Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Νέα προωθητική ενέργεια για FTTH συνδέσεις έως 1Gbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, HolyShock είπε

Το 1giga ένας οικιακός χρήστης τι να το κάνει? 

Έχω βάλει 100fiber και πάνω στη γραμμή ειναι η tv, το playstation, τα κινητά μας και κάποιο zoom που παιζει συχνά πλεον. Και δε μασαει μία. ΟΚ δεν κάνουμε streams αλλά και όταν κανουμε upload αρχεία στους server της δουλειας μας, δεν αφήνουμε laptops όλο το βράδυ όπως παλιά σε μερικά λεπτά έχουν τελειώσει.

Αν η περιοχή σας έχει fiber βάλτε fiber μη το σκέφτεστε καν. Τα 100 με 300 είναι για μια οικογένια υπεραρκετα για να τα κανουν όλα και μενα ρουτερ πάνω σηκώνει πάνω όσες συσκευες και να βάλετε (κινητά κάμερες κλπ)

Δοκίμασε να ανεβάσεις 4k video στο YouTube και τα ξαναλέμε 😊😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, HolyShock said:

Το 1giga ένας οικιακός χρήστης τι να το κάνει? 

Αν κατεβάζει αρκετές "διανομές linux", γλυτώνει χρόνο. 😛

Michael Scott Wink GIF

 

Επίσης όπως έιπε κι ο προλαλλήσαντας, αξιοπρεπές upload.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ώστε να μην πληρώνουν λιγότερα αυτοί που το έχουν διαθέσιμο για να μην νοιώθουμε εμείς οι VDSLαδες άσχημα που έχουν και μεγαλύτερη ταχύτητα και καλύτερες τιμές?

Όσο βλέπεις στο topic (και στο site της Cosmote)

Έχουν δωθεί πάνω από 130.000 κουπόνια, οπότε άρχισε από αυτό το νούμερο πρώτα. 😛

Υπομονή λιγες βδομάδες ακόμα, θα δώσει παραπάνω κι η Vodafone.

Υπομονή να ξεκινήσουν έργα του UFBB.

10%

Αν μας εδιναν εστω 100 αλλα με 100 upload θα ημουν μια χαρα. Αλλα ειναι τοσο τσιγκουνηδες. Ανεβαζω 100-150gb τη μερα. Με τα 5MB αγανακτησα σκεψου πληρωσα 54 ευρω πεναλτι να το κοψω μιας και ειχα 6 μηνες ακομα και την ιδια μερα πηρα ρουτερ νεα sim και ησυχασα απο τοτε. Απιστευτο upload και το download 6 φορες πανω και πληρωνω και λιγοτερα χρηματα. Το 2030 βλεπω να εχουμε οπτικη εδω χαλκιδικη μας εχουν τελειως γραμμενους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 λεπτά πριν, filip123go είπε

Τόσο γρήγορα;; Δεν πρέπει να σου στείλουν νέο συμβόλαιο κλπ κλπ κλπ;; Που καλέσες; Εγώ που είμαι με ftth στα 100, όταν ήθελα να αναβαθμίσω σε 200 μου είχαν σπάσει τόσο πολύ τα νεύρα, που τελικά το ακυρώσα και έμεινα στα 100

Από τη στιγμή που έχεις ήδη οπτική στο σπίτι, η αναβάθμιση της ταχύτητας γίνεται με ...ένα κλικ από την πλευρά τους! Έρχεται επί τόπου sms με κωδικό επιβεβαίωσης των νέων συμβολαίων όσο μιλάς με το 13888 και στη συνέχεια έρχεται το link όπου τσεκάρεις το νέο συμβόλαιο και το υπογράφεις ηλεκτρονικά. Επίσης το κουπόνι της δράσης που είχα ενεργοποιήσει εδώ και 2 μήνες συνεχίζει να ισχύει και με την αναβάθμιση, απλά θα τελειώσει 2 μήνες νωρίτερα από το ίδιο το νέο συμβόλαιο.

Μου έσπασαν λίγο τα νεύρα γιατί άρχισαν να μου λένε πως "το σύστημα δείχνει πως το speedport plus 2 που έχω ΔΕΝ είναι συμβατό ούτε με τα 300 ούτε με τα 500 και πως πρέπει να μου στείλουν νέο"... Τους εξήγησα πως λειτουργεί άψογα το plus 2 εδω και 2 μήνες στα 300 και πως αυτοί το πρότειναν τότε σαν το πιο αναβαθμισμένο μοντέλο! - Όχι μου λέει, θα σας στείλουμε νέο!

- Ωραία, ποιο είναι το νέο?

- Το speedport plus 2 R...

- Μα το ίδιο δεν έχω?

- ...Τι να σας πω δεν ξέρω...

- Καλά στείλτε ο,τι θέλετε...

:) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Arkin said:

Αν μας εδιναν εστω 100 αλλα με 100 upload θα ημουν μια χαρα.

Σε VDSL που έχεις δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο, σε FTTH ίσως μελλοντικά να δούμε κάνα 50%, εκτός αν κάνει κάποιος από τους μεγάλους το μπαμ με 1:1 και τον ακολουθήσουν κι οι υπόλοιποι (όνειρο χειμερινής νυκτός).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Τί να πώ, έχει μέλλον ακόμα.

Εγώ Κύπρο είμαι με Fiber μέχρι 1Gbps (στην περιοχή μου κλειδωμένο στα 500Mbps), και unlimited κινητό και mobile internet, όλα μαζί 45€....

Έως; Εταιρεία; Εγώ epic έχω 1000/300 και είναι καρφί εκεί (30€/μήνα, ο 1ος χρόνος δωρεάν).

Το ρημάδι το upload να στρώσουν και ας αφήσουν τους τρελούς εντυπωσιασμούς με παλαβές ταχύτητες.

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αν μας εδιναν εστω 100 αλλα με 100 upload θα ημουν μια χαρα. Αλλα ειναι τοσο τσιγκουνηδες. Ανεβαζω 100-150gb τη μερα. Με τα 5MB αγανακτησα σκεψου πληρωσα 54 ευρω πεναλτι να το κοψω μιας και ειχα 6 μηνες ακομα και την ιδια μερα πηρα ρουτερ νεα sim και ησυχασα απο τοτε. Απιστευτο upload και το download 6 φορες πανω και πληρωνω και λιγοτερα χρηματα. Το 2030 βλεπω να εχουμε οπτικη εδω χαλκιδικη μας εχουν τελειως γραμμενους.

Περιφερειακά είναι πολύ πιο εύκολο άμεσα να παίξουν με 4-5g.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, UnderZer0 είπε

Για εμας που εχουμε FTTH δεν ειναι αδιαφορο και καλα κανουν για τις τιμες

Ναι προφανώς, εγώ δεν μίλησα όμως για όλους αλλά για τον εαυτό μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Σε VDSL που έχεις δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο, σε FTTH ίσως μελλοντικά να δούμε κάνα 50%, εκτός αν κάνει κάποιος από τους μεγάλους το μπαμ με 1:1 και τον ακολουθήσουν κι οι υπόλοιποι (όνειρο χειμερινής νυκτός).

Ναι το γνωριζω σκεφτηκα να τους πω αν γινοταν να το κανουν 50/50 αλλα λεω για τον οτε μιλαμε ουτε καν. FTTH το 2030 οπως ειπα ειμαστε ολο και ολο 3000 ατομα εδω και καλα να λεμε που εχουμε χαλκο. Το καλο των λιγων ατομων οτι με δεδομενα εχω και απεναντι στα 300 μετρα ευθεια απο το σπιτι τις κεραιες του ote πιανει καμπανα το ρουτερ σε ολο το σπιτι. Και σταθερη ταχυτητα ολη μερα. Ανεβαζω 100GB σε 3 ωριτσες ενω ηθελα 2.5 μερες. Και για 4Κ ταινιες παλι μια χαρα με το download απο τα 50 ανεβηκα αρκετα καλα και μενει και αρκετο bandwidth για το υπολοιπο σπιτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Arkin said:

Ναι το γνωριζω σκεφτηκα να τους πω αν γινοταν να το κανουν 50/50 αλλα λεω για τον οτε μιλαμε ουτε καν. FTTH το 2030 οπως ειπα ειμαστε ολο και ολο 3000 ατομα εδω και καλα να λεμε που εχουμε χαλκο. Το καλο των λιγων ατομων οτι με δεδομενα εχω και απεναντι στα 300 μετρα ευθεια απο το σπιτι τις κεραιες του ote πιανει καμπανα το ρουτερ σε ολο το σπιτι. Και σταθερη ταχυτητα ολη μερα. Ανεβαζω 100GB σε 3 ωριτσες ενω ηθελα 2.5 μερες. Και για 4Κ ταινιες παλι μια χαρα με το download απο τα 50 ανεβηκα αρκετα καλα και μενει και αρκετο bandwidth για το υπολοιπο σπιτι. 

UFBB, ΣΔΙΤ πρόγραμμα επιδοτούμενο από ΕΕ για έργα σε "μη κερδοφόρες" περιοχές.

Σαν το RURAL μια φάση αλλά με FTTH, όχι FTTC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, t-shock είπε

Και μετά έχουμε τους ιδιοκτήτες των σπιτιών που δεν αφήνουν να βάλεις οπτική ίνα στο σπίτι για να μην σπάσει το πλακόστρωτο στην είσοδο. 

ε καλά η αλήθεια είναι ότι το να σπάσεις το πλακόστρωτο σε μία πολυκατοικία δεν είναι και ρεαλιστικό σενάριο. Κάπου ώπα. 

Και όχι, δεν είμαι ιδιοκτήτης, νοικιάζω και εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, billdanos said:

Έτοιμος! Τους κάλεσα πριν μισή ώρα για αναβάθμιση στα 500 από τα 300 και ήδη συγχρόνισα στη νέα ταχύτητα 500/50. :) 

Θα πρεπει να έχεις και καλό δίκτυο και υπολογιστή με ταχύτατο ssd για να το εκμεταλευτης 

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, flogerakos είπε

Αυτή η καραμέλα με το έχω τόσο και πιάνω τόσο πρέπει να σταματήσει... Γενικά μιλάω, όχι προσωπικά σε εσένα.

Δεν πιάνεις όσο πρέπει, αναφέρεις τεχνικό προβλήματα.

Δεν λύνεται ακόμη και μετά από επίλυση τεχνικών προβλημάτων?? Μείωση βάση νόμου στο μηνιαίο πάγιο.

Δεν δουλεύει τίποτα απ' όλα αυτά?? Καταγγελία στην γραμματεία του καταναλωτή και στον ΕΕΤΤ.

Και όλα αυτά αφού ο πάροχος σου έχει εγγυηθεί πρίν την υπογραφή σύμβασης για το ποια θα είναι η εγγυημένη κατώτερη ταχύτητα που θα πιάνεις. Γραπτώς η με ηχογραφημένη κλήση.

Για όλα υπάρχουν λύσεις. Τα 50 είναι 56, τα 100 είναι 109 ακόμη καί στην vdsl.  Αλλιώς τεχνικό προβλήματα με την καλωδίωση στο κτήριο, τεχνικό πρόβλημα παρόχου η έκπτωση στον λογαριασμό. Απλά τα πράγματα.

Σωστο εν μερει αλλα συνθετο θεμα.

Οταν λχ το προβλημα ειναι στην καλωδιωση της πολυκατοικας τι κανεις? Αν ο παροχος/ΟΤΕ μετρανε μεχρι τον κατανεμητη φουλ προβλεπομενη ταχυτητα τι θα κανεις μετα? θα φερεις ηλεκτρολογο να τραβηξεις νεα γραμμη απο τον κατανεμητη στην εισοδο μεχρι τον 6ο οροφο? Κοστος δεν ειναι και αυτο για εσενα? Που πολλοι δεν θελουν να το αναλαβουν ή δεν μπορουν γιατι μενουν στο ενοικιο και δεν το επιτρεπει ο ιδιοκτητης λχ.

Οταν εισαι σε vdsl απο το κεντρο και οχι την καμπινα και λογω αποστασης κατι στραβωσει ή υπαρχει cross talk τι να κανει ο ΟΤΕ ή ο παροχος να αλλαξουν το χαλκο?

Οταν εισαι σε vdsl απο την καμπινα αλλα στο last mile ο χαλκος ειναι αισχρης ποιοτητας σε ολη την περιοχη σου λογω παλαιοτητας και δινει στην καμπινα μαξιμουμ και μεχρι το σπιτι εχεις χασει 20%. Τι να κανει ο ΟΤΕ ή ο παροχος? Να ξηλωσουν ολο το last mile σε μια περιοχη ή σε ενα δημο?

Δεν το λεω για να τους δικαιολογησω ειμαι παθων καμποσες φορες στην adsl. Το λεω ρεαλιστικα.

Δυστυχως για εμας ειχαν παντα την καλυψη του "εως" τοσο και σε αυτο τους εδινε και μεγαλη αβαντα και η ΕΕΤΤ ως Εποπτης που ειναι ψιλοανυπαρκτη.

Μονη λυση για να τελειωσει οριστικα η ταλαιπωρια και να υπαρχουν εγγυημενες ταχυτητες ειναι με fiber μεχρι την πορτα σου αλλα αυτο θα αργησει να καλυψει τους παντες και επισης να γινει και σημαντικα φθηνο στα ορια της σημερινης adsl/vdsl.

Προσωπικα δεν θα εδινα 50αρια ή 40αρια το μηνα για ιντερνετ οταν με 20 εχω vdsl, το θεωρω αρκετα ακριβο ακομα για αυτο που προσφερει το ftth.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Xvipes said:

Εγώ που έχω ήδη FTTH 100αρα μπορώ να αλλάξω ή να ανανεώσω το συμβόλαιο για να επωφεληθώ τις καλύτερες τιμές;

Επίσης θεωρητικά θα κρατήσω το υπάρχον κουπόνι των 13 ευρώ ανα μήνα;

(φοβάμαι να πάρω τηλέφωνο γιατί ποιος ξέρει που θα πέσω πάλι)

Πήρα τηλ. τελικά(δεν κρατήθηκα) και έχει ως εξής.

1) ΔΕΝ μπορείς να αναβαθμίσεις σε πρόγραμμα που κοστίζει λιγότερα(for some reason 🙄)

2) Η 500αρα βγαίνει στα ίδια λεφτά με την 100άρα που έχω ήδη αλλά το κουπόνι στα μέσα περίπου θα λήξει οπότε δε ξέρω αν με συμφέρει να κάνω την αλλαγή γιατί μετά θα είναι +13 ευρώ κάθε μήνα μέχρι την λήξη του νέου συμβολαίου.

Αυτά σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον ακόμα.

p.s Ελπίζω να έπεσα σε τύπο που ένιωθε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, billdanos είπε

Από τη στιγμή που έχεις ήδη οπτική στο σπίτι, η αναβάθμιση της ταχύτητας γίνεται με ...ένα κλικ από την πλευρά τους! Έρχεται επί τόπου sms με κωδικό επιβεβαίωσης των νέων συμβολαίων όσο μιλάς με το 13888 και στη συνέχεια έρχεται το link όπου τσεκάρεις το νέο συμβόλαιο και το υπογράφεις ηλεκτρονικά. Επίσης το κουπόνι της δράσης που είχα ενεργοποιήσει εδώ και 2 μήνες συνεχίζει να ισχύει και με την αναβάθμιση, απλά θα τελειώσει 2 μήνες νωρίτερα από το ίδιο το νέο συμβόλαιο.

Μου έσπασαν λίγο τα νεύρα γιατί άρχισαν να μου λένε πως "το σύστημα δείχνει πως το speedport plus 2 που έχω ΔΕΝ είναι συμβατό ούτε με τα 300 ούτε με τα 500 και πως πρέπει να μου στείλουν νέο"... Τους εξήγησα πως λειτουργεί άψογα το plus 2 εδω και 2 μήνες στα 300 και πως αυτοί το πρότειναν τότε σαν το πιο αναβαθμισμένο μοντέλο! - Όχι μου λέει, θα σας στείλουμε νέο!

- Ωραία, ποιο είναι το νέο?

- Το speedport plus 2 R...

- Μα το ίδιο δεν έχω?

- ...Τι να σας πω δεν ξέρω...

- Καλά στείλτε ο,τι θέλετε...

:) 

 Ωραίος! Άρα η τελική τιμή θα είναι 42,90 μείον το κουπόνι; 

Αν μείνουμε στην 300άρα θα μειωθεί και εκεί αντίστοιχα, ή επειδή είναι υπάρχον συμβόλαιο συνεχίζουμε ως έχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...