Προς το περιεχόμενο

Οι αποστολές HDD μειώθηκαν σχεδόν στο μισό το 2022


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά αρχίζουν και πλησιάζουν οι τιμές ssd-hdd εκεί που ήθελες 10x τιμή ανα gb, τώρα μπήκα σκρούτζ γιατί είχα καιρό να δω τιμές και πάω ssd τιμή ανά gb και βλέπω 2TB 92euro λογικό μέγεθος και βλέπω 46euro για 2TB hdd είναι διπλάσια τιμή ok, αλλά και πάλι καμία σχέση πριν 6-7 χρόνια είχα δώσει 130 euro για samsung ssd 256gb. Για μένα όταν η αναλογία πάει κάτω από 1,5x-1,6x θα πηγαίνω μόνο σε ssd/nvme. Γιατί βλέπω και 5 χρόνια εγγύηση να δίνεται πολύ πιο εύκολα στους ssds ακόμα και τους πιο φθηνούς, πράγμα βέβαια που μπορεί να αλλάξει στο μέλλον.

Επεξ/σία από grevoil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, grevoil said:

Παιδιά αρχίζουν και πλησιάζουν οι τιμές ssd-hdd εκεί που ήθελες 10x τιμή ανα gb, τώρα μπήκα σκρούτζ γιατί είχα καιρό να δω τιμές και πάω ssd τιμή ανά gb και βλέπω 2TB 92euro λογικό μέγεθος και βλέπω 46euro για 2TB hdd είναι διπλάσια τιμή ok, αλλά και πάλι καμία σχέση πριν 6-7 χρόνια είχα δώσει 130 euro για samsung ssd 256gb. Για μένα όταν η αναλογία πάει κάτω από 1,5x-1,6x θα πηγαίνω μόνο σε ssd/nvme. Γιατί βλέπω και 5 χρόνια εγγύηση να δίνεται πολύ πιο εύκολα στους ssds ακόμα και τους πιο φθηνούς, πράγμα βέβαια που μπορεί να αλλάξει στο μέλλον.

Για μεγάλες χωρητικότητες έχει πολλά χρόνια ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Για μεγάλες χωρητικότητες έχει πολλά χρόνια ακόμα.

Σωστά, εγώ δεν το έγραψα σωστά. Εκεί που έγραφα λογικό μέγεθος, έπρεπε να συμπληρώσω για έναν avg user που κατεβάζει καμία ταινία/σειρά/παιχνίδι πού και πού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποστολές μπορεί να μειώθηκαν αλλά κανείς δε μιλάει για την χωρητικότητα. Όταν πλέον πχ με 300€ έχεις 18TB πόσα να θέλει ο μέσος όρος; Παλιά αγόραζες πόσους 2άριδες/4άριδες άντε και 1-2 8άριδες. Πλέον αντί για 3-4-5-6 HDDs μπορείς να έχεις 1. (Φυσικά καλό θα ήταν να έχεις παραπάνω για backup κτλ κτλ αλλά ναι..)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pokemon640 είπε

Σε Datacenters ήδη έχουν SSD, με εξαίρεση κάτι προϊστορικά datacenter του Ελληνικού δημοσίου, εκεί η τεχνολογία είναι 20 έτη πίσω, θέλει λίγο ακόμη για SSD.
Ο κύριος λόγος είναι η ενεργειακή κατανάλωση, σε μεγάλες επιχειρήσεις/Datacenters τους ενδιαφέρει άμεσα.

Σαν πολύ σίγουρο σε βρίσκω στις απαντήσεις σου.. επειδή έχω μικρή επιχείρηση και έχω δουλέψει μέχρι και σε μεσαίες για συντήρηση συστημάτων. Οι HDD ακόμη κυριαρχούν για αποθήκευση/archiving και έχουν πολύ μέλλον ακόμη. Για την ιστορία έχω 30TB από projects, όλα σε HDD (+επιπλέον άλλα 30TB για τα archive/αντίγραφα). Σε SSD εις διπλούν θα μου κόστιζε ίσα με 7.000€, μπορείς να τσεκάρεις εδώ.

Οι HDD υπάρχουν μέσα στα υφιστάμενα συστήματα - σταθερούς υπολογιστές των εταιρειών και λειτουργούν για όσο αντέξουν, όταν όμως τα μηχανήματα υποστούν βλάβη ή καταστεί ασύμφορη η επισκευή και αγοραστούν καινούργια, τότε όλα τα νέα θα έχουν SSD.

Δε νομίζω να κάτσει κανένας να ασχοληθεί να βρει desktop χωρίς SSD η να αγοράσει δικό του HDD να τον βάλει μόνος του μέσα. Ο δικός μου οικιακος desktop όταν χάλασε αγόρασα άλλο με SSD και κότσαρα με δυσκολία και τον παλιό HDD μέσα. Ένας άλλος παλαιότερος HDD των αρχών του 00s χάλασε. 

Όταν λέω για μικρές επιχειρήσεις, δεν έγινα πιο συγκεκριμενος, εννοώ το μέσο γραφείο, επιχείρηση, κατάστημα που έχει από έναν έως μερικούς δεκάδες σταθερούς Η/Υ για τις τρέχουσες δουλειές του.

Για αλλα πιο εξειδικευμένα ζητήματα, servers δικτυα κτλ για τα οποία θα υπάρχει από πάνω τους και ένας τεχνικός να τα επιβλέπει και να τα συντηρεί, δεν έχω γνώμη, οπότε δεκτά τα όσα λέτε.

Η αποψη - αίσθηση που έχω, μπορεί να είναι και ψευδαίσθηση, είναι ότι οι πλησιάζει η ώρα που οι HDD θα μπουν σε ένα χρονοντουλαπο της τεχνολογικής ιστορίας των Η/Υ και των αποθηκευτικων μέσων. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Η αποψη - αίσθηση που έχω, μπορεί να είναι και ψευδαίσθηση, είναι ότι οι πλησιάζει η ώρα που οι HDD θα μπουν σε ένα χρονοντουλαπο της τεχνολογικής ιστορίας των Η/Υ και των αποθηκευτικων μέσων. 

Ακόμη επενδύονται μεγάλα ποσά σε R&D στους μαγνητικούς δίσκους. Ας μην ξεχνάμε πως λ.χ. τα tape streamers που τα θεωρούμε νεκρά, ζουν και βασιλεύουν στο corporate realm.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά σιγά να πέφτουν και οι SSD, εγώ που θα φτιάξω καινούριο σύστημα NVME x2 θα βαλω δεν βρίσκω το νόημα να βάλω σαν δεύτερο SSD όταν οι τιμές πλέον είναι πολύ κοντά, αλλα οι ταχύτητες διαφέρουν αρκετά... 230 ευρώ ο nvme 2tb samsung 980 pro ενώ ο SSD Samsung Evo 870 PRO έχει 210 (από amazon). Διαφορά στην ταχύτητα... δεκαπλάσια. Βέβαια έχω και 2 HDD μόνο και μόνο εξαιτίας του synology που έχω, πάει κι αυτό για αλλαγή σύντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός απο τα μισά σχόλια,που ειναι προφανές πως δε διάβασαν το άρθρο,(ΠΟΣΟ δύσκολο ειναι,μιλαμε για σοβαρό πρόβλημα ελλειματικής προσοχής),έχουμε και τον Πίκατσου που απαντάει στον Φέντερερ για τον δίσκο του απο το '08.

Καλά παει το φόρουμ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grevoil είπε

Παιδιά αρχίζουν και πλησιάζουν οι τιμές ssd-hdd εκεί που ήθελες 10x τιμή ανα gb, τώρα μπήκα σκρούτζ γιατί είχα καιρό να δω τιμές και πάω ssd τιμή ανά gb και βλέπω 2TB 92euro λογικό μέγεθος και βλέπω 46euro για 2TB hdd είναι διπλάσια τιμή ok, αλλά και πάλι καμία σχέση πριν 6-7 χρόνια είχα δώσει 130 euro για samsung ssd 256gb. Για μένα όταν η αναλογία πάει κάτω από 1,5x-1,6x θα πηγαίνω μόνο σε ssd/nvme. Γιατί βλέπω και 5 χρόνια εγγύηση να δίνεται πολύ πιο εύκολα στους ssds ακόμα και τους πιο φθηνούς, πράγμα βέβαια που μπορεί να αλλάξει στο μέλλον.

Εχουν πεσει οι τιμες αλλα εχουν πολυ δρομο ακομα. Πριν 4 χρονια πηραμε 4TB εξωτερικο 2.5αρι HDD WD 75 ευρω. Απλα τωρα ανεβηκαν αρκετα παλι οι HDD. Οι ssd εχουν σταθερη πτωση εδω και χρονια και ειναι πολυ τιμια τιμη τα 2tb για 90 ευρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Federer είπε

Μη βιάζεστε να αποχωριστείτε τους HDD σας... Σε καμία 15αρια χρόνια που θα αποδειχθεί η αξιοπιστία των SSD και θα πέσει το κόστος, τότε ΝΑΙ θα αξίζει η μετάβαση από τους παραδοσιακούς σκληρούς δίσκους! Μέχρι τότε εγώ beta tester μιας τεχνολογίας που βρίσκεται σε εμβρυικο στάδιο ΔΕΝ γινομαι! Το 2030+ το ξανασυζητάμε... 

3 confused φάτσες....Έχουμε πολλούς νέους στο φόρουμ....

Πρέπει να γίνεις πιο ενεργός.

40 λεπτά πριν, Nera1 είπε

Εκτός απο τα μισά σχόλια,που ειναι προφανές πως δε διάβασαν το άρθρο,(ΠΟΣΟ δύσκολο ειναι,μιλαμε για σοβαρό πρόβλημα ελλειματικής προσοχής),έχουμε και τον Πίκατσου που απαντάει στον Φέντερερ για τον δίσκο του απο το '08.

Καλά παει το φόρουμ.

Έχει σκουριάσει όμως και ο Federer.Ένα πόστ το τρίμηνο κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Chocobo είπε

3 confused φάτσες....Έχουμε πολλούς νέους στο φόρουμ....

Πρέπει να γίνεις πιο ενεργός.

Έχει σκουριάσει όμως και ο Federer.Ένα πόστ το τρίμηνο κάνει.

τοσο κανει ο εξπλορερ να φορτωσει ξανα το φορουμ μετα το σχολιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nera1 είπε

Εκτός απο τα μισά σχόλια,που ειναι προφανές πως δε διάβασαν το άρθρο,(ΠΟΣΟ δύσκολο ειναι,μιλαμε για σοβαρό πρόβλημα ελλειματικής προσοχής),έχουμε και τον Πίκατσου που απαντάει στον Φέντερερ για τον δίσκο του απο το '08.

Καλά παει το φόρουμ.

O οποίος να πω ότι δεν τον ξέρει? Από το 2010 είναι μέλος! 

Φαντάσου πόσο σπάνια γράφει πλέον ο Φέντερερ που κατάφερε να περάσει απαρατήρητος από μέλος 13 χρόνων! :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Εχω 2,5αρι 100MB ιδανικό για την Amiga. Μονο 120.000 δρχ 😂

ακόμα και εμείς οι amigaδες compact flash με ανταπτορα βάζουμε και όχι hdd εδώ και χρόνια! :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι SSD έχουν φτάσει ποια σε αρκετά φθηνές τιμές, για έναν 500άρι M.2 ή SSD το 50-60άρικο ούτε που το σκέφτομαι όταν ξέρω πως θα πηγαίνουν όλα σφαίρα. 

Με τις τιμές που βλέπω στους HDD, είναι πιο λογικό να πας σε SSD. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...