Προς το περιεχόμενο

Τί να προσέξω στον επόμενο εξωτερικό σκληρό δίσκο για να μην ξαναχασω δεδομένα;


KontoulaLemonia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω έναν εξωτερικό SSD 4ΤΒ της Western digital ο οποίος λειτουργούσε χωρίς εξωτερική παροχή ρεύματος, τον οποίο είχα μόνιμα συνδεδεμένο και χρησιμοποιούσα για να κατεβάζω μέσα του απευθείας τορρεντ αλλά και να επεξεργάζομαι αρχεία μέσα από αυτόν στο video editor ή Photoshop της επιφάνειας εργασίας του λάπτοπ μου.

Εν συντομία πιθανώς χάλασε λόγω προγράμματος επεξεργασίας μουσικης που κατέβασα και άνοιξα μέσα του και τώρα κάνει κλικ ανά 6 δευτερόλεπτα, δεν εμφανίζεται στο disk management, [όμως εμφανίζεται στο my computer, μόνο που αντί για το όνομα που του έδωσα εμφανίζεται πια ως local disk (G)] και όταν πάω να τον ανοίξω ή να κάνω δεξί κλικ απ'το my computer, κρασαρει το windows explorer και δεν ξεπαγωνεi εαν δεν αποσυνδεσω τον δισκο βίαια απ'το λάπτοπ.

I guess η ερώτηση μου ειναι, μιας και κλαίω ήδη τεράστια ποσότητα δεδομένων, τί να προσέξω στην επόμενη αγορά μου;

Να προτιμήσω συγκεκριμένη μάρκα;

Να πάρω κάποιον με εξωτερική παροχή;

Υπάρχει κάποιος με ανθεκτικότητα στους ιούς;

Να μην κατεβάζω πράγματα κατευθείαν στο δίσκο και να τα κατεβάζω πρώτα στο λάπτοπ ωστε αν εκδηλωθεί κάτι ας το κάνει στο λάπτοπ που είναι ανθεκτικότερο σαν συστημα και καθαρίζονται οι ιοί ευκολοτερα;

Τί να κάνω για να συνεχίσω να κάνω την αποθήκευση και χρηση αυτή και να μην επαναληφθεί το πρόβλημα;

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, KontoulaLemonia είπε

Εχω έναν εξωτερικό SSD 4ΤΒ της Western digital ο οποίος λειτουργούσε χωρίς εξωτερική παροχή ρεύματος, τον οποίο είχα μόνιμα συνδεδεμένο και χρησιμοποιούσα για να κατεβάζω μέσα του απευθείας τορρεντ αλλά και να επεξεργάζομαι αρχεία μέσα από αυτόν στο video editor ή Photoshop της επιφάνειας εργασίας του λάπτοπ μου.

Εν συντομία πιθανώς χάλασε λόγω προγράμματος επεξεργασίας μουσικης που κατέβασα και άνοιξα μέσα του και τώρα κάνει κλικ ανά 6 δευτερόλεπτα, δεν εμφανίζεται στο disk management, [όμως εμφανίζεται στο my computer, μόνο που αντί για το όνομα που του έδωσα εμφανίζεται πια ως local disk (G)] και όταν πάω να τον ανοίξω ή να κάνω δεξί κλικ απ'το my computer, κρασαρει το windows explorer και δεν ξεπαγωνεi εαν δεν αποσυνδεσω τον δισκο βίαια απ'το λάπτοπ.

I guess η ερώτηση μου ειναι, μιας και κλαίω ήδη τεράστια ποσότητα δεδομένων, τί να προσέξω στην επόμενη αγορά μου;

Να προτιμήσω συγκεκριμένη μάρκα;

Να πάρω κάποιον με εξωτερική παροχή;

Υπάρχει κάποιος με ανθεκτικότητα στους ιούς;

Να μην κατεβάζω πράγματα κατευθείαν στο δίσκο και να τα κατεβάζω πρώτα στο λάπτοπ ωστε αν εκδηλωθεί κάτι ας το κάνει στο λάπτοπ που είναι ανθεκτικότερο σαν συστημα και καθαρίζονται οι ιοί ευκολοτερα;

Τί να κάνω για να συνεχίσω να κάνω την αποθήκευση και χρηση αυτή και να μην επαναληφθεί το πρόβλημα;

Όπως έχουμε γράψει δεκαδες φορές και μιας καμία μάρκα σκληρών δεν είναι εμπιστοσύνης , θα κανείς backup.

Θα πάρεις ένα σκληρό που θα τον συνδεσεις στο laptop και τουλάχιστον άλλον έναν, για αντιγραφή αυτού του σκληρού που συνδεσες στο λαπτοπ. Ειπα τουλαχιστον αλλον ενα ,γιατι για να εχεις πραγματικο backup θα πρεπει να εχεις τα αρχεια σου σε 3 διαφορετικα σημεία και το ενα από αυτά, εκτος περιοχης που βρισκονται τα υπολοιπα.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν κλείνεις τον υπολογιστή αποθηκεύεις ΠΑΝΤΑ τη δουλειά που έκανες σε μέσο που δεν είναι μόνιμα πάνω του. Πάντα.
Κατά προτίμηση έχεις δύο ταυτόσημους δίσκους που τους χρησιμοποιείς εναλλάξ (ας πούμε δυο μέρες τον έναν, δυο μέρες τον άλλον), 
ώστε αν αστοχήσει ο ένας για οποιονδήποτε λόγο (βλάβη, ιός) θα έχεις τα δεδομένα στον άλλον με δυο μέρες καθυστέρηση.

Και κάτι άλλο :  η νοοτροπία να επεξεργάζονται αρχεία video, ήχου, κατέβασμα ταινιών και άλλες τέτοιες σαβουροδουλειές σε δίσκο είναι γενικά λανθασμένη.
Αυτά πρέπει να γίνονται σε ramdisk (τουλάχιστον όσο η ram επαρκεί) - και πάντως όχι σε δίσκο που χρησιμοποιείται για backup.
Αλλιώς, έχεις ένα δίσκο ακριβώς και μόνον για τέτοια χρήση που ξέρεις ότι αργά ή γρήγορα θα χαλάσει - όπως κι έγινε.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Πριν κλείνεις τον υπολογιστή αποθηκεύεις ΠΑΝΤΑ τη δουλειά που έκανες σε μέσο που δεν είναι μόνιμα πάνω του. Πάντα.
Κατά προτίμηση έχεις δύο ταυτόσημους δίσκους που τους χρησιμοποιείς εναλλάξ (ας πούμε δυο μέρες τον έναν, δυο μέρες τον άλλον), 
ώστε αν αστοχήσει ο ένας για οποιονδήποτε λόγο (βλάβη, ιός) θα έχεις τα δεδομένα στον άλλον με δυο μέρες καθυστέρηση.

Και κάτι άλλο :  η νοοτροπία να επεξεργάζονται αρχεία video, ήχου, κατέβασμα ταινιών και άλλες τέτοιες σαβουροδουλειές σε δίσκο είναι γενικά λανθασμένη.
Αυτά πρέπει να γίνονται σε ramdisk (τουλάχιστον όσο η ram επαρκεί) - και πάντως όχι σε δίσκο που χρησιμοποιείται για backup.
Αλλιώς, έχεις ένα δίσκο ακριβώς και μόνον για τέτοια χρήση που ξέρεις ότι αργά ή γρήγορα θα χαλάσει - όπως κι έγινε.

-

Φίλε μου ηρέμησε. Για λαπτοπ μιλάμε χωρίς χώρο όπου αναγκάστηκα η δουλειά γίνεται σε εξωτερικό σκληρό και σώζεται πάντα σε εξωτερικό σκληρό. Όσο για την Ramdisk ασχολίαστο. 

Το πρόβλημα  είναι, πως να κάνει backup αυτόν τον σκληρό εύκολα και γρήγορα. Θα της πρότεινα έναν δεύτερο ασύρματο σκληρό ή ένα δικτυακό σκληρό ή ακόμα καλύτερά NAS όπου να συχρονιζονται αυτόματα με πρόγραμμα τα αρχεία του εξωτερικού δίσκου είτε μέσο του υπολογιστή δικτιακα είτε με την τοποθέτηση του εξωτερικού σκληρού στο NAS μέσω usb. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έτσι κάνω από καταβολής κόσμου. 
Δεν μου έχει χαλάσει ποτέ δίσκος τα τελευταία 25 χρόνια, από τότε που ήμουν μαθητής, ούτε έχω χάσει δεδομένα.
Κι ούτε πρόκειται διότι μεταξύ άλλων τηρώ απαρέγκλιτα την πρακτική που ανάφερα.


Όσο για το ramdisk, είναι το καλύτερο μέσο για κάθε είδους σαβουροδουλειές - 
ειδικά σε λάπτοπ που λόγω της μπαταρίας δεν υπάρχει φόβος να χάσεις δεδομένα από απώλεια τροφοδοσίας.
Αν κάποιος έχει 16 ή 32 GB, πράγμα σύνηθες πλέον, μπορεί να κάνει εκεί πάρα πολλά πράγματα που ειδάλλως θα έφθειραν τον κανονικό δίσκο.
Ποιός ο λόγος να κατεβάζεις ταινίες ή να επεξεργάζεσαι φωτός ή αρχεία ήχου στον κανονικό δίσκο αν χωράνε στο ramdisk;
Εγώ χρησιμοποιώ ramdisk σχεδόν για τα πάντα, μια δεκαετία τώρα, από τότε που είχα 8 GB.
Και τον κανονικό δίσκο μόνον για αποθήκευση, ποτέ για επεξεργασία, ακόμη κι αν πρόκειται για ένα απλό txt αρχείο.


Όσο για το backup, δεν χρειάζονται πολύπλοκες λύσεις.
Πριν κλείσεις τον υπολογιστή αποθηκεύεις την δουλειά που έκανες σε έναν εξωτερικό δίσκο που τον εναλλάσεις ανά κάποιες μέρες με ένα ή περισσότερα αντίγραφά του, συγχρονίζοντας τους φακέλους όπου δουλεύεις με κάποιο πρόγραμμα όπως το filesync.
Απλώς πρέπει να μην είσαι τσαπατσούλης και ρίχνεις τα αρχεία όπου κι όπως να 'ναι. Πρέπει να έχεις συγκεκριμένους φακέλους όπου βάζεις τη δουλειά και τα δεδομένα σου, ταξινομημένα και συμμαζεμένα, ώστε να μπορείς εύκολα να τους συγχρονίζεις. Όπως σε ένα πραγματικό γραφείο με έγγραφα...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2023 στις 4:28 ΜΜ, KontoulaLemonia είπε

Εχω έναν εξωτερικό SSD 4ΤΒ της Western digital ο οποίος λειτουργούσε χωρίς εξωτερική παροχή ρεύματος, τον οποίο είχα μόνιμα συνδεδεμένο και χρησιμοποιούσα για να κατεβάζω μέσα του απευθείας τορρεντ αλλά και να επεξεργάζομαι αρχεία μέσα από αυτόν στο video editor ή Photoshop της επιφάνειας εργασίας του λάπτοπ μου.

Εν συντομία πιθανώς χάλασε λόγω προγράμματος επεξεργασίας μουσικης που κατέβασα και άνοιξα μέσα του και τώρα κάνει κλικ ανά 6 δευτερόλεπτα, δεν εμφανίζεται στο disk management, [όμως εμφανίζεται στο my computer, μόνο που αντί για το όνομα που του έδωσα εμφανίζεται πια ως local disk (G)] και όταν πάω να τον ανοίξω ή να κάνω δεξί κλικ απ'το my computer, κρασαρει το windows explorer και δεν ξεπαγωνεi εαν δεν αποσυνδεσω τον δισκο βίαια απ'το λάπτοπ.

I guess η ερώτηση μου ειναι, μιας και κλαίω ήδη τεράστια ποσότητα δεδομένων, τί να προσέξω στην επόμενη αγορά μου;

Να προτιμήσω συγκεκριμένη μάρκα;

Να πάρω κάποιον με εξωτερική παροχή;

Υπάρχει κάποιος με ανθεκτικότητα στους ιούς;

Να μην κατεβάζω πράγματα κατευθείαν στο δίσκο και να τα κατεβάζω πρώτα στο λάπτοπ ωστε αν εκδηλωθεί κάτι ας το κάνει στο λάπτοπ που είναι ανθεκτικότερο σαν συστημα και καθαρίζονται οι ιοί ευκολοτερα;

Τί να κάνω για να συνεχίσω να κάνω την αποθήκευση και χρηση αυτή και να μην επαναληφθεί το πρόβλημα;

ΠΟΤΕ δεν αφηνουμε εξωτερικους σκληρους μονιμα συνδεδεμενους..Μαρκα μια χαρα ειναι..απλα οι εξωτερικοι ειναι μονο για αποθηκες..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, smpt είπε

Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς για ramdisk?

primo ramdisk 6.3.1.

Εξαιρετικά σταθερό και εύχρηστο, και με δυναμική δέσμευση μνήμης,
όπερ σημαίνει ότι κάθε στιγμή δεσμεύει μόνον τη ram που καταλαμβάνουν τα πράγματα που έχεις βάλει εκεί.
Το ram disk είναι ο καλύτερος τρόπος να απαλλάξεις τον δίσκο από σαβουροδουλειές πάσης φύσης, 
και να εκμεταλλευτείς τη ram που αλλιώς τον περισσότερο καιρό χάσκει μισοάδεια....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πλέον όλα τ' αρχεία που είναι σημαντικά (όχι ταινίες, torrent, μουσική κλπ) τα κάνω backup στο OneDrive. Για να μην έχω μεγάλο κίνδυνο απώλειας και να έχω πρόσβαση ανα πάσα στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2023 στις 11:20 ΠΜ, ppaio είπε

Πριν 1 μήνα μου κάηκε αυτός https://www.e-shop.gr/ssd-team-group-t253x2001t0c101-gx2-1tb-p-PER.323274

Η μόνη λύση είναι το συχνό backup σε δυο τουλάχιστον μέσα.

τι χρηση του εκανες και σου καηκε; και ποσα χρονια τον ειχες αν επιτρεπεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Titos301 είπε

τι χρηση του εκανες και σου καηκε; και ποσα χρονια τον ειχες αν επιτρεπεται

Περιπου 2 χρονια και τον 1 χρονο ηταν αποθηκη για αρχεια...Ευτυχως ειχα backup...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...