Προς το περιεχόμενο

Skyexpress;


ElisavetKat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απαράδεκτοι. πανάκριβοι, χρεώνουν και τον αέρα που αναπνέεις, σε μια αλλαγή που χρειαστήκαμε να κάνουμε δεν σηκώσαν ποτέ το τηλέφωνο, μια ώρα αναμονή, 20ε λογαριασμός στο σταθερό. ήταν το καλοκαίρι. ακυρωμένες πτήσεις χωρίς ενημέρωση, δεν απαντούσαν ούτε σε έλληνες ούτε σε τουρίστες, ένα αίσχος. μια βόλτα από το facebook ή ότι άλλο σκατά σόσιαλ έχουν θα σε πείσει. 

για να μην παρεξηγηθώ βέβαια, πετάξαμε. απλά μια πτήση εσωτερικού κόστισε περισσότερο από αθήνα-λονδίνο. επίσης, πετύχαμε αγενέστατη αεροσυνοδό που τις έφταιγαν οι πάντες και τα πάντα. δε ξέρω πώς δε τους πήρε ο διάολος.

μακριά αν γίνεται.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, spirit)earth)aflame είπε

απαράδεκτοι. πανάκριβοι, χρεώνουν και τον αέρα που αναπνέεις, σε μια αλλαγή που χρειαστήκαμε να κάνουμε δεν σηκώσαν ποτέ το τηλέφωνο, μια ώρα αναμονή, 20ε λογαριασμός στο σταθερό. ήταν το καλοκαίρι. ακυρωμένες πτήσεις χωρίς ενημέρωση, δεν απαντούσαν ούτε σε έλληνες ούτε σε τουρίστες, ένα αίσχος. μια βόλτα από το facebook ή ότι άλλο σκατά σόσιαλ έχουν θα σε πείσει. 

για να μην παρεξηγηθώ βέβαια, πετάξαμε. απλά μια πτήση εσωτερικού κόστισε περισσότερο από αθήνα-λονδίνο. επίσης, πετύχαμε αγενέστατη αεροσυνοδό που τις έφταιγαν οι πάντες και τα πάντα. δε ξέρω πώς δε τους πήρε ο διάολος.

μακριά αν γίνεται.

Είναι η πιο οικονομική που βρήκα για Θεσσαλονίκη. άλλα λένε και μετά άλλα χρεώνουν; Διάβασα πως με ψέματα, τους χρέωναν ακόμη κ τη χειραποσκευή 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκλεισα εισιτήρια με skyexpress 😅

3 στις 4 πτήσεις κάθε χρόνο Βέλγιο-Ελλάδα κάνω με skyexpress χωρίς κανένα παράπονο. Συγκρίνοντας τις αεροπορικές που κάνουν απευθείας το δρομολόγιο Βέλγιο-Ελλάδα είναι πιο φτηνή από aegean, πιο ποιοτική υπηρεσία από ryanair και brussels airlines. Aν σου έδινε αποσκευή 20κιλη και όχι 15κιλη θα ήταν η κορυφαία επιλογή.

Ο πιο φτηνός ναύλος είναι σίγουρα καλύτερο deal από αυτόν της aegean καθώς και πάντα φτηνότερος είναι και σου δίνει τη δυνατότητα να πάρεις χειραποσκευή και handbag ενώ η aegean δε σου επιτρέπει handbag πλέον σε αυτή την κατηγορία ναύλου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Speculoos είπε

Μόλις έκλεισα εισιτήρια με skyexpress 😅

3 στις 4 πτήσεις κάθε χρόνο Βέλγιο-Ελλάδα κάνω με skyexpress χωρίς κανένα παράπονο. Συγκρίνοντας τις αεροπορικές που κάνουν απευθείας το δρομολόγιο Βέλγιο-Ελλάδα είναι πιο φτηνή από aegean, πιο ποιοτική υπηρεσία από ryanair και brussels airlines. Aν σου έδινε αποσκευή 20κιλη και όχι 15κιλη θα ήταν η κορυφαία επιλογή.

Ο πιο φτηνός ναύλος είναι σίγουρα καλύτερο deal από αυτόν της aegean καθώς και πάντα φτηνότερος είναι και σου δίνει τη δυνατότητα να πάρεις χειραποσκευή και handbag ενώ η aegean δε σου επιτρέπει handbag πλέον σε αυτή την κατηγορία ναύλου.

Κοίτα... Η τιμή έχει μεγάλη διαφορά από τις υπόλοιπες αεροπορικές , αλλά είσαι ο πρώτος που διαβάζω να γράφει κάτι θετικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ElisavetKat είπε

Κοίτα... Η τιμή έχει μεγάλη διαφορά από τις υπόλοιπες αεροπορικές , αλλά είσαι ο πρώτος που διαβάζω να γράφει κάτι θετικό 

Tι αρνητικό σε απασχολεί ειδικά για πτήση Αθήνα-Θεσσαλονίκη;

Επεξ/σία από Speculoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Tι αρνητικό σε απασχολεί ειδικά για πτήση Αθήνα-Θεσσαλονίκη;

Θέλω Φεβρουάριο που είναι μήνας με κακοκαιρίες και διαβάζω ότι δεν παίρνουν ποτέ τα χρήματα πίσω αν δεν πετάξει. Πολλές ώρες καθυστερήσεις... Τους λένε ότι γέμισε το αεροπλάνο και δεν τους παίρνουν... Τους βάζουν άλλες ώρες... Χρεώνουν την χειραποσκευή λέγοντας ψέματα.. 

Για πτήση εσωτερικού τουλάχιστον δεν έχω βρει καλή κριτική 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ElisavetKat είπε

Θέλω Φεβρουάριο που είναι μήνας με κακοκαιρίες και διαβάζω ότι δεν παίρνουν ποτέ τα χρήματα πίσω αν δεν πετάξει. Πολλές ώρες καθυστερήσεις... Τους λένε ότι γέμισε το αεροπλάνο και δεν τους παίρνουν... Τους βάζουν άλλες ώρες... Χρεώνουν την χειραποσκευή λέγοντας ψέματα.. 

Για πτήση εσωτερικού τουλάχιστον δεν έχω βρει καλή κριτική

Να έχουν άλλο μοντέλο σε πτήσεις εξωτερικού και άλλο σε πτήσεις εσωτερικού; Δεν το αποκλείω αλλά απίθανο.

Για το overbooking ή για την αλλαγή ώρας δεν μπορώ να απαντήσω, ακόμα κι αν έχω κάνει 40 πτήσεις παραπάνω από τον μέσο επιβάτη, δεν είναι στατιστικά σωστή η εκτίμησή μου. Είναι πάντως τακτική που ειδικά σε περιόδους αιχμής συμβαίνει δυστυχώς με πολλές εταιρείες. Ειδικά πέρσι όλα τα αεροδρόμια και οι αεροπορικές ήταν ένα χάλι.

Πάντως σε τα σχόλια για τις καθυστερήσεις, τις αποζημιώσεις και τις χρεώσεις χειραποσκευών μοιάζουν περισσότερο με παραληρήματα από τη  μία και μοναδική εμπειρία της κυρά Νίτσας με αεροπλάνο και όχι με πραγματική κατάσταση. Σύμφωνα με τα tracking sites που παίρνουν συνολικά δεδομένα όλων των πτήσεων πέρσι τόσο η Aegean όσο και η Skyexpress είχαν το ίδιο ποσοστό καθυστερήσεων. Είμαι τρομερά περίεργος να δω το σχόλιο του επιβάτη για την χρέωση της χειραποσκευής.

Προσωπικά για πτήση ρουτίνας ATH-SKG θα πήγαινα με την φτηνότερη επιλογή στην ώρα που με βολεύει και δεν θα το ψείριζα τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o καθενας θα πει οτι θελει...

εγω την θεωρω αριστη εταιρεια, για αυτο που ειναι.... 

μια χαρα τιμες, μια χαρα εξυπηρετηση και μικρο κερασμα, και ασφαλεια πτησεων με ολοκαινουργια a320 neo.....

και οχι δεν εχω μετοχες της sky :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε πτήση είναι και διαφορετική, άλλες φορές πολύ αυστηροί με τις αποσκευές άλλες φορές πιο χαλαροί.

Την Δευτέρα πτήση από Αθήνα με χειραποσκευή και handbag μου χρέωσαν το handbag επειδή ήταν backpack. Χθές πτήση από Σαντορίνη υπέρβαρος σε όλα δεν με χρέωσαν τίποτα. 

Σε άλλη περίπτωση είχα πολλές ώρες καθυστέρηση. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει ακυρωθεί πτήση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/1/2023 στις 8:41 ΜΜ, Speculoos είπε

Να έχουν άλλο μοντέλο σε πτήσεις εξωτερικού και άλλο σε πτήσεις εσωτερικού; Δεν το αποκλείω αλλά απίθανο.

Για το overbooking ή για την αλλαγή ώρας δεν μπορώ να απαντήσω, ακόμα κι αν έχω κάνει 40 πτήσεις παραπάνω από τον μέσο επιβάτη, δεν είναι στατιστικά σωστή η εκτίμησή μου. Είναι πάντως τακτική που ειδικά σε περιόδους αιχμής συμβαίνει δυστυχώς με πολλές εταιρείες. Ειδικά πέρσι όλα τα αεροδρόμια και οι αεροπορικές ήταν ένα χάλι.

Πάντως σε τα σχόλια για τις καθυστερήσεις, τις αποζημιώσεις και τις χρεώσεις χειραποσκευών μοιάζουν περισσότερο με παραληρήματα από τη  μία και μοναδική εμπειρία της κυρά Νίτσας με αεροπλάνο και όχι με πραγματική κατάσταση. Σύμφωνα με τα tracking sites που παίρνουν συνολικά δεδομένα όλων των πτήσεων πέρσι τόσο η Aegean όσο και η Skyexpress είχαν το ίδιο ποσοστό καθυστερήσεων. Είμαι τρομερά περίεργος να δω το σχόλιο του επιβάτη για την χρέωση της χειραποσκευής.

Προσωπικά για πτήση ρουτίνας ATH-SKG θα πήγαινα με την φτηνότερη επιλογή στην ώρα που με βολεύει και δεν θα το ψείριζα τόσο.

Δεν ειναι και τοσο παραληρηματα της κυρα Νιτσας. Δεν ξερω αν διαβασες τις κριτικες ή οχι. Καθυστερηση μιας ημερας, χωρις ξενοδοχειο και εξι μηνες μετα δεν εχουν καταθεσει αποζημιωση δεν το βλεπω παραληρημα. 2-3 ωρες αναμονη στο τηλεφωνο και να πεφτει η γραμμη δεν το βλεπω παραληρημα.
ειδικα για την αποζημιωση αν δεν κανω λαθος ειναι υποχρεωμενοι μεσα σε εξι εβδομαδες να την καταβαλλουν. Τελος αν εχεις λιγο χρονο διαβασε τις κριτικες σε αγγλικη γλωσσα.

Επεξ/σία από tzotzo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές για πτήσεις εξωτερικού. Τα Α320neo που έχουν είναι πιο καινούργια από της Aegean. Πρακτικα καμία διαφορά στη πτήση. Εσωτερικά που χρησιμοποιεί αλλα αεροπλάνα δεν έχω πετάξει. Αλλά έτσι κι'αλλιως σε ATR δεν μπαίνω 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, mech35 είπε

Την έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές για πτήσεις εξωτερικού. Τα Α320neo που έχουν είναι πιο καινούργια από της Aegean. Πρακτικα καμία διαφορά στη πτήση. Εσωτερικά που χρησιμοποιεί αλλα αεροπλάνα δεν έχω πετάξει. Αλλά έτσι κι'αλλιως σε ATR δεν μπαίνω 😅

Τα Α320neo της Aegean ειναι ιδιας ηλικας με τα A320neo της skyexpress.
Το θεμα ειναι το εξης; Εχουν την ιδια ποιοτητα μηχανικων με της Aegean; Την ίδια πείρα;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω η sky τα πήρε πιο μετά αλλά δεν έχει σημασία. Τώρα για εμπειρία των μηχανικών δεν με ανησυχεί μιας και ολοι πρότυπα ακολουθούν. Θα ένιωθες πχ πιο άνετα αν ήξερες ότι η Aegean πριν ένα χρόνο έκανε για πρώτη φορά από μόνη της βίδες τα αεροπλάνα αντί να τα στείλει για έλεγχο στο εξωτερικό; Δεν νομίζω. Αλλά και πάλι και αυτοί πρότυπα ακολούθησαν. Το μόνο που θα συζητηγα σε αυτή τη σύγκριση θα ήταν η εμπειρία των πιλότων. Για την οποία έχω υποψίες αλλά όχι άποψη 

Επεξ/σία από mech35
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...