Προς το περιεχόμενο

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει προτού το σπάσω....


gazp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω λίγο βοήθεια, αν κάποιος ξέρει γιατί έχω πελαγώσει.

Στο σύστημα της υπογραφής έχω ένα θέμα με τις συσκευές USB. Πιο συγκεκριμένα, εάν συνδέσω ένα στικάκι ή εξωτερικό σκληρό την πρώτη φορά το βλέπει και το διαβάζει κανονικά. Αν κάνω επανεκκίνηση ή ασφαλή κατάργηση, τότε εμφανίζεται στη διαχείριση συσκευών με ένα τριγωνάκι όπως στη φωτό:

image.png.69f7fd58e9ebf076e2e2b72df0a2c561.png

Το μήνυμα που εμφανίζει αν πατήσω δεξί κλίκ -> ιδιότητες είναι το παρακάτω:

"Δεν είναι δυνατή η φόρτωση του προγράμματος οδήγησης συσκευής για αυτό το υλικό από τα Windows, επειδή υπάρχει ακόμη στη μνήμη μια προηγούμενη περίοδος λειτουργίας του προγράμματος οδήγησης συσκευής. (Κωδικός 38)

Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του προγράμματος οδήγησης, επειδή βρίσκεται ακόμη στη μνήμη προηγούμενη έκδοση του προγράμματος οδήγησης."

Η μόνη λύση είναι να κάνω δεξί κλικ->ενημέρωση προγράμματος οδήγησης->αναζήτηση στον υπολογιστή μου και επανεκκίνηση. Μόνο έτσι στρώνει, αλλά πάλι, στο επόμενο reboot πρέπει να κάνω το ίδιο.

Έχω δοκιμάσει ότι λύση υπάρχει από power options, uninstall και reinstall τους usb drivers, update τους drivers, shift & shutdown, έκανα μέχρι και format σε Windows 10 και το πρόβλημα υπάρχει ακόμα, σε όλα μου τα μέσα (6 στικάκια και ένας εξωτερικός HDD!!!)

Αν κάποιος μπορεί, θα ήθελα βοήθεια, μιας και χρειάζομαι να τοποθετώ συνεχώς αφαιρούμενα μέσα και δεν μπορώ να κάνω συνεχώς reboot κάθε 3 και μια.
Επίσης, αν είναι συνδεδεμένο πχ ένα στικάκι και συνδέσω 2ο, το 2ο δεν το βλέπει ποτέ, ακόμα και με το workaround που ανέφερα. 1 usb τη φορά. Πληκτρολόγιο και ποντίκι που είναι USB δεν τα χάνει ποτέ....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτό ? από το site της μητρικής, είναι εγκατεστημένος ο οδηγός? κ γενικά όλοι οι οδηγοί/drivers από τη μητρική κ όχι ό,τι έστησαν τα windows

USB
Asmedia_USB3_V1.16.35.1
Version 1.16.35.111.28 MB
2016/08/02

 

 
 
κ 
Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

αυτό ? από το site της μητρικής, είναι εγκατεστημένος ο οδηγός? κ γενικά όλοι οι οδηγοί/drivers από τη μητρική κ όχι ό,τι έστησαν τα windows

USB
Asmedia_USB3_V1.16.35.1
Version 1.16.35.111.28 MB
2016/08/02

 

 
 
κ 

Ναι, ολα official....Δεν αφησα τα generic των Windows επανω, αν και τα δοκιμασα στην αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν έχει διαφορά. Είτε μπροστά, είτε πίσω, είτε usb 2 η 3, το ίδιο πράγμα. Δοκίμασα να τρέξω ένα live CD με ubuntu, μπορώ να καρφώσω επάνω όσα usb θέλω και τα βλέπει όλα χωρίς πρόβλημα.... Τα Windows κάνουν.... Τα δικά τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, athkatla78 είπε

 Device Manager, View - show hidden devices, kane ola ta removable uninstall apo katigoria Disk Drives kai USB controllers, an sou zitisei na diagrapsei tous

drivers pata nai.

 

Αυτό δεν το έχω κάνει, θα το δοκιμάσω μόλις γυρίσω και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ πολύ όλους σας ως τώρα για τη βοήθεια και το ενδιαφέρον 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...