Προς το περιεχόμενο

(Λύθηκε) Θεμα με την εξοδο ηχου


kosutasu22
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Aris_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα

 

Πολλα χρονια χρησιμοποιω Linux Mint και ειμαι γενικα ευχαριστημενος.

Το μονο προβλημα που εχω αρκετο καιρο ειναι με την εξοδο ηχου απο πικαπ/κασετοφωνο.

 

Πως εχουν τα πραγματα.

Χρησιμοποιω ενα mini amplifier το οποιο δουλευει μια χαρα.

Ενω ηχο απο streaming/media player εχω κανονικα (αρα δεν ειναι θεμα καλωδιων κλπ) οταν βαζω να παιξει δισκος στο πικαπ δεν ακουγεται τιποτα. Προφανως και το πρωτο που εκανα ηταν να ελεγξω στα preferences αν υπαρχει τιποτα περιεργο. Η onboard καρτα ηχου αναγνωριζεται κανονικα, ομως πατωντας πανω στο tab του input ξαφνικα ο ηχος ως δια μαγειας εμφανιζεται! Εαν τωρα κλεισω το παραθυρο διαλογου η πατησω σε διαφορετικο tab ο ηχος σταματαει μετα απο λιγα δευτερολεπτα.

 

Σκεφτηκα να βαλω μια αλλη καρτα ηχου μηπως ειναι το προβλημα εκει αλλα οπως πριν streaming/media player παιζουν κανονικα αλλα απο πικαπ τιποτα. Αυτη τη φορα ουτε το workaround δουλευει. Η μπαρα ενδειξης εισγωγης ηχου παιζει κανονικα.

Προφανως μου χρειαζεται να περναω τον ηχο μεσα απο το πισι (για να ψηφιοποιω καποιους δισκους)

 

Απο αυτα που περιγραφω βγαζετε καμια ακρη, τι στο καλο μπορει να φταιει?

 

Επεξ/σία από kosutasu22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πικαπ έχει ενσωματωμένο ή εχεις ξεχωριστό Phono Preamplifier;

αν βαλεις αλλη πηγη πχ ενα κινητο στην εισοδο της καρτας ηχου σου εχεις σημα;

μια φωτογραφια των συνδεσεων των συσκευων σου θα βοηθουσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

το πικαπ έχει ενσωματωμένο ή εχεις ξεχωριστό Phono Preamplifier;

αν βαλεις αλλη πηγη πχ ενα κινητο στην εισοδο της καρτας ηχου σου εχεις σημα;

μια φωτογραφια των συνδεσεων των συσκευων σου θα βοηθουσε

Φωτογραφια? Λολ, γινεται ενας πανικος εκει πισω 😁

 

Το πικαπ το εχω συνδεσει σε προενισχυτη και με καλωδιο rca σε mini jack το εχω περασει στο line in.

To κασετοφωνο το εχω στο mic. 

H εξοδος απο το line out παει στον ενισχυτη.

 

Η εισοδος ηχου λειτουργει κανονικα καθως χρησιμοποιω τα πικαπ/κασετοφωνο, το προβλημα ειναι πως για να εχω ηχο πρεπει καθε φορα να παω στο sound preferences και να πατησω στο input tab. Αυτο, δεν κανω καμια αλλαγη στις ρυθμισεις. Δεν ειναι περιεργο να συμβαινει κατι τετοιο?

7 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Το πικαπ χωρις προενισχυτή πέζει σε pc

 

Λες το οτι το εχω σε προενισχυτη να δημιουργει το προβλημα?

Το μονο που θα επαιζε θα ηταν να κανει max out τον ηχο και αυτο να προκαλουσε αυτοματο mute.

Θα το δοκιμασω αλλα δεν εξηγει το οτι μολις παταω στο input tab των preferences ο ηχος ακουγεται φυσιολογικα.

Να πω μιας και το ξεχασα πως το συστημα μου ειναι το εξης

Linux Mint 20 Ulyana Mate, Kernel 5.4.0-137

Ryzen 5 2600X

Msi Tomahawk

Asus RX480 OC 4GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον

Δοκιμασα και ενα προενισχυτακο της Behringer που στελνει το σημα ψηφιακα στο πισι μεσω usb χωρις αποτελεσμα. Δοκιμασα και να συνδεσω κατευθειαν το πικαπ στο line in, και παλι τιποτα.

Σκεφτηκα μηπως θα επρεπε να περασω τον τελευταιο κερνελ στο συστημα μηπως και λυθει το προβλημα αλλα ο ηχος μετα την αλλαγη χανεται τελειως, ουτε καν το workaround δε δουλευει.

Ειμαι αναγκασμενος να χρησιμοποιω το πικαπ ειτε κρατωντας ανοιχτο το παραθυρο διαλογου sound settings>input ειτε να μη περναω καν τον ηχο στο πισι και απλα να αλλαζω τα καλωδια οταν θελω να ψηφιοποιησω καποιο δισκο 😞

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

στα line in έχουν συνήθως μια ρύθμιση να τα ανοίγουν οταν υπάρχει ήχος αλλιώς μπαίνουν σε sleep mode δες αν μπορείς να το ρυθμίσεις να είναι συνέχεια ανοιχτό,

δοκίμασε και microphone με πολύ μικρή ενίσχυση αν και θα περνάει θόρυβο....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Aris_ είπε

στα line in έχουν συνήθως μια ρύθμιση να τα ανοίγουν οταν υπάρχει ήχος αλλιώς μπαίνουν σε sleep mode δες αν μπορείς να το ρυθμίσεις να είναι συνέχεια ανοιχτό,

δοκίμασε και microphone με πολύ μικρή ενίσχυση αν και θα περνάει θόρυβο....  

Πως μπορω να κανω τη ρυθμιση στο line in? Δεν ξερω.

Στο mic εχω ακριβως το ιδιο προβλημα. Εκει εχω συνδεδεμενο το κασετοφωνο.

31 λεπτά πριν, Aris_ είπε

στα line in έχουν συνήθως μια ρύθμιση να τα ανοίγουν οταν υπάρχει ήχος αλλιώς μπαίνουν σε sleep mode δες αν μπορείς να το ρυθμίσεις να είναι συνέχεια ανοιχτό,

Τελικα βρεθηκε η λυση 😁

Εκανα μια αναζητηση σχετικα με αυτο που εγραψες και σε καποιο φορουμ προτειναν να κανω την παρακατω αλλαγη

Στο /etc/pulse/default.pa να γινει write out η γραμμη που αναφερει 

### Automatically suspend sinks/sources that become idle for too long
#load-module module-suspend-on-idle

Αυτο ηταν που δημιουργουσε το προβλημα

Ευχαριστω για τη βοηθεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Aris_

Τελικα μαλλον θα χρειαστω παλι τη βοηθεια σου.

Αφου λυθηκε(?) το προβλημα αρχικα προχωρησα σε clean install τη νεωτερη LTS εκδοση Mint.

Αφου εκανα την εγκατασταση κλπ και αλλαξα τις ρυθμισεις στο pulse/default.pa αρχειο, παλι κατεληξα να αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα.

Αυτη τη φορα δε λειτουργει και το workaround που χρησιμοποιουσα μεχρι προτεινος.

 

Εχεις μηπως καμια ιδεα τι μπορω να κανω?

Επεξ/σία από kosutasu22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...