Προς το περιεχόμενο

Wifi extender και ασταθεια internet


MySql

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, ειμαι στην Vodafone με 100αρα και εχω το κλασσικο και μοναδικο router που δινει για vdsl το Η 300S.


Για χρονια ημουν με ενα wifi extender μονοκαναλο στα 2.5GHZ χωρις να εχω καποιο σοβαρο προβλημα ασταθειας


Αποφασισα να παρω το tp-link RΕ200 για να εχω πιο γρηγορο ιντερνετ εκει που δεν πιανει στα 5GHZ


Στην αρχη για μεγαλο διαστημα ηταν ολα καλα μεχρι που αρχισε να πεφτει το ιντερνετ και να χρειαζεται το router συνεχεια restart


Επικοινωνησα με την Vodafone εφεραν τεχνικο και μου ειπε οτι δεν φταιει το extender και οτι θα κανουμε μια αλλαγη στο router και μου εφεραν το ιδιο αλλα το προβλημα συνεχιζοταν


Μεχρι χθες που επικοινωνησα ξανα μαζι τους και επιτελους βρηκα καποιο που επιβεβαιωσε αυτο που υποψιαζομουν οτι πρεπει να φταιει το extender με μοναδικη λυση απλα να το βγαλω και να μην εχω ιντερνετ στο υπολοιπο σπιτι.


Το ερωτημα ειναι εαν υπαρχει καποια λυση στο συγκεκριμενο θεμα πχ καποια ρυθμιση η αγορα αλλου extender?

Να αγορασω και να βαλω καλυτερο router δεν γινεται γιατι ειναι μεσω voip


Στο wifi συνηθως ειναι συνδεδεμενες 7 συσκευές ( 3 συσκευές alexa, 2 υπολογιστές , 2 κινητά και το extender)
 

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα extenders  έχουν  DHCP  λειτουργία σαν τα ρούτερ και αν δεν είναι σωστά ρυθμισμένο κατά  προτίμηση κλειστό κάνει πολλές βλακείες... δοκίμασε για αρχή να δεις το ίδιο το extender ... μετά δοκίμασε να πεις να σου αλλάξουν τα κανάλια στο wifi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...