Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή εσωτερικού SSD σε εξωτερικό SSD


Hyperion93
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από PerfectParanoia,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε, έχω έναν SSD που έχει πέσει λίγο η υγεία του, και θέλω να τον μετατρέψω σε εξωτερικό δίσκο για light activity. 
Λόγω του ότι είναι SSD πρέπει να πάρω κάποιον συγκεκριμένο USB αντάπτορα; Διότι στην αναζήτηση του σκρουτζ δεν υπάρχει φίλτρο για SSD συγκεκριμένα; 
https://www.skroutz.gr/c/906/aksesouar-sklhrwn-diskoi.html


Θα εκτιμούσα πολύ τα φώτα σας, ευχαριστώ πολύ :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hyperion93 είπε

Χαίρετε, έχω έναν SSD που έχει πέσει λίγο η υγεία του, και θέλω να τον μετατρέψω σε εξωτερικό δίσκο για light activity. 
Λόγω του ότι είναι SSD πρέπει να πάρω κάποιον συγκεκριμένο USB αντάπτορα; Διότι στην αναζήτηση του σκρουτζ δεν υπάρχει φίλτρο για SSD συγκεκριμένα; 
https://www.skroutz.gr/c/906/aksesouar-sklhrwn-diskoi.html


Θα εκτιμούσα πολύ τα φώτα σας, ευχαριστώ πολύ :)

 

προφανως και ΠΡΕΠΕΙ. Δεν γνωριζω το μοντελο που εχεις, αλλα εαν ειναι 2.5" με βυσμα sata, θα ψαξεις στο skroutz / bestprice με κριτηριο "Θήκες Σκληρών Δίσκων".

το λινκ που εσυ εχεις γραψει ειναι εν μερει σωστο

εγω θα διαλεγα καποια με βυσμα επικοινωνιας USB C

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βασικό όπως είπαν και παραπάνω είναι ο τύπος του ssd. Παίζει ρόλο αν είναι

  •  2.5" sata
    Spoiler

    th?id=OIP.QWtYvVDTZO5Xl5Lmj-SmCgHaE8%26p

  •  mSata
    Spoiler

    th?id=OIP._OntghYY7B_Lm2dxwKT0SgHaF7%26p

  • m.2
    Spoiler

    th?id=OIP.2hg5kxK24u3rryncFENGcQHaCr%26p

Μην δίνεις τόσο σημασία στο μέγεθος/μηκος των 2 τελευταίων γιατί υπάρχουν διάφορα, η σύνδεση είναι αυτό που παίζει ρόλο. Τώρα ανάλογα με τον τύπο ssd ψαχνεις στα διαφορα μαγαζία για τον αντίστοιχο ανταπτορα.
Τώρα αναλογα την χρήση, πχ αν θελεις θήκη να τον κουβαλας ή απλά να τον συνδέεις που και που για backup μπορείς να πας σε καλώδιο ή κάποια πιο ολοκληρωμένη λύση σε θήκη. Προφανως και με ανάλογες διαφορές στην τιμή.
Τελευτάιο χαρακτηριστικό που μπορεί να σε ενδιαφέρει είναι η ταχύτητα. Αν θελεις να την εκμεταλευτέις και ο ssd μπορεί να τραβήξει σε μεγέλες ταχύτητες μπορείς να πας σε usb 3.2/3.1 αλλιως (και πιο οικονομικά) μπορείς να πας σε 3.0 ή ακόμα και 2. Αν θελεις usb c θέλει και λίγο παραπάνω προσοχή γιατί πολλές φορες, ειδικά σε πιο αγνωστες/οικονομικές μαρκες μπορεί να έιναι usb c  η θύρα αλλα οι ταχύτητες να είναι χαμηλότερες από ότι θα περίμενες.

Επεξ/σία από PerfectParanoia
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να τελειωσει καποιος πανεπιστήμιο για να καταλαβει οτι μιλαμε για ssd 2.5''.

Αν τυχον εχεις κι αλλους δισκους ακομη και 3,5'' sata  προτιμησε να παρεις ενα docking

https://www.skroutz.gr/s/9462476/LC-Power-LC-DOCK-U3-III-Docking-Station-για-2-Σκληρούς-Δίσκους-SATA-3-5-2-5-με-σύνδεση-USB-3-0.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Δεν χρειαζεται να τελειωσει καποιος πανεπιστήμιο για να καταλαβει οτι μιλαμε για ssd 2.5''.

Αν τυχον εχεις κι αλλους δισκους ακομη και 3,5'' sata  προτιμησε να παρεις ενα docking

https://www.skroutz.gr/s/9462476/LC-Power-LC-DOCK-U3-III-Docking-Station-για-2-Σκληρούς-Δίσκους-SATA-3-5-2-5-με-σύνδεση-USB-3-0.html

Για την συγκεκριμένη περίπτωση του φίλου, αφού συγκρινε και με hdd, προφανώς. Το θέμα όμως με αυτόν τον τίτλο μπορεί να το βρεί με μια αναζήηση όποιος ψάχνει να μετατρέψει στο μέλλον και για αυτό κυρίως τα έγραψα παραπάνω.
Σωστός και για το dock είναι καλή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, PerfectParanoia είπε

Για την συγκεκριμένη περίπτωση του φίλου, αφού συγκρινε και με hdd, προφανώς. Το θέμα όμως με αυτόν τον τίτλο μπορεί να το βρεί με μια αναζήηση όποιος ψάχνει να μετατρέψει στο μέλλον και για αυτό κυρίως τα έγραψα παραπάνω.
Σωστός και για το dock είναι καλή λύση.

Δεν σε κατηγορησα , δεν υπαρχει τετοιο θεμα ...........το docking το ανεφερα γιατι ολα τα χρονια εχουν περασει εκατονταδες δισκοι απο τα χερια μου και ειναι κατι το οποιο πραγματικα σε λυνει τα χερια.

Το συγκεκριμενο το εβαλα πιο πολυ γιατι το εχω στην κατοχη μου με καρφωμενο επανω εναν 4TB WD  και αλλη μια θυρα ελευθερη  ειτε για 3,5'' ειτε για 2,5'' , οτι πιο vfm  εχει περασει απο τα χερια μου σε docking

εδω με χαμηλοτερη τιμη  https://www.bestprice.gr/item/2155777643/lc-power-lc-dock-u3-iii.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Δεν σε κατηγορησα , δεν υπαρχει τετοιο θεμα ...........το docking το ανεφερα γιατι ολα τα χρονια εχουν περασει εκατονταδες δισκοι απο τα χερια μου και ειναι κατι το οποιο πραγματικα σε λυνει τα χερια.

Το συγκεκριμενο το εβαλα πιο πολυ γιατι το εχω στην κατοχη μου με καρφωμενο επανω εναν 4TB WD  και αλλη μια θυρα ελευθερη  ειτε για 3,5'' ειτε για 2,5'' , οτι πιο vfm  εχει περασει απο τα χερια μου σε docking

Δεν προσβλήθηκα, εννοείται δεν υπάρχει θέμα. Εχω dock ίδιας μάρκας απλά με μπροστά sd reader και ενα usb και δεν είχα πότε θέμα. Είναι όντως καλά vfm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...