Προς το περιεχόμενο

Κλωνοποίηση boot drive Windows 11


Gryzor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

To laptop μου έχει 2 σκληρούς, έναν m.2 κι ένα SATA. Θέλω να αναβαθμίσω τον m.2 που είναι και ο boot του συστήματος.

Ο απλούστερος και φτηνότερος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ είναι με ένα (ελπίζω FOSS) πρόγραμμα να πάρω ένα image του στον δεύτερο σκληρό (μάλλον χρειάζεται αυτό να γίνει offline?), να αλλάξω σκληρό, να bootάρω από USB με το πρόγραμμα αυτό και να γράψω το image στον νέο.

Έχει νόημα αυτό που λέω; Χάνω κάτι; Έχει κανείς να προτείνει πρόγραμμα;

Ευχαριστώ και καλό βράδυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει αρκετός χώρος στον 2ο δίσκο μπορείς να ξεκινήσεις την λήψη πλήρες image του βασικού δίσκου μέσα από τα windows ή να κάνεις ένα bootable cd/dvd/usb και να μπουτάρεις από αυτό. Μετά θα αλλάξεις τον δίσκο και θα επαναφέρεις το image στον νέο δίσκο αφού μπουτάρεις από τον bootable που έκανες πριν.

Από προγράμματα έχει αρκετά. Δες π.χ. το Macrium. το Easeus free ή το Driveimage XML.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ ναι, έχω χώρο...

 

Δεν ήξερα πως μπορώ να το κάνω και μέσα από Windows, ενδιαφέρον, θα το κοιτάξω! Δεν θα έχει πρόβλημα που θα είναι online όμως;

Θα δω και τα προγράμματα, μόνο Easeus έχω χρησιμοποιήσει.

Ευχαριστώ φίλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Gryzor είπε

Δεν θα έχει πρόβλημα που θα είναι online όμως;

Εννοείτε ότι δεν μπορεί να γίνει κλώνος δίσκου συστήματος εν ώρα λειτουργίας. Η διαδικασία θα ξεκινήσει μέσα από τα windows αλλά θα γίνει επανεκκίνηση σε pe περιβάλλον και από εκεί θα παρθεί το image.

Για την επαναφορά όμως θα χρειαστεί να έχεις bootable μέσο εκτός αν μπορείς να συνδέσεις και τους δύο m2 δίσκους ταυτόχρονα (ίσως με κάποια θήκη).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, micos000 είπε

Εννοείτε ότι δεν μπορεί να γίνει κλώνος δίσκου συστήματος εν ώρα λειτουργίας. Η διαδικασία θα ξεκινήσει μέσα από τα windows αλλά θα γίνει επανεκκίνηση σε pe περιβάλλον και από εκεί θα παρθεί το image.

Για την επαναφορά όμως θα χρειαστεί να έχεις bootable μέσο εκτός αν μπορείς να συνδέσεις και τους δύο m2 δίσκους ταυτόχρονα (ίσως με κάποια θήκη).

Καλά, μην το λες, έχω δει εργαλεία που λένε πως το κάνουν online, αλλά όπως καταλαβαίνεις είμαι καχύποπτος για τους λόγους που φαντάζεσαι...

Α, τώρα είπες τη μαγική λέξη - ΡΕ. Είχα ξεχάσει για αυτό! Βλέπω πως τα DriveImage και Macrium υποσηρίζουν PE Integration, νομίζω πως θα πάει καλά αυτό αν δεν έχουν περιορισμούς στο free tier... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Gryzor είπε

Λοιπόν,  Macrium: θέλει license. Drive image: δεν βλέπει τους σκληρούς, νομίζω θέλει άδεια. Αύριο πάμε για Easeus... 

Περίεργο. Το macrium στην δωρεάν έκδοση αναφέρει ότι υποστηρίζει και "Create images of running Windows OS" και έχει και PE.

1643289345_Screenshot2023-01-23at22-26-01MacriumReflectFreeTrial.png.5414433021891767cc2d3bcbc9560e5a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, micos000 είπε

Περίεργο. Το macrium στην δωρεάν έκδοση αναφέρει ότι υποστηρίζει και "Create images of running Windows OS" και έχει και PE.

1643289345_Screenshot2023-01-23at22-26-01MacriumReflectFreeTrial.png.5414433021891767cc2d3bcbc9560e5a.png

Σωστά, αλλά υποστηρίζει μόνο δημιουργία εικόνας. Όταν πας να γράψεις στο νέο σκληρό σου πετάει τα νέα😄

36 λεπτά πριν, villasg είπε

Acronis True Image bootable ISO   free και ευκολο , το καις σε usb με rufus ή YUMI ή XBoot

Είναι όντως free? Κάποτε που το χρησιμοποιούσα οι καλύτερες λειτουργίες του ήταν επί πληρωμή...

Θα δω και το Clonezilla αύριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

how to create acronis boot by usb flash with xboot

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 


Some simple steps for you to make Acronis True Image bootable USB flash drive in 15 sec. (works everywhere):
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου 

Insert clean USB drive (if not, it will be formatted).
Unpack archive, run Rufus.v2.18.1213.exe -> Press the icon near "ISO Image", select Image file Acronis.BootableMedia.v2018.11530.iso -> Start - > "Write in DD image mode -> OK -> When it`s "READY" in 15 sec. -> Close!
 

https://ccarss.com/i/rufus.1.jpg

https://ccarss.com/i/rufus.2.jpg

https://ccarss.com/i/rufus.3.jpg

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, micos000 είπε

Περίεργο. Το macrium στην δωρεάν έκδοση αναφέρει ότι υποστηρίζει και "Create images of running Windows OS" και έχει και PE.

1643289345_Screenshot2023-01-23at22-26-01MacriumReflectFreeTrial.png.5414433021891767cc2d3bcbc9560e5a.png

To Macrium λειτουργεί κανονικά στην FREE έκδοση του, δεν χρειάζεται licence και μπορεί να κάνει κλωνοποίηση μέσα από τα Windows εν ώρα λειτουργίας.
Το έχω χρησιμοποιήσει τα τελευταία 4 χρόνια χωρίς κανένα θέμα.

Εννοείτε βέβαια πως όση ώρα γίνεται αυτό καλό και φρόνιμο θα είναι να ΜΗΝ κάνεις αλλαγές σε αρχεία εργασίας (word, excel, κλπ) που θες να μεταφερθούν στο νέο δίσκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...