Προς το περιεχόμενο

O File Explorer των Windows 11 θα αποκτήσει νέο σχεδιασμό


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε φορά το ίδιο πράγμα. Βγαίνει νέα έκδοση των windows, κάποια θα λένε 1-2 εκδόσεις για πάντα. Μετά από κάποιο καιρό θα λένε για την νέα έκδοση για πάντα. Ό,τι νάναι.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

14 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Κάθε φορά το ίδιο πράγμα. Βγαίνει νέα έκδοση των windows, κάποια θα λένε 1-2 εκδόσεις για πάντα. Μετά από κάποιο καιρό θα λένε για την νέα έκδοση για πάντα. Ό,τι νάναι.

Τα windows 7 δεν είναι 1-2 εκδόσεις πίσω. Είναι πριν απ' τα 10 και πριν απ' τα 8, ακόμη και τα 8.1 αν θεωρούνται διαφορετική έκδοση. Γιατί δεν λένε όλοι για τα Vista ή γιατί δεν αναπολούν τα 8.1; Γιατί όπως λέει και το Video πάνω απ' το Post σου είναι τα τελευταία Windows που βγήκανε για Desktop. Τα επόμενα, είναι κάτι σε υβρίδιο. Η απλότητα χρήσης των Windows 7 και πόσο εύκολα μπορείς να περιηγηθείς στις ρυθμίσεις με 2 κλικ ήταν το κάτι άλλο. Στα 10 αυτό το πράγμα χάθηκε με την συνήπαρξη Control Panel και Settings. Πλέον ψάχνεις σε 2 μέρη, τουλάχιστον για να κάνεις και τις πιο απλές παραμετροποιήσεις. Και ο γάμος χαλάει όταν κάτι υπάρχει και στα δύο. Subneting για παράδειγμα. Τέλος γνωρίσαμε το bloatware!

Στα 11 πλέον δοκιμάζεται η υπομονή του κόσμου. Δεν έχουν τίποτα ουσιαστικό να προσφέρουν. Μόνο να στερήσουν. Γιατί για παράδειγμα να πετάξω το Laptop μου που πήρα πριν 4  χρόνια για να πάω στα 11 τι παραπάνω θα μου δώσει σε σχέση με τα 10; Τ Ι Π Ο Τ Α

Αν διαφωνείς, περιμένω με επιχειρήματα βεβαίως και όχι σχόλια της μίας γραμμής, σε τι επωφελήτε απ' την αναβάθμιση των Windows 11 ένας οικιακός χρήστης ή ένας επαγγελματίας.

2 ώρες πριν, Alex-V είπε

Κάντε το λειτουργικό σταθερό και αφήστε τις φιγούρες

Μια προσπάθεια προς το καλύτερο είναι αυτή και πρέπει να την χειροκροτήσουμε. Σίγουρα βέβαια τα 11 σαν ΛΣ δεν είναι έτοιμα για να βγουν στην αγορά και πιέζουν τους χρήστες να γίνουν beta testers

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Κάθε φορά το ίδιο πράγμα. Βγαίνει νέα έκδοση των windows, κάποια θα λένε 1-2 εκδόσεις για πάντα. Μετά από κάποιο καιρό θα λένε για την νέα έκδοση για πάντα. Ό,τι νάναι.

Εσύ πόσα προγράμματα και πόσο hardware έχεις ψωνίσει που αν αλλάξεις λογισμικό βγαίνουν EOL ενώ παραμένουν λειτουργικά στο υπάρχον;

Μάλλον όχι αρκετά..

Ούτε σε νοιάζει πολύ αν υπογράφεις συνέναιση σε παράδοση δεδομένων σου σε data centers του Billie από τα 10 και μετά.

Δεν σε πειράζει και να μοιάζει το pc σου με το tablet σου γιατί τα χρησιμοποιείς και τα δύο.

 

Άρα, δεν γίνεται βρε αδερφέ να συμφωνούμε όλοι με όλους αφού όλοι έχουμε διαφορετικές εμπειρίες, βιώματα και πνεύμα!

🥱

 

Επεξ/σία από Cre3p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Cre3p είπε

Εσύ πόσα προγράμματα και πόσο hardware έχεις ψωνίσει που αν αλλάξεις λογισμικό βγαίνουν EOL ενώ παραμένουν λειτουργικά στο υπάρχον;

Μάλλον όχι αρκετά..

Ούτε σε νοιάζει πολύ αν υπογράφεις συνέναιση σε παράδοση δεδομένων σου σε data centers του Billie από τα 10 και μετά.

Δεν σε πειράζει και να μοιάζει το pc σου με το tablet σου γιατί τα χρησιμοποιείς και τα δύο.

 

Άρα, δεν γίνεται βρε αδερφέ να συμφωνούμε όλοι με όλους αφού όλοι έχουμε διαφορετικές εμπειρίες, βιώματα και πνεύμα!

🥱

 

Πως να ξεκινήσω διάλογο όταν δεν ξέρεις ότι ο bill gates δεν έχει καμία σχέση πια με το τι κάνει η microsoft ή τον έλεγχο της εταιρείας. Και το point μου δεν ήταν αν τα καινούργια ήταν καλύτερα ή όχι. Το point μου είναι το μοτίβο της γκρίνιας.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Τα windows 7 δεν είναι 1-2 εκδόσεις πίσω. Είναι πριν απ' τα 10 και πριν απ' τα 8, ακόμη και τα 8.1 αν θεωρούνται διαφορετική έκδοση. Γιατί δεν λένε όλοι για τα Vista ή γιατί δεν αναπολούν τα 8.1; Γιατί όπως λέει και το Video πάνω απ' το Post σου είναι τα τελευταία Windows που βγήκανε για Desktop. Τα επόμενα, είναι κάτι σε υβρίδιο. Η απλότητα χρήσης των Windows 7 και πόσο εύκολα μπορείς να περιηγηθείς στις ρυθμίσεις με 2 κλικ ήταν το κάτι άλλο. Στα 10 αυτό το πράγμα χάθηκε με την συνήπαρξη Control Panel και Settings. Πλέον ψάχνεις σε 2 μέρη, τουλάχιστον για να κάνεις και τις πιο απλές παραμετροποιήσεις. Και ο γάμος χαλάει όταν κάτι υπάρχει και στα δύο. Subneting για παράδειγμα. Τέλος γνωρίσαμε το bloatware!

Στα 11 πλέον δοκιμάζεται η υπομονή του κόσμου. Δεν έχουν τίποτα ουσιαστικό να προσφέρουν. Μόνο να στερήσουν. Γιατί για παράδειγμα να πετάξω το Laptop μου που πήρα πριν 4  χρόνια για να πάω στα 11 τι παραπάνω θα μου δώσει σε σχέση με τα 10; Τ Ι Π Ο Τ Α

Αν διαφωνείς, περιμένω με επιχειρήματα βεβαίως και όχι σχόλια της μίας γραμμής, σε τι επωφελήτε απ' την αναβάθμιση των Windows 11 ένας οικιακός χρήστης ή ένας επαγγελματίας.

Μια προσπάθεια προς το καλύτερο είναι αυτή και πρέπει να την χειροκροτήσουμε. Σίγουρα βέβαια τα 11 σαν ΛΣ δεν είναι έτοιμα για να βγουν στην αγορά και πιέζουν τους χρήστες να γίνουν beta testers

Μισό. Υπάρχουν και τα linux που είναι τσάμπα. Γιατί δεν βάζεις αυτά;

Μόλις τώρα, manolis940 είπε

Δεν είναι point τότε. Είναι "να 'χαμε να λέγαμε".

Να χαμε να λεγαμε είναι η γκρίνια. Υπάρχει και το linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Πως να ξεκινήσω διάλογο όταν δεν ξέρεις ότι ο bill gates δεν έχει καμία σχέση πια με το τι κάνει η microsoft ή τον έλεγχο της εταιρείας. Και το point μου δεν ήταν αν τα καινούργια ήταν καλύτερα ή όχι. Το point μου είναι το μοτίβο της γκρίνιας.

Α) Ο διάλογος ξεκινάει όταν σου απαντάνε. Πριν από αυτό είναι μονόλογος και μετά από αυτό δεν είσαι εσύ που επιλέγεις αν θα σου απαντήσεις.

Β) Ναι, ο billie τά'δωσε όλα και το γύρισε στην φιλανθρωπία και το να τον συνδέεις με τα σημερινά windows είναι εξίσου παράλογο με το να τον συνδέεις με τον Epstein!

Μεγάλωσα με τον billie αδερφέ, ήμουν νιος και γέρασα, μην μπαίνεις ανάμεσα στην σχέση μας! Δεν σου επιτρέπω!  😂

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, thefireman είπε

Και από το 2025 και μετά που θα λήξει η υποστήριξη και των Windows 10;

External updates οπως ειπα για τα Windows 7 τωρα εληξε η υποστηριξη(2023). Βγαινουν updates στο site της Microsoft και τα κατεβαζεις απο κει χειροκινητα δεν ερχονται στο windows update. Πιθανον το ιδιο να γινει και για τα 10αρια μεχρι το 2028.

Επεξ/σία από TaxiarhisGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Μισό. Υπάρχουν και τα linux που είναι τσάμπα. Γιατί δεν βάζεις αυτά;

Να χαμε να λεγαμε είναι η γκρίνια. Υπάρχει και το linux.

Όσα δεν φτάνει η αλεπού . . . Εγώ σου θέτω ένα απλό ερώτημα. Τα features των Windows 11 έναντι των 10 που θα κάνουν είτε τον απλό χρήστη είτε τον επαγγελματία να κάνει την μετάβαση και εσύ μου λες να βάλω linux. Έχω linux !

Επεξ/σία από manolis940
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Όσα δεν φτάνει η αλεπού . . . Εγώ σου θέτω ένα απλό ερώτημα. Τα features των Windows 11 έναντι των 10 που θα κάνουν είτε τον απλό χρήστη είτε τον επαγγελματία να κάνει την μετάβαση και εσύ μου λες να βάλω linux. Έχω linux !

Να μιλήσω εγώ που έχω triple boot ubuntu, 11 και 7αρια?

Δεν με βγαίνει ε? 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσαν τα tiles που είχαν τα Windows 10 σαν Concept αλλά μετά την πανωλεθρία που έπαθαν με τα windows phones το παράτησαν, κρίμα θεωρώ ήταν μια καινοτομία, κάτι διαφορετικό. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panathatube είπε

Τότε Windows 11 μέχρι να σβήσει ο ήλιος, καθότι έως τότε θα έχουν βγει τα 12αρια και όλοι θα νοσταλγούν τα 11αρια. 

Μην ξεχνας, xp, vista, 7, 8, 10, 11, xx. Λογικα θα εχουν διορθωσει τα παντα και θα αξιζει να προσπερασεις τα 11αρια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερα τα windows 7 για την εποχη τους ομως . Στο γραφειο που αναγκαστικα τα εχουμε ακομα (ποιος θα κατσει να κανει καθαρο install να μεταφερει τα προγραμματα , τα add ons / modules κτλ , να μιλησει με τους προγραμματιστες  που θα σου πουν δε βαζεις χερι θα το στησω εγω με τοσα λεφτα για να μπουν σωστα τα προγραμμα μου κτλ    )  εχει λιγο ζορι . Προσωπικα το λιγο καιρο που εχουμε τα tabs στα windiws 11 , τσιναω με το windows explorer των 7 , αλλοι δε μπορουν να δουλεψουν μερικα προγραμματα στα windows 7 γιατι θελουν win 10 κ πανω κ τα τρεχουν απο i pad και γενικα 2023 και windiws 7 δε πανε μαζι .

--------

Θα πει καποιος σιγα βαλε νεο explorer με tabs (χαιρω πολυ δεν ειμαι σπιτι μου αμα κολλησει τιποτα στο pc θα τα ακουσω οτι βαζω σκουπιδια) ή οτι σκοπιμα και αναιτια σταματαει η υποστηριξη των θαυμασιων win 7 τα οποια ξερω γω δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν ουτε πανω απο 4 gb vram στις gpu

 

Προσωπικα σπιτι windows 11 αν και μια ρυθμιση να πεταξεις τα reccomended / pins κ λοιπες ανοησιες τις χρειαζεται

 

Παντως για δουλεια θα επελεγα win 10 χαλαρα που δουλευουν χρονια και τα γνωριζουν πολυ καλυτερα δικτυαδες , προγραμματιστες custom λυσεων κτλ για να μη στραβωσει τιποτα . Οταν θα εχουν χρονια στην αγορα κ μεγαλο μεριδιο τα win 11 αναγκαστηκα πας εκει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...