Προς το περιεχόμενο

Επιλογη Cloud Storage


MySql

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, ψαχνω την καλυτερη και ταυτοχρονα οικονομικη λύση για backup και μεταφορα αρχειων αναμεσα σε συσκευες μεχρι το πολυ 2 TB και ειμαι αναμεσα σε onedrive και google drive.

Το onedrive βγαινει σχετικα φτηνα στο 1ΤΒ με ετησια συνδρομη αλλα αναλογικα το google drive ειναι φτηνοτερο στο προγραμμα των 2TB.


Απο ενα τεστ που εκανα στις free εκδοσεις το onedrive μου φανηκε πιο γρηγορο στην μεταφορά αρχειων απο και προς τον υπολογιστη

Ειμαι ανοικτος σε γνωμες ακομα και για αλλη πλατφορμα απλα να δουλευει με Windows και ios.


Υ.γ Επισης εαν εχετε υποψη σας καποιο  εκπτωτικο κωδικο θα χαρω να μου τον πειτε.
 

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κ το Google One στα ετησια πακετα βγαινει πιο οικονομικό & εχει την επιλογη για οικογενειακη χρηση (κατι που δεν εχει το Onedrive). Η ταχυτητα ειναι δευτερευον κριτήριο το θεμα ειναι η συμβατοτητα. Κ τα 2 αυτα ειναι διαδεδομένα αρκετά κ δουλευουν σε διαφορες πλατφορμες.

Το  Google επιπλεον εχει κ καλυτερη συμβατοτητα με διαφορα λειτουργικά iOS/win αλλα κ συσκευες.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Microsoft 365 ετήσιο και τέλος. Έχεις office και one drive. Συμβατότητα με τα πάντα. 

Τα τελευταία δύο τρία χρόνια βγαίνει προσφορά κάθε χρόνο η ετήσια στα 35 ευρώ περίπου από retailers.

Και μάλιστα μπορείς να πάρεις μέχρι τρία χρόνια και μετά να την μετατρέψεις σε family με συν 10 ευρώ που σημαίνει 5 TB (1 TB για κάθε λογαριασμό).

Να προσθέσω όμως ότι στην Google έχεις ένα πλεονέκτημα (δεν ξέρω αν γίνεται με την Microsoft). Μπορείς να κάνεις τούρκικο λογαριασμό και να πληρώσεις συνδρομή με τούρκικες λίρες που σημαίνει πενταροδεκάρες (αν δεν κάνω λάθος 15-20 ευρώ ο χρονος).

Επεξ/σία από Bourdoulas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
On 18/01/2023 at 21:53, Bourdoulas said:

Microsoft 365 ετήσιο και τέλος. Έχεις office και one drive. Συμβατότητα με τα πάντα. 

Τα τελευταία δύο τρία χρόνια βγαίνει προσφορά κάθε χρόνο η ετήσια στα 35 ευρώ περίπου από retailers.

Και μάλιστα μπορείς να πάρεις μέχρι τρία χρόνια και μετά να την μετατρέψεις σε family με συν 10 ευρώ που σημαίνει 5 TB (1 TB για κάθε λογαριασμό).

Να προσθέσω όμως ότι στην Google έχεις ένα πλεονέκτημα (δεν ξέρω αν γίνεται με την Microsoft). Μπορείς να κάνεις τούρκικο λογαριασμό και να πληρώσεις συνδρομή με τούρκικες λίρες που σημαίνει πενταροδεκάρες (αν δεν κάνω λάθος 15-20 ευρώ ο χρονος).

δεν παιζει ρολο που η google εχει το google photos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, speedman_26 είπε

δεν παιζει ρολο που η google εχει το google photos?

Το Google Photos μοιράζεται από τον ελεύθερο χώρο που σου δίνει η Google (15 Gb). Τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Bourdoulas said:

Το Google Photos μοιράζεται από τον ελεύθερο χώρο που σου δίνει η Google (15 Gb). Τι εννοείς;

ενοως εχει πιο καλη υπηρεσια για την οργανωση φωτογραφιων και παιζει ρολο στην επιλογη αν βγαζεις φωτο πολλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, speedman_26 είπε

ενοως εχει πιο καλη υπηρεσια για την οργανωση φωτογραφιων και παιζει ρολο στην επιλογη αν βγαζεις φωτο πολλες

Είναι θέμα προτίμησης πχ εμένα δεν με πολυενδιαφέρει. Έχεις δίκιο όμως ειναι δυνατό εργαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Bourdoulas said:

Είναι θέμα προτίμησης πχ εμένα δεν με πολυενδιαφέρει. Έχεις δίκιο όμως ειναι δυνατό εργαλείο.

νομιζω ισως παω σε συνδιασμο γιατι χρησιμοποιω και πολυ google keep. για αποθηκευση γενικα εγραφα σε onedrive μιας και ειναι ενσωματωμενο και google free για της φωτο μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Στις 18/1/2023 στις 9:53 ΜΜ, Bourdoulas είπε

Microsoft 365 ετήσιο και τέλος. Έχεις office και one drive. Συμβατότητα με τα πάντα. 

Τα τελευταία δύο τρία χρόνια βγαίνει προσφορά κάθε χρόνο η ετήσια στα 35 ευρώ περίπου από retailers.

Και μάλιστα μπορείς να πάρεις μέχρι τρία χρόνια και μετά να την μετατρέψεις σε family με συν 10 ευρώ που σημαίνει 5 TB (1 TB για κάθε λογαριασμό).

Να προσθέσω όμως ότι στην Google έχεις ένα πλεονέκτημα (δεν ξέρω αν γίνεται με την Microsoft). Μπορείς να κάνεις τούρκικο λογαριασμό και να πληρώσεις συνδρομή με τούρκικες λίρες που σημαίνει πενταροδεκάρες (αν δεν κάνω λάθος 15-20 ευρώ ο χρονος).

Αμα θυμηθείς και δεις την προσφορά retails να μας στείλεις μνμ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...