Προς το περιεχόμενο

Windows NT 3.1


supershelbys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι ακομα στο DOS 6.22 φιλε μου , δεν σηκωνει τα windows 3.1 το πισι μου. Μαζευω λεφτα για αναβαθμιση , δεν ειναι ευκολο ομως !! Δεν μπορω να σε βοηθησω μεχρι να παρω το καινουργιο πισι μου και να περασω windows 3.1 . 

Kαθε μερα ξυπναω και λεω "σημερα δεν θα κραξω κανεναν , πρεπει να ειμαι καλος ανθρωπος και να μην κρινω κανεναν" . Ε δεν μου το κανετε ευκολο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι τόσο σχετικός που δεν ξέρεις ότι τα συγκεκριμένα είναι 32 bit ή x86. Τεσπα δεν περίμενα και τίποτα καλύτερο από κάποιον με νικ μπηχτης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, supershelbys είπε

Είσαι τόσο σχετικός που δεν ξέρεις ότι τα συγκεκριμένα είναι 32 bit ή x86. Τεσπα δεν περίμενα και τίποτα καλύτερο από κάποιον με νικ μπηχτης....

Sorry ρε συ αλλά τι περιμένεις; να βρεις υποστήριξη για ένα EOL O/S εδώ και 30 χρόνια;
Και γω που το είχα ένα φεγγάρι σαν O/S δεν το θυμάμαι καθόλου τόσα χρόνια μετά.
Το πιο πιθανό είναι να πρέπει να βρεις το Ελληνικό .iso για να σου παίξουν τα Ελληνικά σωστά, αν δεν με γελά η μνήμη μου, εκείνα τα windoze δεν είναι όπως τα πιο πρόσφατα να μπορείς να περνάς ή να αλλάζεις κωδικοσελίδες.
Για το σφάλμα, σε τι pc/vm το έχεις; τι specs; Αν του έχεις πολύ ram >64Mb, δοκίμασε να την κατεβάσεις <32 να δεις πως θα πάει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, supershelbys είπε

Έχω αυτό το σφάλμα. Σε τι οφείλεται;

Screenshot-4.jpg

Και πως μπορώ να βλέπω τα ελληνικά μίας και έχει locale και γλώσσα Greek 

Screenshot-3.jpg

 

Για τα ελληνικά δοκίμασε τις ρυθμίσεις του codepage στο autoexec.bat και αν φορτώνει εκεί το πρόγραμμα ελληνικών.

Για την βοήθεια που ψάχνεις,  τώρα ειλικρινά περιμένεις να βγάλεις άκρη με κάτι που έπαιζε 30 χρόνια πριν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, supershelbys είπε

Είσαι τόσο σχετικός που δεν ξέρεις ότι τα συγκεκριμένα είναι 32 bit ή x86.

Ειμαι τοσο σχετικος οσο χρειαζεται για να ξερω οτι 32 bit και x86 ειναι το ιδιο πραμα. Ειμαι τοσο σχετικος οσο χρειαζεται για να ξερω οτι τα windows 3.1x ειναι 16-bit λειτουργικο ... 

Εκει , εχεις βαλθει να μην με αφησεις να αγιασω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρετε εσείς...

Άρθρο του PCWorld από το 2016.

Αναφορά σε κείμενο

Some U.S. government agencies are using IT systems running Windows 3.1, the decades-old COBOL and Fortran programming languages, or computers from the 1970s.

A backup nuclear control messaging system at the U.S. Department of Defense runs on an IBM Series 1 computer, first introduced in 1976, and uses eight-inch floppy disks, while the Internal Revenue Service’s master file of taxpayer data is written in assembly language code that’s more than five decades old.

 

1 ώρα πριν, mphxths είπε

ξερω οτι τα windows 3.1x ειναι 16-bit λειτουργικο ... 

Τα 3.1x ήταν όντως 16bit αλλά τα NT 3.1 στα οποία αναφέρεται ο t.s. ήταν 32bit.

Αναφορά σε κείμενο

Windows 3.1 relied on the DOS operating system for essential functions, and it had a constrictive 16bit architecture. Windows NT, however, was a complete, 32-bit operating system that retained a desktop environment familiar to Windows 3.1 users.

 

Μπήκα σε τριπάκι να στήσω nt3.1 σε vm. Να δούμε αν τα καταφέρω. :)

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dpolal είπε

Για τα ελληνικά δοκίμασε τις ρυθμίσεις του codepage στο autoexec.bat και αν φορτώνει εκεί το πρόγραμμα ελληνικών.

Για την βοήθεια που ψάχνεις,  τώρα ειλικρινά περιμένεις να βγάλεις άκρη με κάτι που έπαιζε 30 χρόνια πριν;

Ναι γιατί η τεχνολογία δεν άλλαξε και πολύ τα τελευταία 60 χρόνια μόνο βελτιώθηκε. Και να ξέρετε ακόμα υπάρχουν προγράμματα PLC που τρέχουν σε dos και χρησιμοποιούνται ευρέως...

https://www.google.com/amp/s/helpdeskgeek.com/help-desk/instruction-at-referenced-memory-could-not-be-read/amp/

Και για τα ελληνικά βάζεις τα κατάλληλα Fonts και αυτά είναι που ψάχνω. Λογικά είναι true type αλλά θα δείξει. 

Επεξ/σία από supershelbys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, micos000 είπε

Τα 3.1x ήταν όντως 16bit αλλά τα NT 3.1 στα οποία αναφέρεται ο t.s. ήταν 32bit.

Οντως , μπερδευτηκα με τα "απλα" windows 3.1x . Επειδη ειμαι εκεινης της εποχης , δεν θυμαμαι ποτε να ασχοληθηκα(με) με τα windows nt 3.1 . Η πρωτη μου επαφη με windows ΝΤ ηταν απο την εκδοση 4.0 και περα. Και καθεται ο αλλος τωρα και εν ετει 2023 και ασχολειται με τετοια λειτουργικα... Ανθρωπινο ειδος = μαζοχισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 ώρες πριν, supershelbys είπε

Ναι γιατί η τεχνολογία δεν άλλαξε και πολύ τα τελευταία 60 χρόνια μόνο βελτιώθηκε. Και να ξέρετε ακόμα υπάρχουν προγράμματα PLC που τρέχουν σε dos και χρησιμοποιούνται ευρέως...

Οτι τρεχει σε nt3.1 99% θα τρεχει σε 4.0 εκει τα πράγματα ειναι καλύτερα και υπάρχει ακομα κοσμος "εν ζωη"  με εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το μονο που θυμαμαι οτι το ειχα το λειτουργικο σε 11 δισκετες και αν δεν κανω λαθος οι δυο ηταν για τα Ελληνικα μετα βγηκαν τα 95 και τα NT δεν θυμαμαι καλα.

Εγω ειμαι περιεργος τι το θελεις το μηχανημα αυτο και γενικα αυτο το λειτουργικο στις μερες μας; Εκτος αν δουλεια δεν ειχε ο διαολος μπιπ τα παιδια του οποτε παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν μιλαω για τα 3.1 που ηταν μαμισια ελληνικα και ηταν 11 δισκετες. μιλαω για τα ΝΤ3.1 που ηταν CD και που θελεις φοντς οπως και στο ΝΤ4 που και εκει ξεχασανε να βαλλουν αρκετα.....

Επεξ/σία από supershelbys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 21/1/2023 στις 3:43 ΠΜ, mphxths είπε

Ειμαι ακομα στο DOS 6.22 φιλε μου , δεν σηκωνει τα windows 3.1 το πισι μου. Μαζευω λεφτα για αναβαθμιση , δεν ειναι ευκολο ομως !! Δεν μπορω να σε βοηθησω μεχρι να παρω το καινουργιο πισι μου και να περασω windows 3.1 . 

Kαθε μερα ξυπναω και λεω "σημερα δεν θα κραξω κανεναν , πρεπει να ειμαι καλος ανθρωπος και να μην κρινω κανεναν" . Ε δεν μου το κανετε ευκολο ...

Εγώ τα έβαλα τα 3.1 πριν κάνα τρίμηνο για το SimCity2000. Μαζεψα πολλα τιπ απο δουλεια για να τα αγορασω ολα απο την Στουρναρη. Το παιχνιδι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ. Δεν υπαρχει κατι καλυτερο εν ετη 1994. Θυμησου με. 

H επόμενη παιχνιδαρα που θα πάρω:

 

1.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...