Προς το περιεχόμενο

Rx 6750 xt problem


Otoulhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδιά, έχω μια ερώτηση, έχω δει στο skroutz μια κάρτα γραφικών την powercolor Rx 6750 xt σε αρκετά καλή τιμή και σκέφτομαι να την πάρω, αλλά είδα κάποια unboxing βίντεο και διχνει ότι μέσα στο κουτί ερχετε μαζί με ένα καλωδιακι που μπαίνει μπροστά, αυτό δεν μπορώ να βρω βίντεο που να αξιγει τι είναι και που ακριβώς συνδέετε στην μητρική, από όσο είδα μπορεί να δουλέψει και χωρίς αυτό και μάλλον είναι κάτι για τα rgb αλλά δεν μπορώ να το βρω με σιγουριά, πλζ βοηθήστε με γιατί την θέλω πολύ την κάρτα 

 

Edit: επίσης MSI or power color?

Επεξ/σία από Otoulhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Otoulhs είπε

Καλησπερα παιδιά, έχω μια ερώτηση, έχω δει στο skroutz μια κάρτα γραφικών την powercolor Rx 6750 xt σε αρκετά καλή τιμή και σκέφτομαι να την πάρω, αλλά είδα κάποια unboxing βίντεο και διχνει ότι μέσα στο κουτί ερχετε μαζί με ένα καλωδιακι που μπαίνει μπροστά, αυτό δεν μπορώ να βρω βίντεο που να αξιγει τι είναι και που ακριβώς συνδέετε στην μητρική, από όσο είδα μπορεί να δουλέψει και χωρίς αυτό και μάλλον είναι κάτι για τα rgb αλλά δεν μπορώ να το βρω με σιγουριά, πλζ βοηθήστε με γιατί την θέλω πολύ την κάρτα 

 

Edit: επίσης MSI or power color?

Έχει τρίφανη gigabyte στα 480 κατόπιν παραγγελίας

https://www.skroutz.gr/s/35994543/Gigabyte-Radeon-RX-6750-XT-12GB-GDDR6-Gaming-OC-Κάρτα-Γραφικών-GV-R675XTGAMING-OC-12GD.html

H κάρτα που αναζητάς λογικά είναι αυτή?

https://www.skroutz.gr/s/35939509/PowerColor-Radeon-RX-6750-XT-12GB-GDDR6-Red-Devil-Κάρτα-Γραφικών-AXRX-6750XT-12GBD6-3DHE-OC.html

κούκλα είναι, άμα σ' αρέσει χαλάλι το 60άρι, εγώ θα έπαιρνα την οικονομικότερη.

Από το site του κατασκευαστή βλέπω ότι συνοδεύεται από ένα argb καλώδιο:

408382253_argbcable.jpg.c055fd4fe403287a75de5b6355dee635.jpg

Θα το χρησιμοποιήσεις σε περίπτωση που θέλεις να ελέγχεις / συγχρονίσεις τα rgb της κάρτας με του m/b. Αν δεν το χρησιμοποιήσεις θα μπορείς να ρυθμίσεις τα led της κάρτας μέσω του Devil Zone (software της powercolor).

Από το manual της κάρτας:

392355002_argbguide.jpg.2eccf3bfd522385ec23d92cede7a25ce.jpg

Στο 21:30 του βίντεο δείχνει το καλώδιο και πως συνδέεται, νομίζω καλύτερα μέσω του software.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Έχει τρίφανη gigabyte στα 480 κατόπιν παραγγελίας

https://www.skroutz.gr/s/35994543/Gigabyte-Radeon-RX-6750-XT-12GB-GDDR6-Gaming-OC-Κάρτα-Γραφικών-GV-R675XTGAMING-OC-12GD.html

H κάρτα που αναζητάς λογικά είναι αυτή?

https://www.skroutz.gr/s/35939509/PowerColor-Radeon-RX-6750-XT-12GB-GDDR6-Red-Devil-Κάρτα-Γραφικών-AXRX-6750XT-12GBD6-3DHE-OC.html

κούκλα είναι, άμα σ' αρέσει χαλάλι το 60άρι, εγώ θα έπαιρνα την οικονομικότερη.

Από το site του κατασκευαστή βλέπω ότι συνοδεύεται από ένα argb καλώδιο:

408382253_argbcable.jpg.c055fd4fe403287a75de5b6355dee635.jpg

Θα το χρησιμοποιήσεις σε περίπτωση που θέλεις να ελέγχεις / συγχρονίσεις τα rgb της κάρτας με του m/b. Αν δεν το χρησιμοποιήσεις θα μπορείς να ρυθμίσεις τα led της κάρτας μέσω του Devil Zone (software της powercolor).

Από το manual της κάρτας:

392355002_argbguide.jpg.2eccf3bfd522385ec23d92cede7a25ce.jpg

Στο 21:30 του βίντεο δείχνει το καλώδιο και πως συνδέεται, νομίζω καλύτερα μέσω του software.

 

Δηλαδή δεν χρειάζεται να βάλω το καλώδιο? Γιατί προτιμάω να αλλάζω τα χρώματα μέσο του app της power color. Βέβαια βρήκα και της MSI όπου σαν package είναι πολύ πιο ωραία, αλλά η power color είναι πιο ωραία εξωτερικά, αλλά σκέφτομαι και το έξτρα 60αρι, είμαι σε διλιμα, τι κάνουμε τώρα? 

Edit: λέει ότι η gigabyte είναι τριφανη αλλά είναι πολύ πιο μικρή από τις άλλες 280mm (power color 320mm και MSI 327mm) οπότε μήπως με πιο μικρότερα fans έχει πιο χειρότερο cooling?

Επεξ/σία από Otoulhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Otoulhs είπε

Δηλαδή δεν χρειάζεται να βάλω το καλώδιο? Γιατί προτιμάω να αλλάζω τα χρώματα μέσο του app της power color. Βέβαια βρήκα και της MSI όπου σαν package είναι πολύ πιο ωραία, αλλά η power color είναι πιο ωραία εξωτερικά, αλλά σκέφτομαι και το έξτρα 60αρι, είμαι σε διλιμα, τι κάνουμε τώρα?

Μην έχεις άγχος😊. Στο γράφω και πάνω, δεν χρειάζεσαι το καλώδιο. Το αφήνεις στο κουτί και στρώνεις τα rgb από το app της powercolor. Η δικιά μου επιλογή θα ήταν η φτηνότερη με 3 fans.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Μην έχεις άγχος😊. Στο γράφω και πάνω, δεν χρειάζεσαι το καλώδιο. Το αφήνεις στο κουτί και στρώνεις τα rgb από το app της powercolor. Η δικιά μου επιλογή θα ήταν η φτηνότερη με 3 fans.

λέει ότι η gigabyte είναι τριφανη αλλά είναι πολύ πιο μικρή από τις άλλες 280mm (power color 320mm και MSI 327mm) οπότε μήπως με πιο μικρότερα fans έχει πιο χειρότερο cooling?

2 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Μην έχεις άγχος😊. Στο γράφω και πάνω, δεν χρειάζεσαι το καλώδιο. Το αφήνεις στο κουτί και στρώνεις τα rgb από το app της powercolor. Η δικιά μου επιλογή θα ήταν η φτηνότερη με 3 fans.

Επίσης μπήκα σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ PSU calculator και έβαλα όλα τα υποσυστήματα του υπολογιστή μου μαζί με την Rx 6750 xt και μου λέει ότι χρεθαζομαι 550 wat τροφοδοτικό (αυτό που έχω δηλαδή) αλλά στον κατασκευαστη λέει 650 οπότε τι πρέπει να πάρω για να μην έχω κανένα πρόβλημα? Αυτό που λέει ο κατασκευαστής η το calculator?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Otoulhs είπε

λέει ότι η gigabyte είναι τριφανη αλλά είναι πολύ πιο μικρή από τις άλλες 280mm (power color 320mm και MSI 327mm) οπότε μήπως με πιο μικρότερα fans έχει πιο χειρότερο cooling?

Είναι γενικά ήσυχες κάρτες οι 6750xt, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, το μόνο που σκέφτομαι για την gigabyte είναι ότι το rgb fusion είναι λίγο δύστροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Είναι γενικά ήσυχες κάρτες οι 6750xt, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, το μόνο που σκέφτομαι για την gigabyte είναι ότι το rgb fusion είναι λίγο δύστροπο.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως με έσοσες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...