Προς το περιεχόμενο

Debian testing ως daily driver?


Neural_handshake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλη οικιακη χρηση χωρις παιχνιδια 

θελω btrfs με grub-btrfs , pipewire ,cinnamon ,lts kernel 

δλδ σταθεροτητα κ αξιοπιστια debian με προσφατα πακετα αλλα ως rolling release. 

βιωσιμο? γνωμες ,προτασεις ,ιδεες ,συμβουλες

ps

Δεν εχω θεματα με το manjaro τουλαχιστον οχι σοβαρα που να μην μπορεσα να φτιαξω αλλα θελω να παω σε κατι πιο αργο , σταθερο κ σοβαρο

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 τελευταία χρόνια τρέχω testing στο Desktop μου κ στο laptop μου. Δεν είχα ποτέ κάποιο θέμα . Απο όσο γνωρίζω, σε λίγο καιρό μέχρι το release του bookworm μπαίνει σε freeze mode .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, jim_p είπε

Lts kernel για οσο αυτος ειναι supported δεν προκειται να δεις σε debian testing/unstable. Το πιο κοντινο σε lts που να μπαινει σε debian ειναι ο lts που χτιζει ο xanmod.

αν προσθεσω τους server του stable κ τραβαω απο εκει μονο τον lts kernel?

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινετια αυτο επειδη χτιζεται με διαφορετικο compiler και διαφορετικες βιβλιοθηκες γενικοτερα, πχ απο το pc μου που ειναι με testing/unstable

Linux version 6.0.0-6-amd64 ([email protected]) (gcc-12 (Debian 12.2.0-9.1) 12.2.0, GNU ld (GNU Binutils for Debian) 2.39) #1 SMP PREEMPT_DYNAMIC Debian 6.0.12-1 (2022-12-09)

ενω απο το rpi3b που ειναι με 11 stable

Linux version 5.10.0-20-arm64 ([email protected]) (gcc-10 (Debian 10.2.1-6) 10.2.1 20210110, GNU ld (GNU Binutils for Debian) 2.35.2) #1 SMP Debian 5.10.158-2 (2022-12-13)

Γιατι θες μονο lts?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jim_p είπε

Δεν γινετια αυτο επειδη χτιζεται με διαφορετικο compiler και διαφορετικες βιβλιοθηκες γενικοτερα, πχ απο το pc μου που ειναι με testing/unstable

Linux version 6.0.0-6-amd64 ([email protected]) (gcc-12 (Debian 12.2.0-9.1) 12.2.0, GNU ld (GNU Binutils for Debian) 2.39) #1 SMP PREEMPT_DYNAMIC Debian 6.0.12-1 (2022-12-09)

ενω απο το rpi3b που ειναι με 11 stable

Linux version 5.10.0-20-arm64 ([email protected]) (gcc-10 (Debian 10.2.1-6) 10.2.1 20210110, GNU ld (GNU Binutils for Debian) 2.35.2) #1 SMP Debian 5.10.158-2 (2022-12-13)

Γιατι θες μονο lts?

λιγοτερο updating , πιο bug free κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρεσεις τον 6.0 που πηρε 6 ενημερωσεις οσο καιρο ειναι στο repo, οι προηγουμενοι του πρεπει να πηρανε 2 ή 3, αντε 4 το πολυ. Το λιγοτερο updating εινια σχετικο, γιατι ακομα και χωρις τον πυρηνα, οι ενημερωσεις εινια καθημερινες και υπαρχουν πακετα πολυ μεγαλυτερα σε μεγεθος, πχ οι browsers. 

Για το bug free δεν ξερω τι να σου πω, εινια αναλογα πως το κρινει ο καθενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, jim_p είπε

Αν εξαιρεσεις τον 6.0 που πηρε 6 ενημερωσεις οσο καιρο ειναι στο repo, οι προηγουμενοι του πρεπει να πηρανε 2 ή 3, αντε 4 το πολυ. Το λιγοτερο updating εινια σχετικο, γιατι ακομα και χωρις τον πυρηνα, οι ενημερωσεις εινια καθημερινες και υπαρχουν πακετα πολυ μεγαλυτερα σε μεγεθος, πχ οι browsers. 

Για το bug free δεν ξερω τι να σου πω, εινια αναλογα πως το κρινει ο καθενας.

οποτε παω αναγκαστικα με τους stable ,ok μπορω να το δεχτω

θεωρεις ειναι καλυτερα να μενω ενα πυρηνα πισω ?

επισης γιατι εχεις κ unstable repos? για τους browsers?

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τον σκετο ff (= οχι τον esr) που δεν τον εχει το testing και γιατι πολλες φορες με τρωει το χερι μου για κατι που μολις εχει μπει στο unstable και δεν μπορω να περιμενω.
Γενικα παντως, αν δεν εχεις καποιο περιεργο hw, δεν βλεπω το λογο να αγχωνεσαι για τις ενημερωσεις του πυρηνα.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...