Προς το περιεχόμενο

Ξεκινούν οι αιτήσεις για το Market Pass


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ερωτηση αν δεν εξαργυρώσεις 1 μηνα τα χάνεις οπως το fuel pass η μεταφέρονται στον επόμενο?

ΤΙ γινεται οταν αγοράσεις πραγματα πχ 25€? πως θα δωσεις τα αλλα 3€ ? εκτος απο την λυση να πεις στο ταμια μετρα μεχρι εκει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

58 λεπτά πριν, Phoenix7 είπε

Σε επιλογή πληρωμής στην αύλη κάρτα βγάζει αυτό το μήνυμα. Φαντάζομαι το ίδιο μήνυμα είναι και σε όποιον επέλεξε τραπεζική κατάθεση;

Screenshot_2.png.eb1b47dd00beaf6075b87985f16ad3ec.png

Οχι τα βγάζει σε δύο πληρωμές. 

Επίσης εμένα η φορολογική μου το 2021 ήταν 17800 περίπου παρ' όλα αυτά εγκρίθηκε γιατί έχω φιλοξενούμενο μάλλον. Δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύει το σύστημα, ίσως επειδή έχω φιλοξενούμενο τον αδερφό μου αλλά αυτός έχεις ακόμη μεγαλύτερη φορολογική από εμένα. Δεν ξέρω.

 

Screenshot_1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 hours ago, lightname said:

Ίδιο ακριβώς πρόβλημα και εδώ. Έστειλα mail με ερώτηση στο κρατικό e-mail, ρώτησα και το λογιστήριο (το λογιστήριο δεν ξέρει ακόμη).

Αν υπάρξει κάτι νεώτερο θα κάνω ανάρτηση.

Μίλησα μόλις με κάποια υπάλληλο στο τηλέφωνο που έχουν δώσει για υποστήριξη και μου ανέφερε ότι ο λόγος που δεν αναγνωρίζει τα υπόλοιπα φιλοξενούμενα μέλη είναι διότι στην φορολογική δήλωση εκείνου που φιλοξενεί έπρεπε να αναφέρονται σαν φιλοξενούμενοι όλοι (σύζυγος, παιδιά) και όχι μόνο το ΑΦΜ του υπόχρεου σε δήλωση, δηλαδή του συζύγου. Το παράλογο είναι ότι κατέβασα το ε1 της μητέρας μου και δεν μπορώ να εντοπίσω τα πεδία που θα έπρεπε να έχουν συμπληρωθεί. Κλείνοντας μου ανέφερε ότι το 80% των προβλημάτων που τους αναφέρουν αφορά αυτή την περίπτωση, ωστόσο δεν υπάρχει πρόβλεψη να κάνουν κάτι ώστε να ξεπεραστεί το συγκεκριμένο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Kspiropo said:

Μίλησα μόλις με κάποια υπάλληλο στο τηλέφωνο που έχουν δώσει για υποστήριξη και μου ανέφερε ότι ο λόγος που δεν αναγνωρίζει τα υπόλοιπα φιλοξενούμενα μέλη είναι διότι στην φορολογική δήλωση εκείνου που φιλοξενεί έπρεπε να αναφέρονται σαν φιλοξενούμενοι όλοι (σύζυγος, παιδιά) και όχι μόνο το ΑΦΜ του υπόχρεου σε δήλωση, δηλαδή του συζύγου. Το παράλογο είναι ότι κατέβασα το ε1 της μητέρας μου και δεν μπορώ να εντοπίσω τα πεδία που θα έπρεπε να έχουν συμπληρωθεί. Κλείνοντας μου ανέφερε ότι το 80% των προβλημάτων που τους αναφέρουν αφορά αυτή την περίπτωση, ωστόσο δεν υπάρχει πρόβλεψη να κάνουν κάτι ώστε να ξεπεραστεί το συγκεκριμένο θέμα.

 

Μίλησα και εγώ μόλις με την εξυπηρέτηση και μου είπαν να στείλω mail με τον αφμ του υπόχρεου και να αναφέρω ότι δεν εμφανίζονται καθόλου οι φιλοξενούμενοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλαμε μας πεταξαν 1€ την ημερα και τρεχουμε να τα παρουμε..
Αλλοι λενε δεν πειραζει ας ειναι και αυτα
Αλλοι λενε δεν παω σε τετοια ξεφτιλα
Ζητιανος θα γινω για 1€?
Εγω θα πω οτι ειναι ξεφτιλα, γιατι νομιζει οτι καποιος θα το ψηφισει ξανα επειδη δινει λεφτα και εχει και την τηλεοραση που ολη την ημερα γυρναει και λεει μα ειναι 350€, τα αφηνεις, οπως νομιζε και ενας αλλος φιλος, αλλα αυτο το ποσο ειναι για 6 μηνες, καποιοι δε πηραν μονο 32€ ή 22€ το μηνα δηλαδη 1€ την ημερα που δεν φτανει ουτε για μια φρανζολα ψωμι.
και εχεις αυξησεις σε τροφιμα ανω του 50%, καυσιμα ανω του 25%, ρευμα ανω του 100% και παει λεγοντας σε σχεση με πριν 2 χρονια και οι μισθοι εχουν παρει ενα 7% με το ΖΟΡΙ !!!
 

  • Like 20
  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mια γρήγορη ερώτηση , μπορώ να κάνω την αίτηση τώρα και να ενεργοποιήσω μετά το nfc στο κινητό ή πρέπει να είναι ενεργοποιημένο  ;  Δεν το έχω ξανά δουλέψει σαν εφαρμογή για αυτό ρωτάω, γιατί στην πλατφόρμα ζητάει Συνεργαζόμενο Χρηματοπιστωτικό Ίδρυμα και δεν έχω κάποια από τις τράπεζες που συμμετέχουν.

Επεξ/σία από maxdore217
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, maxdore217 είπε

Mια γρήγορη ερώτηση , μπορώ να κάνω την αίτηση τώρα και να ενεργοποιήσω μετά το nfc στο κινητό ή πρέπει να είναι ενεργοποιημένο  ;  Δεν το έχω ξανά δουλέψει σαν εφαρμογή για αυτό ρωτάω. 

Το ρωτάω γιατί στην πλατφόρμα ζητάει Συνεργαζόμενο Χρηματοπιστωτικό Ίδρυμα και δεν έχω κάποια από τις τράπεζες που συμμετέχουν.

Ναι, κάνε την αίτηση τώρα, αφού έτσι και αλλιώς η αύλη κάρτα δεν θα έρθει τώρα στο mail αλλά τις επόμενες ημέρες. Μπορείς να επιλέξεις την VIVA Wallet, και απλά θα κατεβάσεις το APP τους

Επεξ/σία από Phoenix7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, maxdore217 είπε

Mια γρήγορη ερώτηση , μπορώ να κάνω την αίτηση τώρα και να ενεργοποιήσω μετά το nfc στο κινητό ή πρέπει να είναι ενεργοποιημένο ;  Δεν το έχω ξανά δουλέψει σαν εφαρμογή για αυτό ρωτάω. 

Το NFC είναι μια λειτουργία του κινητού , αν υπάρχει στη συσκευή που κατέχεις. Σκέψου κάτι αντίστοιχο του Bluetooth. Το ενεργοποιεις όποτε το χρειάζεσαι. Όταν έχεις την άυλη κάρτα στο κινητό σου και θέλεις να πληρώσεις, ενεργοποιεις το NFC , έχεις την κάρτα στην οθόνη σου και πληρώνεις στο POS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, maxdore217 είπε

Mια γρήγορη ερώτηση , μπορώ να κάνω την αίτηση τώρα και να ενεργοποιήσω μετά το nfc στο κινητό ή πρέπει να είναι ενεργοποιημένο  ;  Δεν το έχω ξανά δουλέψει σαν εφαρμογή για αυτό ρωτάω, γιατί στην πλατφόρμα ζητάει Συνεργαζόμενο Χρηματοπιστωτικό Ίδρυμα και δεν έχω κάποια από τις τράπεζες που συμμετέχουν.

https://support.google.com/wallet/answer/12060043?hl=el

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Raki-meze είπε

Το NFC είναι μια λειτουργία του κινητού , αν υπάρχει στη συσκευή που κατέχεις. Σκέψου κάτι αντίστοιχο του Bluetooth. Το ενεργοποιεις όποτε το χρειάζεσαι. Όταν έχεις την άυλη κάρτα στο κινητό σου και θέλεις να πληρώσεις, ενεργοποιεις το NFC , έχεις την κάρτα στην οθόνη σου και πληρώνεις στο POS.

Έγραψα πριν την μισή πληροφορία και έτσι μου απάντησες για το nfc (που υπάρχει στο κινητό μου) ωστόσο η σωστή ερώτηση είναι αν μπορώ να κάνω αίτηση τώρα και μετά να κάνω εγγραφή  όταν έρθει ο ψηφιακός κωδικός (από την σελίδα της viva wallet λέει ναι αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Phoenix7 είπε

Ναι, κάνε την αίτηση τώρα, αφού έτσι και αλλιώς η αύλη κάρτα δεν θα έρθει τώρα στο mail αλλά τις επόμενες ημέρες. Μπορείς να επιλέξεις την VIVA Wallet, και απλά θα κατεβάσεις το APP τους

Αν καταλαβα καλα θα μας ερθει  mail με τα στοιχεια της καρτας για να την βαλουμε στο pay ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Αν καταλαβα καλα θα μας ερθει  mail με τα στοιχεια της καρτας για να την βαλουμε στο pay ?

Σωστά, θα έρθει ένα mail που θα λέει ενεργοποίηση λογαριασμού VIVA Wallet, κατεβάζεις το APP τους , συνδέεσαι, και μετά την δηλώνεις μέσα στο Google Pay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να επιλέξετε και eurobank η alpha bank 

Δεν χρειάζεται να είσαι πελάτης τους ή να έχεις λογαριασμό- ebanking  σε αυτούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέλεξα viva wallet θα την περάσω gpay όταν έρθει. Έχω και την εφαρμογή viva αλλά δεν χρειάστηκε με το fuel pass οπότε πιστεύω και εδώ δεν έχουμε θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...