Προς το περιεχόμενο

Διατήρηση των αρχείων και φορμάτ του σκληρού


gaspari

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να βάλω έναν σκληρό από ένα υπολογιστή ο οποίος δεν χρησιμοποιήτε και έχει windows 7.

O υπολογιστής στον οποίο θα μπεί έχει windows 11.

Tι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω ώστε να κάνω backup τα αρχεία που έχει μέσα και μετά να του κάνω φορμάτ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gaspari είπε

Θέλω να βάλω έναν σκληρό από ένα υπολογιστή ο οποίος δεν χρησιμοποιήτε και έχει windows 7.

O υπολογιστής στον οποίο θα μπεί έχει windows 11.

Tι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω ώστε να κάνω backup τα αρχεία που έχει μέσα και μετά να του κάνω φορμάτ;

Τον κανεις εξωτερικο με μια θηκη usb και τραβας τα αρχεια στο υπολογιστή με τα win10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, gaspari είπε

Εάν τον συνδέσω στην μητρική τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω ώστε να μην έχω πρόβλημα με τα windows 11;

Δεν θα στο πρότεινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Τον κανεις εξωτερικο με μια θηκη usb και τραβας τα αρχεια στο υπολογιστή με τα win10

Μπορείς να μου προτείνεις κάποια οικονομική θήκη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον συνδέεις στο καινούργιο σύστημα αλλά κατά την εκκίνηση πατάς τα boot options (F11 ή οποίο άλλο κουμπί έχει η μητρική για επιλογές εκκίνησης)και επιλέγεις τον κανονικό σκληρό με τα windows 11. Αν δεν ξέρεις ποιος είναι ο δίσκος με τα 11 , πατάς το ίδιο κουμπί  χωρίς να έχεις συνδέσεις τον σκληρό με το windows 7 και βλέπεις.Μετά παίρνεις οποια αρχεία θέλεις και στο τέλος κάνεις φορματ. 
Μην χρησιμοποιείς τον όρο backup αν δεν έχεις τουλάχιστον σε 2 διαφορετικά σημεία (το σωστό είναι 3)τα αρχεία.

Σε περίπτωση που εκκίνησεις με τον παλιό μεταφέρεις τα αρχεία σε εξωτερικό σκληρό.Υπάρχουν και προγράμματα όπως το diskgenius όπου μπορείς να πάρεις το C partition μόνο ( χωρίς τα boot partition)σε image και να το σώσεις σε ένα εξωτερικό σκληρό.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι για να αποφεύγονται τέτοια προβλήματα μεταφοράς από σκληρούς κτλ. να έχετε backup τουλάχιστον των αρχείων σας , αν και το προτιμότερο για να επαναφέρετε το σύστημα σας όπως πριν, χωρίς πολλά πολλά, backup του partition C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Νομίζω ότι στην ίδια περίπτωση είμαι και εγώ.

Έχω έναν σκληρό με winXp ο οποίος δεν μπουτάρει διότι έχει γίνει corrupted το λειτουργικό. Έχει μέσα όμως άλλα αρχεία που τα θέλω.

Λέω να τον συνδέσω σαν 2ο σε άλλο υπολογιστή αλλά δεν ξέρω πως ενεργώ από εκεί και πέρα.

Σύμφωνα με το ποστ του Atheatos πιο πάνω, πρέπει να πατήσω F11 (ή όποιο κουμπί θέλει) ώστε να κάνω boot με τον κανονικό δίσκο.

Μετά θα μπει κανονικά στα windows και τον άλλο σκληρό θα τον βρω στο My Computer και θα μπω μέσα κανονικά βλέποντας τα αρχεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξτε "usb to IDE/SATA adapter", 15 ευρώ κάνουν περίπου. Μετατρέπεις έναν εσωτερικό σκληρό δίσκο σε USB και τον χρησιμοποιείς σαν φορητό σκληρό ή σαν USB στικάκι ένα πράγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ δεν θέλω να αγοράσω κάτι που θα χρειαστεί μόνο μια φορά, άλλωστε δεν είναι δικός μου ο δίσκος, κάνω εξυπηρέτηση.

Συνδέοντας τον δίσκο στο tower δεν είναι μια straightfοrwαrd λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Μωρέ δεν θέλω να αγοράσω κάτι που θα χρειαστεί μόνο μια φορά, άλλωστε δεν είναι δικός μου ο δίσκος, κάνω εξυπηρέτηση.

Συνδέοντας τον δίσκο στο tower δεν είναι μια straightfοrwαrd λύση?

Αν είσαι Αθήνα, κερνάω επισκευή. Μπορώ, ασχέτως του αν δεν μπουτάρει τώρα, να σου το κάνω να μπουτάρει. Ισως ζητήσει πάλι ενεργοποίηση, όμως θα δεις τα αρχεία σου. Υπάρχει πρόγραμμα γι αυτό, δεν είναι δωρεάν, όμως το έχω κανονικά αγορασμένο. Πάρε έναν sata, και τα λέμε.

Αν σε ενδιαφέρει, στέλνεις μήνυμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...