Προς το περιεχόμενο

Πως μπορώ να περάσω ξεχωριστό driver nouveau


Aris_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω 2 κάρτες 1.  nvidia m2000 9xx series και μια  2. gtx 460,

στην πρώτη κύρια κάρτα έχω περάσει driver 525 αλλα βάζοντας την δεύτερη επάνω πρέπει να περάσω nouveau πως θα το κάνω αυτό ?

το σύστημα την βλέπει άλλα προσπαθεί να την οδηγήσει με τον 525 που δεν μπορεί , με πιο τρόπο βγάζω τα blacklist απο nouveau και τι θα γίνει με τον 525 μετά ?

η κάθε κάρτα είναι σε διαφορετικό μόνιτορ 

 

linux mint Kernel: 5.15.0-58

Device-1: NVIDIA GM206 High Definition Audio vendor: Dell driver: snd_hda_intel v: kernel pcie:
    speed: 8 GT/s lanes: 16 bus-ID: 01:00.1 chip-ID: 10de:0fba
  Device-2: NVIDIA GF104 High Definition Audio vendor: CardExpert driver: snd_hda_intel
    v: kernel pcie: speed: 2.5 GT/s lanes: 8 bus-ID: 03:00.1 chip-ID: 10de:0beb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω λεει πως η m2000 υποστιριζεται κανονικα απο τον 525...
https://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/198284/en-us/

Αυτο που δειχνεις παρακατω παντως ειναι οι εξοδοι ΗΧΟΥ που εχουν οι καρτες σου, προφανως για να στελνουν και ηχο μεσω hdmi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, jim_p είπε

Εδω λεει πως η m2000 υποστιριζεται κανονικα απο τον 525...
https://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/198284/en-us/

Αυτο που δειχνεις παρακατω παντως ειναι οι εξοδοι ΗΧΟΥ που εχουν οι καρτες σου, προφανως για να στελνουν και ηχο μεσω hdmi.

ναι το ξέρω θέλω και τον nouveau για την gtx 460

2 καρτες θέλω 2 drivers ξεχωριστούς ειναι legacy η 460 δεν παιζει ο 525 που εχω τωρα  

διορθωση:

 Device-1: NVIDIA GM206GL [Quadro M2000] vendor: Dell driver: nvidia v: 525.60.11 pcie:
    speed: 8 GT/s lanes: 16 ports: active: none off: DP-3 empty: DP-1,DP-2,DP-4 bus-ID: 01:00.0
    chip-ID: 10de:1430
  Device-2: NVIDIA GF104 [GeForce GTX 460] vendor: CardExpert driver: N/A pcie: speed: 2.5 GT/s
    lanes: 8 bus-ID: 03:00.0 chip-ID: 10de:0e22

Επεξ/σία από Aris_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν βαζεις τον nvidia 390 που υποστηριζει και τις 2 καρτες?
https://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/196213/en-us/

Γενικα, ο nouveau πρεπει να γινει blacklisted για να δουλεψει ο οποιοσδηποτε nvidia, οποτε την "συνυπαρξη" τους την ξεχνας εντελως. Μπορεις επισης να αφησεις τον nouveau να αναλαβει και τις 2 καρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είναι πολυ παλιός ο 390 δεν υποστηρίζει ολα τα καλούδια της m2000 και δεν νομίζω να παίξει καλά με αυτόν τον kernel , δεν μπορώ επιλέχτηκα να εγκαταστήσω τον nouveau μόνο για την 460 ?

 

αυτος εδω κατι έκανε αλλα θελω και αλλες λεπτομέρειες 

Επεξ/σία από Aris_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα λύση, αλλά μάλλον θέλει να κάνεις blacklist και τους δυο, αλλά τότε θα μπει κάποιος για framebuffer ;;. Και να τον φορτώσεις με κάποια υπηρεσία συστήματος μέσα στο initrd. Ζόρικο και δεν πίστευα πως είναι καν δυνατόν.

Αλλά μια πλήρη λύση δεν αρκεί μόνο να φορτωθεί ο οδηγός, που δεν κάνει και τίποτα στην τελική, απλά ανοίγει μια τρύπα στον πυρήνα για τα υπόλοιπα. Θέλεις και όλα τα άλλα όπως τους οδηγούς για το OpenGL. Πόσους θα έχεις και ποια εφαρμογή θα χρησιμοποιήσει ποιόν; Για να μην μιλήσουμε για το πως θα στήσεις το X11 ...

Μόνη αξιόπιστη λύση είναι να έχεις ένα μόνο είτε τον κλειστό είτε τον ανοικτό τα τελειώνει η ιστορία. Τώρα το μεγάλο ερώτημα είναι τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με αυτό το τρελό setup και τι σου παρέχει ένας καινούργιος οδηγός που είναι απαραίτητο για το σενάριο χρήσης σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, asfodelus είπε

 Τώρα το μεγάλο ερώτημα είναι τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με αυτό το τρελό setup και τι σου παρέχει ένας καινούργιος οδηγός που είναι απαραίτητο για το σενάριο χρήσης σου;

θελω απλα να φορτωνει στον x11 με βασικες ρυθμισεις που να μου επιτρεπει να τον δω σε kvm και να περασω passthrough  vm windows σε αυτο το monitor, θα εχω το κεντρικο με την m2000 για οτι κανω στο Linux στο αλλο monitor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 απο εδω :

https://wiki.archlinux.org/title/nouveau

πως θα κάνω αυτό Enable early KMS σε mint ?? (το conf δεν το βρίσκω )

 

άντε βρε παιδιά βοηθάτε, δέχομαι και pm 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ https://linux-user.gr/t/xekleidwma-kryptografhmenoy-diskoy-me-ena-aplo-stikaki-usb/4601.

Απο το βήμα 4 και κάτω λέω κάποια πράγματα  για το initramdisk και πως να εκτελέσεις κάτι "early". Για φόρτωση οδηγών θα το πάρει με τον κλασσικό τρόπο. Είναι σε Pop OS αλλά και στο Mint τα ίδια πρέπει να είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα πηγα σε λυση nvidia με ιδιο driver version αλλα πολλα προβληματα διαχείριση monitor  ο nv- xserver.

Τώρα εχει θέματα το passthrough αλλα μάλλον θα ανοίξω άλλο thread, τη βοήθεια θα βρω ειναι ενα θέμα 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...