Προς το περιεχόμενο

Το πρόγραμμα ανταλλαγής της Apple δέχεται επικρίσεις για τις «φτωχές» αποτιμήσεις του


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, polaki είπε

Ναι, ένας φίλος μου στην Αγγλία. Του έδωσε γύρω στα 700€ για ένα σχεδόν μαξαρισμένο 16άρι σε intel. 

Όσο και αν κοροϊδεύουμε, υπάρχει πολύς κόσμος που απλά δε θέλει να ασχοληθεί με πωλήσεις μεταχειρισμένων κλπ. 

Πολύ πιθανόν και εγώ  να το έκανα. Εαν έπαιρνα 6000 λίρες το μήνα, οι 500-600 λίρες που θα κέρδιζα παραπάνω δεν θα άξιζαν τον κόπο. Πάω στο Apple-store, δίνω το παλιό και κατευθείαν παίρνω καινούριο.
Αλλιως: Βάλε αγγελία, απαντα 100.000 στις ίδιες ερωτήσεις, απαντα άλλες 100.000 ότι δεν κάνεις παζάρια, εάν κανονίσεις κ όλας να έρθει να το πάρει και κανένας και σε στήσει ή αλλάξει γνώμη ή δεν έρθει καθόλου, ο χρόνος που θα φας, μπορει να σου κοστίσει και περισσότερο σε χρήματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mants118 είπε

Μην είσαι κακοπροαίρετος, όλοι θέλουμε να πάρουμε μεταχειρισμένο κινητό, αντιπροπέρσινο που ο ιδιοκτήτης το αγόρασε χίλια ευρώ και το πουλάει 800 μετά από 4 χρόνια.. 😛😂

(Αν σταματήσει ο κόσμος να κάνει "κρα" για μεταχειρισμένα σε πολύ υψηλές τιμές τότε θα πέσουν οι τιμές... Και στο Μήλο και στον Κορεάτη...

Υπάρχει και αυτή η πλευρά. Συμφωνω. Το σωστό είναι κάπου ενδιαμεσα. Συνήθως, όμως, οι πρώτοι που στέλνουν είναι οι scalpers/επαγγελματίες (παράνομοι) μεταπωλητες. Όσοι έχουμε βάλει αγγελίες ξέρουμε... 

Εδώ διαβάζω αγγελίες του τύπου: "Ζητάω 11 pro max στα 350€ και 12 pro max στα 550€ με μπαταρία 90% και πάνω σε καλή κατάσταση, χωρίς φθορές, με κουτί και απόδειξη"...

Πραγματική αγγελία, υπάρχει αυτή τη στιγμή που μιλάμε...:lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικοί κάτοχοι συσκευών Apple νομίζουν ότι όλες οι συσκευές που θα στείλουν για trade-in θα τύχουν ανακατασκευής από την Apple με αγάπη και προδέρμ. Στην πραγματικότητα ένα μικρό ποσοστό θα ανακατασκευαστεί (η ζήτηση είναι αυτή που είναι), τα υπόλοιπα θα πάνε στην ανακύκλωση. Αλλά η Apple είναι "υποχρεωμένη" να παίρνει όλες τις συσκευές που στέλνονται για ανακατασκευή.

Εδώ στην Αγγλία υπάρχει ένα μαγαζί που λέγεται CeX που μπορείς να ξεφορτωθείς μεταχειρισμένες συσκευές σε κάπως καλύτερες τιμές, αλλά και πάλι μη περιμένετε θαύματα. Μεγάλες συσκευές (δηλαδή με μεγάλο κόστος αποθήκευσης) και με μικρή ζήτηση δεν πιάνουν πολλά λεφτά. Το trade-in είναι για όποιον δεν τον νοιάζει η τιμή που θα δώσει τη συσκευή του και απλά θέλει να τη ξεφορτωθεί άμεσα και να μην έχει να ασχολείται με returns και disputes.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, poulinos είπε

Χωρίς να υποστηρίζω την samsung αλλά στα κινητά της τα trade in που έκανε δεν ηταν άσχημα που είχα κοιτάξει.

Τα trade in της στην Ελλάδα τουλάχιστον είναι κακα. Ήθελα να ανταλλάξω το s21 ultra πέρυσι και μου έδιναν 350 ευρώ. Βέβαια διαβάζω Αμερική κάτι προσφορές τύπου δώσε της προηγούμενης γενιάς και 200 δολλάρια και πάρε το τελευταίο μοντέλο που αυτό ναι είναι φοβερό trade in .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, dhm21911 said:

Τα trade in της στην Ελλάδα τουλάχιστον είναι κακα. Ήθελα να ανταλλάξω το s21 ultra πέρυσι και μου έδιναν 350 ευρώ. Βέβαια διαβάζω Αμερική κάτι προσφορές τύπου δώσε της προηγούμενης γενιάς και 200 δολλάρια και πάρε το τελευταίο μοντέλο που αυτό ναι είναι φοβερό trade in .

για το s10+ πριν 5 6 μηνες μου διναν καμποσα χρηματα.πριν κανα διμηνο μειωθηκε το ποσο.αλλα ειναι και παλιο κινητο.καλα αμερικη αστο οι προσφορες και τα trade in ειναι αλλη φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, polaki said:

Αλλάζουν τελείως το σασί με ολοκαίνουριο, όπως και τη μπαταρία, και τα πουλάνε ως "refurbished", εδώ: https://www.apple.com/shop/refurbished

Το ίδιο έκανε και μία αλυσίδα παλιά στην Αγγλία που δούλεψε ένας φίλος μου, σου αγοράζανε σχεδόν τα πάντα σε σχεδόν εξευτελιστική τιμή, και τα ξαναπούλαγαν ως refurbished. 

Γι'αυτό και καλό είναι να μην αγοράζουμε refurbished, ή τουλάχιστον να γνωρίζουμε ότι στην ουσία είναι μεταχειρισμένο, απλά έχεις μια σχετική εγγύηση απ'τη μαμά εταιρεία.. ενώ αν το πάρεις απευθείας μτχ απ'το Μπάμπη, μπορεί να έχει ακόμα και τα ψίχουλα απ'το κουλούρι του μες το keyboard, και φυσικά αν πάθει οτιδήποτε την επόμενη μέρα και τον πάρεις τηλέφωνο θα σε κάνει block.

Και πόσα περίμενες να σου δώσει? Ειλικρινά ρωτάω.

Έχε υπόψη ότι το site θα πρέπει να το πουλήσει στην τελική τιμή που περιλαμβάνει ΦΠΑ. Αυτή τη στιγμή είναι στα 1700€.

Άρα ακόμα και 1500€ να το έβαζε για πώληση, που ανάθεμα αν θα το έπαιρνε κανείς μτχ στα 1500€ (εγώ πάντως σίγουρα όχι), αφαιρώντας τον ΦΠΑ μας βγαίνει καθαρή αξία 1200€, δηλαδή θα πήγαινε για κέρδος 200€ αφου το αγόρασε 1000€ από σένα. 

Δεν είναι άσχημο, αλλά για λιγότερο δεν αξίζει με τίποτα το ρίσκο. 

Εσύ λοιπόν μετά απ΄την ανάλυση που σου έκανα πόσα περίμενες να σου δώσει? 

Άκου τι θα σου πω φίλε μου εσύ μπορεί να μην αγοράσεις μεταχειρισμένο κινητό 1500 €. Αλλά υπάρχει τόσος κόσμος εκεί έξω που θα έδινε 1500 € για ένα μεταχειρισμένο κινητό όπως το λες εσύ. Μόνο και μόνο γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμο σε λιγότερο από ένα μήνα αναμονής. Τώρα όσον αφορά το τι θα έβγαζε η αλυσίδα η συγκεκριμένη εμένα προσωπικά ποσώς με διαφέρει το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να μου κατεβάσεις 600 € στην τιμή που το αγόρασα πριν δύο μήνες. Δεν ξέρω για ποιο λόγο κάνουν μπαίνουν σε αυτή τη διαδικασία να προτείνουν τέτοιες χαζές τιμές και ποιος πραγματικά χαζός άνθρωπος Χρησιμοποιεί αυτές τις υπηρεσίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Just_travel_everywhere είπε

 και ποιος πραγματικά χαζός άνθρωπος Χρησιμοποιεί αυτές τις υπηρεσίες

Για να υπαρχουνε σημαινει οτι καποιος τις χρησιμοποιει.

Περα απο την πλακα τωρα, στο εξωτερικο (π.χ Βορεια - Κεντρικη Ευρωπη) το κινητο ειναι κατι αναμεσα σε παπουτσια και τσαντα.

Ενα χρησιμο εργαλειο για την καθημερινοτητα σου, ΑΛΛΑ μεχρι εκει.

Οποτε αναλωσιμο. 

Επεξ/σία από BertaJourdan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Giannis1892 είπε

Ας το βάλει αγγελία στο insomnia…

δεν θα ξεχασω πραγματικα ποτε τυπο απο τις αγγελιες εδω που πουλαγε τιτλο για ps4 πιο ακριβα απο οσο θα το επαιρνες καινουριο μαζι με τα μεταφορικα και μολις του εστειλα μηπως εχει κανει καποιο λαθος γτ το πουλαει 60€ και καινουριο ζελατινα με τα μεταφορικα εχει 50€ μου εστειλε οτι η αγγελια δεν ειναι για φτωχομπινεδες και να παω να το παρω απο εκει που το βρηκα φτηνοτερο. χαχα τρομερο, ακομα το θυμαμαι και γελαω μερικες φορες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Just_travel_everywhere είπε

Άκου τι θα σου πω φίλε μου εσύ μπορεί να μην αγοράσεις μεταχειρισμένο κινητό 1500 €. Αλλά υπάρχει τόσος κόσμος εκεί έξω που θα έδινε 1500 € για ένα μεταχειρισμένο κινητό όπως το λες εσύ. Μόνο και μόνο γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμο σε λιγότερο από ένα μήνα αναμονής. Τώρα όσον αφορά το τι θα έβγαζε η αλυσίδα η συγκεκριμένη εμένα προσωπικά ποσώς με διαφέρει το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να μου κατεβάσεις 600 € στην τιμή που το αγόρασα πριν δύο μήνες. Δεν ξέρω για ποιο λόγο κάνουν μπαίνουν σε αυτή τη διαδικασία να προτείνουν τέτοιες χαζές τιμές και ποιος πραγματικά χαζός άνθρωπος Χρησιμοποιεί αυτές τις υπηρεσίες

Δηλαδή εσύ θες να κάνεις μία συναλλαγή, χρησιμοποιώντας ένα μεσάζοντα και να βγάλεις μόνο εσύ κέρδος. Διαβάζεις τι γράφεις;

Κλασικός Έλληνάρας μικρομεσαίος επιχειρηματίας; 😂

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Just_travel_everywhere είπε

Άκου τι θα σου πω φίλε μου εσύ μπορεί να μην αγοράσεις μεταχειρισμένο κινητό 1500 €. Αλλά υπάρχει τόσος κόσμος εκεί έξω που θα έδινε 1500 € για ένα μεταχειρισμένο κινητό όπως το λες εσύ. Μόνο και μόνο γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμο σε λιγότερο από ένα μήνα αναμονής. Τώρα όσον αφορά το τι θα έβγαζε η αλυσίδα η συγκεκριμένη εμένα προσωπικά ποσώς με διαφέρει το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να μου κατεβάσεις 600 € στην τιμή που το αγόρασα πριν δύο μήνες. Δεν ξέρω για ποιο λόγο κάνουν μπαίνουν σε αυτή τη διαδικασία να προτείνουν τέτοιες χαζές τιμές και ποιος πραγματικά χαζός άνθρωπος Χρησιμοποιεί αυτές τις υπηρεσίες

Μια χαρά διαθέσιμο είναι σε μαγαζιά στο Skroutz.

Αλλά ακόμα και να μην ήταν, όταν μια εταιρία πρέπει να το πουλήσει και να βγάλει κέρδος και μέσα σε αυτό να συνυπολογίσει το ΦΠΑ 24% που θα χάσει, ειλικρινά πόσα περιμένεις να σου δώσει;

Στα 1700 τα 330€ είναι ΦΠΑ, πάει τελείωσε αυτό το αναλύσαμε. 

Μενουν καθαρά 1370€. 

Εσύ ακόμα και 1300 να σου δίνανε θα γκρινιαζες, γιατί κατά τα λεγόμενα σου θα έχεις «χάσει» 400€ μέσα σε ένα μήνα. 

Η εταιρεία όμως αν το πούλαγε 1500€ που λέμε, και εσένα σου είχε δώσει 1300€, θα έμπαινε μέσα. Πολύ απλά γιατί η καθαρή αξία των 1500 είναι τα 1200, άρα θα σου είχε δώσει εσένα 1300€, και εκείνη αν κατάφερνε να το πουλήσει 1500, θα έμπαινε μέσα. Δηλαδή, νιώσε λίγο.

Παιδια ειλικρινά αν δεν έχετε στοιχειώδεις γνώσεις λογιστικής μη μπαίνετε στον κόπο να σχολιάζετε και να εκτίθεστε. Πηγαίνετε εκεί και χαζοσυζητήστε το με τους φίλους σας με μια καφεδουμπα και αφήστε τις οικονομικές αναλύσεις αφού δεν σας παίρνει.

Και στην τελική δε γουστάρεις να το δώσεις τοσο, μαγκιά σου δεν σε υποχρεώνει κανεις, ανέβασε το insomnia να φύγει μετά από 35 μηνύματα για παζάρια και 17 requests για video μέσω viber.

7 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Δηλαδή εσύ θες να κάνεις μία συναλλαγή, χρησιμοποιώντας ένα μεσάζοντα και να βγάλεις μόνο εσύ κέρδος. Διαβάζεις τι γράφεις;

Κλασικός Έλληνάρας μικρομεσαίος επιχειρηματίας; 😂

Ούτε καν να βγάλει μόνο αυτός κέρδος. Εδώ συζητάει να βγάλει αυτός κέρδος και ο μεσάζοντας που λες ΧΑΣΟΥΡΑ. 

Και δεν γνωρίζει, και επιμένει. Φοβερο πραγματικά…

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, polaki said:

Μια χαρά διαθέσιμο είναι σε μαγαζιά στο Skroutz.

Αλλά ακόμα και να μην ήταν, όταν μια εταιρία πρέπει να το πουλήσει και να βγάλει κέρδος και μέσα σε αυτό να συνυπολογίσει το ΦΠΑ 24% που θα χάσει, ειλικρινά πόσα περιμένεις να σου δώσει;

Στα 1700 τα 330€ είναι ΦΠΑ, πάει τελείωσε αυτό το αναλύσαμε. 

Μενουν καθαρά 1370€. 

Εσύ ακόμα και 1300 να σου δίνανε θα γκρινιαζες, γιατί κατά τα λεγόμενα σου θα έχεις «χάσει» 400€ μέσα σε ένα μήνα. 

Η εταιρεία όμως αν το πούλαγε 1500€ που λέμε, και εσένα σου είχε δώσει 1300€, θα έμπαινε μέσα. Πολύ απλά γιατί η καθαρή αξία των 1500 είναι τα 1200, άρα θα σου είχε δώσει εσένα 1300€, και εκείνη αν κατάφερνε να το πουλήσει 1500, θα έμπαινε μέσα. Δηλαδή, νιώσε λίγο.

Παιδια ειλικρινά αν δεν έχετε στοιχειώδεις γνώσεις λογιστικής μη μπαίνετε στον κόπο να σχολιάζετε και να εκτίθεστε. Πηγαίνετε εκεί και χαζοσυζητήστε το με τους φίλους σας με μια καφεδουμπα και αφήστε τις οικονομικές αναλύσεις αφού δεν σας παίρνει.

Και στην τελική δε γουστάρεις να το δώσεις τοσο, μαγκιά σου δεν σε υποχρεώνει κανεις, ανέβασε το insomnia να φύγει μετά από 35 μηνύματα για παζάρια και 17 requests για video μέσω viber.

Ούτε καν να βγάλει μόνο αυτός κέρδος. Εδώ συζητάει να βγάλει αυτός κέρδος και ο μεσάζοντας που λες ΧΑΣΟΥΡΑ. 

Και δεν γνωρίζει, και επιμένει. Φοβερο πραγματικά…

Έχεις κάποιο πρόβλημα ; Δεν με νοιάζει ούτε για το κατάστημα ούτε για κανέναν . Με νοιάζει ποσό κοστίζει σε εμενα και ποσά θα πάρω εγώ . Τεσπα κάτσε με τα λογιστικά σου !! Το θέμα είναι για γέλια έτσι και αλλιώς . Κ στο εξωτερικό που μένω κιόλας μέχρι και η γιαγιά που θέλει να πουλήσει κάτι θα το κάνει !! Δεν θα δώσει σε κανένα κατάστημα που αισχροκερδούν  το αντικειμένο που θέλει να ξεφορτωθεί !! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...