Προς το περιεχόμενο

Η ταινία Avatar: The Way of Water ξεπέρασε το $1 δις σε έσοδα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νομιζω οτι πολλοι δεν εχουν καταλαβει ακομη τι σχεδιαζει να κανει ο Καμερον.

καθε ταινια εχει γραφτει ως αυτονομο κεφαλαιο μιας μεγαλυτερης overarching ιστοριας. παρα τις σεναριακες αδυναμιες του, το Way of Water λειτουργει περισσοτερο ως προλογος του τι θα επακολουθησει. Και αν και οταν ολοκληρωσει την πενταλογια του, και συνδεθουν ολα τα κομματια μαζι, εκει θα κριθει η ολη ιστορια, στο συνολο της.  αν τα καταφερει να γυρισει oλες τις ταινιες του, πιστευω θα μας δωσει ενα απο τα μεγαλυτερα κινηματογραφικα επη. και θα εχει  κατορθωσει κατι, που αλλοι οραματιστες με την ιδια φιλοδοξια αποτυχανε, οπως ο Lucas με τo Star Wars saga του.

εγω απλα θα πω το εξης:

Spoiler

το δηλωσε προσφατα ο παραγωγος, και ισως να μην γινει αυτο τελικα. αλλα το πλανο τους για την 5η ταινια ειναι το εξης:

οι Navi ταξιδευουν στην Future Earth για να πολεμησουν τους αθρωπους στον πλανητη τους. Δηλαδη Avatar συνανταει Blade Runner. Ηδη εχουμε παρει μια γευση απο αυτο στο επισημο prequel comic. Eπισης ο Cameron εδωσε σε σημειωσεις στους studio executives, το τι ακριβως σκοπευει να κανει στο 5. και η αντιδραση τους ηταν ενα αναφωνητο: "holy shit!". ο δε Stephen Lang που παιζει τον Quaritch, οταν διαβασε το σεναριο για το 5, εκλαψε.

δεν ξερω για εσας, αλλα ειμαι απολυτα overhyped για τις μελλοντικες ταινιες. το μονο που ευχομαι και ελπιζω, ειναι να μπορεσει ο El Jimbo να τις γυρισει ολες.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2022 στις 7:06 ΜΜ, georgiosmag είπε

Κάνω υπομονή να την δω σε VR headset... 

σε 12 μέρες... σκέψου ώσπου να μπει σε κάποια streaming υπηρεσία η να γίνει release blueray τουλάχιστον πάνω από ένα χρόνο πόσα ακόμη θα βγάλει. 

Κάμερον... μεγάλο μυαλό 

ο κάμερον λέει ότι θέλει να ξεπεράσει τα 2 δις εισπράξεις για να είναι ευχαριστημένος.. αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν έχει κάνει ήδη απόσβεση. Το μπάτζετ της ταινίας είναι περίπου 250 εκατομμύρια... οπότε έχει κάνει απόσβεση και με το παραπάνω. Αυτός θέλει να ξεπεράσει ταινίες όπως avatar1 avengers κλπ... δηλαδή με λίγα λόγια λόγο ότι είναι sequence δε θα φτάσει τα 3 περίπου δις που κρατάει το σκήπτρο με τα μεγαλύτερα έσοδα το πρώτο avatar αλλά στα σίγουρα θα πιάσει πάνω από 2. 

Εγώ όπως το κόβω με τόσο hype αν προσέξουν καλά μη "διαρεύσει" προς τα έξω κανένα screen και κυκλοφορήσει σε τορεντ και καταφέρουν για κάνα χρόνο θα ξεπεράσει με άνεση ακόμη και τα 3 δις... και θα πάρει το σκήπτρο από το πρώτο.. για να δούμε

Υπάρχει είδη σε τορρεντ . Από πολύ κακή κάμερα τραβηγμένο σχεδόν δεν καταλαβαίνεις ότι είναι κάμερα !! 13gb

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο μου είχε φανεί αφελες ,αστείο σεναριακά με πολύ φτηνά κλισέ μνματα ,τα εφέ το έσωζαν αλλά μέχρι ένα σημείο, τούτο δω να το δω η θα με πάρει ο ύπνος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως η ταινια δεν εχει το μεγαλειο παλαιωτερων παραγωγων του αφου λειπουν τα βασικα σκηνοθεσια σεναριο και ερμηνειες αλλα προφανως και αυτο δεν ειναι το θεμα

η τιανια φτιαχτηκε κατα βαση σαν μια εναλλακτικη στα σκουπιδια της μαρβελ με σκοπο να αποδειξει πως μια ταινια με εφφε μπορει να εχει και ερμηνειες και πολιτικο μηνυμα και χαρακτηρες

και αυτο ειναι αρκετο

οσον αφορα αυτους που νομιζουν πως το 1 δις ειναι αρκετο για να καλυψει το κοστος των 300 εκατ της παραγωγης καλο ειναι να μαθουν πως η παραγωγη εχει 3 σταδια και οχι 1

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, georgiosmag είπε

Κάνω υπομονή να την δω σε VR headset... 

σε 12 μέρες... σκέψου ώσπου να μπει σε κάποια streaming υπηρεσία η να γίνει release blueray τουλάχιστον πάνω από ένα χρόνο πόσα ακόμη θα βγάλει. 

Κάμερον... μεγάλο μυαλό 

ο κάμερον λέει ότι θέλει να ξεπεράσει τα 2 δις εισπράξεις για να είναι ευχαριστημένος.. αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν έχει κάνει ήδη απόσβεση. Το μπάτζετ της ταινίας είναι περίπου 250 εκατομμύρια... οπότε έχει κάνει απόσβεση και με το παραπάνω. Αυτός θέλει να ξεπεράσει ταινίες όπως avatar1 avengers κλπ... δηλαδή με λίγα λόγια λόγο ότι είναι sequence δε θα φτάσει τα 3 περίπου δις που κρατάει το σκήπτρο με τα μεγαλύτερα έσοδα το πρώτο avatar αλλά στα σίγουρα θα πιάσει πάνω από 2. 

Εγώ όπως το κόβω με τόσο hype αν προσέξουν καλά μη "διαρεύσει" προς τα έξω κανένα screen και κυκλοφορήσει σε τορεντ και καταφέρουν για κάνα χρόνο θα ξεπεράσει με άνεση ακόμη και τα 3 δις... και θα πάρει το σκήπτρο από το πρώτο.. για να δούμε

Υπαρχει ακομα αυτη η εφαρμογη VR που βλεπεις οτι εισαι σε αιθουσα cinema και μπορεις να κανεις convert τα 3D Bluray για να τα βλεπεις 3D μεσα απο το VR ;

Το budget δεν ειναι 250m ειναι κοντα στα 400m και συνηθως θες αλλα τοσα και παραπανω για διαφημιση κτλ οποτε τα εξοδα του μπορει να τα εχει βγαλει οριακα και οχι με το παραπανω.
Μετα παιζει πολυ μεγαλο ρολο σε ποιες και ποσες χωρες θα προβληθει. αν προβληθει παντου θα παει πολυ καλα.
Υπαρχουν πχ ταινιες που τρωνε ban σε Ινδια , Κινα , Ρωσια ,Ιαπωνια και δεν βγαζουν τα λεφτα τους ή τα βγαζουν οριακα.
Οπως και το αντιστροφο , πχ το Warcraft πηγε χαλια Αμερικη ,μετρια Ευρωπη αλλα το εσωσε η Ασια με παραπανω απο τα μισα εισιτηρια να ειναι απο εκει.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2022 στις 8:00 ΜΜ, Evangelos Anagnostou είπε

Όταν περνάς μια δεκαετια με μασκοφόρους εκδικητές τύπου κατς στο μεξικό που προσπαθουν να σταματήσουν με μπουνίδια εναν κακο με κουενστιοναμπλ πιγουνι, του οποίου του έχει καρφωθει η ιδεα να εξαφανίσει την μισή ζωή γιατί δεν φτάνουν οι φυσικοί πόροι του σύμπαντος (!) χρησιμοποιώντας ένα προπ γάντι με πολύχρωμα γυαλάκια πολυελαίου πάνω, σαν αυτά που πουλάνε στα πανηγύρια το καλοκαίρι, μεσα σε εκείνες τις πλαστικές συσκευασίες που μέχρι να τις ανοίξεις αρχίζουν να σου περνάνε ιδέες του Θάνος από το μυαλό, ε τότε το αβαταρ σου φαίνεται επος.

Άντε να αραιώσουν οι αίθουσες να πάμε να το δούμε (με λελογισμένη κατανάλωση υγρών πριν).

 

Cameron φτιάξε το Alien 3 αγόρι μου το σωστό το ορθόδοξο με Ripley Hicks και Newt να πέσουν τα τσιμέντα και να έρθω να το δω στο hollywood πρώτη προβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινία καλή ως προς το 3D  κομμάτι της και γι'αυτό και μόνο αξίζει να την δεις. Ως προς το Dolby Atmos μάλλον είναι μια απατεωνια καθαρά μάρκετινγκ να πουλήσουν και καλά νέα τεχνολογία στον ήχο. Το DOLBY DIGITAL Kαι το DTS τα είχαν αυτά τα στοιχεία. Πολλά σημεία κούρασαν από οπτικής άποψης δεν γίνεται σε 3D ταινία να βάζεις κάμερα στο κεφάλι και να κουνιέται αλόγιστα. Εκείνα τα σημεία έκλεινα τα μάτια αλλιώς ζαλιζομουν. Και στην πλοκή της ταινίας κάπου στο τέλος υπάρχει ένα ανεξήγητο κενό.Εξαφανιστηκαν όλοι εκτός από 6. Την είδα στο Metro Mall δεν ξέρω τι μηχανήματα έχουν αλλά λείπουν Hz ,FPS  στην κίνηση της εικόνας και κουράζει.Φευγεις με ζαλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Υπαρχει ακομα αυτη η εφαρμογη VR που βλεπεις οτι εισαι σε αιθουσα cinema και μπορεις να κανεις convert τα 3D Bluray για να τα βλεπεις 3D μεσα απο το VR ;

Το budget δεν ειναι 250m ειναι κοντα στα 400m και συνηθως θες αλλα τοσα και παραπανω για διαφημιση κτλ οποτε τα εξοδα του μπορει να τα εχει βγαλει οριακα και οχι με το παραπανω.
Μετα παιζει πολυ μεγαλο ρολο σε ποιες και ποσες χωρες θα προβληθει. αν προβληθει παντου θα παει πολυ καλα.
Υπαρχουν πχ ταινιες που τρωνε ban σε Ινδια , Κινα , Ρωσια ,Ιαπωνια και δεν βγαζουν τα λεφτα τους ή τα βγαζουν οριακα.
Οπως και το αντιστροφο , πχ το Warcraft πηγε χαλια Αμερικη ,μετρια Ευρωπη αλλα το εσωσε η Ασια με παραπανω απο τα μισα εισιτηρια να ειναι απο εκει.

κατεβάζεις δεν μετατρέπεις σε τίποτε.. κάποια bluray 3d που έχω τα ριπάρεις μόνο αν θέλεις και τα σώζεις στο δίσκο

ναι η εφαρμογή λέγεται skybox VR και εγώ προσωπικά απεχθάνομαι το σινεμά σε γενικές γραμμές οπότε διαλέγω να είμαι στο φεγγάρι απομονωμένος και να ζουμάρω όσο θέλω  

δεν χρειάζεται εντωμεταξύ να κάνεις τίποτε αντιγραφή στο headset... όλα τα συγχρονα ρουτερ (εγώ έχω κοσμοτέ) έχουν και μια usb Πάνω... συνδέεις το δίσκο 2ΤΒ γεμάτο με ταινίες και 3dvr και το skybox το βλέπει μέσα από smd... αλλά υπάρχει και εφαρμογή client στα windows... η εφαρμογή είναι η καλύτερη μακράν από οποιαδήποτε άλλη γιατί είναι πανεύκολη με το ΑΙ να καταλαβαίνει πάντα τι του έχεις βάλει και να στο ανοίγει αυτόματα SBS OU κλπ κλπ...

όσο για το budget μέσα στο imdb λέει 250 ότι είναι... δε γνωρίζω η προώθηση αν πάει ξεχωριστά... αν ισχύει αυτό και αν ισχύει ως ποσοστό όπως είπες διπλάσιο του μπάτζετ τότε και έτσι έχουν καλυφθεί τα έξοδα... 

7 ώρες πριν, Just_travel_everywhere είπε

Υπάρχει είδη σε τορρεντ . Από πολύ κακή κάμερα τραβηγμένο σχεδόν δεν καταλαβαίνεις ότι είναι κάμερα !! 13gb

Ξέρεις τι συμβαίνεις φίλε χωρίς να είμαι ειδικός απλά ο κάθε ένας θα πει την εξυπνάδα του με μηδενικό υπόβαθρο και γνώσεις.!! Όχι δεν μπορούν να φτιάξουν κάτι ούτε απέξω δεν θα περνούσαν !!! Φτιάχνουν και μερικές κανένα βίντεο στο YouTube και χαίρονται !!!

εκτός του ότι δεν αναφέρομαι σε ριπάρισμα αλλά σε Bluray (τέτοιες ταινιάρες αξίζουν να τις πληρώσεις) που θα ριπάρω από μόνος μου για το VR μου αυτό που λες εσύ πρώτον δεν είναι VR και δεύτερον είναι camrip για κάποιους που αρκούντε σε αυτή την ποιότητα... εννοείται όχι 3D επίσης ... 

γιατί απαντάω? είμαι πολύ κοινωνικός :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, DarkNGrimm είπε

Δεν ασχολούμαι διότι έχω κανονική δουλειά που μου αποφέρει περισσότερα από ένα χομπυ όπως ήταν τότε το 3D γενικά. Επιπλέον, μεγάλωσα....

 

Ότι και το 3D δεν είναι κανονική δουλειά . . . . Ο κακομοίρης ο Κάμερον πιάστηκε κότσος. Μακάρι να ήσουν δίπλα του να του ανοίξεις τα μάτια!

20 ώρες πριν, teo1966 είπε

3D ταινια για γελια.. δεν αξιζει να την δεις 3D δεν εχει ρεαλιστικα καμια σκηνη που να δειχνει κατι πχ να πεφτει πανω σου

ακομα και οι υποτιτλοι σε καποιες σκηνες ηταν blurry. 

σημερα την ειδα

 

Εγώ και σε κακό σχετικά cinema που την είδα, και βέλοι και σφαίρες ερχόντουσαν πάνω μου και οι υπότιτλοι ήταν μια χαρά. Υπάρχουν και χειρότερα μάλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναμένεται να σαρώσει στα Χρυσά Βατόμουρα.

 

8 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

Το πρώτο μου είχε φανεί αφελες ,αστείο σεναριακά με πολύ φτηνά κλισέ μνματα ,τα εφέ το έσωζαν αλλά μέχρι ένα σημείο, τούτο δω να το δω η θα με πάρει ο ύπνος?

Δεν σου προτείνω να τη δεις. Στο δεύτερο είναι τερματισμένη η αφέλεια σε σημείο που ο Φώσκολος στην εποχή του (αν τον γνωρίζεις) θα προχωρούσε σε εκτεταμένες διορθώσεις. Ίσως ήθελαν η ταινία να είναι παιδική. Δεν σώζεται από τα εφέ.

Επεξ/σία από marios28
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tosodoula είπε

Και στην πλοκή της ταινίας κάπου στο τέλος υπάρχει ένα ανεξήγητο κενό.Εξαφανιστηκαν όλοι εκτός από 6. Την είδα στο Metro Mall δεν ξέρω τι μηχανήματα έχουν αλλά λείπουν Hz ,FPS  στην κίνηση της εικόνας και κουράζει.Φευγεις με ζαλάδα. 

Εγώ θα το εξηγήσω σε spoiller και θα πρότεινα να βάλεις και εσύ το δικό σου κείμενο μέσα σε αυτό:

Spoiler

Εφόσον το πλοίο βυθίζεται και τρέπονται όλοι σε φυγή, δεν υπάρχει λόγος η μάχη να συνεχιστεί, οπότε όλοι πάνε στα σπίτια τους. Σε ένα πόλεμο ωστόσο που χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα, είναι λογικό να μπουν μέσα στα συντρίμμια και να ψάξουν ο ένας τον άλλο. Ίσως έπρεπε να δείξει να δώσει και λίγο χρόνο σε ένα πλάνο όπου θα πανηγυρίζεται η νίκη και στην συνέχεια θα φαίνεται και η υποχώρηση των Metkayina.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgiosmag είπε

κατεβάζεις δεν μετατρέπεις σε τίποτε.. κάποια bluray 3d που έχω τα ριπάρεις μόνο αν θέλεις και τα σώζεις στο δίσκο

ναι η εφαρμογή λέγεται skybox VR και εγώ προσωπικά απεχθάνομαι το σινεμά σε γενικές γραμμές οπότε διαλέγω να είμαι στο φεγγάρι απομονωμένος και να ζουμάρω όσο θέλω  

δεν χρειάζεται εντωμεταξύ να κάνεις τίποτε αντιγραφή στο headset... όλα τα συγχρονα ρουτερ (εγώ έχω κοσμοτέ) έχουν και μια usb Πάνω... συνδέεις το δίσκο 2ΤΒ γεμάτο με ταινίες και 3dvr και το skybox το βλέπει μέσα από smd... αλλά υπάρχει και εφαρμογή client στα windows... η εφαρμογή είναι η καλύτερη μακράν από οποιαδήποτε άλλη γιατί είναι πανεύκολη με το ΑΙ να καταλαβαίνει πάντα τι του έχεις βάλει και να στο ανοίγει αυτόματα SBS OU κλπ κλπ...

όσο για το budget μέσα στο imdb λέει 250 ότι είναι... δε γνωρίζω η προώθηση αν πάει ξεχωριστά... αν ισχύει αυτό και αν ισχύει ως ποσοστό όπως είπες διπλάσιο του μπάτζετ τότε και έτσι έχουν καλυφθεί τα έξοδα... 

εκτός του ότι δεν αναφέρομαι σε ριπάρισμα αλλά σε Bluray (τέτοιες ταινιάρες αξίζουν να τις πληρώσεις) που θα ριπάρω από μόνος μου για το VR μου αυτό που λες εσύ πρώτον δεν είναι VR και δεύτερον είναι camrip για κάποιους που αρκούντε σε αυτή την ποιότητα... εννοείται όχι 3D επίσης ... 

γιατί απαντάω? είμαι πολύ κοινωνικός :P

 

Δεν είπα ότι αξίζει αλλά γενικα είναι πολύ καλή ποιότητα !! Εγώ Προσωπικά ο μόνος λόγος που δεν πάω στο σινεμά να το δω είναι γιατί δε μένω στην Ελλάδα ρε φίλε δεν μπορώ να το δω  στα γερμανικά.

Επεξ/σία από Just_travel_everywhere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη μου άρεσε λόγω επιστημονικής φαντασίας, μου άρεσε η ιδέα του μακρινού διαφορετικού πλανήτη, μου άρεσαν οι διακριτοί χαρακτήρες και ρόλοι, γενικά την είδα ευχάριστα και ήταν πρωτότυπη δουλειά ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ που σε συνέπαιρνε (σεναριακά ένιωθα ένα remake του animation του 2007... Battle for Terra, δείτε και θα με θυμηθείτε - εκτός αν αυτοί που έφτιαξαν το animation είχαν διαρροές από το Avatar πριν βγει, τί να πω).

Η δεύτερη δεν ένιωσα να μου προσφέρει κάτι εκτός από μερικά καινούργια ωραία wallpaper όταν πέσει στα χέρια μου σε 4k. Υπήρξε μεγάλη επαναληψιμότητα, δηλαδή σκηνές και πτυχές του σεναρίου που στη πρώτη σε ενθουσίασαν και τώρα απλά ήξερες τί θα συμβεί. Επίσης βασίστηκε στους ίδιους βασικούς χαρακτήρες της 1ης με αδιάφορες νέες προσθήκες. Μετά το 2ωρο είχα κουραστεί, περίμενα πιασμένος στη καρέκλα να τελειώσει η μάχη χωρίς κάποιο τέλος που να με ανταμείψει για την υπομονή μου. Από την άλλη η συνοδός μου είχε ανασηκωθεί κοιτώντας μπροστά καρφωμένη και της άρεσε πολύ όλη η ταινία, ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...