Προς το περιεχόμενο

Με τιμή $799 ανακοινώθηκε η νέα κάρτα γραφικών NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ονειρεύομαι mobile workstation Dell Precision 7770 με 12ᵗʰ Gen i9, 128gb ram, 8tb ssd, και mobile GeForce 4090. Μετά ξυπνάω και βλέπω τιμή 10.000 €. Και ξαναπέφτω για ύπνο. 

Επεξ/σία από anax111
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Για να συνεχίσουν να ανεβαίνουν οι τιμές, σημαίνει ότι ο κόσμος αγοράζει ( υψηλή ζήτηση ) ή υπάρχει πρόβλημα παραγωγής (χαμηλή προσφορά).

Νομίζω ότι 2ο το ξεπεράσαμε, καθώς δεν βλέπουμε πλέον προβλήματα με τις διαθεσιμότητες. Το συμπέρασμα είναι ότι η RTX3000 σειρά πέτυχε και με το παραπάνω, οπότε αν αποτύχουν εδώ απλά στην RTX5000 θα πάνε στην πετυχημένη συνταγή των RTX3000.
Σε Black Friday ίσως δούμε πάλι τις RTX4000 να πέφτουν και αυτές στων RTX3000 και έτσι εσύ και γω θα χαιρόμαστε γιατί θα είναι ..... σε προσφορά !

Ριζικές αλλαγές μόνο ο ανταγωνισμός μπορεί να δώσει αλλά απ' ότι φαίνεται η AMD ούτε πάλι έχει κάποιο Άσσο στο μανίκι.

Απλα θελουν μεγαλυτερο κερδος διαθεσιμοτητα οπως λες εχουν μια χαρα δεν υπαρχει προβλημα. Εγω κλασικα περιμενω προσφορα plaisiou μεχρι 750-800 ευρω για καποια 7900xtx η 4080 παραπανω ουτε ευρω δεν θα δωσω για να παρω αυτο το 50% πανω απο 6800xt και αγορα παλι στην επομενη γενια. Οχι οτι δεν με καλυπτει 100% η 6800xt αλλα σε προσφορες δεν μπορω αν αντισταθω. Οχι ομως στα 1400 που παιζουν και οι 2 εχουμε και μια καταναλωτικη συνειδηση λιγο με νοιαζει αν δεν εχω 150fps και εχω 80 η αν ριξω 1-2 ρυθμισεις απο ultra σε very high. Εκει πατανε οι εταιριες οι reviewers και κανουν τον κοσμο να νομιζει οτι εχει αναγκη μια καρτα γραφικων στα 1500 ευρω. Ολα marketing ειναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εφοσον εχεις 80-90fps στα παιχνιδια με την καρτα σου για πιο λογο να πας σε 4080 και να δωσεις 1000 ευρω για να κανεις τα 90fps 150?

Που βρηκες 4080 με 1000 ευρω να παρουμε και εμεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

amd 6600  η καμία μεταχειρισμένη 1070 η 1660 ti στα 180-200 και άγιος ο θεός για 1080 p gaming .  εκτός ελληνικής πραγματικότητας οι τιμές των νέων καρτών  . Διαφορετικά κονσολιτσα και μια χαρά ( Xbox κατά προτίμηση καθότι το πιες εξαιτιας της πολιτικής των bundle είναι πολύ ακριβό ) . 

ps : είναι και  φιλικό προς το περιβάλλον το 1080 p , μην πω και το 720 p gaming με καρτουλες όπως η 6400 xt η τα onboard graphics . άλλος ένας λόγος για να μην αγοράζουμε αυτά τα θηρία ...

PS 2 : εννοειςτε ότι οι κάρτες απευθύνονται πλέον και σε επαγγελματίες οπότε εκεί θα πληρώσεις ότι σου πουν και το βουλωνεις , αλλά άλλο κομμάτι αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pwpwpw είπε

Που βρηκες 4080 με 1000 ευρω να παρουμε και εμεις?

Οχι λεω για πουλημα 500 την 6800xt και να δωσω ακομα 1000 για 4080. Παντα πουλαω αυτη που εχω και βαζω μια διαφορα και παω σε νεα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οχι λεω για πουλημα 500 την 6800xt και να δωσω ακομα 1000 για 4080. Παντα πουλαω αυτη που εχω και βαζω μια διαφορα και παω σε νεα. 

Δεν ειχα καταλαβει οτι το εννοουσες ετσι.

17 λεπτά πριν, Arkin είπε

Απλα θελουν μεγαλυτερο κερδος διαθεσιμοτητα οπως λες εχουν μια χαρα δεν υπαρχει προβλημα. Εγω κλασικα περιμενω προσφορα plaisiou μεχρι 750-800 ευρω για καποια 7900xtx η 4080 παραπανω ουτε ευρω δεν θα δωσω για να παρω αυτο το 50% πανω απο 6800xt και αγορα παλι στην επομενη γενια. Οχι οτι δεν με καλυπτει 100% η 6800xt αλλα σε προσφορες δεν μπορω αν αντισταθω. Οχι ομως στα 1400 που παιζουν και οι 2 εχουμε και μια καταναλωτικη συνειδηση λιγο με νοιαζει αν δεν εχω 150fps και εχω 80 η αν ριξω 1-2 ρυθμισεις απο ultra σε very high. Εκει πατανε οι εταιριες οι reviewers και κανουν τον κοσμο να νομιζει οτι εχει αναγκη μια καρτα γραφικων στα 1500 ευρω. Ολα marketing ειναι. 

 Βασικα δεν νομιζω να δουμε συντομα τις τιμες προσφορας που λες,αν τις δουμε και ποτε, ειδικα για 4080.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Δεν ειχα καταλαβει οτι το εννοουσες ετσι.

 Βασικα δεν νομιζω να δουμε συντομα τις τιμες προσφορας που λες,αν τις δουμε και ποτε, ειδικα για 4080.

Ναι ειναι ο πιο σωστος τροπος αναβαθμισης και το κανω αρκετα χρονια και μου βγαινει πολυ φθηνα 100-200 ευρω η αναβαθμιση απο την προηγουμενη και περνω και 30-50% πανω επιδοσεις. Οχι δεν θα τις δουμε κοντα αυτες τις προσφορες ειδικα 4080 ισως και ποτε. Μια 7900xtx παντως στη φετινη BF απο plaisio την περιμενω να σου πω την αληθεια. Δεν απογοητευει το plaisio σε οτι εχει να κανει με amd καρτες και προσφορες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω και κάνα +100 κονσόλες φέτος.

Αχ αυτές οι AMD , Nvidia θα της τιμωρήσω άσχημα δεν θα ξανά πάρω κάρτα τους... Αν και έχω την προηγούμενη γενιά και κάθε γενιά λέω τα ιδια ....

FNWzzxyVkAc66gZ.jpg.8352c9974d269c8e5c87f984355a2384.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Οι αισχρές τιμές συνεχίζονται... Μόνο ευχές για τα χειρότερα στην Nvidia με μακάρι χαμηλές πωλήσεις καρτών όλων των εποχών πλέον από τότε που βγήκαν dedicated GPUs

Το $800αρι (τουλάχιστον) εννοείται είναι μόνο για ΗΠΑ, εδώ το 1000€ και όχι μόνο είναι δεδομένο

και το 800αρι στο Murica ειναι before taxes.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Choronzon είπε

ps : είναι και  φιλικό προς το περιβάλλον το 1080 p , μην πω και το 720 p gaming με καρτουλες όπως η 6400 xt η τα onboard graphics . άλλος ένας λόγος για να μην αγοράζουμε αυτά τα θηρία ...

Και γιατί όχι 360p για ακόμα λιγότερη κατανάλωση 🥴

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Και γιατί όχι 360p για ακόμα λιγότερη κατανάλωση 🥴

ίσως το κάνουν επίτηδες με τις τιμές για να γίνουμε eco friendly έστω και με το ζόρι 

παρεπιπτόντως με τέτοιες τιμές στις GPU έχουμε γυρίσει στα 90 ς από πλευράς κόστους οπότε το 360 -720 p is the norm 😊

Επεξ/σία από Choronzon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τα τεχνολογικά προϊόντα φτιάχνονταν στην Ιαπωνία και τη Γερμανία, o Έλληνας ήθελε έξι μισθούς για να αγοράσει ένα video player στα 80s.

1) Καλόμαθαν οι δυτικοί κώλοι μας με τα φτηνά εργατικά χέρια στην Κίνα. Αλλά και αυτά σταδιακά ακριβαίνουν. Gtx 1080 το 2016 με msrp 600. Rtx 3080 το 2020 με msrp 700. Αύξηση 16,67%. Annual wage στην Κίνα το 2016 68.000 γουαν. Annual wage στην Κίνα το 2020 98.000 γουαν. 44,12% αύξηση. Να υπενθυμίσω σε όσους το ξεχνάνε ότι οι κάρτες γραφικών κατασκευάζονται στην Κίνα.

https://tradingeconomics.com/china/wages

China Average Yearly Wages

image.png.2fa8053d0afb5a17c507a674519c546c.png

 

2) Για το msrp της 4080.  Καλόμαθε ο ελληνικός και ευρωπαϊκός κώλος μας για μια 9ετία με ανύπαρκτο πληθωρισμό. Όμως τα τελευταία 2 χρόνια ο πληθωρισμός στην Ευρώπη καλπάζει και έχουμε φτάσει στο 11%. Τα τελευταία 2 χρόνια το 1 ευρώ που είχαμε στην τσέπη μας έχει πλέον αξία ~ 0,75 ευρώ  Επειδή δεν είχαμε πληθωρισμό για αρκετά χρόνια μας φαίνεται παράξενο. Αν συνυπολογίσουμε το αυξημένο κόστος υλικών (σιλικόνη, κυκλώματα, σύστημα ψύξης) στις 4080, δυστυχώς με τα υφιστάμενα οικονομικά δεδομένα σε παγκόσμια κλίμακα τα 1.200 msrp είναι φυσιολογικά. Αυξημένο κόστος παραγωγής της μονάδας (υλικά, μισθοί κτλ), καλπάζων πληθωρισμός σε Αμερική και Ευρώπη, αλλαγή στην ισοτιμία ευρώ δολαρίου υπέρ του δολαρίου,   αύξηση των κινέζικων μισθών με μικρό σχετικά πληθωρισμό, διαμορφώνουν ευλόγως τις υψηλές τιμές στην ευρωπαική αγορά. Απορώ που μερικοί βρίζουν τα ελληνικά μαγαζιά. Παίζει να έχουμε από τις χαμηλότερες αν όχι τις χαμηλότερες τιμές σε κάρτες γραφικών στην Ευρώπη

Δυστυχώς αυτή είναι η νέα πραγματικότητα με τις τιμές. Μόνη λύση η ανάπτυξη καινούριας αρχιτεκτονικής με σημαντικά μειωμένο κόστος παραγωγής

https://ycharts.com/indicators/europe_inflation_rate

image.png.69775b7ab2f7095950f4e2724e3f7a16.png

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...