Προς το περιεχόμενο

Ξεκινούν οι αιτήσεις για το Market Pass


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dimi00 είπε

Πλακα κάνεις ρε φιλε τι απορίες να χουμε για τα φραγκοδιφραγκα... 

Λες και θα βρεξει τσουρμο λεφτά. 

Θα παρουμε τα 22 μας ευρω, θα τα καπνισουμε σε 4 μερες, γειά σας μετα. Τον αλλο μήνα παλι. 

Δε κάνω πλάκα αλλά νόμιζα θα πάρουμε 220€. 

Το μηνιαίο όριο αγορών ανά νοικοκυριό ανέρχεται σε 220 ευρώ για το μονομελές νοικοκυριό, αυξανόμενο κατά 100 ευρώ για κάθε επιπλέον μέλος του και έως 1.000 ευρώ αγορές.

 

είναι το 10% από αυτά;

Επεξ/σία από Bitbit
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδείγματα :

* για ένα άτομο: 22€/μήνα ή 132€ στο εξάμηνο Φεβρουαρίου – Ιουλίου (ή 106€ το εξάμηνο αν κατατεθούν σε ΙΒΑΝ)
 
* για δύο άτομα: 32€/μήνα ή 192€ στο εξάμηνο Φεβρουαρίου – Ιουλίου (ή 154€ το εξάμηνο αν κατατεθούν σε ΙΒΑΝ)

* για κάθε 1 επιπλέον μέλος: +10€/μήνα ή +60/εξαμηνο (αλλά 48€ το εξάμηνο αν κατατεθούν σε ΙΒΑΝ)
 
Τα παραπάνω είναι από χτεσινό δημοσίευμα, ορθώς μιλάει για 22€ ο dimi.
 
2021453818_Screenshot_2023-01-22-02-27-24-554-edit_org.mozilla.firefox2.jpg.828d40882019b61a666732105773b427.jpg
 
 
Εγώ πάλι αυτό που δεν καταλαβαίνω, γιατί όσοι δεν έχουν δυνατότητα αϋλης κάρτας έχουν "πέναλτι" 20%.
 
 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα...Ακομα ειναι νωρις παντως... Εστω και αυτά τα λίγα... 

https://www.businessnews.gr/ellada/item/256168-dimosieytike-to-fek-gia-to-market-pass-analytika-oli-i-diadikasia

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν τα 22€ στην άυλη κάρτα πρέπει να καταναλωθούν εντός του μηνός ή αν μεταφέρονται? Με μια πρόχειρη ματιά στο ΦΕΚ δε βρήκα κάτι, μόνο ότι η άυλη έχει ισχύ μέχρι 31/8. Φαντάζομαι δε θα υπάρχει έλεγχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nickol-us είπε
 
Εγώ πάλι αυτό που δεν καταλαβαίνω, γιατί όσοι δεν έχουν δυνατότητα αϋλης κάρτας έχουν "πέναλτι" 20%.
 
 

Διότι αν τα πάρεις σε ρευστό μπορείς να τα ξοδέψεις όπου θέλεις. Πχ να τα παίξεις στο ΚΙΝΟ. Ενώ υποτίθεται σου τα δίνει για συγκεκριμένο σκοπό. Γι αυτό το λόγο έχεις αυτή την ποινή, για να σε δελεάσει. Το ίδιο δε γινόταν με τα καύσιμα;

Υ.Γ Γιατί ρε παιδιά μου αλλάξατε τον τίτλο του θέματος; Είναι κακό να χρησιμοποιούμε ελληνικές λέξεις; Μας έφαγε η ξενομανία 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bitbit είπε

Υ.Γ Γιατί ρε παιδιά μου αλλάξατε τον τίτλο του θέματος; Είναι κακό να χρησιμοποιούμε ελληνικές λέξεις; Μας έφαγε η ξενομανία 

Με τη διαφορά ότι το Market Pass είναι το επίσημο όνομα της συγκεκριμένης παροχής. Το "φάουλ" είναι που του αλλάζεις όνομα, όχι που το γύρισαν στο σωστό. :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το καλό είναι ότι μια οικογένεια που μένει σε διαφορετικά σπίτια παίρνει κανα 80αρι.

22 εγώ στο δικό μου, 22 η αδερφή στο δικό της, 32 ευρώ οι γονείς. Και αμα δεν ξέρουν να ασχοληθούν βγάζεις καλό μεροκάματο και είσαι ο λογιστής της οικογένεια με πρόσβαση σε όλους τους λογαριασμούς. 😛

 

Επεξ/σία από valadsk
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Haldol είπε

Με τη διαφορά ότι το Market Pass είναι το επίσημο όνομα της συγκεκριμένης παροχής. Το "φάουλ" είναι που του αλλάζεις όνομα, όχι που το γύρισαν στο σωστό. :P

Spoiler

Ναι είναι το επίσημο αλλά εφόσον έχουμε τόσο πλούσια γλώσσα όπως μας λέγανε στο σχολείο γιατί να μη χρησιμοποιούμε τους ελληνικούς όρους; Φαντάζομαι διότι δίνει μια ευρωπαϊκή αύρα σε όλο αυτό. Θέμα μάρκετινγκ. Μπορεί να πεινάς αλλά τουλάχιστον πεινάς ευρωπαϊκά 

4 λεπτά πριν, valadsk είπε

το καλό είναι ότι μια οικογένεια που μένει σε διαφορετικά σπίτια παίρνει κανα 80αρι.

22 εγώ στο δικό μου, 22 η αδερφή στο δικό της, 32 ευρώ οι γονείς., συνολο 77 ευρώ. Και αμα δεν ξέρουν να ασχοληθούν βγάζεις καλό μεροκάματο και είσαι ο λογιστής της οικογένεια με πρόσβαση σε όλους τους λογαριασμούς. 😛

 

Πάει ανά σπίτι/παροχή ΔΕΗ; Δηλαδή αν μένουν ας πούμε 5-6 άτομα μαζί, ζευγάρι, ενήλικα παιδιά, θα πάρουν ένα πας με τις προσαυξήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Bitbit είπε

Διότι αν τα πάρεις σε ρευστό μπορείς να τα ξοδέψεις όπου θέλεις. Πχ να τα παίξεις στο ΚΙΝΟ. Ενώ υποτίθεται σου τα δίνει για συγκεκριμένο σκοπό. Γι αυτό το λόγο έχεις αυτή την ποινή, για να σε δελεάσει. Το ίδιο δε γινόταν με τα καύσιμα;

Υ.Γ Γιατί ρε παιδιά μου αλλάξατε τον τίτλο του θέματος; Είναι κακό να χρησιμοποιούμε ελληνικές λέξεις; Μας έφαγε η ξενομανία 

Εγώ πάλι δεν το πιστεύω αυτό.

Έχεις δίκιο ότι για τα καύσιμα ίσχυε το ίδιο αλλά όποιος έβαζε τα λεφτά στην αϋλη τα εξαργύρωνε όπου ήθελε και όχι μόνο σε βενζινάδικα.

(edit: φαίνεται οτι μάλλον έκανα λάθος)

Προσωπικά θεωρώ ότι προωθούν τέτοιου είδους αγορές.

Αν ισχύει αυτό που λες, θα έπρεπε να βρουν άλλο τρόπο να το πράξουν.

Υπάρχει τεράστια μερίδα πληθυσμού που δεν έχει κινητό με nfc και φυσικά εννοώ από τις νεότερες ηλικίες, πόσο μάλλον σε μεγαλύτερες και συνταξιούχους που έχουν περισσότερη ανάγκη αυτά τα χρήματα.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Εγώ πάλι δεν το πιστεύω αυτό.

Έχεις δίκιο ότι για τα καύσιμα ίσχυε το ίδιο αλλά όποιος έβαζε τα λεφτά στην αϋλη τα εξαργύρωνε όπου ήθελε και όχι μόνο σε βενζινάδικα.

Προσωπικά θεωρώ ότι προωθούν τέτοιου είδους αγορές.

Αν ισχύει αυτό που λες, θα έπρεπε να βρουν άλλο τρόπο να το πράξουν.

Υπάρχει τεράστια μερίδα πληθυσμού που δεν έχει κινητό με nfc και φυσικά εννοώ από τις νεότερες ηλικίες, πόσο μάλλον σε μεγαλύτερες και συνταξιούχους που έχουν περισσότερη ανάγκη αυτά τα χρήματα.

Ολοι οι νεοι εχουν πλεον  τετοια κινητα... Πολυ δυσκολο... Σε καμια επαρχια που οι νεοι δεν ασχολουνται με κινητα υπαρχει λιγο προβλημα... Οπως και οι πολυ μεγαλοι σε ηλικια φυσικα πανω απο 65-70... Και υπαρχουν ανθρωποι που δεν θα το ξερουν το μετρο αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Εγώ πάλι δεν το πιστεύω αυτό.

Έχεις δίκιο ότι για τα καύσιμα ίσχυε το ίδιο αλλά όποιος έβαζε τα λεφτά στην αϋλη τα εξαργύρωνε όπου ήθελε και όχι μόνο σε βενζινάδικα.

Προσωπικά θεωρώ ότι προωθούν τέτοιου είδους αγορές.

Αν ισχύει αυτό που λες, θα έπρεπε να βρουν άλλο τρόπο να το πράξουν.

Υπάρχει τεράστια μερίδα πληθυσμού που δεν έχει κινητό με nfc και φυσικά εννοώ από τις νεότερες ηλικίες, πόσο μάλλον σε μεγαλύτερες και συνταξιούχους που έχουν περισσότερη ανάγκη αυτά τα χρήματα.

Πολλοί δεν έχουν κινητό με NFC. Κι εγώ πριν 3 μήνες πήρα διότι είχε θεματάκια το προηγούμενο. Αλλιώς δε θα άλλαζα. Το θεωρώ πολύ φάουλ αυτό με το NFC. Επειδή μερικοι εδώ μέσα είναι κολλημένοι με την τεχνολογία και περιμένουν πότε η αγαπημένη τους εταιρεία θα βγάλει το νέο μοντέλο για να τρέξουν να το αγοράσουν, το θεωρούν δεδομένο. Δεν είναι όμως δεδομένο, ειδικά στους μεγαλύτερους. Και δε μιλάω για παπούδια.

Επίσης είναι γνωστό ότι θέλουν με νύχια και με δόντια να προωθήσουν τις ηλεκτρονικές συναλλαγές. Πρέπει να σου γίνει συνήθεια.

Στα καύσιμα δε ξέρω τι γινόταν.

Το είχα γράψει για πλάκα το καλοκαίρι όταν συζητούσαμε για τα Εύβοια πας και δε σημαζεύεται.... Μήπως να δώσουν κανένα πας να πάρουν όσοι δεν έχουν κινητό με NFc

 🤑

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Έχεις δίκιο ότι για τα καύσιμα ίσχυε το ίδιο αλλά όποιος έβαζε τα λεφτά στην αϋλη τα εξαργύρωνε όπου ήθελε και όχι μόνο σε βενζινάδικα.

Nope

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, takoulou είπε

Ολοι οι νεοι εχουν πλεον  τετοια κινητα...

Δεν εχει να κανει με νεους.
Εχει να κανει με τα κινητα.
Δε σημαινει οτι οποιος εχει smartphone εχει και ΝFC.
Εδω παραπανω απο τους μισους "νεους" δεν ξερουν καν τι ειναι,το ειδαμε και στο fuel pass τι κλαμα ριξαν εδω μεσα.

Εγω θα τα βαλω τραπεζα παντως τα λεφτα,να τοκιστουν.
Ευχαριστουμε Ελλαδαρα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...