Προς το περιεχόμενο

Νεο pc για χρήση γραφείου και ερασιτεχνικό video editing.


tyxodioktis100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Μετά απο 8 χρόνια αποφάσισα να αναβαθμίσω το pc του γραφείου μου. 

Στόχος ειναι η αξιοπιστία του συστήματος, και οσο γίνεται το future proof καθως δεν θέλω να αλλαζω συχνά pc, γέρασα λίγο. 

Ειχα λιγο απορια για την χρήση που περιγράφω παρακατω αν με καλύπτει η onboard ενος πχ 12600κ η λέω βλακεία? Δεν εχω καταλαβει το video editing αν θέλει dedicated GPU.

 

Για αγορά υπολογιστή

 

 

Αναφέρουμε:

 

Ποσό που διαθέτουμε :

Μπορώ να φτάσω και τα 1300 ευρώ  και παραπάνω. Αν δεν ειναι απαραίτητο δεν τα έχω για πέταμα. 

Χρήση υπολογιστή :

Κάνω video editing 4κ ή και 5κ hevc από Go pro και άλλες παρόμοιες κάμερες για προσωπική χρήση, οχι επαγγελματικα. Και χρήση γραφειου φυσικά με απλά τυπικά προγράμματα. 

Παίζω και παιχνιδια τυπου world of warships αλλα δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτησεις 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

Video editing προγράμματα, αυτο τον καιρό έχω το Filmora. 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.

Οθόνη έχω. Μια 29 gaming ultra wide LG. 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

Όχι 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).

Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?

Θα εξαρτηθεί απο την διαφορά τιμής. Μαλλον απο ενα κατάστημα.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

Μαλλον σε καταστημα , πχ vision studio. 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο 

Όχι θα βαλω μόνος τα windows. 

Επεξ/σία από tyxodioktis100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας πάλι.

Επειδή δεν είδα ανταπόκριση έφτιαξα το build που νομίζω ότι είναι σωστό αν μπορεί κάποιος να κάνει κάποιο σχόλιο

Τροφοδοτικό: Corsair TX-M Series TX650M (2021) 650W Semi Modular 80 Plus Gold

CPU: I5 13500 ( onboard GPU προς το παρόν, μελλοντικά θα μπει ξεχωριστή) ( Έλεγα για 12600Κ αλλά ίδια τιμή έχουν, overclocking δεν θα κανω )

Cooler CPU ARCTIC FREEZER 34 IE SPORTS. 

Μητρική MB MSI PRO B660 M-G DDR4  ( το site της MSI λέει ότι σηκώνει τον 13500, Overclocking δεν θέλω να κάνω)

Kingston Fury Beast 32GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x16GB) 3200 ( ιδια τιμή με 3600 αλλά η MSI λέει ότι μέχρι 3200 υποστηρίζει)

Samsung 980 Pro SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 4.0  ( έχει 2 θέσεις για M2, μελλοντικά θα βάλω και δεύτερο όταν πέσουν λίγο οι τιμες)

Storage HDD έναν παλιό WD blue που έχω 1TB. 

Αν βλέπετε κάτι αταίριαστο παρακαλώ για τα σχόλια σας. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον το έφτιαξες γιατί ρωτάς;

Συνηθίζω να απαντώ στα θέματα που αφορούν build, δεν θυμάμαι πως ξέφυγε το δικό σου.

Προσωπικά θα διάλεγα άλλη μητρική, μια τόσο γυμνή από ψύξεις μητρική ίσως δεχτεί πλήγματα θερμοκρασιών ακόμη και από τον 13500, που ναι μεν παραμένει i5 αλλά μιλάμε 6+8cores.

Έχοντας επίσης μια γενική εικόνα του 980pro, θα έλεγα οτι έκανες τη δουλειά σου πιο οικονομικά με kc3000. Τουλάχιστον ο samsung είναι κορυφαίο brand και δεν υπάρχει λόγος στεναχώριας εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φιλε μου δεν το εγραψα σωστα. Το διαλεξα στα χαρτιά, αλλα δεν το παραγγειλα ακομα γιαυτο ζητησα την γνώμη σας. 

Οπότε οτι μου πεις θα ληφθει υπόψη. 

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν έχεις προβεί σε αγορά αλλάζει το πράγμα αλλά και πάλι δυσκολεύομαι να δώσω πρόταση από ένα μαγαζί και ειδικότερα vision studio(απλά δε με βολεύει η σελίδα του, όχι κάτι άλλο)

13500 φαίνεται υπερβολικός για τη χρήση που θα κάνεις.

Εφόσον κινηθείς προς 13500 θα πρέπει να πάρεις και μια ανάλογα σοβαρή μητρική πχ

https://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=88474&cat=3&sub=470&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined

Πολύ καλή εναλλακτική για nvme όπως είπα

https://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=80913&cat=6

Tx 650 και freezer duo οκ επιλογές.

Οι μνήμες στα 3600 θα παίξουν σχετικά εύκολα, 3200 είναι το στοκ που θα παίξει στάνταρ, μετά από εκεί θεωρείται overclock και έχει πιθανότητες να βγάλουν σφάλματα κλπ

 

Γενικά 13500 στα λεφτά του δε μου κάθεται καλά, ειδικά για τη χρήση που λες οτι θα κάνεις, βέβαια 4κ video ίσως τον αξιοποιήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. 

 

Οχι οκ μπορώ να ξεφύγω απο το vision, δεν ειναι απαραίτητο. 

Τον 13500 οκ ίσως υπερβολή αλλα αφού βγαίνει το budget ειπα να τον βαλω. 4Κ βίντεο συνέχεια απο κάμερες go pro και mirrorless για προσωπική χρήση αλλα ειναι κόλλημα το editing. 

Μονή ερώτηση επειδή αξιοπιστία ειναι must γιατί πάνω απο ολα ειναι pc δουλειάς, η gigabyte σαν μητρική θεωρείται αξιόπιστη? 

2 pc στην ζωή μου έχουν βγει off και αυτα απο μητρική gigabyte, ίσως τυχαίο βέβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tyxodioktis100 είπε

Μόνη ερώτηση επειδή αξιοπιστία ειναι must γιατί πάνω απο ολα ειναι pc δουλειάς, η gigabyte σαν μητρική θεωρείται αξιόπιστη? 

2 pc στην ζωή μου έχουν βγει off και αυτα απο μητρική gigabyte, ίσως τυχαίο βέβαια. 

@leros2004

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα επανέρχομαι με νέα πρόταση βάση των παραπάνω σχολίων σας. 

Κουτι: Bequiet Pure base 500 Window Midi ( Μαλλον το DX γιατι διαβασα για καλυτερο αερισμο και εχει και εμπροσθια type C)

Corsair TX-M Series TX650M (2021) 650W Semi Modular 80 Plus Gold

CPU: I5 13500 ( onboard GPU προς το παρόν, μελλοντικά θα μπει ξεχωριστή) ( Έλεγα για 12600Κ αλλά ίδια τιμή έχουν, overclocking δεν θα κανω )

Cooler CPU ARCTIC FREEZER 34 IE SPORTS. 

Μητρική Asus Socket 1700 PRIME B760-Plus D4 GLan Audio Raid   ( εδώ θα ήθελα κάποιο σχόλιο ? Κυρίως λόγω αξιοπιστίας και 2ης M2 4.0 θύρας.) 

Kingston Fury Beast 32GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x16GB) 3200

SSD: KC3000 Kingston M2 1TB  ( Η μητρική σηκώνει και δεύτερο 4.0 m2 οπότε ίσως βάλω στο μέλλον )

   Σαν κόστος είμαστε στα 870 περίπου από Vision, και κάπως λιγότερο αν τον στήσω μόνος. 

Αν έχετε καμμια διόρθωση, πιστεύω ότι κολλάνε μεταξύ τους τα κομμάτια. 

 

Ευχαριστώ. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...