Προς το περιεχόμενο

αλλαγή του ρουτερ του παροχου


Akira1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα σας τους τελευταίους 3 μήνες αντιμετωπίζω πρόβλημα με την γραμμή ίντερνετ που έχω σε παροχη nova , μου κάνει αποσυνδέσεις το wifi ή είναι πολύ αργό,  επανειλημμένα έχω μιλήσει με τον παροχο όπου κάνουν ρυθμίσεις μ είπαν αλλάζουν συχνότητα και τα σχετικά έκαναν κ τεστ στ γραμμή και δν υπάρχει θόρυβος ή διακοπές. 

σκέφτομαι λοιπόν να αντικαταστήσω το Ρουτερ  tomson που μου είχε δώσει η νόβα  με το TP-LINK TD-W8961N v4 ADSL2+ Ασύρματο Modem Router Wi‑Fi 4 με 4 Θύρες Ethernet μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα. Να σημειώσω ότι αυτό που έχω τώρα είναι 10 χρονών. 

το ερώτημα μου είναι αν είναι εύκολο να το σεταρω και να δουλέψει ?Αν μπορεί η  τηλεφωνική υποστήριξη της νόβα να με βοηθήσει μέσω τηλεφώνου ή να το σοκάρουν αυτοί αν δεν τ καταφέρω.

Εχει αντιμετωπίσει κάνεις παρόμοια προβλήματα? Ευχαριστω

 

Επεξ/σία από Akira1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον δεν εχεις voip μπορεις να βαλεις οτι θες.αν καταλαβα εχεις adsl. παρε κατι να ειναι dual band  αν δεν σε νοιαζει το οικονομικο θεμα. το thomson καλο χρυσο αλλα δεκα χρονια μετα....

δεν εχεις vdsl στην περιοχη σου?

το setup ειναι ευκολο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τον χρόνο σου αυτό που προανέφερα πιστεύεις θα ταιριάξει?μόνο για απλή χρήση το ίντερνετ με ενδιαφέρει οπότε δεν έχω ασχοληθεί με αναβαθμίσεις 

Αυτο σκεφτομαι να παρω TP-LINK TD-W8961N v4 ADSL2+ Ασύρματο Modem Router Wi‑Fi 4 με 4 Θύρες Ethernet 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Akira1 said:

σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τον χρόνο σου αυτό που προανέφερα πιστεύεις θα ταιριάξει?μόνο για απλή χρήση το ίντερνετ με ενδιαφέρει οπότε δεν έχω ασχοληθεί με αναβαθμίσεις 

Αυτο σκεφτομαι να παρω TP-LINK TD-W8961N v4 ADSL2+ Ασύρματο Modem Router Wi‑Fi 4 με 4 Θύρες Ethernet 

adsl ειναι αυτο που εβαλες οποτε ναι κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2023 στις 4:51 ΜΜ, Akira1 είπε

καλησπέρα σας τους τελευταίους 3 μήνες αντιμετωπίζω πρόβλημα με την γραμμή ίντερνετ που έχω σε παροχη nova , μου κάνει αποσυνδέσεις το wifi ή είναι πολύ αργό,

Τελικά έχεις πρόβλημα με την γραμμή του ίντερνετ ή με το Wi-Fi;

Επειδή τα μπερδεύεις και φαίνεται να έχεις πρόβλημα με το wifi, απλά πάρε ένα access point (ubiquiti ac lite/lite 6, tplink omada) και τέλος. Ή, αν θες να ασχοληθείς, γύρνα το tplink που έχεις σε access point mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/01/2023 at 12:37, csontheline said:

Τελικά έχεις πρόβλημα με την γραμμή του ίντερνετ ή με το Wi-Fi;

Επειδή τα μπερδεύεις και φαίνεται να έχεις πρόβλημα με το wifi, απλά πάρε ένα access point (ubiquiti ac lite/lite 6, tplink omada) και τέλος. Ή, αν θες να ασχοληθείς, γύρνα το tplink που έχεις σε access point mode.

το ubi πολυ καλη λυση αλλα α.δεν νομιζω να θελει να δωσει τοσα χρηματα για να λεει να αγορασει tp link.

β.καλο θα ηταν να αλλαξει και το thomson>τα εχει φαει τα ψωμια του και ειναι θεμα χρονου να του βγαλει καποιο προβλημα. αντεχουν γενικοτερα αλλα παλι δεν παυει να ειναι ενα πολυ παλιο ρουτερ και μπορει και να μην εχει και τοσο καλο συγχρονισμο. υπαρχει περιπτωση και ο παροχος να του δωσει καινουριο εφοσον διαπιστωσει προβλημα.τωρα βεβαια να εχεις thomson και απο το support να σου λενε αλλαξε καναλι κτλ ναι δεν ειναι και οτι καλυτερο.ειναι πολλα χρονια ρουτερ και η ιδια η Nova εχει δωσει αλλα 10 τουλαχιστον router μετα απο αυτο.κυριολεκτικα πανω απο 10. zyxel,huawei,zte 168,267,288. και αλλα πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλησπερα στην ομαδα...Καπου διαβασα οτι βαζεις οτι ρουτερ θελεις πλεον...Εχω fiber 1gbps στην Νοβα αλλα δεν πιανω απο το κινητο και απο το λαπ τοπ 1gbps ακριβως παντα πιανω πιο κατω...Εχω το Router Huawei HG 8145 αλλα δεν ξερω αν εχει βγαλει κατι πιο καινουριο η νοβα η να το αλλαξω με κατι αλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/10/2023 at 20:21, dopermann said:

Καλησπερα στην ομαδα...Καπου διαβασα οτι βαζεις οτι ρουτερ θελεις πλεον...Εχω fiber 1gbps στην Νοβα αλλα δεν πιανω απο το κινητο και απο το λαπ τοπ 1gbps ακριβως παντα πιανω πιο κατω...Εχω το Router Huawei HG 8145 αλλα δεν ξερω αν εχει βγαλει κατι πιο καινουριο η νοβα η να το αλλαξω με κατι αλλο....

to voip οσο ξερω δεν παιζει προς ωρας και δεν νομιζω οτι δινουν στοιχεια ακομα.ή αν τα δινουν κατα ποσο θα μπορεσεις να το σεταρεις σε αλλο εξοπλισμο. ενα zyxel εχω εγω παντως. αν εισαι με wifi δεν παιζει να πιασεις 1gbps.δοκιμασε με ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...