Προς το περιεχόμενο

IDC: Οι πωλήσεις των smartphones είναι τόσο κακές που ούτε η εορταστική περίοδος έφερε βελτίωση


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε ναι ρε , όσο χαζοί και εάν είναι οι πελάτες κάπου κάπου μπορούν να δουν την κοροϊδία :

(η μάρκα είναι φανταστική)

Yphone model x 2019 : cpu 918 , gpu : 100 , lcd : amoled 2000x2000 - samoled 60 Hz, mem 4/128 , sound :mono bluetooth : 4.0

Yphone model y 2019 : cpu 917 , gpu : 101 , lcd : amoled 2002x2001, mem 6/64 , sound :mono bluetooth : 4.1

Yphone model z 2019 : cpu 920 , gpu : 105 , lcd : amoled 2400x2400 - amoled 90 Hz, mem 8/256 , sound :stereo bluetooth : 4.0

------------------------------

Yphone model x 2020 : cpu 910 , gpu : 102 , lcd : amoled 2000x2000, mem 4/128 , sound :mono bluetooth : 4.0

Yphone model y 2020 : cpu 800 , gpu : 90 , lcd : amoled 2002x2001, mem 6/128 , sound :mono bluetooth : 4.1

Yphone model z 2020 : cpu 820 , gpu : 110 , lcd : amoled 2400x2400, mem 8/256 , sound :stereo bluetooth : 4.1

------------------------------------

Yphone model x 2021 : cpu 818 , gpu : 111, lcd : amoled 2000x2000, mem 4/128  ips 120Hz, sound :mono bluetooth : 5.0

Yphone model y 2021 : cpu 717 , gpu : 201 , lcd : amoled 2002x2001 - samoled 90Hz, mem 6/64 , sound :stereo  bluetooth : 4.1  , 5G model

Yphone model z 2021 : cpu 921 , gpu : 112 , lcd : amoled 2400x2400 - samoled 120Hz,  mem 8/256 , sound :mon  bluetooth : 5.0

-------------------------------------

Yphone model x 2022 : cpu 922, gpu : 200, lcd : amoled 2000x2000 - amoled 120 Hz, mem 4/128 , sound : stereo bluetooth : 4.1 , 5G

Yphone model y 2022 : cpu 921 , gpu : 201 , lcd : amoled 2002x2001 90 Hz, mem 6/64 , sound :mono bluetooth : 5.0

Yphone model z 2022 : cpu 940 , gpu : 205 , lcd : amoled 2400x2400 - amoled, mem 8/256 , sound :stereo bluetooth : 5.1  , 5G

αχταρμας και βλακεία , τίποτα ποιοτικό και τζάμπα λεφτά πεταμένα ......

ή κάνω λάθος........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης να προσθέσω οτι πλεον ενα μονο σοβαρό πρόβλημα έχουν τα σύγχρονα κινητα, το θεμα της μπαταρίας, αν πχ έβγαινε κινητο με αυτάρκεια 4-5 μερες ευχαρίστως θα πέταγα το δικό μου και θα το αγόραζα, εστω και με τιμη πανω απο 1000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Silverage είπε

Εγώ πάντως τα κρατάω 4-5 χρόνια κάθε φορά. Από το Galaxy S4 πήγα στο S8 και τώρα έχω το S22. Δεν υπάρχει λόγος να αλλάζω πιο συχνά αφού με καλύπτει μια χαρά και πάει σφαίρα σε ό,τι κάνω.

Και εγώ τόσα το έχω και προβλέπω αλλά 2-3 αν με καλύπτει και δεν υποστεί βλάβη.

Σιγά τα ωα. Οι εταιρείες θα έχουν μείωση εσόδων και ας καταλάβουν ότι τα προϊόντα τους είναι "φτασμενα" σε δυνατοτητες και υπερκαλυπτουν το μεγαλύτερο μερίδιο των καταναλωτών που εδώ και χρονια βρίσκουν ότι θέλουν σχεδόν. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδικά αυτό με τις μπαταρίες που ακούμε χρονιά τώρα για τεχνολογίες τύπου ότι θα το φορτίζεις μια φορά στις 15 ή ακόμα και μια φορά το μήνα, αλλά δεν έχουμε δει ακόμα τίποτα, θα πρέπει κάποια στιγμή να βγει στην αγορά και θα είναι ένας πραγματικός λόγος αλλαγής κινητού και όχι οι κάμερες μόνο.

Επεξ/σία από hammerd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε μπας και καταλάβουμε ότι όσο αγοράζουμε την κάθε σαβούρα που βγάζουν οι τιμές θα πηγαίνουν στο θεό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και λογικό μου φαίνεται να έχουν πέσει οι πωλήσεις.. Με τις σημερινές τιμές για να αλλάζει κάποιος κινητό κάθε 2 χρόνια (εκτός αν χάλασε ή κάτι αντίστοιχο που δεν συμφέρει η επισκευή) πρέπει να παίρνει αποκλειστικά budget phones που έτσι και αλλιώς δεν κρατάνε.

Εχω αλλάξει 3 τηλέφωνα τα τελευταία 4 χρόνια αλλά το πρώτο δώθηκε σε συγγενή μεγάλης ηλικίας που το είχε ανάγκη (redmi note 8 pro) και το δεύτερο πουλήθηκε σε φθηνή τιμή επειδή έβγαλε πρόβλημα (x3 pro).

Τώρα με Α52s αν δεν φτάσει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στα 4 χρόνια που θα παίρνει αναβαθμίσεις δεν έχω λόγο να το αλλάξω. Το πολύ πολύ να του αλλάξω εγώ ο ίδιος μπαταρία..

Επεξ/σία από Kag1ante
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι με ενα  samsung  note  9 512gb τοσα  χρονια  ... ειδικά το καλοκαίρι πιάνει φωτιά  .. θελει 4  φορτίσεις την ημερα .. 

Λεω εδω και 1.5 χρονο να το αλλάξω.. βλέπω  το pixel 6 pro : οχι 5g και επεξεργαστή  από Samsung  .. μακριά ..θα  περιμένω του  χρονου   για  tsmc 

Και το 7 pro τα  ίδια  .... 

Βάζω όλες τις  ελπίδες  μου στο s23 ultra και ας  κλαίει το πορτοφόλι μου ...

 Qualcomm by samsung....

Ε τι κινητό να  παρεις και να  θες  ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, poulinos said:

Να κόψουν τις μπουρδες με 2000 ευρώ κινητό  αν θέλουν να αγοράζει πιο συχνα ο κόσμος. Μικρές διαφορές και η τιμή στα ύψη. Επίσης ενα καλο κινητό ακόμα και 2 χρόνια μετά καλυπτει τον χρήστη οποτε γιατι να το αλλαξει ?

Δυο χρόνια μόνο; iPhone 12, μοντέλο του 2020. Λόγοι για αντικατάσταση: μηδέν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ειναι τραγικες ολες οι εταιριες θελουν να βγαζουν 50-60% κερδος και να μας πατανε. 4 smartphone αγορασα απο το 2011 μεχρι σημερα. Ideos X5 Pro 199 ευρω στη 2ετια πηγα σε LG 4X pro το οποιο το κρατησα 9 μηνες και πηρα note 3 samsung στο 6μηνο απο 899 στα 400 ευρω το κρατησα 8 χρονια και τωρα poco F3 στα 300 ευρω το 256GB το οποιο βλεπω να το κραταω 10ετια. Οι εταιριες δεν θα χορτασουν να ξερετε και βρηκαν τη μαζα και πατανε αλυπητα. Σου λενε αφου μας τα σκανε γιατι οχι να τους πατησουμε αλυπητα στις τιμες. Και καλα κανουν. Αντε και σε νεα υπερκερδη των εταιριων εις βαρος του κοσμου που παραπονιεται οτι ανεβηκαν οι τιμες. Μα ναι ρε φιλε ανεβηκαν οι τιμες γιατι πας και δινεις 1500 για κινητο. Και αφου δινεις 1500 θα πανε και στα 2000 ευρω και παλι θα τα σκας. Μετα μην παραπονιεσε ομως. 

4 ώρες πριν, evkar είπε

Εγώ πάντως διαβάζω σε οικονομικές σελίδες ότι το 2022 ήταν πολύ χειρότερη χρονιά απότι δείχνουν τα νούμερα . Και αυτό που τους έχει ανησυχήσει περισσότερο είναι να μην συνεχιστεί η πτώση  και το 2023,  γιατί τότε μιλάμε για αλλαγή καταναλωτικής συμπεριφοράς , που είναι ό,τι χειρότερο για μια αγορά που δεν ξέρει από φραγμούς στις τιμές

Καποτε θα ξυπνουσε ο κοσμος. Ειναι τωρα η στιγμη? Δεν νομιζω εχει ακομα πολυ κοσμο που απλα τα σκαει και μετα πειναει απλα γιατι ετσι η βαζει 150 δοσεις και ολα καλα. Τιποτα δεν θα αλλαξει η μαζα ανεκαθεν εκανε ανεγκεφαλες επιλογες και φτασαμε εδω που φτασαμε. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Evangelos Anagnostou είπε

«20% πτώση πωλήσεων; 20% αυξηση τιμών για να έχουμε τα ίδια έσοδα!»

(καποιος χαρτογιακας σε κάποιο πολυτελές γραφειο)

Ποσο σωστο αυτο που εγραψες. Καποιος αχρηστος που δεν εχει δουλεψει ποτε στη ζωη του συνηθως κατι τετοιοι σκεφτονται ετσι. Καραγκιοζηδες του κωλου που τους τραβανε τα λεφτα δεν ξερουν τιποτα αλλο στη μιζερη ζωη τους.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω να αγορασω smartphone απο το Δεκεμβριο του 2017, που ειχα χτυπησει το Samsung S7 σε σκοτωμενη τιμη/προσφορα απο Γερμανο (250€ με άρθρο 39). Ακομα αυτο χρησιμοποιώ και όλα καλά!  

Επεξ/σία από nickmanak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα προσθέσω και μια άλλη παράμετρο που δεν ειπώθηκε εδώ μέσα. Με εξαίρεση την μπαταρία που στην διετία θα αρχίσει να σου δείχνει την κόπωση της, οι καλές εταιρειουλες κυρίως στο Android ως διά μαγείας θα σου δίνουν μαζί με τις αναβαθμίσεις σου και το υπέροχο lag τους. 

Έτσι στα τρία χρόνια λειτουργίας θα αρχίζεις σοβαρά να σκέφτεσαι ή να σπάσεις την συσκευή σου ή να πάρεις νέα.

Αυτός είναι και ο λόγος πού προσωπικά δεν θέλω να δίνω πάνω από 350-400€ για Android συσκευή.

Οι κάτοχοι του μήλου διαβάζουν αυτό το σχόλιο τώρα και χαμογελανε παρηγορητικά αλλά από την άλλη δεν θα ήθελα ποτέ να δώσω 1000+++ για ένα τηλέφωνο. 

Όπως έχω δώσει λεφτά για ένα λάπτοπ και ξέρω ότι θα βγάλω πενταετία απροβληματιστα έτσι απαιτώ και από ένα τηλέφωνο.

Μάλλον βέβαια θα μείνω με την απαίτηση στο χέρι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Note 9 κοντά 4,5χρονια. Ας μου πει κάποιος κάποιον σοβαρό λόγο να το αλλάξω. Κανένας. Όσο αντέξει. 

Έχω και iPhone 13 εταιρικό. Το noteli δεν το αλλάζω. Σκεφτόμουν να αλλάξω μπαταρία αλλά δουλεύει τόσο smooth που φοβάμαι αυτούς στο service και πως θα το καταντισουν μετά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό, εφόσον κυριολεκτικά όλες οι μάρκες φέτος ήταν σκέτη απογοήτευση 

7 ώρες πριν, Tatofski64 είπε

Είμαι με το Xiaomi Note 8 Pro, από την μέρα κυκλοφορίας 2019, δουλεύει από την πρώτη μέρα ακριβώς το ίδιο, αυτός είναι και ο σκοπός, να κρατάνε 4-5 χρόνια να κινητά. 

"Μα πως, φθηνό android να μην κολλάει στον έναν μήνα και να μην πάει για πέταμα;!"

Και άλλα τέτοια πολλά... 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...