Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Νέα προωθητική ενέργεια για FTTH συνδέσεις έως 1Gbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Licosa είπε

Oπως και να εχει,η υποθεση ιντερνετ στην ελλαδα παραμενει τραγικη στη σταθερη και η αναβαθμιση πηγαινει με ρυθμο χελωνας.Η καλυψη σε οικισμους χωρις εμπορικο ενδιαφερον ειναι μηδεν,τελευταιοι σε ολη την ευρωπη.

Συμφωνώ σε αυτό, και ίσως έπρεπε να πρόσεχα σε ποια περιοχή θα ερχόμουν πριν εγκατασταθώ, είχα έντονη πίεση χρόνου (να κανονίσω μεταφορικές, κοντεϊνερ κλπ από εξωτερικό) αλλιώς θα ήμουν ποιο προσεκτικός στις επιλογές. Η ειρωνία είναι ότι δεν είμαι σε οικισμό έξω από τη πόλη η σε βουνό η σε σπηλιά.. είμαι μέσα στο κέντρο της Αθήνας (κάτω πατήσια), και δεν έχουν στο συγκεκριμένο στενό που βρίσκομαι περάσει ftth. Τους τελευταίους μήνες το κυνήγησα πολύ με ΕΕΤ δηλώνοντας τις αδικαιολόγητες καθυστερήσεις στα συγκεκριμένα καφάο που εξυπηρετούμαι και τότε μόνο ενδιαφέρθηκαν να φέρουν (έστω) vdsl.

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, music_lover είπε

"Με βάση τις τελευταίες πληροφορίες, το ιδιόκτητο δίκτυο FTTH δίκτυο της Cosmote έχει παρουσία σε περίπου 1 εκατομμύριο σπίτια κι επιχειρήσεις." 

Όλα αυτά μου είναι αδιάφορα από την στιγμή που στην περιοχή μου μπορώ να έχω μέχρι 100mbps που συγχρονίζει στα 65mbps. Ας κοιτάξουν πρώτα να το κάνουν διαθέσιμο σε περισσότερα σπίτια και μετά ας φτιάξουν και τις τιμές.

Δηλαδή μέχρι να έρθει στο σπίτι σου...  Εγώ που έχω, να πληρώνω παραπάνω? Έξυπνο...

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, flogerakos είπε

Αυτή η καραμέλα με το έχω τόσο και πιάνω τόσο πρέπει να σταματήσει... Γενικά μιλάω, όχι προσωπικά σε εσένα.

Δεν πιάνεις όσο πρέπει, αναφέρεις τεχνικό προβλήματα.

Δεν λύνεται ακόμη και μετά από επίλυση τεχνικών προβλημάτων?? Μείωση βάση νόμου στο μηνιαίο πάγιο.

Δεν δουλεύει τίποτα απ' όλα αυτά?? Καταγγελία στην γραμματεία του καταναλωτή και στον ΕΕΤΤ.

Και όλα αυτά αφού ο πάροχος σου έχει εγγυηθεί πρίν την υπογραφή σύμβασης για το ποια θα είναι η εγγυημένη κατώτερη ταχύτητα που θα πιάνεις. Γραπτώς η με ηχογραφημένη κλήση.

Για όλα υπάρχουν λύσεις. Τα 50 είναι 56, τα 100 είναι 109 ακόμη καί στην vdsl.  Αλλιώς τεχνικό προβλήματα με την καλωδίωση στο κτήριο, τεχνικό πρόβλημα παρόχου η έκπτωση στον λογαριασμό. Απλά τα πράγματα.

το θεμα δεν ειναι να σου μειωσουν την τιμή αλλά να αυξηθεί η ταχύτητα (δλδ να μπουν και άλλα dslam ποιο κοντά στο σπίτι η να περασουν οπτική)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο η νόβα δίνει με 26 το μήνα 500αρα και 33 το 1gbps μάλλον δε το σώζει η cosmote. Θα έχει ενδιαφέρον τώρα να δούμε αν θα ρίξει τις τιμές γιατί εδώ και χρόνια είναι η πιο ακριβή εταιρία στην Ελλάδα και η νόβα με αυτές τις τιμές πάει να κάνει κάτι καλό.

Επεξ/σία από spirosR7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, spirosR7 said:

Όσο η νόβα δίνει με 26 το μήνα 500αρα και 33 το 1gbps μάλλον δε το σώζει η cosmote.

Για σχετικά λίγους όμως, στα δίκτυα των άλλων παίζει μονο με 200αρα στα 33 ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mixalis8 είπε

Δηλαδή μέχρι να έρθει στο σπίτι σου...  Εγώ που έχω, να πληρώνω παραπάνω? Έξυπνο...

Έχω απαντήσει για το θέμα σε άλλον φίλο λίγα post νωρίτερα. Πριν γράψουμε κάτι φροντίζουμε να διαβάσουμε όλα τα post του thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Για σχετικά λίγους όμως, στα δίκτυα των άλλων παίζει μονο με 200αρα στα 33 ευρώ.

Ναι αυτό ισχύει αλλά λέω πως αν αυτοί είχαν να επιλέξουν μεταξύ cosmote και νόβα δε νομίζω να διάλεγαν τη cosmote. Το πρώτο που κοιτάει ο καταναλωτής είναι η σχέση ποιότητας τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα 300αρα εδώ και 1 μήνα και πλήρωνα 45 ευρώ.. Έκανα ανανέωση στα 1000 με μόλις 49.90..απο 50.90 εάν έχεις λογαριασμό που πληρώνεις ηλεκτρονικα πάει στα 49.90!Περιμενω σε 2-3 μέρες να μου στηλουν νέο εξοπλισμό και σε καμία βδομάδα να έρθουν να μου το συνδέσουν.. 

Για μένα που παιζω με Xbox και κατεβάζω μεγάλα παιχνίδια με την 1000αρα θα κατεβάζει πάρα πολύ γρήγορα όπως και τα updates που βγαίνουν.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, anoliz είπε

ρε παιδια κατι σχετικο-ασχετο, εχω wind-πλεον NOVA, με οπτικη ινα και καλα- απο οτι λενε, αλλα σιγουρα οχι μεχρι το σπιτι, μαλλον μεχρι το καφαο, και δεν βαζουν fast path, λογω οτι "δεν γινεται σε γραμμες με οπτικη ινα". Εχει κανεις καποια τετοια εμπειρια για το πως τελικα τους ανοιγει το fast path? Η απλα αλλαζεις εταιρια?

Σε FTTH δε δίνουν γενικά Fast Path γιατί τα Ping είναι εξ ορισμού πολύ χαμηλά. Εσύ είσαι σε VDSL. Η Wind δε θα σου δώσει Fast Path με τίποτα. Είχα κ εγώ ακριβώς το ίδιο θέμα. Ήμουν σε Καμπίνα ΟΤΕ με Fast Path 100 κ όταν πήγα Wind 100 δε μου δίναν Fast Path με τίποτα.

6 ώρες πριν, Saggitaro είπε

Η ενεργοποίηση γίνεται απο τον εκάστοτε πάροχο και οχι απο τον ΟΤΕ,ο ΟΤΕ εμπλέκεται ΜΟΝΟ σε περιπτώσεις βλάβης καθότι είναι εθνικό δίκτυο και ο μόνος που έχει εξουσιοδότηση να επέμβει σε αυτό είναι ΜΟΝΟ εκείνος.Το οτι χρησιμοποιούν τα καλώδια του δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο στον τύπο γραμμής σου,απλά βρίσκουν δικαιολογίες να πετάξουν κι αν πιάσουν έπιασαν.Πάρτους τηλέφωνο και πες οτι αν δεν στην ενεργοποιήσουν θα κάνεις καταγγελία στην προστασία του καταναλωτή και στην ΕΕΤΤ και μάλιστα ζήτα το όνομα εκείνου που μιλάς και του προιστάμενου του για να το βάλεις στην καταγγελία.Πιστεύω οτι μέσα σε δυο ώρες το πολύ θα έχει διορθωθεί το πρόβλημα σου.

Δεν εμπλέκεται μόνο σε περιπτώσεις βλάβης, αν είναι ο διαχειριστής της καμπίνας. Αυτό που λες θα γινόταν αν έπαιρνε VDSL από Α/Κ και όχι από καμπίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφηστε, εγω τι να πω που διαβαζω ολα τα σχολια που λετε για υψηλες ταχυτητές ftth και fttc απο την 24αρα συνδεση adsl μου, που με τα βιας πιανει 8-10 mbps, χώρια τις αποσυνδεσεις.... σαν να ζω στο 2002 ειμαι με αυτη την συνδεση... κ vdsl θα αργησει λεει η εταρεια...

Επεξ/σία από Βαγγέλης-Χανιά
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, music_lover είπε

"Με βάση τις τελευταίες πληροφορίες, το ιδιόκτητο δίκτυο FTTH δίκτυο της Cosmote έχει παρουσία σε περίπου 1 εκατομμύριο σπίτια κι επιχειρήσεις." 

Όλα αυτά μου είναι αδιάφορα από την στιγμή που στην περιοχή μου μπορώ να έχω μέχρι 100mbps που συγχρονίζει στα 65mbps. Ας κοιτάξουν πρώτα να το κάνουν διαθέσιμο σε περισσότερα σπίτια και μετά ας φτιάξουν και τις τιμές.

στο σπιτι σου δεν έχεις ffth αλλα χαλκο για αυτο φτανει στα 65.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Arkin είπε

Ετσι ακριβως. Πηρα το zte 5001 ειναι 5G router απο γερμανο και εβαλα πανω καρτα sim. Ενεργοποιησα Unlimited week με 6.5 ευρω και τελος. Για την ωρα θες 2 καρτες sim μιας και το πακετο ενεργοποιειτε μεχρι 2 φορες το μηνα απο καθε νουμερο αλλα υποθεση 1 λεπτου να γινει αλλαγη sim. Απλα βαζεις sim πανω και παιζει αμεσως. Ουτε σταθερη τιποτα. 1 μηνα να φανταστεις ειχα τελειως δωρεαν ιντερνετ απο τα δωρα της cosmote τα Χριστουγεννα. Δυσκολα να βγαλουν πακετο για καρτοκινητο με απεριοριστα μιας και θελουν να πουλανε συμβολαια αλλα και ετσι γινεται μια χαρα η δουλεια. Καλοκαιρια κλασικα δινουν με 10-15 ευρω απεριοριστα το μηνα και πασχα χριστουγεννα δωρακια κτλ βγαινει πολυ φθηνοτερα απο την  50αρα που πληρωνα τοσα χρονια και οι ταχυτητες 20 φορες πανω upload και 5-6 φορες το download. Αν μπει Ν78 καποια στιγμη και πιανω 1+GB download και 200-300mb upload εκει θα γινει το πανηγυρι. 

Καλησπέρα σε όλους,  αυτό φίλε μου το αγόρασες 300 ευρώ το ρουτερ από Γερμανό; 

Μου είχαν πει στη βονταφον ότι δίνουν με 20 ευρώ το μήνα  ένα μηχάνημα το παίρνεις παντού κ έχεις 50 Mbps κ δίνουν 300 gb το μήνα. Έχουν κάτι αντίστοιχο  στην κόσμο;    μου αρέσει η ιδέα σου αλλά το θέλω για κάναν αγώνα live  και για gaming online  κ ταινίες κ αυτό που έχω τρώει σκαλωματα  αλλά δουλεύει απλά θέλω σε ώρα ανάγκης να έχω και ένα καλό που να δουλεύει σούπερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, music_lover είπε

"Με βάση τις τελευταίες πληροφορίες, το ιδιόκτητο δίκτυο FTTH δίκτυο της Cosmote έχει παρουσία σε περίπου 1 εκατομμύριο σπίτια κι επιχειρήσεις." 

Όλα αυτά μου είναι αδιάφορα από την στιγμή που στην περιοχή μου μπορώ να έχω μέχρι 100mbps που συγχρονίζει στα 65mbps. Ας κοιτάξουν πρώτα να το κάνουν διαθέσιμο σε περισσότερα σπίτια και μετά ας φτιάξουν και τις τιμές.

Να μιλήσουμε για κέντρο Αθήνας και adsl γραμμές;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω οσοι γκρινιάζετε να πάψετε  έχετε γεμίσει τις μισές σελιδες με απαντήσεις/ κλάμα. Έχουμε 2023 κ ζείτε στην Ελλάδα. Σε σχέση με όλα τα αλλα πράγματα που συμβαίνουν στη χώρα αυτή, το 5g, το starlink και το gbit ftth κ το fttc/rural είναι πρακτικά ευπρόσδεκτα, πόσο μάλλον και οι νεότερες τιμές σε όλα τα πακετα/υπηρεσίες.-

Δεν "πρέπει" να αναβαθμιστεί ο παλιός χαλκός πρώτα, ούτε "πρέπει" να δώσουν περισσότερο upload, ούτε τπτ. Δεν είναι δημόσιο ουτε κοινωφελές ίδρυμα. Αν το προσφέρει ο σοβαρός ανταγωνισμός προσαρμόζουν υστερα κ αυτοι   οπως εγινε τωρα με τη nova. 

Με κουπόνι ενας απο τα 100 παει στα 300, τριπλασιάζει τη ταχύτητα στα ιδια λεφτά, με ενα τηλεφώνημα κ ενα approval σε λίγα λεπτά. (έχουμε δλδ κ βελτίωση της διαδικασίας κ καλύτερες τιμές).

Μάλιστα, καλά νέα, ετσι ξεκινά το 2023,μπράβο. 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80ευρω τα απειρα data

προσφορα με 44

37 με cosmote one

 

ντωμεταξυ  η wind τα δινει με 27

 

ξερει κανεις αν αξιζει ? εχει καλυψη γενικα η wind ή καλυτερα να δωσω 10 ευρω παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...