Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για συμμάζεμα δίσκων


giorgos1966

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα. Εχω το εξής θεματάκι... Πηρα  εναν Samsung 1TB NVME 970Evo Plus. Τωρα στο συστημα μου εχω εναν ssd  850 EVO 250GB και εκει είχα βάλει, τα Windows και 4-5 προγράμματα που ήθελα ( photoshop κτλ). Aκόμα εχω 1 δισκο WD 1ΤΒ και έναν ακόμα WD 3ΤΒ, που τον ειχα χωρίσει σε 3 κομμάτια (βλεπε φωτό). Τώρα με αυτον τον γρήγορο ssd που αγόρασα, θέλω να αφήσω μόνο το λειτουργικό στον 250αρι τον ssd και όλα τα προγράμματα να τα πετάξω στον νέο δίσκο. Τους άλλους 2 WD τι να κάνω.... Τον έναν τον 3ΤB λέω να τον κάνω εξωτερικό για να εχω ολα τα σημαντικά αρχεία μου και να αφήσω μέσα μόνο τον WD 1TB. Τη γνώμη σας ρε παιδια γιατι έχω λίγο μπλοκάρει. Ειναι λίγο αχταρμάς τώρα... Και το σπουδαιότερο ολα αυτά που σας είπα, πως να τα κάνω; Είμαι λίγο άπειρος, γιατι δεν ασχολούμαι συχνα με τέτοια. Μη κανω καμμια πατάτα.

 

image.png.a0adc78b7fa57111fd75bc0b7f1b89de.png

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά έχεις 1 εξωτερικό σκληρό ( my book) και συνολικά 4 μη εξωτερικούς σκληρούς (ακόμα ) που δεν ξέρεις τι να τους κανείς. Σωστά?

Τους εξωτερικούς σκληρούς να ξέρεις του χρησιμοποιούμε ως δεύτερο και τρίτο σημείο του backup ή για μεταφορά αρχείων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atheatos είπε

Αν κατάλαβα καλά έχεις 1 εξωτερικό σκληρό ( my book) και συνολικά 4 μη εξωτερικούς σκληρούς (ακόμα ) που δεν ξέρεις τι να τους κανείς. Σωστά?

Τους εξωτερικούς σκληρούς να ξέρεις του χρησιμοποιούμε ως δεύτερο και τρίτο σημείο του backup ή για μεταφορά αρχείων.

Καπου εκανα λαθος.... (παει καιρος που τα ειχε φτιαξει ο γιος μου). 1 ssd που εχω το λειτουργικό και 5 προγραμματα (adobe κτλ). Εχω ακόμα 1 HHD 3TB που τον εχω σπάσει σε 2 τμήματα, 1 ΤΒ χωρια και αλλον 1 ΤΒ χώρια. Κοινως μπερδεμα.... και δε ξερω τι να τους κανω ολους αυτους μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποτε ένα γρήγορο ξεσκαρτάρισμα είναι , να γίνει ο 1tb εξωτερικός με θήκη ως το τρίτο σημείο backup των σημαντικών αρχείων και το my book το δεύτερο. Άλλη μια θήκη για τον 250  gb ssd όπου θα γίνει δίσκος μεταφοράς αρχείων. Ο 3 tb θα μείνει μέσα οπου θα περιέχει και τα σημαντικά αρχεία, στα οποία θα κάνεις backup στους άλλους 2 εξωτερικούς . Ο nvme θα έχει λειτουργικό και προγράμματα μαζί.

Το παραπάνω είναι μια γρήγορη λύση για αυτούς που δεν έχουν τις γνώσεις να συγχωνεύουν δίσκους σε pool με cache κτλ. και δεν θέλουν να στήσουν ένα καινούργιο σύστημα από την αρχή για οικονομικούς ή ψυχολογικούς  λόγους….( λυπούνται τους δίσκους που θα μείνουν στο συρτάρι )

17 λεπτά πριν, giorgos1966 είπε

Καπου εκανα λαθος.... (παει καιρος που τα ειχε φτιαξει ο γιος μου). 1 ssd που εχω το λειτουργικό και 5 προγραμματα (adobe κτλ). Εχω ακόμα 1 HHD 3TB που τον εχω σπάσει σε 2 τμήματα, 1 ΤΒ χωρια και αλλον 1 ΤΒ χώρια. Κοινως μπερδεμα.... και δε ξερω τι να τους κανω ολους αυτους μεσα.

Ωραία πάλι 4 βγαίνουν οι μη εξωτερικοί σκληροι . Άκυρο με τον nvme βγαίνουν 5 .Το my book δεν είναι εξωτερικός?

 

 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, atheatos είπε

Όποτε ένα γρήγορο ξεσκαρτάρισμα είναι , να γίνει ο 1tb εξωτερικός με θήκη ως το τρίτο σημείο backup των σημαντικών αρχείων και το my book το δεύτερο. Άλλη μια θήκη για τον 250  gb ssd όπου θα γίνει δίσκος μεταφοράς αρχείων. Ο 3 tb θα μείνει μέσα οπου θα περιέχει και τα σημαντικά αρχεία, στα οποία θα κάνεις backup στους άλλους 2 εξωτερικούς . Ο nvme θα έχει λειτουργικό και προγράμματα μαζί.

Το παραπάνω είναι μια γρήγορη λύση για αυτούς που δεν έχουν τις γνώσεις να συγχωνεύουν δίσκους σε pool με cache κτλ. και δεν θέλουν να στήσουν ένα καινούργιο σύστημα από την αρχή για οικονομικούς ή ψυχολογικούς  λόγους….( λυπούνται τους δίσκους που θα μείνουν στο συρτάρι )

Καλό ακούγεται οπως τα λες. Απλά εγω σκεφτόμουν να αφήσω τον 1ΤΒ HDD μεσα για τα σημαντικά αρχεια τα οποία θα τα μεταφέρω ολα στον 3ΤΒ HDD εξωτερικό, τον ssd 250GB να τον άφηνα με τα windows μόνο και τον 1ΤΒ ΝVME (που ψαχνω να δω ποιον να παρω....)να του εγκαταστησω τα προγράμματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, giorgos1966 είπε

Καλό ακούγεται οπως τα λες. Απλά εγω σκεφτόμουν να αφήσω τον 1ΤΒ HDD μεσα για τα σημαντικά αρχεια τα οποία θα τα μεταφέρω ολα στον 3ΤΒ HDD εξωτερικό, τον ssd 250GB να τον άφηνα με τα windows μόνο και τον 1ΤΒ ΝVME (που ψαχνω να δω ποιον να παρω....)να του εγκαταστησω τα προγράμματα. 

Οκ. Απλά σκέφτομαι για όλους του σκληρούς κάτι να κάνουν . Αν θέλεις να βγάλεις έξω τον 3 tb για το δεύτερο σημείο backup γίνεται. Θα σου έλεγα να αφήσεις και τον άλλο 1tb μέσα και να κανείς μεταξύ τους raid 0 ωστε να έχεις 2tb σχετικά γρήγορου δεύτερου αποθηκευτικού χώρου, αλλά στο forum κυκλοφορούν κάποιοι περίεργοι που λένε ότι το raid 0 σε amd είναι ακατάλληλο….

Τελος πάντων όπως σου είπα μπορείς να κανείς παρά πολλά αν ψαχτείς , αλλά το κυριότερο από όλα είναι να έχεις backup.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα πηρα εναν WD SN750 SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 4.0 και λεω να του βάλω το λογισμικό, να του κανω ενα 2 partition να του εχω εκει τα προγραμματα και να κρατησω μέσα και τον Samsung 250GB ssd, για προσωρινά back up. Tους 3 HDD να τους κάνω εξωτερικούς, για back up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Θελω, εαν γίνεται, να επεκτείνω τους 2 δίσκους που τελικά εγκατέστησα, οπως γράφω στη φωτογραφία. Γίνεται αυτό, γιατι βλέπω και απο πάνω, πολλούς τόμους να δημιουργήθηκαν...

 

Στιγμιότυπο οθόνης (1).jpg

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giorgos1966 είπε

Καλησπέρα. Θελω, εαν γίνεται, να επεκτείνω τους 2 δίσκους που τελικά εγκατέστησα, οπως γράφω στη φωτογραφία. Γίνεται αυτό, γιατι βλέπω και απο πάνω, πολλούς τόμους να δημιουργήθηκαν...

 

Στιγμιότυπο οθόνης (1).jpg

Καλό είναι να μην πειράξεις τα διαμερίσματα αποκατάστασης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, atheatos είπε

Καλό είναι να μην πειράξεις τα διαμερίσματα αποκατάστασης. 

Tο συστημα τα εχει δημιουργησει μάλλον, αλλα έλεγα μπας και διαγραφουν. Αλλα ισως να εχω θεματα μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giorgos1966 είπε

Tο συστημα τα εχει δημιουργησει μάλλον, αλλα έλεγα μπας και διαγραφουν. Αλλα ισως να εχω θεματα μετά;

Υπάρχει πιθανότητα να μην μπουταρει μετά το συστημα. Μην τα πειράζεις και καλό είναι να τα κάνεις backup πριν κάνεις οτιδήποτε τέτοιο με τους σκληρούς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, atheatos είπε

Υπάρχει πιθανότητα να μην μπουταρει μετά το συστημα. Μην τα πειράζεις και καλό είναι να τα κάνεις backup πριν κάνεις οτιδήποτε τέτοιο με τους σκληρούς. 

Καλημερα. Μπα δεν πειράζω τίποτα, μη τρεχω μετά και δε φτάνω. Δεν κατέχω και τόσο καλά αυτά τα κόλπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...