Προς το περιεχόμενο

Όταν έχω G-Sync ανοίγω και το V-Sync ή όχι;


@ngelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

-Και βάλε κόφτη στο RTSS 3 fps κάτω απο τα hz της οθόνης σου

Έτσι; (το monitor μου πιάνει 75 Hz)

1.jpg

Επεξ/σία από @ngelos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, @ngelos είπε

Έτσι; (το monitor μου πιάνει 75 Hz)

1.jpg

Απο το Nvidia Control Panel...

Οτι σου εγραψε ο Μιλανεζος θα κανεις και θα εισαι κομπλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια βρηκα το κατάλληλο νημανομοζω.

Πηρα προσφατα την lg c2 65αρα αλλα παρατηρηρω οτι μου κανει οχι flicker αλλα αναβοσβηνει λιγο η οθονη δεξια κ αριστερά στο gaming οταν εχω το gsync ενεργό. Οταν το απενεργοποίω ολα καλα.

Το καλωδιο hdmi ειναι club 3d up to 10k 3 ετιας βεβαια. Αναβουν κανονικα τα 120hz κτλ. Συνδεση με 4090

Το αντιμετώπισε καποιος αλλος το συγκεκριμένο θεμα;

Επεξ/σία από Gostros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Gostros είπε

Παιδια βρηκα το κατάλληλο νημανομοζω.

Πηρα προσφατα την lg c2 65αρα αλλα παρατηρηρω οτι μου κανει οχι flicker αλλα αναβοσβηνει λιγο η οθονη δεξια κ αριστερά στο gaming οταν εχω το gsync ενεργό. Οταν το απενεργοποίω ολα καλα.

Το καλωδιο hdmi ειναι club 3d up to 10k 3 ετιας βεβαια. Αναβουν κανονικα τα 120hz κτλ. Συνδεση με 4090

Το αντιμετώπισε καποιος αλλος το συγκεκριμένο θεμα;

Eχω την 65αρα Β9 και πηρα αυτο το καλωδιο με το οποιο ολα δουλευουν ρολοϊ:

https://www.skroutz.gr/s/32824883/Ugreen-HD140-HDMI-2-1-Cable-HDMI-male-HDMI-male-5m-Μαύρο-80405.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν άπειρα βίντεο/topics σχετικά με αυτό. Πρέπει αρχικά να καταλάβουμε τι ακριβώς κάνει το κάθε ένα. Vsync, Gsync, το range limitation αναλόγως αν το monitor έχει Gsync module ή το υποστηρίζει via software.

Αυτό είναι μεν προφορικό αλλά φουλ αναλυτικό βίντεο στο τι κάνει το κάθε ένα και ποιος είναι ο καλύτερος συνδυασμός ανα περίπτωση. Βασικά είναι το μόνο βίντεο που μου έδωσε να καταλάβω και πίσω από την κουρτίνα.

Να σημειωθεί επίσης πως η ενεργοποίηση του Vsync μέσω Control Panel της Nvidia δεν λειτουργεί σε κάθε περίπτωση. Το αναφέρει και το βίντεο που παρέθεσα αν διαβάσετε τα σχόλια του uploader. Δεν είναι το κάθε παιχνίδι ίδιο οπότε τα αποτελέσματα μπορεί να διαφέρουν αισθητά.

Εγώ τόσα χρόνια ψάχνομαι με free stuttering/tearing experience, με όσο λιγότερο input lag είναι εφικτό, και εκεί που έχω καταλήξει είναι στο εξής.

Το vsync στο CP το αφήνουμε στο application controlled, δηλαδή το default option.

Το ενεργοποιούμε in game και βάζουμε fps limiter -3fps από το Refresh Rate που υποστηρίζει η οθόνη μας. Έχουμε για παράδειγμα 144hz; Βάζουμε fps limiter στα 141 fps.

Aν το game δεν έχει fps limiter ως επιλογή, τρέχουμε ένα third party πρόγραμμα που κάνει ακριβώς αυτό. Αυτό μπορεί να το κάνει είτε το RivaTuner είτε το nvidiaInspector. Εγώ προτιμώ το Riva, θεωρώ πως λειτουργεί όπως πρέπει. Υπάρχουν και άλλα, εγώ ανέφερα αυτά που χρησιμοποιώ χρόνια.

 

 

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Fps cap-limiter έχει και το ίδιο το Nvidia control panel στα global settings και βάζεις εσυ μέχρι πόσα να φτάνει.

Δεν θυμάμαι αν έχει κάποιο θέμα γιατί εγώ χρησιμοποιούσα το rivatuner

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, Herald είπε

Το framerate cap απο Rivatuner και απο nvcp προσθετει input lag 100% διαπιστωμενο. Εγω τα εχω όλα off από το control panel και τρεχω cap + vsync ingame 

Και αν δεν έχει cap το παιχνίδι απλά το αφήνεις στο vsync?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πληροφοριακά , όσοι έχουν amd gpu, μπορούν να χρησιμοποιούν το chill (ίδιο min-max) για cap στο παιχνίδι που θέλουν αντι του frtc που λειτουργεί globally.

Επεξ/σία από alxnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...