Προς το περιεχόμενο

Msi h510m a pro + i5 11400f συνδιασμός


95choices
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xristaras12,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, 95choices είπε

Την έκανα ηλεκτρονικά την αγορά μέσω Σκρουτζ 

Κοίταξα συμβατότητα και τίποτα άλλο 

Επίσης για τις απαιτήσεις που έχω στα 1080p δεν χρειάζεται να αγοράσω 13 γενιά μόνο για παιχνίδια είναι σπατάλη χρημάτων 300-400 ευρώ για CPU μόνο έτσι και αλλιώς για 2 χρόνια όπως είπατε θα χρησιμοποιηθεί μετά εννοείται θα γίνει αναβάθμιση 

Ότι σου είπε ο Χρηστάρας.

Με τις διαθέσιμες επιλογές, εφόσον κοιτάς για ολόκληρο σετ καινούργιο, ο 11400 με h510 δεν είναι το καλύτερο σενάριο αγοράς, καθαρά ως επιδόσεις/τιμή.

Εκτός απο 13η γενιά, υπάρχει η πολύ καλύτερη 12η γενιά και υπάρχει και η zen3 am4 με πολύ ανταγωιστικά προϊόντα, εκτός αν είσαι "ταγμένος" σε Intel

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν έχω πρόβλημα σε brand. Σκέφτηκα να επιστρέψω την μητρική , να αγορασω την CPU i3 12100f.Ε έπειτα να δώσω περισσότερα χρήματα σε μια καλή  mb, ώστε να μπορώ να πάω σε i5 ή i7 12ης γενιάς σε ένα 4μηνο ας πούμε(αναβάθμιση στον cpu θελω να κάνω λόγο το ότι ο i5 4690k που έχω κανει bottleneck στην gpu.Με την1660 super είμαι ευχαριστημένος προς το παρόν .

Επεξ/σία από 95choices
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να σου βγάλω πιθανό setup από το e-god αλλά έχει πολύ μικρές διαθεσιμότητες (αν και οτι έχει είναι άμεσα διαθέσιμο) και σχετικά κακές τιμές.

Πόσο την πήρες την μητρική;

Περίπου τι λεφτά θα ήθελες να διαθέσεις στο σύνολο;

Σκέφτομαι τι πιθανά σενάρια και επιλογές θα είχες με την επιστροφή της H510m

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Προσπάθησα να σου βγάλω πιθανό setup από το e-god αλλά έχει πολύ μικρές διαθεσιμότητες (αν και οτι έχει είναι άμεσα διαθέσιμο) και σχετικά κακές τιμές.

Πόσο την πήρες την μητρική;

Περίπου τι λεφτά θα ήθελες να διαθέσεις στο σύνολο;

Σκέφτομαι τι πιθανά σενάρια και επιλογές θα είχες με την επιστροφή της H510m

80 αλλά θα την επιστρέψω καθώς δεν την ακούμπησα.Θα ζητήσω να δώσω 20 ευρώ παραπάνω να πάρω ένα φθηνό 12ης  (i3 12100f) γενιάς επεξεργαστή από το ίδιο κατάστημα και θα πάρω μια από τις μητρικές που μου πρότειναν εδώ στο φόρουμ(από Σκρουτζ) .Με 100-120  ,μπορεί και max 140 δεν ξέρω  .Ευχαριστώ που έψαξες.Αυριο θα κάνω update τι μου είπαν για την επιστροφή.Γινετε λογικά αλλά στο ελλαδισταν ποτέ δεν ξέρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που διαθέτει το e-god τη στιγμή που μιλάμε, ψάχνοντας το vfm, θα αγόραζα μάλλον τον ryzen 5 5500. Συνδυάζεις είτε με οικονομική b450 για vfm είτε με κάποια b550 για να έχεις και την εφεδρεία της αναβάθμισης σε κάποιον κάπως πιο δυνατό κάποια στιγμή 8core ή τον top gaming 5800x3d

Ο 12100 ενώ είναι τερατάκι, παραμένει τετραπύρηνος και πιστεύω οτι σχετικά "σύντομα" θα ψάχνεις να τον αλλάξεις οπότε θα μπεις σε περίεργο τρυπάκι με αγοραπωλησίες, απώλεια χρημάτων κτλ.

Αμέσως επόμενη λύση, πάντα με αυτά που διαθέτει το e-god να αγοράσεις την Gigabtyte B550M Aorus Elite και να πας για τον πιο vfm συνδυασμό της εποχής μαζί με τον ryzen 5 5600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Με αυτά που διαθέτει το e-god τη στιγμή που μιλάμε, ψάχνοντας το vfm, θα αγόραζα μάλλον τον ryzen 5 5500. Συνδυάζεις είτε με οικονομική b450 για vfm είτε με κάποια b550 για να έχεις και την εφεδρεία της αναβάθμισης σε κάποιον κάπως πιο δυνατό κάποια στιγμή 8core ή τον top gaming 5800x3d

Ο 12100 ενώ είναι τερατάκι, παραμένει τετραπύρηνος και πιστεύω οτι σχετικά "σύντομα" θα ψάχνεις να τον αλλάξεις οπότε θα μπεις σε περίεργο τρυπάκι με αγοραπωλησίες, απώλεια χρημάτων κτλ.

Αμέσως επόμενη λύση, πάντα με αυτά που διαθέτει το e-god να αγοράσεις την Gigabtyte B550M Aorus Elite και να πας για τον πιο vfm συνδυασμό της εποχής μαζί με τον ryzen 5 5600.

Έχω σκοπό να αλλάξω μετά από λίγο καιρό το ανέφερα πρίν κιόλας.5600 ήθελα αρχικά  είναι η αλήθεια , αλλά κατέληξα στην intel.

Δεν μου επιτρέπει το budget κιόλας.Κανει 150 ευρώ ενώ ο i3  110. Αυτά τα λεφτά μπορώ να τα βάλω σε τροφοδοτικό  ή μητρική 

Επεξ/σία από 95choices
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...