Προς το περιεχόμενο

Clean setup windows 11 δεν τα υποστηρίζει


yolobot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τα windows10 και θέλω να κάνω clean setup των 11 ενώ μου έχει βγάζει να μπορω να τα αναβαθμίσω όταν πάω να κάνω clean setup των 11 μου βγάζει ότι δεν υποστηρίζεται από το σύστημα έχω ryzen 5600& 16 ram  τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, micos000 είπε

Πάρε το  συνημμένο ζιπ και τρέξε το reg για να προστεθεί το κλειδί στην registry. Μετά ξαναδοκίμασε μήπως στο πάρει.

win11_unsupported.zip 353 B · 1 download

που το βρηκες αυτο να το κατεβασω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί δεν το κατεβάζεις από το λινκ που δίνω;

Από εδώ το είδα -> https://pureinfotech.com/install-windows-11-unsupported-pc/#upgrade_windows11_unsupported_microsoft

Δεν έχει όμως λινκ για κατέβασμα μόνο τις οδηγίες. Εγώ το πέρασα στην regidtry και έκανα export το κλειδί για να μην παιδεύεσαι. :)

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, micos000 είπε

Γιατί δεν το κατεβάζεις από το λινκ που δίνω;

Από εδώ το είδα -> https://pureinfotech.com/install-windows-11-unsupported-pc/#upgrade_windows11_unsupported_microsoft

Δεν έχει όμως λινκ για κατέβασμα μόνο τις οδηγίες. Εγώ το πέρασα στην regidtry και έκανα export το κλειδί για να μην παιδεύεσαι. :)

αυτο ακριβως τι ειναι ?  εμενα μου εχει διαθεσιμα να τα κανω update αλλα εγω θελω να κανω clean install των windows 11image.jpeg.2c67a113e87fe4266955e1bc3a959c63.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασε το iso με το tool της Microsoft κατεβασε το Rufus προσοχη στο Rufus πρεπει να ξερεις αν εχεις UEFI (GPT) η απλο BIOS (MBR) και φτιαξε στικακι για παλιους υπολογιστες. Οταν πατησεις Start θα σου βγαλει ενα παραθυρο σαν της δευτερης εικονας εκει τσεκαρε αυτο που γραφει TPM

 

Επειδη μολις ειδα οτι εχεις σχετικα καινουριο μηχανημα μηπως δεν εχεις ενεργοποιησει το TPM στο UEFI της μητρικης;

 

How to make Windows 11 bootable USB drive using Rufus - H2S Media

 

How to Bypass Windows 11 Requirements and Install on Any PC With Rufus

Ισως να μην στο γραφει συντομα TPM αλλα trusted platform module

Αν δεν μπορεις να το βρει πες μας την μητρικη που εχεις να σου πουμε που ειναι η ψαξε μονος σου στο Google και ενεργοποιησε το, ισως να θελει ενεργοποιηση καποιο secure boot

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/1/2023 στις 10:26 ΠΜ, yolobot είπε

Έχω τα windows10 και θέλω να κάνω clean setup των 11 ενώ μου έχει βγάζει να μπορω να τα αναβαθμίσω όταν πάω να κάνω clean setup των 11 μου βγάζει ότι δεν υποστηρίζεται από το σύστημα έχω ryzen 5600& 16 ram  τι μπορεί να φταίει;

Για να εγκαταστήσεις τα Windows 11 θα πρέπει να υπάρχει TPM 2.0 στο hardware σου. Όλα τα υπόλοιπα τεχνάσματα με κλειδιά στο μητρώο για παράβλεψη ελέγχων που υπάρχουν δεν προτείνονται μιας και παρ όλο που τα 11 θα παίξουν, να περιμένεις  όλο και διάφορα προβλήματα, για τα οποία  ενδέχεται να εμφανιστουν και θα πρέπει να περιμένεις και τα αντίστοιχα fix (αν και εφόσον βγουν).

Περισσότερες πληροφορίες για τον έλεγχο ύπαρξης TPM καθώς και τις προδιαγραφές για εγκατάσταση στα παρακάτω επίσημα άρθρα:
https://support.microsoft.com/el-gr/windows/ενεργοποίηση-της-tpm-2-0-στον-υπολογιστή-σας-1fd5a332-360d-4f46-a1e7-ae6b0c90645c
https://www.microsoft.com/el-gr/windows/windows-11-specifications
 


Ελπίζω να σε βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλήματα δεν θα βγάλει. Απλά δεν θα μπορούν να ενεργοποιηθούν κάποιες λειτουργίες προστασίας και ασφάλειας.

Από  εκεί και πέρα, αφού κάποιος μπαίνει στην διαδικασία να βάλει ένα μην υποστηριζόμενο λειτουργικό στο σύστημα του σίγουρα δεν θα περιμένει να έχει και όλες τις λειτουργίες διαθέσιμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...