Προς το περιεχόμενο

Multiple Filtering στο Excel


Dimitris156

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια στήλη με 31 μέρες χ 24 ώρες. Οι τιμές μέσα στη μέρα είναι ίδιες, οπότε με ενδιαφέρουν μόνο οι μέρες και όχι οι ώρες. Μπορεί 3 ή παραπάνω μέρες να έχουν τις ίδιες τιμές, οπότε θέλω να χρησιμοποιήσω το Text filter -> contains για περισσότερες από 2 συνθήκες που αφήνει η φόρμουλα. Υπάρχει τρόπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εξήγησή σου γιατί θες να κάνεις filter με πολλαπλές παραμέτρους δεν είναι ξεκάθαρη (θα ωφελούσε μια εικόνα με ένα παράδειγμα) αλλά μπορώ να εξηγήσω τη λογική για να λύσεις το πρόβλημά σου.

Τελευταία φορά που το έψαξα δεν υπήρχε αυτό που θες απευθείας στο φίλτρο αλλά μπορείς να το κάνεις έμμεσα:

Τρόπος Α (άκομψος): φτιάχνεις βοηθητικές στήλες αριστερά από τη στήλη που θες να φιλτράρεις. Π.Χ. εσύ με 3 συνθήκες φτιάξε 2 βοηθητικές στήλες. Column A, Β οι βοηθητικές, Column C η στήλη που θες να φιλτράρεις.

Κάνεις φίλτρο στη column C με την πρώτη συνθήκη που σε ενδιαφέρει. Πας τώρα στα ορατα κελιά της Α στήλης και τα "σημαδεύεις" π.χ με τον αριθμό 1.

Βγάλε όλα τα φίλτρα. Μετά, βάλε φίλτρο στη βοηθητική στήλη Α επιλέγοντας τον αριθμό 1. Βάλε φίλτρο στη στήλη C επιλέγοντας την δεύτερη συνθήκη σου.

Τώρα "σημάδεψε" τα ορατά κελιά της στήλης B π.χ με τον αριθμό 1.

Βγάλε όλα τα φίλτρα. Μετά, εφάρμοσε το φίλτρο με τον αριθμό 1 πρώτα στη βοηθητική στήλη Α, μετά στη βοηθητική στήλη Β.

Τώρα μπορείς να εφαρμόσεις τον τρίτο περιορισμό στη στήλη C.

Τρόπος Β: Μαθαίνεις τα βασικά της VBA και γράφεις ένα script που θα κάνει ό,τι θες. Developer καρτέλα του excel. Αυτός είναι ο βέλτιστος τρόπος.

Επεξ/σία από Engimek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Για να γίνω πιο κατανοητός, η στήλη είναι σε μορφή 2021-01-01T00:00. Η 1η, 5η, 12η, 19η μέρα πχ μπορεί να έχουν τιμή 500. Μια άλλη 5άδα πχ ημερών μπορεί να έχει τιμή 600. Θέλω λοιπόν με ένα φίλτρο να μπορώ να τα ομαδοποιώ. Από ότι έψαξα και εγώ δεν υπάρχει άμεσος τρόπος. Τον πρώτο τρόπο τον είδα νομίζω κάπου στο google, ωστόσο είναι αρκετά χρονοβόρος. VBA ήξερα αλλά πλέον έχω ξεχάσει. Ίσως το ψάξω για την επόμενη φορά όταν τελειώσω. Όπως και να 'χει σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα, θελεις να βλεπεις τη λιστα με ολες τις ημερομηνιες που εχουν την ιδια τιμη.

Ενας απλος τροπος ειναι ο παρακατω. Εστω τα αρχικα σου δεδομενα ειναι οπως παρακατω (οπου στην περιπτωση σου η πρωτη στηλη θα εχει ημερομηνιες):

image.png.cf34ec17f2c2490fcec3aca7cf6afffb.png

Επιλεγεις τις 2 στηλες και κανεις insert pivot table. Στον pivot_table επελεξε τις στηλες, γραμμες και τιμες οπως παρακατω (δεξια).

image.png.3aaa400cbc4544e7e99bfc90954fa5f3.png

Αν θελεις να δεις μονο μια συγκεκριμενη τιμη, πχ το 100, φιλτραρε το Row Lables και το αποτελεσμα σου θα ειναι το παρακατω:

Επομενως μπορεις ευκολα να δεις οτι την τιμη 100 εχουν οι γραμμες με A, C, E (που οπως ειπαμε στην περιπτωση σου θα ειναι καποιες ημερομηνιες)

image.png.f6a47f3f94ec8de1f0e2e83f3e6f95c7.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Τις τιμές δίπλα από τους χρόνους πρέπει να τις βάλω εγώ, δεν υπάρχουν ήδη. Γι' αυτό πρέπει να γίνει filtering με βάση τους χρόνους.

Καλυτερα να παραθεσεις ενα δειγμα απο το αρχειο σου και το επιθυμητο αποτελεσμα για να εχουμε καλυτερη εικονα, γιατι η περιγραφη του προβληματος σου μεχρι τωρα ειναι ελλιπης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 στήλες, 1η στήλη έχει ημερομηνίες σε μορφή 2021-01-01T00:00 (31χ24 γραμμές), 2η στήλη κενή όπου πρέπει να βάλω τιμές. Χρησιμοποιώ στην πρώτη στήλη το φίλτρο Text_Filters --> Contains, όπου έχει μόνο ένα Or, δηλαδή μπορείς να βάλεις μέχρι 2 συνθήκες. Εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω παραπάνω συνθήκες για να βάλω πχ 5 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

2 στήλες, 1η στήλη έχει ημερομηνίες σε μορφή 2021-01-01T00:00 (31χ24 γραμμές), 2η στήλη κενή όπου πρέπει να βάλω τιμές. Χρησιμοποιώ στην πρώτη στήλη το φίλτρο Text_Filters --> Contains, όπου έχει μόνο ένα Or, δηλαδή μπορείς να βάλεις μέχρι 2 συνθήκες. Εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω παραπάνω συνθήκες για να βάλω πχ 5 μέρες.

 Δοκιμασε αυτην την λυση:

https://superuser.com/questions/623380/excel-filter-a-column-by-more-than-two-values

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια νέα ερώτηση. Έχω στο αρχικό sheet έναν πίνακα της μορφής:

01/01/2022 | A | 500

01/01/2022 | B | 600

01/01/2022 | C | 400

02/01/2022 | A | 500

02/01/2022 | B | 600

02/01/2022 | C | 400

Θέλω σε νέο sheet να γίνει της μορφής:

                            Α               Β             C

01/01/2022     500          600         400

02/01/2022     500          600         400

Μπορώ να το κάνω με έμμεσο τρόπο για αυτή τη φορά με κάποια βοηθητική στήλη, αλλά θα προτιμούσα να μη χρειαστεί να πειράξω το υπάρχον sheet και να γίνει στο νέο sheet κατευθείαν με κάποια συνάρτηση. Είδα κάποιες xlookup αλλά μάλλον το χρησιμοποιώ λάθος.

Edit: Οκ το βρήκα, υπάρχουν τελικά πολλοί τρόποι. Χρησιμοποίησα συνδυασμό index & match.

Επεξ/σία από Dimitris156
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...