Προς το περιεχόμενο

Σφάλμα και αδυναμία εκκίνησης σε Windows 10


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις άνοιξα τον υπολογιστή μου, εντρομος διαπίστωσα πως εμφανίζει ένα μήνυμα στην οθόνη παρόμοιο με τα παλιά BSOD. Το σύστημα έκανε προσπάθεια μόνο του για επιδιόρθωση χωρίς αποτέλεσμα. Δοκίμασα κάτι επιλογές που μου έδειξε για επαναφορά συστήματος, έκανα επαναφορά αλλά δεν λύθηκε το πρόβλημα. Δοκίμασα την επιλογη για απεγκατασταση τελευταίων ενημερώσεων αλλά δεν μπορεί να κάνει με επιτυχία. 

Προσπαθώ πολλές φορές να μπω με safe mode διότι υπάρχουν αρχεία που τα χρειάζομαι, αλλά δεν μπόρεσα να εμφανίσω αυτή την επιλογή ούτε και να μπω φυσικά εκτός από τα BIOS. 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι πείραξε τον υπολογιστή μου εκτός από κάποιο update. Μιλάμε τον ανοίγω 1 φορά την εβδομάδα κατά μέσο όρο. Τελευταία φορά προσπάθησα να κάνω κάτι εκτυπώσεις, μου έκανε εντύπωση πως δεν αναγνώριζε την μονάδα του scanner και έτσι άνοιξα και έκλεισα το μηχάνημα για να το αναγνωρίσει τελικώς. 

Τα δεδομένα μας τώρα. Έβγαλα φωτογραφία το σφάλμα που εμφανίζει διότι δεν προλαβαίνω να το διαβάσω. Υπάρχει και ένα QR code στο οποίο μπήκα και έχει γενικές οδηγίες όχι κάτι σύγκριμενο.

Δεν ξέρω τι να κάνω. Δίσκο για reinstall δεν έχω, κάπου είχα κρατήσει παλιά ένα dvd Linux για δοκιμή πριν το install που ετσι έμπαινα και εσωζα διαφορά αρχεία μου πριν το format.... 

Το BSOD λέει κάτι για:

Αν καλέσετε κάποιον υπάλληλο υποστήριξης δώστε του αυτές τις πληροφορίες 

Κωδικός διακοπής SYSTEM SCAN AT RAISED IRQL CAUGHT IMPROPER DRIVER UNLOAD. 

Τι ήταν ανεπιτυχες: klif.sys

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καινούργια δεδομένα που υπάρχουν. 

Έψαξα στο web και διαπίστωσα ότι το άγαλμα οφείλεται σε κάποιο αρχείο του Kaspersky μέσα στο system32. 

Επιχείρησα διαγραφή μέσω cmd από τις επιλογές επιδιορθωσης. Δεν μπορούσα να κάνω τίποτα διότι το cmd με πέταγε στον τομέα X:/ που χρησιμοποιείται για recovery και όχι στο C. Δυνατητα μεταφοράς στο C:/ δεν υπήρχε από εκείνο το cmd. 

Έτσι έβαλα να κάνει boot το σύστημα από DVD των win7 και χρησιμοποίησα τους οδηγούς εκκίνησης για να μπω στο C:/ έτσι και έγινε. 

Βρήκα και διέγραψα το klif.sys καθώς και όλο το Kaspersky από το σύστημα manually για να τελειώνω με αυτό. 

Το τελικό αποτέλεσμα δυστυχώς είναι ότι το σύστημα δεν μου εμφανίζει BSOD κατά την εκκίνηση αλλά με πετάει ατέρμονα σε αυτόματη επιδιόρθωση......

Δυνατότητα εισόδου στα Windows δεν υπάρχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα από που γράφεις; Αν μπορείς φτιάξε ένα usb με κάποιο live linux, π.χ. xubuntu, lubuntu κτλ και μπούταρε με αυτό για να πάρεις τα αρχεία σου και να του τραβήξεις ένα φορμάτ να τελειώνεις γιατί πιστεύω ότι τα τα έχεις κάνει λίγο "μαντάρα".

7 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Επιχείρησα διαγραφή μέσω cmd από τις επιλογές επιδιορθωσης. Δεν μπορούσα να κάνω τίποτα διότι το cmd με πέταγε στον τομέα X:/ που χρησιμοποιείται για recovery και όχι στο C. Δυνατητα μεταφοράς στο C:/ δεν υπήρχε από εκείνο το cmd. 

Όταν μπαίνεις σε pe enviroment σε πάει σε έναν εικονικό δίσκο Χ: και απλά γράφεις το γράμμα του δίσκου που θέλεις να πας μαζί με το semi collon π.χ. C: και πατάς enter και dir για να δεις τα περιεχόμενα. Αν δεν είναι στον c τα αρχεία σου δοκιμάζεις D:  E: κτλ μέχρι να πέσεις στον δίσκο του συστήματος. Εκεί θα πας cd users και μετά dir για να δεις τους χρήστες που έχει και cd user (όπου user το όνομα του χρήστη) για το προφίλ του. Εκεί πας cd desktop για την επιφάνεια εργασίας, cd documents, cd downloads κτλ για τους διάφορους φάκελους και cd.. (δύο τελείες κολλητά) για να επιστρέψεις στον προηγούμενο φάκελο. Μια dir στον φάκελο του user θα σου δείξει τους φάκελους που έχει. Μην ψάχνεις Ελληνικά ονόματα, μόνο Αγγλικά θα έχει.

 

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Προσπαθώ πολλές φορές να μπω με safe mode διότι υπάρχουν αρχεία που τα χρειάζομαι, αλλά δεν μπόρεσα να εμφανίσω αυτή την επιλογή ούτε και να μπω φυσικά εκτός από τα BIOS. 

Αν πας επιλογές εκκίνησης δεν έχει ασφαλή λειτουργία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, micos000 είπε

Τώρα από που γράφεις; Αν μπορείς φτιάξε ένα usb με κάποιο live linux, π.χ. xubuntu, lubuntu κτλ και μπούταρε με αυτό για να πάρεις τα αρχεία σου και να του τραβήξεις ένα φορμάτ να τελειώνεις γιατί πιστεύω ότι τα τα έχεις κάνει λίγο "μαντάρα".

Όταν μπαίνεις σε pe enviroment σε πάει σε έναν εικονικό δίσκο Χ: και απλά γράφεις το γράμμα του δίσκου που θέλεις να πας μαζί με το semi collon π.χ. 😄 και πατάς enter και dir για να δεις τα περιεχόμενα. Αν δεν είναι στον c τα αρχεία σου δοκιμάζεις 😧 E: κτλ μέχρι να πέσεις στον δίσκο του συστήματος. Εκεί θα πας cd users και μετά dir για να δεις τους χρήστες που έχει και cd user (όπου user το όνομα του χρήστη) για το προφίλ του. Εκεί πας cd desktop για την επιφάνεια εργασίας, cd documents, cd downloads κτλ για τους διάφορους φάκελους και cd.. (δύο τελείες κολλητά) για να επιστρέψεις στον προηγούμενο φάκελο. Μια dir στον φάκελο του user θα σου δείξει τους φάκελους που έχει. Μην ψάχνεις Ελληνικά ονόματα, μόνο Αγγλικά θα έχει.

 

Αν πας επιλογές εκκίνησης δεν έχει ασφαλή λειτουργία;

Τώρα γράφω από το κινητό. 

Οι επιλογές εκκίνησης με ποιο πλήκτρο εμφανίζονται; Έκανα δοκιμές με F8 για safe mode αλλά δεν με βάζει καθόλου. 

Με το cmd δεν έβγαλα άκρη, έψαξα τις εντολές και τις γνωρίζω, το πρόβλημα είναι ότι με είχε στο Χ όχι στο C που υπάρχουν τα αρχεία του συστήματος και των προγραμμάτων, δεν κατάφερα με τις εντολές που βρήκα να κάνω μετάβαση από το Χ στο C, την δουλειά αυτή την έκανα τελικά μέσω του δίσκου εγκατάστασης παλαιών win7 που έχω, εκεί έχει κάτι σαν το Linux live cd και κάνω μια περιήγηση μέσα στον σκληρό, με αυτό έσβησα το επίμαχο αρχείο klif.sys που δημιουργεί το πρόβλημα και θα μεταφέρω τα αρχεία μου στο στικακι.

Στικακι η DVD από το pc δεν μπορώ να κάνω γιατί δεν μπαίνει στα windows. Θα πάω στο σπίτι ενός φίλου να δούμε αν κατεβάσουμε τα win10 να κάνουμε reinstall, ο υπολογιστής έχει γνήσια win10 μέσα αλλά δεν έχω DVD με τα windows. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 10άρια δεν έχουν F8. Αν αποτύχει το σύστημα να ξεκινήσει δύο φορές, την τρίτη μπαίνει (συνήθως) σε κατάσταση επιδιόρθωσης μόνο του.

Το ότι σε πάει στο X: είναι λογικό και έτσι δουλεύει το pe των windows. Μετακινείσαι στου δίσκους με το γράμμα τους και την άνω, κάτω τελεία μόνο. Στο command μπορείς να δώσεις diskpart και αφού φορτώσει το πρόγραμμα διαχείρισης δίσκων να δώσεις list vol για να δεις ποια γράμματα δίσκων είναι ενεργά. Με list disk βλέπεις τους δίσκους που έχουν αναγνωριστεί και exit αποχωρείς από το diskpart.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2023 στις 9:44 ΜΜ, micos000 είπε

Τα 10άρια δεν έχουν F8. Αν αποτύχει το σύστημα να ξεκινήσει δύο φορές, την τρίτη μπαίνει (συνήθως) σε κατάσταση επιδιόρθωσης μόνο του.

Το ότι σε πάει στο X: είναι λογικό και έτσι δουλεύει το pe των windows. Μετακινείσαι στου δίσκους με το γράμμα τους και την άνω, κάτω τελεία μόνο. Στο command μπορείς να δώσεις diskpart και αφού φορτώσει το πρόγραμμα διαχείρισης δίσκων να δώσεις list vol για να δεις ποια γράμματα δίσκων είναι ενεργά. Με list disk βλέπεις τους δίσκους που έχουν αναγνωριστεί και exit αποχωρείς από το diskpart.

Έγραφα λάθος την εντολή και για αυτό δεν μπορούσα να κάνω μετάβαση σε άλλο δίσκο μέσω cmd. Αντι να γράψω C:\ έγραφα cd C:\

Όσο για τα windows. Κατάφερα και έσωσα τα αρχεία μου και τώρα θα κάνω νέο καθαρό install από win10 με ένα DVD που έγραψα σε έναν φίλο, δυστυχώς δεν μπόρεσα να κάνω repair και διατήρηση ρυθμίσεων η εφαρμογών, μου εμφάνιζε το μήνυμα πως το partition του δίσκου στο οποίο βρίσκονται τα windows είναι κλειδωμένο και χρειάζεται unlock, δεν εχω ιδέα τι εννοεί και πως λύνεται. 

Τώρα θα πρέπει να δω τι θα κάνω με τους drivers του pc που δεν έχω τίποτα, άρα θα πρέπει να τους καταβάσω από το intenet, όσο και με τον αριθμό κλειδί που δεν έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Τώρα θα πρέπει να δω τι θα κάνω με τους drivers του pc που δεν έχω τίποτα, άρα θα πρέπει να τους καταβάσω από το intenet, όσο και με τον αριθμό κλειδί που δεν έχω.

Δεν χρειάζεσαι drivers, τα 10άρια θα κατεβάσουν τους περισσότερους και κατά 99.99% θα κατεβάσουν τουλάχιστον για wifi/lan/vga από μόνα τους, οπότε μετά θα μπορέσεις να ασχοληθείς να βρεις (αν χρειαστεί) τους υπόλοιπους drivers.

Το serial, ούτε αυτό το χρειάζεσαι. Αν τα 10άρια ήταν προεγκατεστημένα θα ενεργοποιηθούν αυτόματα μόλις συνδεθείς στο ίντερνετ.

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

μου εμφάνιζε το μήνυμα πως το partition του δίσκου στο οποίο βρίσκονται τα windows είναι κλειδωμένο και χρειάζεται unlock,

Μήπως είχες ενεργοποιήσει το bitlocker στα 10άρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Δεν χρειάζεσαι drivers, τα 10άρια θα κατεβάσουν τους περισσότερους και κατά 99.99% θα κατεβάσουν τουλάχιστον για wifi/lan/vga από μόνα τους, οπότε μετά θα μπορέσεις να ασχοληθείς να βρεις (αν χρειαστεί) τους υπόλοιπους drivers.

Το serial, ούτε αυτό το χρειάζεσαι. Αν τα 10άρια ήταν προεγκατεστημένα θα ενεργοποιηθούν αυτόματα μόλις συνδεθείς στο ίντερνετ.

Μήπως είχες ενεργοποιήσει το bitlocker στα 10άρια;

Όλα καλά τελικά. Αυτά που είπες έγιναν, βρήκε drivers μόνο του, το λειτουργικό ενεργοποιηθηκε μόνο του γιατί βλέπω το product key που το αναφέρει στο σύστημα. Για το bit locker δε νομίζω να το είχα ενεργοποιήσει, εκτός αν το είχαν ενεργοποιήσει άλλοι πριν από εμένα. Το μηχάνημα αυτό είναι refurbished.

Πριν την εγκατάσταση προσπάθησα να βρω τον αριθμό κλειδί με κάτι εντολές από το cmd, αλλά δεν είχε αποτέλεσμα. Πάτησα κάτι σε στυλ wmic licensingservice get Oa3x κτλ κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, micos000 είπε

Τα refurbish έχουν πάνω ένα sticker με ένα serial key και γράφει πάνω windows 10 for refurbished pc.

ta νόμιμα refurbish εννοείς , πολούνται αβέρτα και χωρίς άδειες ή μόνο τα 7αρια πάνω που φυσικά μπήκαν 10ρια πάνω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, micos000 είπε

Τα refurbish έχουν πάνω ένα sticker με ένα serial key και γράφει πάνω windows 10 for refurbished pc.

1195453657_windowscoasticker.jpg.bf772ea3bd58b08c7771465930ff5823.jpg

Το δικό σου δεν έχει κάτι τέτοιο;

Εχει! Δεν το πρόσεξα καθόλου διότι είχα τοποθετήσει το router πάνω στο σημείο που βρίσκεται η ετικέτα και το είχα ξεχάσει τελείως. Οπότε όλα κομπλέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εχει! Δεν το πρόσεξα καθόλου διότι είχα τοποθετήσει το router πάνω στο σημείο που βρίσκεται η ετικέτα

Υπάρχουν και χειρότερα! :D

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν και εμένα τελευταία μου συμβαίνει μια αδυναμία εκκίνησης.

Βγάζει αυτή την οθόνη και μένει έτσι:

328205080_561307536048078_5664045660965488151_n.jpg.f92de82e30d56bb11294560291861496.jpg

Μπαίνω στο setup και βγαίνω ώστε να φορτώσουν τα windows.

Μου το είχε κάνει μερικές φορές όταν δεν είχα ανοίξει τον υπολογιστή για βδομάδες συνεχόμενες(εκτός πρίζας). Δεν είχα δώσει σημασία.

Σήμερα το μεσημέρι μου το έκανε ενώ τον είχα βγάλει από την πρίζα για 10 λεπτά.

Πριν λίγο πάτησα το κουμπί της αναμονής (την χρησιμοποιώ συχνά) για να πάω να φάω και μετά από λίγα λεπτά πατώντας ένα κουμπί για να ξυπνήσει, μου το έβγαλε πάλι. Πρώτη φορά έγινε από αναμονή παρότι την χρησιμοποιώ αρκετά.

Ξέρει κανείς τι συμβαίνει? Ό,τι και αν είναι φαίνεται να εντείνεται και μου φαίνεται ανησυχητικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και για ένα δευτερόλεπτο να το βγάλεις πάλι θα στο κάνει. Μπαταρία μητρικής θέλεις που κρατάει τις ρυθμίσεις του bios. Κανονικά αυτές αντέχουν καμία 5ετια αλλά αφού το βγάζεις από το ρεύμα τελειώνουν πιο γρήγορα.

Αν είναι desktop θα πάρεις cr2032, αν είναι λαπτοπ τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα και πρέπει να δεις τι θέλει. Επίσης στα desktop η μητρική αλλάζει πολύ εύκολα με ένα λεπτό ηλεκτρολογικό κατσαβίδι θα πατήσεις την ασφάλεια προς τα έξω και θα πέσει η μπαταρία. Στα λαπτοπ θέλει λύσιμο.

 

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...