Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή DNS στο Speedport Plus 2


huh112h

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπα ενδιαφέρον, πως παίρνω νέο FW; Η συσκευή είναι το πολύ δύο μηνών, μου την αντικατέστησαν με αναβάθμιση FTTH. Ψάχνω κ δε βλέπω κάπου να δίνει η otenet firmware κ ούτε έχει update firmware κουμπί στο UI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, Mas_Bass είπε

οπα ενδιαφέρον, πως παίρνω νέο FW; Η συσκευή είναι το πολύ δύο μηνών, μου την αντικατέστησαν με αναβάθμιση FTTH. Ψάχνω κ δε βλέπω κάπου να δίνει η otenet firmware κ ούτε έχει update firmware κουμπί στο UI

Θα σου έρθει αυτόματα κάποια στιγμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/03/2023 at 19:02, ananaki said:

Έχω και εγω το speedport plus 2 αλλάζει το ipv4 αλλά δεν αλλάζει το ipv6. Σήμερα φώναξα ένα τεχνικό cosmote. Τίποτα δεν έγινε. Καλό ρουτερ αλλά κλειδωμένες δυνατότητες. Εμείς που βλέπουμε live streaming θέλουμε το ipv6 να αλλάξει η και να κλείσει τελείως. Μέσα από αυτό παρακολουθειται η κίνηση και πέφτουμε στα μπλοκα. Αν αλλάξει firmware και μας το αφήσει ελεύθερο μόνο έτσι. Αλλιώς άλλο ρουτερ 

 

δεν κλεινει το ipv6 ωστε να εισαι comple?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ το ίδιο θέμα, ακόμη και να του βάλω 1.1.1.1 ή το pi-hole μου, στο https://www.dnsleaktest.com/ δείχνει ότι χρησιμοποιεί το dns της cosmote και χωρίς ρυθμίσεις στο κάθε PC δεν ανήγει τα γνωστά torrent site... Αν έχει κανείς καμία λύση ας βοηθήσει! Είμαι στο τελευταίο firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Xentimus said:

Έχω και εγώ το ίδιο θέμα, ακόμη και να του βάλω 1.1.1.1 ή το pi-hole μου, στο https://www.dnsleaktest.com/ δείχνει ότι χρησιμοποιεί το dns της cosmote και χωρίς ρυθμίσεις στο κάθε PC δεν ανήγει τα γνωστά torrent site... Αν έχει κανείς καμία λύση ας βοηθήσει! Είμαι στο τελευταίο firmware.

να βαλεις καρφωτα dns στην συσκευη αντι για το router για να ξεμπερδευεις? εκτος αν κλεισεις απο την καρτα δικτυου το ipv6 και να αφησεις μονο το 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

να βαλεις καρφωτα dns στην συσκευη αντι για το router για να ξεμπερδευεις? εκτος αν κλεισεις απο την καρτα δικτυου το ipv6 και να αφησεις μονο το 4.

Αυτό είναι το εύκολο, το οποίο δεν με πειράζει να κάνω ιδιαίτερα, απλά θα προτιμούσα να είχε τη ρύθμιση default όλο το δίκτυο μέσω του router. Είναι περίεργο που δεν εφαρμόζει το setting του DNS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Xentimus said:

Αυτό είναι το εύκολο, το οποίο δεν με πειράζει να κάνω ιδιαίτερα, απλά θα προτιμούσα να είχε τη ρύθμιση default όλο το δίκτυο μέσω του router. Είναι περίεργο που δεν εφαρμόζει το setting του DNS.

το καταλαβαινω οτι θες να ειναι globally αλλα το λεω πιο πολυ για να κανεις την δουλεια σου μεχρι να βρεθει ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

το καταλαβαινω οτι θες να ειναι globally αλλα το λεω πιο πολυ για να κανεις την δουλεια σου μεχρι να βρεθει ακρη

Αυτό θα κάνω, αν δεν μου δουλέψει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά άλλαξα το dns στο ρουτερ και τώρα δεν έχω διαχείριση έξω από το σπίτι φταίει αυτό ή ότι έχω κλειστό το wifi ή έτυχε;;; 

Παιδιά ξεκόλλησε μάλλον η εφαρμογή έφταιγε... Ευχαριστώ παντός... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν βαλεις λαθος dns δεν εχει λογω να μην παιζει κατι ( καποιο remote management)

17 minutes ago, MYLOPOTAMOS said:

Καλησπέρα παιδιά άλλαξα το dns στο ρουτερ και τώρα δεν έχω διαχείριση έξω από το σπίτι φταίει αυτό ή ότι έχω κλειστό το wifi ή έτυχε;;; 

Παιδιά ξεκόλλησε μάλλον η εφαρμογή έφταιγε... Ευχαριστώ παντός... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/3/2023 στις 11:34 ΜΜ, MYLOPOTAMOS είπε

Καλησπέρα παιδιά άλλαξα το dns στο ρουτερ και τώρα δεν έχω διαχείριση έξω από το σπίτι φταίει αυτό ή ότι έχω κλειστό το wifi ή έτυχε;;; 

Παιδιά ξεκόλλησε μάλλον η εφαρμογή έφταιγε... Ευχαριστώ παντός... 

Άλλαξες και το IPv6 DNS??

Επεξ/σία από Saysmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.47b9c6719384650403ff75fcdf09b906.png

Ξέρει κάποιος πώς προσθέσω τον εξωτερικό σκληρό δίσκο που έχω βάλει πάνω στο router?  Τα Windows δεν βλέπουν τίποτα όταν πάω να κάνω map network drive.

Επεξ/σία από D-Lux
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...