Προς το περιεχόμενο

Backup αρχείων με RAID


doctorized

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην ομάδα και χρόνια πολλά. Καλή χρονιά με υγεία. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα HDD δίσκους του 1ΤΒ για backup των αρχείων μου στο σπίτι ως εξωτερικούς συνδέοντάς τους σε docking station. Επειδή ένας από τους δίσκους αυτούς παρουσίασε ένα πρόβλημα και παραλίγο να χάσω τα αρχεία μου, σκέφτομαι να αλλάξω τρόπο αποθήκευσης. Σκέφτομαι για κάποια υλοποίηση που να περιλαμβάνει RAID, RAID 1 αρχικά και ίσως 5 αργότερα. Το θέμα είναι ότι το ταμείο είναι μείον οπότε αναζητώ μία λύση όσο πιο φθηνή γίνεται. Κοίταξα για NAS ξεχωρίζοντας αυτό της WD στα 167€ χωρίς δίσκους συν 180€ τουλάχιστον επί 2 για 2 δίσκους των 6ΤΒ WD ή Seagate, μιλάμε για 530€ το λιγότερο που δεν έχω να διαθέσω.

Από την άλλη, αν χρησιμοποιήσω κάποιον παλιό υπολογιστή να παίξει το ρόλο του NAS, μπορώ να συνδέσω απλούς δίσκους SATA III ή χρειάζεται απαραίτητα δίσκους NAS; Σε κάθε περίπτωση, η λύση που θα χρησιμοποιήσω δεν θα είναι μονίμως σε λειτουργία αλλά θα ενεργοποιείται μόνο όταν θέλω να μεταφέρω κάτι. Υπάρχει κάποια άλλη οικονομική λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, doctorized είπε

[...]

Από την άλλη, αν χρησιμοποιήσω κάποιον παλιό υπολογιστή να παίξει το ρόλο του NAS, μπορώ να συνδέσω απλούς δίσκους SATA III ή χρειάζεται απαραίτητα δίσκους NAS; Σε κάθε περίπτωση, η λύση που θα χρησιμοποιήσω δεν θα είναι μονίμως σε λειτουργία αλλά θα ενεργοποιείται μόνο όταν θέλω να μεταφέρω κάτι. Υπάρχει κάποια άλλη οικονομική λύση;

Για οικονομική λύση μπορείς να του περάσεις freeNAS με απλούς δίσκους.

Δεν χρειάζεται καν να αγοράσεις έτοιμη λύση NAS αλλά να το στήσεις με άλλο διαθέσιμο PC (το παλιό που αναφέρεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το raid δεν είναι backup. Backup σημαίνει να είναι τα αρχεία σε τουλάχιστον δύο διαφορετικά αποθηκευτικά συστήματα, οπότε αν καταστραφεί το ένα να έχεις το άλλο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Το raid δεν είναι backup. Backup σημαίνει να είναι τα αρχεία σε τουλάχιστον δύο διαφορετικά αποθηκευτικά συστήματα, οπότε αν καταστραφεί το ένα να έχεις το άλλο.

 

Αναφέρει RAID εντός κάποιας backup υλοποίησης, όπως NAS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψε και απο πάνω , το raid ΔΕΝ είναι backup , έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να το λέμε.
Στήνεις μια συστοιχία δίσκων σε raid , αν είναι μηχανικό και χτυπήσει ο controller μπορεί και να μην το ξανασηκώσεις ποτέ.
 

Backup για κρίσιμα δεδομένα είναι να έχεις σε 2-3 διαφορετικούς δίσκους (ένα backup σε μια φυσική μηχανή , ένα σε εξωτερικό μέσο) και ακόμα αν μπορείς σε μορφή cloud.
Εδώ και δεκαπέντε χρόνια δεν έχω χάσει ούτε bit , χρησιμοποιώντας αυτή τη μέθοδο (εκτός από μια φορά που πήγα να κάνω πειραματισμούς με zfs και παραλίγο να χάσω βιντεο και φωτο της οικογένειας- ευτυχώς γλίτωσαν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, άδικος είπε

Αναφέρει RAID εντός κάποιας backup υλοποίησης, όπως NAS.

Είπε ότι του χάλασε ένας δίσκος και φοβήθηκε ότι θα χάσει τα δεδομένα. Άρα δεν είχε backup, είχε ένα αντίγραφο σε ένα offline δίσκο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι παντα ποσο κοστολογεις τα δεδομενα σου.

Αρχεια της δουλειας πχ ειναι αποθηκευμενα σε υπολογιστη, σε cloud και καθε βραδυ αυτοματο backup σε αλλη συκευη που κανει αυτο το σκοπο και μονο.
Φωτογραφιες και τα λοιπα, ειναι σε εναν αλλο δισκο που μονο αυτο κανει, περα απο το cloud που πανε ολα μονα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, malakudi είπε

Είπε ότι του χάλασε ένας δίσκος και φοβήθηκε ότι θα χάσει τα δεδομένα. Άρα δεν είχε backup, είχε ένα αντίγραφο σε ένα offline δίσκο.

 

Ακόμα και backup να μην είχε, δεν αναιρεί καθόλου τη λύση που ζητάει.

Ένα NAS με δίσκους RAID στο οποίο θα παίρνει αντίγραφα ασφαλείας από τους δίσκους που μέχρι τώρα αποθήκευε τα δεδομένα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, άδικος είπε

Ακόμα και backup να μην είχε, δεν αναιρεί καθόλου τη λύση που ζητάει.

Ένα NAS με δίσκους RAID στο οποίο θα παίρνει αντίγραφα ασφαλείας από τους δίσκους που μέχρι τώρα αποθήκευε τα δεδομένα του.

Αν αυτό θέλει ναι, αλλά εγώ κατάλαβα πως θέλει να συνεχίσει να έχει ένα αντίγραφο με την ασφάλεια που δίνει το raid. Ε αυτό δεν είναι backup. backup = δύο τουλάχιστον αντίγραφα σε δύο διαφορετικά αποθηκευτικά συστήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση ότι κάποιοι δεν διαβάσατε ή δεν καταλάβατε πλήρως την ανάρτησή μου. Διαψεύστε με αν κάνω λάθος. Όλα τα αρχεία μου, φωτό, βίντεο, αρχεία κώδικα σε διάφορες γλώσσες, κλπ τα έχω σε 3 δίσκους του 1ΤΒ και έναν WD blue 2TB αποθηκευμένους σε ένα πλαστικό κουτί. Στον υπολογιστή μου έχω τα αρχεία που χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά τα οποία φυσικά βρίσκονται και σε έναν δίσκο από τους προαναφερόμενους. Οι δίσκοι αυτοί συνδέονται σε docking station μόνο όταν τους χρειαστώ. Σε έναν από αυτούς του 1ΤΒ κάηκε η πλακέτα. Πώς; Δεν έχω ιδέα. Ευτυχώς είχα έναν δεύτερο ίδιο και αλλάζοντας την πλακέτα έσωσα όλα μου τα αρχεία σε άλλον και απ ότι φαίνεται όλα είναι εντάξει σε έλεγχο που έκανα. Ο δίσκος με την καμένη πλακέτα δεν πρέπει να έχει πάνω από 100 ώρες λειτουργίας τα χρόνια που τον έχω. Παρόλα αυτά κάηκε. Έτσι ψάχνω μία λύση όπου τα ίδια δεδομένα θα είναι αποθηκευμένα σε περισσότερους από 1 δίσκους. Γι αυτό μίλησα για NAS με RAID 1 ώστε τα δεδομένα να είναι σε 2 δίσκους ταυτόχρονα. Αν κάποιος ψοφήσει, να μην χάσω αρχεία. Το RAID θα είναι σε έναν παλιό υπολογιστή ο οποίος θα ανοίγει μόνο όταν θέλω να μεταφέρω δεδομένα. Τώρα διαβάζω για ένα άλλο πιθανό σφάλμα, αυτό της αστοχίας controller. Σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει λύση; Δεν το ξέρω, για αυτό ρωτάω.

Η λύση με τον παλιό υπολογιστή όπου 2 δίσκοι των 6ΤΒ θα είναι σε RAID 1 για μία σιγουριά, μου φαίνεται απλή και οικονομική αφού με 250€ παίρνω 2 δίσκους Seagate BarraCuda 6TB έκαστος και κάνω τη δουλειά μου, έχω όλα τα αρχεία οργανωμένα και δεν χρειάζεται να βάζω-βγάζω δίσκους στο docking station. Αν υπάρχει κάποια άλλη λύση στα ίδια λεφτά πάνω κάτω και με περισσότερη ασφάλεια, τότε είμαι όλος αυτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doctorized είπε

Έχω την αίσθηση ότι κάποιοι δεν διαβάσατε ή δεν καταλάβατε πλήρως την ανάρτησή μου. Διαψεύστε με αν κάνω λάθος. Όλα τα αρχεία μου, φωτό, βίντεο, αρχεία κώδικα σε διάφορες γλώσσες, κλπ τα έχω σε 3 δίσκους του 1ΤΒ και έναν WD blue 2TB αποθηκευμένους σε ένα πλαστικό κουτί. Στον υπολογιστή μου έχω τα αρχεία που χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά τα οποία φυσικά βρίσκονται και σε έναν δίσκο από τους προαναφερόμενους. Οι δίσκοι αυτοί συνδέονται σε docking station μόνο όταν τους χρειαστώ. Σε έναν από αυτούς του 1ΤΒ κάηκε η πλακέτα. Πώς; Δεν έχω ιδέα. Ευτυχώς είχα έναν δεύτερο ίδιο και αλλάζοντας την πλακέτα έσωσα όλα μου τα αρχεία σε άλλον και απ ότι φαίνεται όλα είναι εντάξει σε έλεγχο που έκανα. Ο δίσκος με την καμένη πλακέτα δεν πρέπει να έχει πάνω από 100 ώρες λειτουργίας τα χρόνια που τον έχω. Παρόλα αυτά κάηκε. Έτσι ψάχνω μία λύση όπου τα ίδια δεδομένα θα είναι αποθηκευμένα σε περισσότερους από 1 δίσκους. Γι αυτό μίλησα για NAS με RAID 1 ώστε τα δεδομένα να είναι σε 2 δίσκους ταυτόχρονα. Αν κάποιος ψοφήσει, να μην χάσω αρχεία. Το RAID θα είναι σε έναν παλιό υπολογιστή ο οποίος θα ανοίγει μόνο όταν θέλω να μεταφέρω δεδομένα. Τώρα διαβάζω για ένα άλλο πιθανό σφάλμα, αυτό της αστοχίας controller. Σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει λύση; Δεν το ξέρω, για αυτό ρωτάω.

Η λύση με τον παλιό υπολογιστή όπου 2 δίσκοι των 6ΤΒ θα είναι σε RAID 1 για μία σιγουριά, μου φαίνεται απλή και οικονομική αφού με 250€ παίρνω 2 δίσκους Seagate BarraCuda 6TB έκαστος και κάνω τη δουλειά μου, έχω όλα τα αρχεία οργανωμένα και δεν χρειάζεται να βάζω-βγάζω δίσκους στο docking station. Αν υπάρχει κάποια άλλη λύση στα ίδια λεφτά πάνω κάτω και με περισσότερη ασφάλεια, τότε είμαι όλος αυτιά.

Άρα όπως σωστά κατάλαβα είχες τα αρχεία μόνο μια φορά. Πρέπει να τα έχεις σε δύο σημεία για να λες πως έχεις backup. Διαφορετικά δεν έχεις.

Το NAS/Raid θα σου δώσει ποιο εύκολη πρόσβαση στα δεδομένα - δε θα χρειάζεται να βαζοβγάζεις δίσκους. Ναι στο raid αν χαλάσει ο ένας δίσκος δε τα έχασες όλα, αλλά μπορεί να χαλάσει όλο το NAS, να φας trojan να σβηστούν όλα, να φας ransomware να στα κάνει όλα encrypt, να καεί το σπίτι ολόκληρο κτλ κτλ.

backup = δύο τελείως διαφορετικά σημεία αποθήκευσης.

Στη περίπτωσή σου δηλαδή είναι προτιμότερο να πάρεις 2 δίσκους των 6TB (αφού λες έχεις τα δεδομένα σε 3*1TB+1*2TB=5TB) να γράψεις τα πάντα μέσα σε αυτούς τους δύο, τον έναν να τον έχεις σε χώρο εκτός του σπιτιού (στο πατρικό σου πχ) και να συχρονίζεις κάθε μήνα ας πούμε, τον άλλο στο σπίτι σου και να συγχρονίζεις κάθε μέρα και τους μικρούς σε ένα NAS για να έχεις τα δεδομένα άμεσα online. 6ΤΒ είναι μάλλον πολλά για cloud storage αλλά μπορείς τα πιο σημαντικά να τα έχεις και σε cloud.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, doctorized είπε

Έχω την αίσθηση ότι κάποιοι δεν διαβάσατε ή δεν καταλάβατε πλήρως την ανάρτησή μου. Διαψεύστε με αν κάνω λάθος. Όλα τα αρχεία μου, φωτό, βίντεο, αρχεία κώδικα σε διάφορες γλώσσες, κλπ τα έχω σε 3 δίσκους του 1ΤΒ και έναν WD blue 2TB αποθηκευμένους σε ένα πλαστικό κουτί. Στον υπολογιστή μου έχω τα αρχεία που χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά τα οποία φυσικά βρίσκονται και σε έναν δίσκο από τους προαναφερόμενους. Οι δίσκοι αυτοί συνδέονται σε docking station μόνο όταν τους χρειαστώ. Σε έναν από αυτούς του 1ΤΒ κάηκε η πλακέτα. Πώς; Δεν έχω ιδέα. Ευτυχώς είχα έναν δεύτερο ίδιο και αλλάζοντας την πλακέτα έσωσα όλα μου τα αρχεία σε άλλον και απ ότι φαίνεται όλα είναι εντάξει σε έλεγχο που έκανα. Ο δίσκος με την καμένη πλακέτα δεν πρέπει να έχει πάνω από 100 ώρες λειτουργίας τα χρόνια που τον έχω. Παρόλα αυτά κάηκε. Έτσι ψάχνω μία λύση όπου τα ίδια δεδομένα θα είναι αποθηκευμένα σε περισσότερους από 1 δίσκους. Γι αυτό μίλησα για NAS με RAID 1 ώστε τα δεδομένα να είναι σε 2 δίσκους ταυτόχρονα. Αν κάποιος ψοφήσει, να μην χάσω αρχεία. Το RAID θα είναι σε έναν παλιό υπολογιστή ο οποίος θα ανοίγει μόνο όταν θέλω να μεταφέρω δεδομένα. Τώρα διαβάζω για ένα άλλο πιθανό σφάλμα, αυτό της αστοχίας controller. Σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει λύση; Δεν το ξέρω, για αυτό ρωτάω.

Η λύση με τον παλιό υπολογιστή όπου 2 δίσκοι των 6ΤΒ θα είναι σε RAID 1 για μία σιγουριά, μου φαίνεται απλή και οικονομική αφού με 250€ παίρνω 2 δίσκους Seagate BarraCuda 6TB έκαστος και κάνω τη δουλειά μου, έχω όλα τα αρχεία οργανωμένα και δεν χρειάζεται να βάζω-βγάζω δίσκους στο docking station. Αν υπάρχει κάποια άλλη λύση στα ίδια λεφτά πάνω κάτω και με περισσότερη ασφάλεια, τότε είμαι όλος αυτιά.

Καιρός να αποκτήσεις backup. Όπως προαναφέρθηκε όλα τα αρχεια σου πρέπει να βρίσκονται σε 3 σημεία.

Εν έτη 2023 με τους σκληρούς να ξεπερνάνε τα 18 τερα μπορείς να μαζέψεις όλα τα αρχεια σε ένα σκληρό (1ο σημείο) με τους εξωτερικούς σκληρούς να φτιάξεις ένα ωραίο pool σε custom backup pc (2ο σημείο) και να πάρεις ακόμα ένα μεγάλο σκληρό για backup του custom backup pc( 3ο σημείο) . Το τελευταίο , ο μεγάλος σκληρός καλό είναι να μεταφέρεται εκτός περιοχής όταν τελειώσει το backup ή ακόμα καλύτερα να βρίσκεται μόνιμα άλλου και να συγχρονίζεται μέσο Internet με τα υπόλοιπα δυο.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, atheatos είπε

.... ή ακόμα καλύτερα να βρίσκεται μόνιμα άλλου και να συγχρονίζεται μέσο Internet με τα υπόλοιπα δυο.

Πώς γίνεται αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με Nextcloud DIY server για παράδειγμα. Ή το πιο απλό με teamviewer να στέλνεις μέσο Internet τα αρχεία σου στον  remote υπολογιστή.Ακόμα και με Google Remote Desktop https://www.anyviewer.com/how-to/how-to-transfer-files-using-chrome-remote-desktop-jkzbj.html

Η’ με resilio sync  ή με αλλά παρόμοια προγράμματα συγχρονισμού αρχείων

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...