Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για κάρτα γραφικών


DaLtQN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Είμαι κάτοχος Ryzen 5 2600 & RX 580 8gb, ως κάτοχος ultra wide monitor ( 2560x1080) έχω drops και δεν παίζει full optimised, επειδή ψάχνομαι για κάρτα, τι έχετε να προτείνετε;

Pci express 3.0 θα κουμπώσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, DaLtQN είπε
  • Ryzen 5 2600 3,6ghz
  • 16 gb ram 2400mhz
  • Rx 580 8gb
  • Ultra wide monitor : 2560x1080@75hz

Παίζω games τυπου : Red dead redemption , star wars battlefront - jedi, call of duty modern warfare..

m/b και τροφοδοτικό συμπλήρωσε αν θέλεις και φυσικά χοντρικά πόσα μπορείς να διαθέσεις σύνολο. Επίσης ελπίζω ότι έχεις ssd και δεν τρέχεις παιχνίδια από hdd.

Ο συνδυασμός cpu και ram είναι πολύ αργός και δεν θα δεις και πολλά περισσότερα με δυνατότερη κάρτα από την 580 8gb. Ίσα ίσα που είναι αρκετά ισσοροπημένο σαν σύνολο.

Αν η m/b και το τροφοδοτικό είναι της προκοπής και σου επιτρέπει το budget σου τα παρακάτω έχουν καλό value:

https://www.skroutz.gr/s/35993479/Gigabyte-Radeon-RX-6650-XT-8GB-GDDR6-Eagle-Κάρτα-Γραφικών-GV-R665XTEAGLE-8GD.html

https://www.skroutz.gr/s/25549852/AMD-Ryzen-5-5600X-3-7GHz-Επεξεργαστής-6-Πυρήνων-για-Socket-AM4-σε-Κουτί-με-Ψύκτρα.html

https://www.skroutz.gr/s/30346499/Kingston-Fury-Beast-32GB-DDR4-RAM-με-4-Modules-4x8GB-και-Ταχύτητα-3600-για-Desktop-KF436C17BBK4-32.html

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , το θέμα είναι ότι προσωρινά δεν θέλω να αλλάξω cpu, βαστάει καλά στις απαιτήσεις που έχω, κάρτα θα ήθελα να αλλάξω...

Τροφοδοτικό : 700w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, DaLtQN είπε

Καλημέρα , το θέμα είναι ότι προσωρινά δεν θέλω να αλλάξω cpu, βαστάει καλά στις απαιτήσεις που έχω, κάρτα θα ήθελα να αλλάξω...

Τροφοδοτικό : 700w

Στην ανάλυση που παίζεις είναι μεγαλύτερος περιοριστικός παράγοντας ο συνδυασμός cpu/ram που έχεις παρά η 580 8gb. Στο ξανάγραψα παραπάνω, ξέρω ότι σε ξενίζει γιατί έχεις στο μυαλό σου ότι ντε και καλά χρειάζεσαι gpu, μόνη της όμως δεν θα βελτιώσει την εμπειρία σου. Αν τα χρήματα είναι περιορισμένα ξεκινάς από cpu/ram και μετά πας σε gpu. Δυνατότερη gpu σε αυτό το σύστημα είναι δώρο άδωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμαι είναι οτι στην παραπάνω ανάλυση, ο 5600χ με την rx580,κάνει bottleneck... μέσω του bottlneck calculator... με το 2600 και μια καρτα τύπου 2080 - 3060 δεν κάνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DaLtQN είπε

Το θέμαι είναι οτι στην παραπάνω ανάλυση, ο 5600χ με την rx580,κάνει bottleneck... μέσω του bottlneck calculator... με το 2600 και μια καρτα τύπου 2080 - 3060 δεν κάνει..

Μην δίνεις πολύ βάση σε αυτά τα tools. Με 3060 θα σηκώσεις καμιά ρύθμιση, ίσως λίγο rt κι αυτό είναι, τα frames θα ανεβοκατεβαίνουν χειρότερα από ότι τώρα. Με καλύτερο cpu+ram, θα έχεις σταθερό 75άρι ακατέβατο. Είναι τεράστια η διαφορά στην ποιότητα του gameplay. Δεν είναι το ίδιο το bneck από cpu και gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι οτι αν σε πρώτη φάση παω σε αναβαθμιση cpu - motherboard - προσθηκη ραμ + 16gb ( που και οι δικες μου παιρνουν update σε mhz) θα είναι καλά με την rx? δεν μπορω οικονομικα να τα παρω ολα μαζι... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DaLtQN είπε

To θέμα είναι οτι αν σε πρώτη φάση παω σε αναβαθμιση cpu - motherboard - προσθηκη ραμ + 16gb ( που και οι δικες μου παιρνουν update σε mhz) θα είναι καλά με την rx? δεν μπορω οικονομικα να τα παρω ολα μαζι... ;

Θα είναι κρέμα το gameplay με την rx, βούτυρο, 75hz ακατέβατο, άντε να ανοιξεις και κάνα fsr αν χρειαστεί κάπου.

Γράψε ακριβώς το μοντέλο m/b, ram, τροφοδοτικό και ssd/hdd για να δούμε ακριβώς τι και πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πέθανες με το m/b.. Όταν γράφεις με επέκταση εννοείς είναι 1x16gb?

Το πουλάς σετάκι m/b, cpu και ram και πας σε ram και cpu που είπαμε πριν και m/b:

https://www.skroutz.gr/s/15598886/Asrock-B450M-Pro4-Motherboard-Micro-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/18000923/Asrock-B450-Steel-Legend-Motherboard-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα drops φταίνε η χαμηλής ταχύτητας μνήμες που έχεις... 

Ούτε 32gb χρειάζεσαι, ούτε να αλλάξεις cpu/gpu/mb.. 

Πούλα τις μνήμες που έχεις και πάρε το φθηνότερο 16gb 3200 cl16 kit.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, DaLtQN είπε

στην Β450 δεν βλέπω να υποστηρίζει 5η γενιάς..

μια χαρά υποστηρίζεται, πιθανόν και χωρίς bios update.

αν το budget είναι ελάχιστο τη σκαπουλαρεις και με ένα κιτ μνήμες της προκοπης όπως ειπώθηκε αλλά για λίγο και προφανώς όχι για όλες τις περιπτώσεις. για rdr2, mw και γενικά ΑΑΑ τίτλους δεν είναι το ίδιο 2600 με 5600x.

26 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Για τα drops φταίνε η χαμηλής ταχύτητας μνήμες που έχεις... 

Ούτε 32gb χρειάζεσαι, ούτε να αλλάξεις cpu/gpu/mb.. 

Πούλα τις μνήμες που έχεις και πάρε το φθηνότερο 16gb 3200 cl16 kit.

 

θυμάμαι τα a320 να capαρουν στα 2900κατι τις μνήμες. γνωρίζεις αν έχει ξεπεραστεί αυτό; προσωπική εμπειρία έχω προ ετών με ένα gigabyte a320 που με ταλαιπώρησε για τα 2666.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...