Προς το περιεχόμενο

Καταγραφικό (κάμερα) αυτοκινήτου για τρακαρίσματα (κυρίως)


red66phone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ενδιαφέρει κάμερα - καταγραφικό ασφαλείας αυτοκινήτου που να καταγράφει μπρος / πίσω  στη πορεία, αλλά να ενεργοποιείται και σε περιπτώσεις που κάποιος χτυπήσει το αμάξι παρκαρισμένο (και τη νύχτα). 

Σε καινούριο αμάξι στο κέντρο Αθήνας με έχουν χτυπήσει ήδη 3 φορές μέσα σε 1 χρόνο και έχουν εξαφανιστεί.

Γνωρίζω ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το βίντεο (με πινακίδες) επίσημα σε δικαστήριο, αλλά μια χαρά κάνει τη δουλειά του σε ασφαλιστικές κ ανεπίσημα σε δικηγόρους / δικαστές. 

Απαγορεύεται επίσης κ να το ανεβάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Dash camera λέγεται,

 βέβαια με την Dash camera κινδυνεύεις να στο σπάσουν για να σου πάρουν την κάμερα.

Εγω θα σου πρότεινα, αν έχεις κανένα καλό αυτοκίνητο να νοικιάσεις γκαράζ.

 

...δες στο αλι για κάμερες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έχουν χτυπήσει μπροστά, πίσω κ στη πόρτα του οδηγού σε 3 διαφορετικά περιστατικά. 

Πάρκινγκ να νοικιάσω κοντά στο σπίτι μου δεν υπάρχει. 

Μπορώ να δω κ στο Ali κ skroutz, αλλά ρωτάω αν χρησιμοποιεί κάποιος κάτι αντίστοιχο ή έχει ψάξει / ακούσει από γνωστό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το budget σου δε μας λες. Έχω βρει μία σούπερ με 400€, γιατί θέλω ν' αλλάξω τη δικιά μου, αλλά δε ξέρω αν θες ν' ανέβεις τόσο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε tesla 

Το έχει by default 😂

Πέρα από τη πλάκα πρέπει να δεις κ τη νομοθεσία. Δε ξέρω κατά πόσο αποτελεί πειστήριο. Ακόμη κ στις ασφαλιστικές κ σε δικηγόρο τι μπορείς να του κάνεις 

Επεξ/σία από chaosmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Budget €200 αν κάνει ποιοτικά κ αξιόπιστα αυτά που θέλω. 

@chaosmasterΑνέφερα στο αρχικό ποστ την γνώμη μου. Το γνωρίζω από 1ο χέρι, αντίστοιχο βίντεο έπαιξε καταλυτικότατο ρόλο μεταξύ ασφαλιστικών πριν ακριβώς φτάσουν στα δικαστήρια. 

@Phoenix7 είχα δει αυτή αρχικά

https://www.skroutz.gr/s/17322748/70Mai-Midrive-D02-Pro-Κάμερα-DVR-Αυτοκινήτου-1944P-με-Οθόνη-2-για-Παρμπρίζ-με-Αυτοκόλλητο.html

που υποτίθεται είναι καλύτερο μοντέλο από την A-500S και αναγράφει ότι έχει κ G-sensor, αλλά δεν την έψαξα καλύτερα, λόγω μιας συγκεκριμένης αναλυτικής  αρνητικής  αξιολόγησης της D02 pro.

Σκέφτηκα δλδ ότι αφού έχει αυτά τα αρνητικά το καλύτερο/αναβαθμισμενο μοντέλο αντίστοιχες ανεπάρκειες θα έχει κ η A500S. 

Ίσως λάθος ο συλλογισμός μου, θα την ψάξω καλύτερα παντως την A-500S. 

Επεξ/σία από red66phone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chaosmaster είπε

Πάρε tesla 

Το έχει by default 😂

Πέρα από τη πλάκα πρέπει να δεις κ τη νομοθεσία. Δε ξέρω κατά πόσο αποτελεί πειστήριο. Ακόμη κ στις ασφαλιστικές κ σε δικηγόρο τι μπορείς να του κάνεις 

Δεν αποτελεί πειστήριο, αλλά μπορείς να δεις την πινακίδα αυτού που σε τράκαρε και να βρεις ποιος είναι.

Στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, δε θα κάτσει να μπλέξει με τις ασφαλιστικές χωρίς λόγο και θα σου κάνει δήλωση.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεις ποιος είναι και πας και κάνεις καταγγελία στην αστυνομία ότι το αυτοκίνητο με τις τάδε πινακίδες σε χτύπησε κι έφυγε, δεν θα βρεις άκρη;

Αποδείξεις θα έχεις στην κάμερα.

Στο κάτω κάτω λες και ότι ήσουν και μέσα στο αυτοκίνητο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ενδιαφέρομαι και εγώ ξέρει κάποιος να μας πει πως λειτουργούν αυτές οι dash cam; Δηλαδή καταγράφουν 24/24; Και εφόσον καταγράφουν σε καλή ανάλυση δεν γεμίζει πανεύκολα η καρτα; Υπαρχει περίπτωση να είσαι με το άγχος συνέχεια να σβήνεις βίντεο μην τυχόν γεμίσει οταν την χρειαστεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα επανέλθω κ θα το πάω λίγο παραπέρα. Αν έχεις το αυτοκίνητο παρκαρισμένο κ η κάμερα γράφει δημόσιο δρόμο άτομα κλπ κ εγώ σου κάνω καταγγελία δε θα έχεις θέμα; δεν είμαι από αυτούς απλά ρωτάω για να ξέρω τι γίνεται. Στη γειτονιά μου πάντως γραφείο security είχε κάμερα έξω που έγραφε τον δρόμο κ του τη ξήλωσαν μετά από ένα μήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, chaosmaster είπε

Εγώ θα επανέλθω κ θα το πάω λίγο παραπέρα. Αν έχεις το αυτοκίνητο παρκαρισμένο κ η κάμερα γράφει δημόσιο δρόμο άτομα κλπ κ εγώ σου κάνω καταγγελία δε θα έχεις θέμα; δεν είμαι από αυτούς απλά ρωτάω για να ξέρω τι γίνεται. Στη γειτονιά μου πάντως γραφείο security είχε κάμερα έξω που έγραφε τον δρόμο κ του τη ξήλωσαν μετά από ένα μήνα 

οσο θεμα θα εχει και οποιοδηποτε καταστημα με καμερες. Κανενα, πρεπει να αποδειξει οτι δημοσιευεις το υλικο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chaosmaster είπε

Εγώ θα επανέλθω κ θα το πάω λίγο παραπέρα. Αν έχεις το αυτοκίνητο παρκαρισμένο κ η κάμερα γράφει δημόσιο δρόμο άτομα κλπ κ εγώ σου κάνω καταγγελία δε θα έχεις θέμα; δεν είμαι από αυτούς απλά ρωτάω για να ξέρω τι γίνεται. Στη γειτονιά μου πάντως γραφείο security είχε κάμερα έξω που έγραφε τον δρόμο κ του τη ξήλωσαν μετά από ένα μήνα 

Υπάρχουν ιδιαιτερότητες στην τοποθέτηση της κάμερας. Όπως για παράδειγμα εφόσον πιάνει κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου οτι θα πρέπει να έχεις γραπτή συγκατάθεση της πλειοψηφίας των ιδιοκτητών. Αν αυτός δεν το είχε κάνει λογικό μου φαίνεται να αναγκάστηκε να την αφαιρέσει για να μην τρώει συνέχεια καταγγελίες.

Αυτό δεν συμβαίνει παντού όμως.

Υπάρχουν τόσα καταστήματα που έχουν για χρόνια κάμερες (και δεν αναφέρομαι σε τράπεζες που εξαιρούνται του σχετικού κανονισμού λόγω επικινδυνότητας).

Στα αμάξια είναι λίγο πιο μπερδεμένα τα πράγματα βέβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

οσο θεμα θα εχει και οποιοδηποτε καταστημα με καμερες. Κανενα, πρεπει να αποδειξει οτι δημοσιευεις το υλικο

Δε νομίζω ότι είναι τόσο απλό. Το να καταγραφείς δημόσιο χώρο θέλει ειδική άδεια. Απλά μη κοιτάς που δεν ασχολούνται. Παραθέτω 

Η εγκατάσταση και λειτουργία συστημάτων επιτήρησης σε δημόσιους χώρους γίνεται μόνο από κρατικές αρχές (άρθρο 14 παρ. 2 Ν. 3917/2011). Αυτές οι δημόσιες αρχές μπορεί να είναι ιδίως η Ελληνική Αστυνομία, το Πυροσβεστικό Σώμα και το Λιμενικό Σώμα – Ελληνική Ακτοφυλακή

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...