Προς το περιεχόμενο

Ventura Close lid (χωρίς να φορτίζει)


Tassos19
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από jodact,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Tassos19 είπε

Ο μονος λογος για τον οποιον δεν θελω συνεχεια ον φορτιτστη πανω ειναι για να μην φορτιζει/ξεφορτιζει και χαλασει πιο γρηγορα η μπαταρια. Αυτην την στιγμη με το AlDente οριζω εγω το ποσοστο της μπαταριας οποτε οταν παει 80% η φορτιστη αλλαζω το οριο στο 20 και ξεφορτιζει το λαπτοπ και μολις παει στο 20 το οριζω 80 και φορτιζει ξανα.

Μπορείς να μας πεις πως φορτίζει (με γεματη μπαταρια)και κυρίως πως ξεφορτιζει με τον φορτιστή επάνω. ? Μήπως έχεις λάθος αντίληψη και ο τρόπος σκέψης σου είναι τελείως άστοχος  για το πως δουλεύει το σύστημα φόρτισης σε λαπτοπ και ειδικά σε  Mac? Γιατί πρέπει να ξεφορτιζεις το λαπτοπ συνέχεια? Έχεις σκεφτεί ότι πέφτουν οι επιδόσεις του όταν βρίσκεται σε battery mode και αν κανεις κατι απαιτητικο θα αδειασει πολυ γρηγορα η μπαταρία ανεβαζοντας θερμοκρασια?

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, takislz είπε

δεν έκανα κάποια ρύθμιση, μόνο του το έκανε μετά από μερικές μέρες που το ειχα μονιμα στο ρευμα. Στα settings της μπαταρίας φαινεται και η κατασταση "desktop mode". Το λαμπακι παραμενει πορτοκαλι και η μπαταρια ειναι μονιμα στο 80% με ενδειξη on hold, διχως να φορτιζει ή να ξεφορτίζει.

 

Εμένα δεν μου το έχει κάνει ποτέ αυτό όσο είχα Monterey. Τώρα με Ventura δεν το έχω κάνει γιατί χρησιμοποιώ AlDente και δεν το 'χω δοκιμάσει. 

2 ώρες πριν, atheatos είπε

Έχεις σκεφτεί ότι πέφτουν οι επιδόσεις του όταν βρίσκεται σε battery mode και αν κανεις κατι απαιτητικο θα αδειασει πολυ γρηγορα η μπαταρία ανεβαζοντας θερμοκρασια?

Aυτό αμφιβάλλω ότι ισχύει ειδικά σε Mac και ειδικά σε Αpple Silicon επεξεργαστές.  Και αν συμβαίνει είναι ασήμαντη η μείωση. Εκτός αν έχεις ενεργή τη λειτουργία χαμηλής ισχύος με μπαταρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, jodact είπε

Εμένα δεν μου το έχει κάνει ποτέ αυτό όσο είχα Monterey. Τώρα με Ventura δεν το έχω κάνει γιατί χρησιμοποιώ AlDente και δεν το 'χω δοκιμάσει. 

Aυτό αμφιβάλλω ότι ισχύει ειδικά σε Mac και ειδικά σε Αpple Silicon επεξεργαστές.  Και αν συμβαίνει είναι ασήμαντη η μείωση. Εκτός αν έχεις ενεργή τη λειτουργία χαμηλής ισχύος με μπαταρία. 

Σε m1 Mac είναι ασήμαντη μείωση αν επιλέξεις high power mode, αλλα αν ειναι στο αυτοματο θα δεις.

Τα Mac με ιντελ είχαν αισθητή διαφορά στις επιδόσεις με μπαταρία μόνο. Όλα τα laptop με ιντελ επεξεργαστες βασικα εχουν.

Αλλά και πάλι ,συνήθως κατα την απότομη εκφορτιση ανεβαίνει η θερμοκρασία  της μπαταρίας και κατα συνέπεια του λαπτοπ συνολικα , οπότε  έχουμε throtling. Δεν μπορείς να το αποφύγεις ακόμα και αν δουλεύουν οι αναμειστηρες στο maximum γιατι ειναι πολυ κοντα το chipset με την μπαταρια. Αν ειναι στην  πριζα και μπαταρια δεν φορτιζει ειναι πιο δροσερο σαν μηχανημα και εχει καλυτερες επιδοσεις.

ΥΓ. Νομίζω ότι όλοι έχουμε καταλάβει ότι με το να είναι στην πρίζα το laptop , δεν σημαίνει ότι φορτίζει απαραίτητα και η μπαταρία. Ο TS πρεπει να το καταλαβει οτι το ποτε θα φορτισει η μπαταρια δεν εχει να κανει μονο αν το MacBook ειναι στην πριζα. Οπως εξηγηθηκε μπορει να ειναι στην πριζα χωρις να φορτιζει.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2023 στις 3:30 ΜΜ, Tassos19 είπε

Ο μονος λογος για τον οποιον δεν θελω συνεχεια τον φορτιστη πανω ειναι για να μην φορτιζει/ξεφορτιζει και χαλασει πιο γρηγορα η μπαταρια. Αυτην την στιγμη με το AlDente οριζω εγω το ποσοστο της μπαταριας οποτε οταν παει 80% η φορτιστη αλλαζω το οριο στο 20 και ξεφορτιζει το λαπτοπ και μολις παει στο 20 το οριζω 80 και φορτιζει ξανα.

Δεν είναι προτεινόμενη χρήση αυτή. Χίλιες φορές σε clamshell με φορτιστή πάνω 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...