Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτής με σχετικά μικρή χρήση


Tsigalkos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από georgeole,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/12/2022 στις 12:44 ΜΜ, Tsigalkos είπε

Καλημέρα και καλή χρονιά

Τι εκτυπωτή προτείνετε για 10-15 σελίδες την ημέρα (χωρίς χρώμα) με όσο το δυνατόν πιο συμφέροντα μελάνια/τόνερ;

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Δε θέλει σκέψη καλέ μου φίλε: ασπρόμαυρο laser. Υπάρχουν οι εξής ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ προτάσεις:

α) Στα (περίπου) 150€ είναι ο Brother HL-L2350DW. Τα ποιοτικά συμβατά του κοστίζουν 25€ για 6.000 σελίδες. Επίσης χρειάζεσαι και drum των 25€ κάθε 12.000 σελίδες. Ο ίδιος εκτυπωτής χωρίς το wifi κοστίζει γύρω στα 120€.

β) Στα (περίπου) 250€ είναι ο Canon i-Sensys LBP226DW. Τα ποιοτικά συμβατά του κοστίζουν 30-45€ για 10.000 σελίδες. Εδώ ΔΕΝ χρειάζεσαι drum, γιατί είναι ενσωματωμένο στο τόνερ και

γ) Αν προτιμήσεις refurbished laser, πολύ καλή επιλογή στα (περίπου) 80€ είναι ο Lexmark MS415dn. Τα ποιοτικά συμβατά του κοστίζουν 30-35€ για 10.000 σελίδες. Επίσης χρειάζεσαι και drum των 50€ κάθε 60.000 σελίδες.

ΥΓ Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του κάθε μηχανήματος μπορείς να τα δεις και μόνος σου. Η απόφαση φυσικά είναι δική σου.

Επεξ/σία από georgeole
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλημέρα, γράφω εδώ για να μην ανοίξω νέο thread.

Λοιπόν χρειάζομαι εκτυπωτή για απλή και μικρή χρήση στο σπίτι π.χ πάνω από 30 σελίδες το μήνα δύσκολα θα βγάλω. 

Το εγχρωμο δεν είναι προτεραιότητα αλλά δεν το αποκλείω, γενικά με ένα μονόχρωμο ποιοτικό όλα καλά. 

Το budget δεν είναι περιορισμένο αλλά λόγω της απλής χρήσης δε ξέρω αν αξίζει να δώσω πάνω από 100 ευρώ και θα προτιμούσα να μην ξεπεράσω αυτό το ποσό κατά πολύ. 

Έχω έναν παλιό Epson sx218 με σαρωτή κτλ, με συμβατό πακέτο μελανιών με κάτω από 10 ευρώ (όλα τα χρώματα). Αξίζει να μείνω σε αυτό για την απλή χρήση που θέλω με αυτά τα συμβατά μελάνια ή να πάρω έναν καινούριο laser; Στη δεύτερη περίπτωση, έχω Windows 11, θα είναι όλα συμβατά από αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά; 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας! 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DimitraPs είπε

Καλημέρα, γράφω εδώ για να μην ανοίξω νέο thread.

Λοιπόν χρειάζομαι εκτυπωτή για απλή και μικρή χρήση στο σπίτι π.χ πάνω από 30 σελίδες το μήνα δύσκολα θα βγάλω. 

Το εγχρωμο δεν είναι προτεραιότητα αλλά δεν το αποκλείω, γενικά με ένα μονόχρωμο ποιοτικό όλα καλά. 

Το budget δεν είναι περιορισμένο αλλά λόγω της απλής χρήσης δε ξέρω αν αξίζει να δώσω πάνω από 100 ευρώ και θα προτιμούσα να μην ξεπεράσω αυτό το ποσό κατά πολύ. 

Έχω έναν παλιό Epson sx218 με σαρωτή κτλ, με συμβατό πακέτο μελανιών με κάτω από 10 ευρώ (όλα τα χρώματα). Αξίζει να μείνω σε αυτό για την απλή χρήση που θέλω με αυτά τα συμβατά μελάνια ή να πάρω έναν καινούριο laser; Στη δεύτερη περίπτωση, έχω Windows 11, θα είναι όλα συμβατά από αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά; 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας! 

 

 

Όντως, κράτα τον Epson και, όταν έρθει η ώρα, συζητάμε για την επιτομή της οικιακής (και όχι μόνο) εκτύπωσης: μονόχρωμο laser.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 4/5/2023 στις 10:48 ΠΜ, DimitraPs είπε

Καλημέρα, γράφω εδώ για να μην ανοίξω νέο thread.

Λοιπόν χρειάζομαι εκτυπωτή για απλή και μικρή χρήση στο σπίτι π.χ πάνω από 30 σελίδες το μήνα δύσκολα θα βγάλω. 

Το εγχρωμο δεν είναι προτεραιότητα αλλά δεν το αποκλείω, γενικά με ένα μονόχρωμο ποιοτικό όλα καλά. 

Το budget δεν είναι περιορισμένο αλλά λόγω της απλής χρήσης δε ξέρω αν αξίζει να δώσω πάνω από 100 ευρώ και θα προτιμούσα να μην ξεπεράσω αυτό το ποσό κατά πολύ. 

 

 

Είμαι σε αντίστοιχη θέση, μόνο που δεν διαθέτω κάποιον εκτυπωτή.

Δεν θα με πείραζε και πολυμηχανημα, αλλά υπάρχει ένα scanner στην άκρη.

Υπάρχει καμία πρόταση για την περίπτωσή μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, vjshadow είπε

Είμαι σε αντίστοιχη θέση, μόνο που δεν διαθέτω κάποιον εκτυπωτή.

Δεν θα με πείραζε και πολυμηχανημα, αλλά υπάρχει ένα scanner στην άκρη.

Υπάρχει καμία πρόταση για την περίπτωσή μου;

Υποθέτω εννοείς 10-20 σελίδες τον μηνα και μονοχρωμο (αν κρίνω το αντίστοιχη θέση απο τα παραπάνω)

Παίρνεις τον πιο φτηνό laser που θα βρεις διαθέσιμο. Περίμενε καμιά προσφορά. 

Για τόσες σελίδες δεν έχει σημασία τι θα επιλέξεις. Η διάφορα των laser monochrome  εκτυπωτών είναι στην οικονομία ανα τονερ για όσους κάνουν σοβαρή χρήση.

Για κάποιον που θα αλλάζει τόνερ κάθε τρια χρόνια, δεν έχει σημασία αν το τόνερ είναι 2 ή 4 ευρώ ακριβότερο το ένα απο το άλλο.

 

Απο την στιγμή που έχεις σκάνερ, μην πάρεις πολυμηχάνημα. Ακριβότερο, μεγαλύτερος όγκος και πολλές φορές όταν χαλάει το σκάνερ του πολυμηχανηματος μπλοκάρει και η εκτύπωση σε κάποιες μάρκες και μοντέλα. Εν απλό laser εκτυπωτάκι και καθάρισες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Απο την στιγμή που έχεις σκάνερ, μην πάρεις πολυμηχάνημα. Ακριβότερο, μεγαλύτερος όγκος και πολλές φορές όταν χαλάει το σκάνερ του πολυμηχανηματος μπλοκάρει και η εκτύπωση σε κάποιες μάρκες και μοντέλα. Εν απλό laser εκτυπωτάκι και καθάρισες.

Κάνε αυτό ακριβώς, με μια μικρή προσθήκη. Αφού θα πάρεις που θα πάρεις μηχάνημα, κοίτα αν χρειάζεσαι κάποιο από τα "εξτρα" χαρακτηριστικά: διπλή όψη ή/και wifi ή/και ethernet. Αν χρειάζεσαι κάποιο/α από αυτά τα χαρακτηριστικά, φρόντισε να τα έχει το όποιο μηχάνημα επιλέξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα αυτόν στα 72 €.

Τι λέτε αξίζει για τη χρήση που ανέφερα πιο πάνω;

Συγνώμη για το ποστ αλλά είμαι από κινητό...

Επεξ/σία από vjshadow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, vjshadow είπε

Βρήκα αυτόν στα 72 €.

Τι λέτε αξίζει για τη χρήση που ανέφερα πιο πάνω;

Συγνώμη για το ποστ αλλά είμαι από κινητό...

Μια χαρα αξιζει για μικρη χρηση αλλα δεν ειναι και ιδιαιτερα διαδεδομενη μαρκα οποτε δε θα βρισκεις παντου αναλωσιμα.

Επισης απ'οσο γνωριζω δεν υπαρχουν συμβατα pantum, θα παιρνεις γνησια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...