο μικρό γυφτάκι:
«Φύγκε από εκεί βρε. Μην ενοχλείς τον πατέρα σου» Και λέει ο μπαμπάς:
«Άσε το γκυνάικα…. άσε το παιντί να μαθαίνει»

 

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Silenzio είπε

συγγνώμη  αν είπα βλακεία, για κάποιο λόγο νόμιζα οτι βάζοντας ένα nvme χάνεις 2 sata θύρες. κάπου το είχα διαβάσει αυτό εκτός αν κατάλαβα κάτι τελείως λάθος και το θεωρούσα από τότε δεδομένο.

αν έχω 2 nvme και ταυτόχρονα 4 sata θύρες μια χαρά επαρκούν ! 2 hdd παίρνει το κουτί άντε να βάλεις και 2 sata ssd

πάντως με μια γρήγορη αναζήτηση στο google αυτό βλέπω να ισχύει, ένας nvme ακυρώνει 2 sata θύρες

https://forums.tomshardware.com/threads/will-m-2-nvme-ssds-disable-sata-ports-on-a-motherboard.3425195/

 

Σε κάποιες μπορεί να ισχύει, όπως στο παράδειγμα από το link που έστειλες. Εκεί όμως είχε 6 sata και γίνονταν disable η 5η και 6η θύρα.

Προσωπικά θα κράταγα την TUF πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικά ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!

και τις 2 θα τις κρατήσω παιδιά, η asus θα μπει σε δεύτερο σύστημα, απλά  κράτησα τη gigabyte για το δικό μου.

oc ούτε έχω κάνει ποτέ ούτε πρόκειται να ασχοληθώ, δε νομίζω οτι θα έχω πρόβλημα με τη giga, ένα xmp μόνο ενεργοποιώ απο bios άντε και τα fans

την Asus την έχω απο το 2021, άψογη εννοείται, αλλά τι θέμα μπορεί να δημιουργήσει η gigabyte ? εδώ και ένα 10ημερο μια χαρά πάει και βλέπουμε

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το bios της asus, απο το 0805 BIOS ποιο βάζω απευθείας για να δει η μητρική 5000 series ryzen ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...