Προς το περιεχόμενο

HDD δεν μπορω να το κανω φορματ.


badbiter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλη χρονια με υγεια !!!

Πηρα ενα σκληρο παλιο μεν σε αριστη κατασταση δε, συγκεκριμενα 2 σκληρους 500 WD, στον εναν εκανα φορματ αλλα στον αλλον δεν τα καταφερα.

Παραθετω απο κατω τα βηματα τα οποια εκανα με εικονες.

1. Μου αναγνωριζει τον σκληρο κανονικα.

image.png.db3702a9c7b01fe10d5e839fb27b2b47.png

2. Στη συνεχεια πατησα διαγραφη τομου.

image.png.e762f6a3f0ff61f25d6612c3e1a9cf38.png

3. Αφου πατησα διαγραφη μου εβγαλε την επιλογη οτι πρεπει να κανω πρωτα διαμορφωση.image.png.0c297b5a0864d80faee72afd9b9a6cf3.png

image.png.7f610ac71d0b9ec7b30738a59868ad6c.png

4. Ενω νομιζα οτι η διαμορφωση εγινε, μου εβγαλε σφαλμα.image.png.840aa1a4422cb084cb5240e1d72be208.png

5.image.png.f3f04a5d179d4584b897b9ea56b1a429.png

Ο σκληρος αυτος ηταν σε συστημα σερβερ δεν ξερω αν εχει σημασια απλα το αναφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paragon Hard Disk Manager , Κατα πασα πιθανοτητα υπαρχει διαμερισμα στον δισκο που δεν μπορουν να επεμβουν τα win

Καλη χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να είναι και αυτό που λέει ο φίλος ο  triplex1, π.χ.  κρυφή partition, ή από linux κλπ.

Τσέκαρε με Paragon Hard Disk Manager ή AOMEI Partition Assistant ή GParted ή κάποιο παρόμοιο software που διαχειρίζεται partitions.

 

Καλή χρονιά.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα δωσω αλλη απαντηση. Στις πρωτες φωτο. βλεπουμε τον δισκο που λες ... πως ειναι θεση 0 και γραφει εκκινηση και C

νομιζω πως εκει ειναι το προβλημα μεσα απο τα windows. Κλεισε το μηχανημα και αλλαξε στην motherboard τα βυσματα. Ο boot δισκος να γινει θεση 0 εκκινηση  C και βαλε τον 500GB θεση 1 ή στο τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lneam είπε

εγω θα δωσω αλλη απαντηση. Στις πρωτες φωτο. βλεπουμε τον δισκο που λες ... πως ειναι θεση 0 και γραφει εκκινηση και C

νομιζω πως εκει ειναι το προβλημα μεσα απο τα windows. Κλεισε το μηχανημα και αλλαξε στην motherboard τα βυσματα. Ο boot δισκος να γινει θεση 0 εκκινηση  C και βαλε τον 500GB θεση 1 ή στο τελος

εννοείς αν έχει αποθηκευμένο το master boot record  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνε ένα CLEAN με DISKPART.

cmd(σαν διαχειριστής) -> DISKPART -> LIST DISK -> SELECT DISK X -> CLEAN

Μετά για να τον κάνεις format:

SELECT DISK X -> CREATE PARTITION PRIMARY -> FORMAT FS=NTFS -> ASSIGN

Επεξ/σία από mikemart
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα τα προγραμματα που μου αναφερατε, επισης οπως ειπε ενας φιλος χρησιμοποιησα και γραμμη εντολων με diskpart, σας παραθετω σε εικονες τι εχει γινει.

1. Με το προγραμμα harddisksentiel μου δειχνει οτι ο σκληρος εχει υγεια 0% .

image.png.f9ebd9fc31624eafe22aa089b1a30a2a.png

2. Με το paragon partition καταφερα και το εκανα φορματ και πλεον μου δειχνει τον σκληρο ετσι...

image.png.3726846fe54b910732d4d058df7ba340.png

Μπορω να κανω αντιγραφη cope paste αρχειων αλλα δεν ξερω αν αξιζει να τον χρησιμοποιησω η το πουλησω η να το πεταξω. Θεωρω οτι πολυ ασχοληθηκα τετοιες μερες , αλλα μαρεσει να προσπαθω να φτιαχνω ενα προβλημα αν φτιαχνεται φυσικα :). Ευχαριστω παιδια που ειδατε το ποστ, περιμενω να δω τις αποψεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, badbiter είπε

Πηρα ενα σκληρο παλιο μεν σε αριστη κατασταση δε.....

μου αρέσει.... μάλλον εξωτερικά ήταν η άριστη

από server..... και ο άλλος εκτός αν τον είχαν αγοράσει πολύ πολύ πρόσφατα καλύτερα αστον στην άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Μην ασχοληθεις καθολου και μη τον πουλησεις , πετα τον

Θα το βαλω στην ακρη και θα πουλησω τον εναν απο τους δυο 500αριδς που λειτουργει αψογα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι φτιαχνονται απο αλουμινιο αεροποριας  , αν εχεις στην ακρη τους βγαζεις τα εντοσθια ολα και κρατας την αλουμινενια κασα , καποια στιγμη τους πετας σε καποια σαβουρομαντρα και παιρνεις κανα φραγκο , απο το καθολου καλο ειναι και το κατι τις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αλουμινιο ειναι απο τα πιο φθηνα υλικα ... βλεπε κουτακια αναψυκτικων. Εαν εχεις μερικους τονους ... αντε καλα

το μονο αξιας στους δισκους ειναι οι μαγνητες νεοδυμιου. Βρισκονται στο head block. Ειναι χρησιμοι στο σπιτι σε πολλα πραγματα ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...