Προς το περιεχόμενο

macbook air m2


petros55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρόνια! 
μετά από πολλά χρόνια σε Windows, πήρα το macbook air m2 και έχω πάθει πλάκα!
έχω μερικές ερωτήσεις σαν νέος στο mac 
στα windows είχα τα προγράμματα FileZilla, notepad++,  και wamp server. (όλα τα αλλά προγράμματα τα βρήκα στα mac). τα αντίστοιχα σε mac ? κάπου διάβασα να στήσω το localhost μέσω terminal ... μπορεί κάποιος να μου πει πως να το κάνω?
επίσης πως μπορώ όταν ανοίγω το macbook να μην βάζω συνέχεια τον κωδικό , αλλά να βάζω με το δαχτυλικό αποτύπωμα?
συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και αν είναι χαζές... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως κάθε φορά κάνεις τερματισμό και όχι "ύπνο" - hibernation ή οπως λεγεται ? Γιατί για να δουλεψει το δακτυλικό μετά απο τερματισμό ή επανεκκίνηση θέλει την πρώτη φορά να βάλεις τον κωδικό. 

Αν περιμένεις μετά από τερματισμό να βάλεις δακτυλικό και όχι κωδικό, δεν το κάνει όντως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανάλογο του WAMP server για mac είναι το XAMPP. Oπως είπες έχει apache server+php ενσωματωμένα στο λειτουργικό, αλλά είναι λίγο πιο σύνθετη η ρύθμισή τους από το wamp ή το xampp, οπότε καλύτερα να βάλεις το πρόσθετο πρόγραμμα για να μην μπλέξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μόνο μετά από sleep mode μπορείς να το ξεκλειδώσεις με δακτυλικό αποτύπωμα. Προτείνεται να μένει μόνιμα σε sleep βάση πολλών reviews αν το ψάξεις λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Notepad++ το κλαίω και εγώ. Μπορείς να το τρέξεις εύκολα με κάποιο πρόγραμμα όπως το CrossOver που κάνει πολύ καλή δουλειά αλλά είναι λίγο ακριβό ή με το τσάμπα PlayOnMac που δεν είναι κ το καλύτερο αλλά κάνει την δουλειά του. Εναλλακτικά σε Windows VM με το Parallels (πολύ καλό) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Okkin είπε

δοκίμασε και τον sublime text αντί του notepad++ 

άσε έχω δοκιμάσει τα πάντα.. δεν γίνεται τίποτα :) ειδικά η ευκολία του σε μορφοποίηση XML & JSON. Σαν textEditor ok όποιο και να βάλεις είναι μια χαρά ακόμα και το native textEdit αλλά αν θες παραπάνω plugins δύσκολα τα πράγματα (ειδικά αν είσαι Notepad++ heavy user).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...